Logo Radio Łódź

Koronawirus w regionie łódzkim, Polsce i na świecie. Niedziela 19 kwietnia [RELACJA]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 205 nowych przypadkach koronawirusa. Jednocześnie powiadomiło o zgonie kolejnych 10 osób, u których potwierdzono obecność wirusa. Dotychczas w Polsce wykryto 9 tys. 287 przypadków zarażenia COVID-19. W Łódzkiem liczba zakażeń to 660. Śledź naszą dzisiejszą relację.

 • Na całym świecie koronawirusem zakaziło się do tej pory 2,3 mln ludzi, ponad 160 tys. zmarło, a ponad 601 tys. wyzdrowiało

 • Dotychczas w Polsce potwierdzono 9 tys. 287 przypadków zarażenia COVID-19. W sumie w wyniku epidemii zmarło 360 osób z potwierdzonym wirusem.

 • Dziś łącznie przybyło 545 przypadków zachorowania oraz 13 zgonów

 • W województwie łódzkim potwierdzono 660 zakażeń. Zmarło dziesięć osób. Wyzdrowiały 153 osoby

 • Minister zdrowia Łukasz Szumowski dokona ewaluacja pierwszego etapu łagodzenia obostrzeń w kolejny piątek. Jeśli wzrost zachorowań nie będzie postępował, kolejny etap zostanie ogłoszony prawdopodobnie po tygodniu

 • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że do Polski dotarły szybkie testy antygenowe na koronawirusa. Pozwalają one na szybką diagnostykę - wynik otrzymuje się w ciągu 15 minut.

Strona wymaga odświeżania

Godzina 22:45

W Stanach Zjednoczonych do niedzieli zmarło 40 585 osób zakażonych koronawirusem - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Na ponad 3,5 mln testów wykryto blisko 750 tys. przypadków Covid-19. Niemal połowa zgonów w USA przypada na stan Nowy Jork (19 428). Liczbę czterech tysięcy ofiar śmiertelnych przekroczono w sąsiadującym z nim stanie New Jersey.

Godzina 21:50

Premier Kanady Justin Trudeau uważa, że należy domagać się od władz Chin wyjaśnień w sprawie ich postępowania w związku z pandemią Covid-19. - Jest rzeczą wyjątkowo istotną, byśmy zrozumieli co się stało i postawili trudne pytania wszystkim powiązanym z problemem krajom, w tym Chinom. Jest to coś, co należy kontynuować- powiedział Trudeau podczas niedzielnego briefingu. Dodał przy tym, że obecnym jego priorytetem jest zapewnienie Kanadyjczykom bezpieczeństwa.

Godzina 21:00

Ewalucji pierwszego etapu łagodzenia obostrzeń dokona minister zdrowia Łukasz Szumowski w kolejny piątek. Jeśli wzrost zachorowań nie będzie postępował, kolejny etap będziemy mogli ogłosić prawdopodobnie po tygodniu - powiedziała w niedzielę wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Godzina 20:28

W związku z panującą epidemią koronawirusa, żołnierze 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia uczestniczą w szkoleniu przygotowującym do wsparcia medycznego wojsk oraz organów administracji publicznej. Czytaj więcej

Godzina 20:01

Prezydent USA Donald Trump omówił przez telefon z polskim prezydentem Andrzejem Dudą wspólne wysiłki w walce z epidemią Covid-19 i podziękował mu za "silne działanie dotyczące bezpieczeństwa 5G" - poinformował w oświadczeniu Biały Dom. W dokumencie przekazano, że przywódcy omawiali w sobotę "wysiłki dotyczące zwalczania pandemii koronawirusa". "Prezydent Trump podziękował prezydentowi Dudzie za zobowiązanie się do wysłania zaopatrzenia i polskich lekarzy do Chicago, by wspomóc USA zwalczać koronawirusa. Prezydent Duda podziękował prezydentowi Trumpowi za obecność amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce" - czytamy w oświadczeniu.

Godzina 19:46

Zarządzający włoskimi plażami chcą na nich umieścić małe pomieszczenia z przezroczystego plastiku. Mają one chronić przed zakażeniem koronawirusem i zachęcić do plażowania. Ministerstwo, w którego gestii leży turystyka, u progu sezonu opracowuje kilka wariantów postępowania dla organizatorów i pasjonatów wypoczynku na plaży. Plastikowe plażowe boksy zbudowane z pleksi mają mieć po 20 metrów kwadratowych powierzchni, być ogrodzone z trzech stron i ustawione w kilku rzędach równolegle do linii brzegu morza. To jeden z pomysłów, które trafiły do resortu turystyki. Inną propozycją są tunele dezynfekcyjne dla udających się na plażę. 

Godzina 19:33

We Włoszech w ciągu minionej doby z powodu koronawirusa zmarły 433 osoby. To o 49 mniej niż wczoraj. Spadła też liczba zachorowań. Zarejestrowano ponad 3 tysiące nowych zakażeń, czyli o niemal 450 mniej niż wczoraj. Pozytywne tendencje utrzymują się od niemal dwóch tygodni. Od początku epidemii we Włoszech stwierdzono prawie 180 tysięcy zakażeń. Zmarło ponad 23,5 tysiąca osób. Wyleczyło się ponad 47 tysięcy.

Godzina 19:17

Francja przygotowuje się do zniesienia kwarantanny. Jeżeli warunki epidemiologiczne na to pozwolą, to dwumiesięczny okres izolacji społeczeństwa zakończy się 11 maja. Powrót do normalnego życia będzie jednak bardzo wolny. Działania idą w dwóch kierunkach - przygotowania wystarczającej liczby maseczek i upowszechnienia testów. Próby pilotażowe rozpoczęły się w Chateauroux nad Loarą w środkowej Francji. Wstępnie bierze w nich udział miejscowy personel medyczny. Farmaceutka, która uczestniczy w testach zapewnia, że i ona i jej koledzy starali się zabezpieczyć, ale dopiero teraz, po badaniach okaże się czy były to skuteczne i wystarczające kroki.

Godzina 18:55

W brytyjskich szpitalach w ciągu minionej doby z powodu koronawirusa zmarło 596 osób. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w tym kraju wzrosła do 16 060. Informując o tym tamtejsze ministerstwo zdrowia zwróciło uwagę na to, że był to najniższy wzrost liczby zgonów od prawie dwóch tygodni.

Godzina 18:34

 Od jutra (20 kwietnia) ponownie zostaną otwarte lasy i parki narodowe w całej Polsce, do których wstępu zabroniono z powodu epidemii koronawirusa - informuje Ministerstwo Środowiska. Nie będzie w nich obowiązku noszenia maseczki ochronnej. Decyzję podjęto z rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.

Godzina 17:50

W województwie łódzkim jest 20 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Potwierdzone wyniki dotyczą: jednej nastoletniej dziewczynki, dwóch młodych kobiet, pięciu kobiet w średnim wieku, jednej kobiety w starszym wieku, czterech młodych mężczyzn, czterech mężczyzn w średnim wieku, trzech mężczyzn w starszym wieku. Są to osoby w wieku od 13 do 85 roku życia. Dobre wiadomości dla mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejnych 21 osób, które były zakażone koronawirusem, po leczeniu otrzymały 2 wyniki ujemne i są zdrowe. To: dwie nastoletnie dziewczynki, trzy młode kobiety, pięć kobiet w średnim wieku, dwie kobiety w starszym wieku, trzech nastoletnich chłopców, trzech młodych mężczyzn oraz trzech mężczyzn w średnim wieku.

Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim:

 • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 660
 • Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 60
 • Liczba osób objętych kwarantanną: 3095
 • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 1053
 • Liczba osób, które wyzdrowiały: 182

Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie 726. Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to 660, na podstawie nowych, zweryfikowanych danych przekazanych przez WSSE. 

Godzina 17:38

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u 205 kolejnych osób. Zmarło kolejnych 10 osób, u których potwierdzono obecność wirusa.
Dotychczas w Polsce potwierdzono 9287 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły w sumie 360 osób z potwierdzonym wirusem. Dziś łącznie przybyło 545 przypadków zachorowania oraz 13 zgonów.

Godz. 17:10 

Godz. 16:46

W Belgii liczba hospitalizowanych osób z koronawirusem spadła poniżej 5 tysięcy. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa nieco ponad tysiąc pacjentów z wykrytym patogenem. Od początku pandemii potwierdzono prawie 38 i pół tysiąca zakażeń. Najnowsze dane opublikowało belgijskie centrum kryzysowe.

Godz. 16.22

W brytyjskich szpitalach w ciągu minionej doby z powodu koronawirusa zmarło 596 osób. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w tym kraju wzrosła do 16 060. Informując o tym tamtejsze ministerstwo zdrowia zwróciło uwagę na to, że był to najniższy wzrost liczby zgonów od prawie dwóch tygodni.

Godz. 16:00

W Belgii liczba hospitalizowanych osób z koronawirusem spadła poniżej 5 tysięcy. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa nieco ponad tysiąc pacjentów z wykrytym patogenem. Od początku pandemii potwierdzono prawie 38 i pół tysiąca zakażeń. Najnowsze dane opublikowało belgijskie centrum kryzysowe.

Godz. 15:30

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak odmówił Koronkę do Miłosierdzia Bożego w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie. Modlił się szczególnie za chorych na koronawirusa, pracowników służby zdrowia i o ustanie pandemii.

Godz. 14:45

Gubernator regionu Kampania we Włoszech zarządził kwarantannę dla całej gminy. Zrobił to po tym, jak wbrew zakazom mieszkańcy licznie wzięli udział w pogrzebie. Żegnali burmistrza, który jako lekarz zaraził się koronawirusem.

Godz. 14.15

W ciągu ostatniej doby policjanci sprawdzili prawie 102 tysiące osób poddanych kwarantannie.

Podkomisarz Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że od początku epidemii policjanci dokonali ponad 3 miliony 600 tysięcy kontroli. Poinformował, że ostatniej doby tylko w około 190 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia grzywny, a w około 30 przypadkach zwrócono się do policjantów o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci.

Godz. 13.45

Ekonomista Jerzy Bielewicz powiedział w Polskim Radiu 24, że wiosna i lato to najlepsza pora dla gospodarki i potrzebne jest jej szybkie odmrażanie. "Nie ma w tej chwili innego wyjścia, gdyż jesienią może znowu nastąpić wzrost zachorowań i częściowe zamknięcie pewnych działów gospodarki" - zaznaczył Jerzy Bielewicz. Dodał, że obecnie na tle innych krajów gospodarczo wypadamy bardzo dobrze i nasza gospodarka tak naprawdę nie została zamrożona. Przypomniał, że działają wszystkie sektory, które są niezbędne, by dostarczać prąd, świetnie działa system dostaw żywności, nie zamrożono też produkcji w zakładach przemysłowych, tak jak miało to miejsce we Włoszech czy w Hiszpanii. 

Godz. 13.43

Ministerstwo Zdrowia: w ciągu doby wykonano ponad 11,2 tys. testów na koronawirusa..

Godz. 13.20

Ratownicy z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej wesprą w walce z COVID-19 lekarzy w Kirgistanie. O kolejnej misji zagranicznej polskich ratowników poinformował resort spraw zagranicznych.
"Misja została zorganizowana przez Biuro Regionalne WHO na Europę. Nasi lekarze i ratownicy są gotowi do pomocy - ich zaangażowanie potwierdza wagę współpracy Polski i Kirgistanu" - czytamy na Twitterze MSZ.

Godz. 12.22

W Belgii liczba hospitalizowanych osób z koronawirusem spadła poniżej 5 tysięcy. Ostatniej doby dwa razy więcej było wypisów ze szpitali niż przyjęć. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa nieco ponad tysiąc pacjentów z wykrytym patogenem. Najnowsze dane opublikowało belgijskie centrum kryzysowe. W ciągu ostatniej doby w Belgii odnotowano 1313 nowych przypadków koronawirusa i 230 ofiar śmiertelnych w wyniku powikłań. Od początku pandemii potwierdzono prawie 38,5 tys. zakażeń, zmarło ponad 5,6 tys. osób.

Godz. 11.58

U pracownika magazynu DHL w Łodzi wykryto koronawirusa. Mężczyzna miał bezpośredni kontakt z kurierami, jednak firma zapewnia, że podjęła w tej sprawie odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Godz. 11.48

- Patrząc obiektywnie na to, co dzieje się w innych krajach Europy i świata, możemy z pewną satysfakcją stwierdzić: wiele udało się nam, jako polskiemu społeczeństwu, w walce z koronawirusem solidarnie osiągnąć – ocenił abp Marek Jędraszewski w niedzielę Miłosierdzia Bożego. Metropolita krakowski wygłosił homilię w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, gdzie każdego roku na święto Miłosierdzia Bożego przybywało ok. 100 tys. osób. W tym roku wierni łączą się z Łagiewnikami za pośrednictwem telewizji, internetu i radia.

Godz. 11.05

Brytyjski rząd na początkowym etapie poważnie zlekceważył zagrożenie związane z epidemią koronawirusa, a spóźniona o ponad pięć tygodni reakcja i zaniedbania z poprzednich lat przyczyniły się do śmierci tysięcy ludzi - napisał w niedzielę "The Sunday Times". Jak ujawnia gazeta, premier Boris Johnson był nieobecny na pierwszym posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego (COBR) poświęconemu koronawirusowi, które odbyło się 24 stycznia, mimo że tego samego dnia znalazł czas na spotkanie z chińską społecznością z okazji księżycowego nowego roku. Z różnych przyczyn był też nieobecny na czterech kolejnych posiedzeniach. Po raz pierwszy posiedzeniu sztabu w sprawie koronawirusa przewodniczył 2 marca - ponad miesiąc po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii.

Godz. 10.08

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 340 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły kolejne trzy osoby. W sumie w Polsce liczba przypadków zakażenia patogenem wzrosła do 9082. Z powodu choroby zmarło 350 osób. Nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (144), wielkopolskiego (80), dolnośląskiego (65), lubelskiego (15), zachodniopomorskiego (10), kujawsko-pomorskiego (8), małopolskiego (8), opolskiego (4), warmińsko-mazurskiego (3), podlaskiego (2) i pomorskiego (1). Ostatniej doby zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem: 65-letni mężczyzna z Tychów, 84-latek z Raciborza oraz 82-latek z Kalisza. Większość osób miała choroby współistniejące.

Godz. 09.37

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny raport o koronawirusie: 2482 hospitalizowanych, 124 311 na kwarantannie, 17 436 objętych nadzorem epidemiologicznym, a 1040 osób wyzdrowiało.    

Godz. 08.30

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 8914 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1331 jednostek sprzętu - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że wojsko m.in. transportuje środki ochrony osobistej do szpitali.

 

Godzina 08.05

Konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban przekonuje, że większość chorych na COVID-19 nie wymaga specjalistycznego leczenia. - W przypadku zakażenia koronawirusem u 80 proc. osób nie występują symptomy choroby albo są one skąpe. Ogólnie rzecz biorąc, jest to typowa infekcja górnych dróg oddechowych, podobna do przeziębienia lub grypy. U części osób może jednak dojść do zapalenia płuc – wyjaśnił konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban. Dodał, że najczęściej jest to tak zwane śródmiąższowe zapalenie płuc. - Większość ludzi zakażonych koronawirusem nie wymaga leczenia w szpitalu, a ci, którzy mają objawy kliniczne, też często nie wymagają żadnej zaawansowanej terapii. Leczy się ich objawowo – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową profesor Horban. Dodał, że najważniejsze jest właściwe nawodnienie organizmu, bo w trakcie infekcji, gorączki czy kaszlu człowiek się odwadnia.

Godzina 07.47

W Stanach Zjednoczonych odbyły się kolejne demonstracje przeciwko nakazom pozostania w domach spowodowanych epidemią koronawirusa. Prezydent Donald Trump wyraził zrozumienie dla niektórych protestujących i zapowiedział, że kilka stanów w najbliższym czasie poluzuje restrykcje. Protestujący wznosili okrzyki „Pozwólcie nam pracować!”, „Nie możecie zamknąć Ameryki!” oraz „Wolność jest najważniejsza”. Niektórzy twierdzili, że Covid-19 to element wojny Chin ze Stanami Zjednoczonymi. Inni przekonywali, że koronawirus jest porównywalny do zwykłej grypy. Wśród uczestników protestu byli przeciwnicy szczepionek.

Godzina 07:08

W Izraelu od dziś stopniowo znoszone są ograniczenia związane z epidemią Covid-19. Działalność wznowią niektóre firmy, a mieszkańcy będą mogli oddalać się od domów na więcej niż 100 metrów - poinformował wczoraj premier Benjamin Netanjahu.

Godzina 07:05

- Do Polski dotarło z Korei Południowej ok. 27 tys. szybkich testów na koronawirusa. W ciągu tygodnia powinny trafić do szpitali na SOR-y – poinformował wczoraj rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Tłumaczył, że Polska sprowadziła z Korei Południowej testy antygenowe. - Ich trwałość i szybkość jest dużo większa. Badanie odbywa się w ciągu ok. 15 minut – mówił.

Godzina 07:03

40 darczyńców wsparło łódzkie domy pomocy społecznej, gdzie przebywają osoby starsze, schorowane i z niepełnosprawnościami. Wśród dobrodziei są zarówno duże spółki, firmy i organizacje, które przekazały tysiące maseczek jak i osoby prywatne, które przynosiły paczkę rękawiczek jednorazowych. Czytaj więcej 

Godzina 07:00

Polsko-amerykańska współpraca w dobie epidemii, zaangażowanie NATO w obecnej sytuacji i po niej oraz współpraca gospodarcza w zwalczaniu ekonomicznych skutków epidemii. To tematy rozmowy telefonicznej prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. "Andrzej Duda przekazał prezydentowi Donaldowi Trumpowi, że Polska wysyła misję wojskowo-medyczną do Chicago w stanie Illinois, żeby wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia, ale także, żeby wspólnie polscy lekarze i lekarze amerykańscy nabywali doświadczenie w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem" - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. W kwestii relacji dwustronnych tematami rozmowy prezydentów była także współpraca naukowców i instytutów badawczych z Polski i Stanów Zjednoczonych w badaniach nad wynalezieniem leku i szczepionki na koronawirusa. Przywódcy rozmawiali też o dostarczeniu do Polski szybkich testów na koronawirusa.

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką