Logo Radio Łódź

Koronawirus w regionie łódzkim, Polsce i na świecie [RELACJA]

Trwa walka z koronawirusem. Łącznie w Polsce wykryto 8 tys. 379 zakażeń, w wyniku COVID-19 zmarły w sumie 332 osoby. W województwie łódzkim potwierdzono 605 zakażeń. Wczoraj rząd wprowadził plan zmniejszania restrykcji.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o nowych 461 przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 18 osób z powodu COVID-19.

  • Łącznie w Polsce wykryto 8 tys. 379 zakażeń koronawirusem. W wyniku COVID-19 zmarły w sumie 332 osoby.

  • W województwie łódzkim potwierdzono 607 zakażeń. Zmarło osiem osób. Wyzdrowiały 142 osoby.

  • Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że przeprowadzenie wyborów w tradycyjny sposób będzie możliwe dopiero za dwa lata. - Jeśli partie polityczne się na to nie zgodzą, to pozostaje przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych - powiedział minister. Taka jest jego rekomendacja dla premiera Mateusza Morawieckiego.

  • Prezydent Andrzej Duda podpisał podpisał ustawy: o tak zwanej tarczy antykryzysowej dotyczącą szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz tzw. ustawę funduszową dotyczącą wsparcia realizacji programów operacyjnych w pandemii koronawirusa.

  • Rząd wprowadził plan zmniejszania restrykcji i "odmrażania" gospodarki. Pierwszy z czterech etapów rozpocznie się w poniedziałek (20 kwietnia). Czytaj więcej

  • Od wczoraj mamy także obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Czy łodzianie stosują się do zaleceń? Zobacz zdjęcia i film

  • Według nowych danych w Wuhan odnotowano 325 przypadków zarażenia więcej i aż 1 tys. 290 więcej ofiar śmiertelnych choroby.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Strona wymaga odświeżania

Godzina 22:56

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku, że rozmawiał z profesorem Markiem Figlerowiczem z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu kierującym zespołem , który opracował polski test na koronawirusa. - Bardzo mu za to podziękowałem, bo efekt Ich ciężkiej pracy ma dzisiaj nie tylko wymiar medyczny, ale także psychologiczny. Ta wspaniała wiadomość wlała w serca wielu Polaków nadzieję, i dała nam wszystkim poczucie, że zyskujemy przewagę nad wirusem - napisał premier na Facebooku.

- Dla mnie priorytetem na najbliższe tygodnie i miesiące jest rozwój tego typu badań w Polsce, abyśmy jak najszybciej mogli być samowystarczalni - także jeśli chodzi o produkcję leków i testów. Ma to dziś strategiczny wymiar dla całego państwa polskiego. Jeszcze raz wielkie brawa dla naukowców z Poznania! - napisał Mateusz Morawiecki.

Godzina 22:28

Minister kultury Piotr Gliński: - Pomoc dla ludzi kultury może wynieść nawet do 4 mld zł.

Godzina 21:32

Strażak Dariusz Sekuła apeluje o oddawanie osocza przez osoby, które były zakażone koronawirusem i wyzdrowiały. On sam był pierwszą osobą w powiecie piotrkowskim u której potwierdzono zakażenie. Teraz chce pomagać innym. Osocze będzie podawane ciężko chorym pacjentom. Czytaj więcej

Godzina 21:26

W Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy wojsko chemiczne odkaża dzisiaj pomieszczenia. Wiele rzeczy takich jak np. materace, pościel, ubrania będzie zutylizowanych.

Godzina 21:10

Ponad 1,3 mln wniosków złożyli polscy przedsiębiorcy w ramach "Tarczy antykryzysowej".

Godzina 21:06

Drużyny piłkarskiej ekstraklasy mają od 20 kwietnia wdrożyć protokół medyczny, którego celem ma być wznowienie ligowych rozgrywek. Piłkarze, trenerzy i członkowie sztabów mają dwukrotnie przejść testy na koronawirusa. Pierwsze tego typu badanie przeprowadzone będzie 4 maja.

Głównym założeniem projektu jest tak zwana izolacja sportowa. Kluby mają codziennie sporządzać raporty w formie kwestionariusza medycznego. Według założeń ma to pomóc w powrocie do treningów pod koniec przyszłego tygodnia.

Do zasad protokołu medycznego mają dostosować się także sędziowie. Koszty testów pokryje Polski Związek Piłki Nożnej.

Godzina 20:57

Do mieszkańców regionu łódzkiego trafi kolejna transza, z miliona maseczek, zakupionych przez samorząd województwa. Maseczki będą miedzy innymi rozdawane przez straż miejską spacerowiczom w parkach, lasach i na skwerach. Czytaj więcej

Godzina 20:17

We Francji w ciągu minionej doby z powodu koronawirusa zmarło 761 osób. Tym samym liczba ofiar epidemii w tym kraju wzrosła do 18 tys. 681. Pod względem liczby ofiar Francja jest na czwartym miejscu na świecie po Stanach Zjednoczonych, Włoszech i Hiszpanii.

We wschodniej części tego kraju, w regionie Grand Est rozpoczęto masowe testy. Są nim poddawani wszyscy mieszkańcy. Władze regionu, który tworzą Alzacja, Lotaryngia, Szampania i Ardeny, powołały specjalną spółkę, której zadaniem było zamówienie i zakup kilku milionów testów. Dotychczas na ten cel udało się zebrać około dziesięciu milionów euro.

Tymczasem Zgromadzenie Narodowe przyjęło poprawkę do prawa o VAT, zmniejszającą podatek nałożony na maseczki ochronne z dwudziestu do pięciu i pół procent.

Według Francuskiego Instytutu Statystycznego INSEE w kwietniu można zauważyć niewielki spadek tempa rozwoju epidemii - zmniejszyła się liczba zachorowań i zgonów, jednak trudno jest w tej chwili stwierdzić, czy jest to stała tendencja. Dla porównania marzec był miesiącem lawinowego wzrostu liczby przypadków śmiertelnych.

Godzina 20:12

We Włoszech w ciągu doby z powodu koronawirusa zmarło 575 osób. To o 50 więcej niż wczoraj. Liczba wszystkich zmarłych w tym kraju zbliża się do 23 tysięcy. W ciągu minionej doby zarejestrowano prawie 3,5 tysiąca nowych zakażeń. Od początku epidemii - ponad 170 tysięcy.

Szef ochrony cywilnej poinformował, że w tej chwili leczy się blisko 107 tysięcy osób, z czego trzy czwarte przechodzi chorobę lekko w domu. Angelo Borrelli podkreślił, że w ciągu ostatniej doby liczba wszystkich hospitalizowanych spadła o ponad 1,1 tys. i jest najniższa od 27 marca. Spadła również o 126 liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. - Dzisiejsze dane potwierdzają, że słabnie presja, którą pandemia wywiera na służbę zdrowia. To tendencja, która utrzymuje się od wielu dni.

Giovanni Rezza z Państwowego Instytutu Zdrowia ostrzegł, że wbrew krążącym opiniom liczba nowych przypadków na pewno nie spadnie do zera w połowie maja. Podkreślił, że pandemia nadal rozwija się, choć dużo wolniej niż wcześniej.

Godzina 20:08

Prokuratura będzie sprawdzać, czy w placówkach opiekuńczych, w których miało miejsce zakażenie koronawirusem, nie doszło do narażenia pensjonariuszy na utratę życia.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, w postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, dotyczącym narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pensjonariuszy Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Akademickiego Centrum Medycznego w Warszawie, będą wyjaśniane zdarzenia ujawnione przez służby sanitarne w innych placówkach tego rodzaju.

Służby sanitarne przekazały prokuraturze wykaz placówek w różnych częściach kraju, w których zarejestrowano ogniska COVID-19. Placówki te są zarządzane przez samorządy, stowarzyszenia, jak i osoby prywatne. Z ustaleń Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w niektórych z tych placówek mogło dojść do naruszeń skutkujących narażeniem na niebezpieczeństwo osób starszych lub schorowanych. Prokuratura będzie oceniać, czy w tych zakładach nie doszło do narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pensjonariuszy i pracowników - w tym poprzez odstąpienie od opieki nad pensjonariuszami. Odstąpienie takie może zostać zakwalifikowane jako przestępstwo z artykułu 165 §1 kodeksu karnego. Czyn taki zagrożony jest karą do 8 lat więzienia.

Postępowania te są monitorowane przez Prokuraturę Krajową.

Godzina 20:05

W przyszły piątek (24 kwietnia) maturzyści kończą rok szkolny. Jednak z powodu epidemii koronawirusa przyszłość egzaminu dojrzałości jest niepewna. Jak mogą wyglądać tegoroczne matury i co myślą na ten temat maturzyści? Czytaj więcej

Godzina 19:03

Prezydent Andrzej Duda podpisał podpisał ustawy: o tak zwanej tarczy antykryzysowej dotyczącą szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz tzw. ustawę funduszową dotyczącą wsparcia realizacji programów operacyjnych w pandemii koronawirusa.

Prezydent poinformował o podpisaniu ustaw podczas rozmowy z internautami.

Godzina 18:50

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na czas walki z epidemią zapowiada znaczne oszczędności i kontynuację najważniejszych inwestycji. Oszczędności mają wynieść 100 milionów złotych i jak zapowiada prezydent, zostaną wprowadzone tam, gdzie mają najmniejszy wpływ na życie mieszkańców. Czytaj więcej

Godzina 18:33

Policja w Kijowie będzie pilnować, aby wierni nie wchodzili do cerkwi. W najbliższą niedzielę prawosławni i grekokatolicy będą obchodzić Wielkanoc. Z powodu epidemii koronawirusa wstęp do świątyń w ukraińskiej stolicy będzie zabroniony.

Podczas świąt funkcjonariusze będą pilnować wejść do 179 świątyń znajdujących się na terenie miasta. Policji będzie pomagać Gwardia Narodowa i wojsko. Celem tych działań jest zapobieganie możliwemu łamaniu przepisów związanych z epidemią. Nabożeństwa wielkanocne mogą być sprawowane, ale bez udziału wiernych. Patrolowanie rozpocznie się jutro wieczorem. W nocy z soboty na niedzielę w prawosławnych i greckokatolickich cerkwiach jest sprawowane całonocne nabożeństwo. Hierarchowie Prawosławnej Cerkwi Ukrainy i Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej apelują do wiernych o pozostanie w domach.

Do tej pory na Ukrainie zdiagnozowano 4662 zakażenia koronawirusem, w tym 500 w ciągu ostatniej doby. W sumie zmarło 125 osób.

Godzina 18:25

Ministerstwo sportu poinformowało, ze w ramach kolejnych prac nad ustawą o wsparciu w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wprowadzono dodatkowe rozwiązania, z których będzie mogło korzystać środowisko sportowe.

Minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk powiedziała, że w związku z przełożeniem Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich na 2021 rok, podjęto decyzję o umożliwieniu przedłużenia kadencji władz polskich związków sportowych i odpowiednio związków sportowych oraz uproszczonych trybów głosowania z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej dla stowarzyszeń i fundacji.
Resort przekazał, że niezależnie od możliwości przedłużenia kadencji, polskie związki sportowe, związki sportowe i część klubów sportowych (działające w formie stowarzyszeń i fundacji) będą mogły również korzystać z uproszczonego trybu głosowania z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Dodatkowo zmieniono przepis dotyczący przedłużenia okresu stypendium sportowego dla członków kadry narodowej w okresie 4 miesięcy następujących po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Ministerstwo przekazało, że zapewni to środki finansowe członkom kadry narodowej również, gdy stan epidemii zostanie odwołany, ale nie będą odbywały się jeszcze zawody sportowe.

Godzina 18:22

W Rosji rozpoczęto przedkliniczne testy szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Poinformował o tym minister zdrowia Michaił Muraszko. Szef resortu nie wspominał o szczegółach harmonogramu prowadzenia badań, ani nie podał prognozowanego terminu przygotowania szczepionki do masowego wykorzystania.

Rosja prowadzi badania nad szczepionką na siedmiu różnych platformach naukowych. Według słów ministra zdrowia Michaiła Muraszko, rozpoczęte testy przedkliniczne mają wykazać skuteczność preparatu oraz jego bezpieczeństwo dla ludzi. Jednocześnie rosyjski minister oświadczył, że są gotowe szczegółowe plany prowadzenia testów na ludziach. Wcześniej Centrum Badań Naukowych "Wektor" poinformowało, że jest gotowe do testów klinicznych z udziałem sześćdziesięciu ochotników, wśród których są także członkowie zespołu badawczego.

Radio Echo Moskwy podało, że Rosja będzie równolegle z prowadzeniem badań projektować i budować odpowiednie linie produkcyjne. Takie polecenie dał resortowi zdrowia prezydent. Władimir Putin chce, aby maksymalnie skrócić czas między zakończeniem testów, a masową produkcją.

Godzina 18:15

Godzina 17:56

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że przeprowadzenie wyborów w tradycyjny sposób będzie możliwe dopiero za dwa lata. - Jeśli partie polityczne się na to nie zgodzą, to pozostaje przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych - powiedział minister. Taka jest jego rekomendacja dla premiera Mateusza Morawieckiego.

Godzina 17:40

W Łódzkiem wyzdrowiało też kolejnych osiem osób. Liczba osób, które wyzdrowiały w naszym województwie wzrosła do 150.

Godzina 17:33

Ministerstwo Zdrowia informuje o wykryciu 165 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. W tej grupie jest 17 osób z województwa łódzkiego. Łącznie w Polsce wykryto 8 tys. 379 zakażeń, z czego 607 przypadków w Łódzkiem.

Resort informuje też o kolejnych 14 ofiarach COVID-19 w kraju. Łącznie zmarły 332 osoby.

Godzina 17:02

Kancelaria Premiera przypomina, że musimy odsłonić twarz nie tylko na prośbę policjantów czy innych funkcjonariuszy, ale też m.in. kasjerów.

Godzina 16:58

Europosłowie poparli propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą większej elastyczności w wykorzystaniu pieniędzy z obecnego unijnego budżetu. Niezakontraktowane jeszcze fundusze państwa członkowskie mogą przeznaczyć na walkę z koronwirusem.

Polska do tej pory zakontraktowała 83 procent. Zatem pozostałe 17 procent, czyli kilkanaście miliardów euro z unijnego budżetu, których jeszcze Warszawa nie wydała, będzie mogła przeznaczyć na złagodzenie negatywnych skutków koronawirusa. Innymi słowy to przyzwolenie na rezygnacje z dotychczasowych programów, już zatwierdzonych przez Komisję i przeznaczenie środków na łagodzenie skutków kryzysu.

Pieniądze mają być przekazywane szybciej, a nowe programy finansowe będą w 100 procentach z unijnego budżetu, bez konieczności krajowego współfinansowania z budżetów narodowych, co do tej pory było regułą.

Godzina 16:28

Szpital im. Kopernika w Łodzi wstrzymuje przyjęcia na oddział neurologii. Na oddziale u jednego z pacjentów potwierdzono zakażenie koronawirusem. Teraz szpital wdraża zalecane w takich przypadkach procedury sanitarne, a przyjęcia na neurologię są wstrzymane do 26 kwietnia. - Pozostałe oddziały pracują normalnie - poinformowała w dzisiejszym oświadczeniu dyrekcja szpitala.

Godzina 15:52

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Wielkiej Brytanii wzrosła do 14 tys. 576. W ciągu minionej doby z powodu COVID-19 zmarło tam 847 osób.

Informując o tym, rządowi eksperci zastrzegli, że podając liczbę ofiar uwzględnili też te osoby, które zmarły w poprzednich dniach, ponieważ z powodu świąt dane spływały z opóźnieniem.

Największe żniwo epidemia zbiera w Anglii - szczególnie w Londynie i w okolicach Birmingham. Dalej pod tym względem są Szkocja, Walia i Irlandia Północna.

Poszczególne kraje składające się na Królestwo publikują codziennie swoje własne dane. Są one jednak gromadzone w inny sposób niż ten który stosuje ministerstwo zdrowia. Dlatego dane regionalne nie sumują się do liczb publikowanych przez władze w Londynie.

Godzina 15:40

140 osób chorych na koronawirusa jest pod respiratorami. Oznacza to, że zajętych jest 10 procent łóżek respiratorowych - poinformował na konferencji prasowej rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że obecnie w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych leczonych jest ponad 2200 pacjentów z COVID-19. Tym samym zajętych jest 20 procent spośród ponad 10 tysięcy łóżek specjalistycznych placówkach przeznaczonych do leczenia chorych z COVID-19.

Rzecznik dodał, że w ciągu ostatniej doby blisko 100 osób wyzdrowiało, wyszło ze szpitala lub zakończyło izolację domową. Łącznie od początku epidemii koronawirusa pokonało 866 osób.

Godzina 15:37

Pierwsze po przerwie z powodu pandemii koronawirusa zawody sportowe w Stanach Zjednoczonych, gdy już będzie można je rozgrywać - będą się odbywać bez udziału publiczności.

Prezydent Donald Trump przedstawił plan przywracania krajowego sportu do stanu sprzed pandemii. Powrót do stanu sprzed przerwy ma się odbywać w trzech etapach - pierwszy to zawody sportowe bez kibiców na trybunach, drugi to kibice na trybunach, ale poprzedzielani pustymi miejscami i trzeci oznaczający zniesienie wszelkich ograniczeń.

Na razie jednak brak wiążących decyzji w sprawie ewentualnego wznowienia rozgrywek ligowych. W USA stwierdzono najwięcej na świecie zakażeń koronawirusem - ok. 680 tysięcy.

Godzina 15:35

Mistrzostwa świata Formuły 1 mogą w tym roku zacząć się 5 lipca w Austrii - informuje BBC. Z powodu epidemii koronawirusa odwołano lub przełożono już 9 z zaplanowanych 22 wyścigów cyklu. Według BBC kierownictwo F1 rozważa też organizację dwóch rund na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii.

Nie wcześniej niż pod koniec czerwca rozpocznie się rywalizacja w motocyklowych mistrzostwach świata. Zaplanowany na 21 czerwca wyścig o Grand Prix Niemiec został przełożony z powodu pandemii koronawirusa. Po odwołaniu rywalizacji w Katarze oraz przełożeniu 7 innych wyścigów, właśnie zawody na Sachsenring miały zainaugurować sezon.

Godzina 15:32

Karkonoski Park Narodowy nie zostanie otwarty od poniedziałku. Podobne decyzje podjęli dyrektorzy innych górskich parków w Polsce - mówi dyrektor Parku Andrzej Raj.

Andrzej Raj powiedział, że do końca kwietnia prawdopodobnie żaden park narodowy nie zostanie otwarty. Zaznaczył, że parki zostaną otwarte częściowo lub w całości dopiero w maju.

Karkonoski Park Narodowy poprosił o wytyczne między innymi epidemiologów. Chodzi na przykład o odkażanie barier na szlakach. Na niektórych mają one kilka kilometrów długości i nie można ich odkażać, bo są na obszarze ochrony ścisłej.

Problemem jest też szlak graniczny, czerwony, który biegnie raz po polskiej, raz po czeskiej stronie. W obecnym stanie prawnym wędrujący nim trafili by na kwarantannę.

Godzina 14:40

Ministerstwo Zdrowia oddało do konsultacji projekt rozporządzenia znoszący częściowo ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Będą one zniesione od poniedziałku.

Godzina 14:10

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zanotowano 575 przypadków zakażenia koronawirusem. To największy dzienny wzrost zachorowań od czasu rozpoczęcia badań. Na Białorusi w sumie stwierdzono 4779 przypadków zakażenia patogenem. Z tego 42 osoby zmarły, a prawie 350 wyzdrowiało i wypisano do domów. Najtrudniejsza sytuacja z zakażeniami jest w stolicy i obwodzie witebskim, a najlepsza w sąsiadujących z Polską obwodach: grodzieńskim i brzeskim.

Godzina 14:01

W ciągu miesiąca w zakładach przywięziennych wyprodukowanych zostało milion maseczek ochronnych, poinformował minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dodał, że więźniowie wyprodukowali także inne ośrodki ochronne.

Zbigniew Ziobro przypomniał, że działalność przywięziennych zakładów produkcyjnych jest rezultatem akcji "praca dla więźniów".

Godzina 13:47

Technikum Automatyki i Robotyki działające przy Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Łodzi postawiło na druk 3D w walce z epidemią koronawirusa. Dzięki nowoczesnej drukarce 3D szkoła produkuje wysokiej jakości przyłbice dla medyków, pielęgniarek, personelu placówek medycznych czy Domów Pomocy Społecznej. Czytaj więcej

Godzina 13:39

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby wykonano ponad 10,5 tysiąca testów na koronawirusa. Łącznie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 8214, z czego 318 osób zmarło.

Godzina 13:20

Władze Moskwy apelują do osób, które chorowały na COVID-19, aby oddawały krew. Lokalna administracja chce w szpitalach miejskich wdrożyć procedurę podawania chorym osocza osób, które już wyzdrowiały. Urzędnicy zapowiadają, że będą płacić dawcom. W stolicy Rosji, w ciągu doby zdiagnozowano blisko 2000 nowych zakażeń. Od początku pandemii, w Moskwie zarejestrowano ponad 18 tysięcy chorych.

Godzina 12:58

Włoska minister oświaty wykluczyła możliwość otwarcia szkół w maju. Nie jest jasne w jakiej formie odbędą się egzaminy maturalne.

Lucia Azzolina zwróciła uwagę, że wczoraj we Włoszech zmarło 525 osób. Wyraziła obawę, że przedwczesne otwarcie szkół mogłoby zniweczyć wysiłki służby zdrowia i poświęcenie Włochów w walce z pandemią. Jak podkreśliła, otwarcie szkół oznacza, że codziennie przemieszczałoby się 8 milionów uczniów, co stanowi ogromne ryzyko. Zaznaczyła jednak, że ostateczna decyzja należy do rządu. Pytana czy powinno się przedłużyć rok szkolny do września, powiedziała, że nie ma takiej potrzeby, bo zajęcia dydaktyczne nie zostały przerwane, a jedynie przeniesione ze szkoły do mediów społecznościowych.

Nie wiadomo czy matury będą zdawane na odległość on-line. Minister Azzolina powiedziała, że uczniowie w listach proszą o taką formę, by przy egzaminach mógł być obecny egzaminator.

Godzina 12:53

Dostałam drugie życie - tak po wygranej walce z Covid-19 mówi Daria Białek. Pacjentka, po drugim negatywnym teście na obecność koronawirusa, dziś opuściła Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

38-latka walczyła z choroba miesiąc. Jej stan był bardzo ciężki. Kobieta sześć dni była nieprzytomna i podłączona do respiratora. Osiem dni spędziła na intensywnej terapii, gdzie lekarze z Krakowa zawzięcie walczyli o jej życie.

Godzina 12:50

Prawie 3 tys. 300 przypadków zakażenia koronawirusem w państwach bałtyckich. Najmniej przypadków stwierdzono na Łotwie.

W Estonii do tej pory potwierdzono 1459 zakażeń koronawirusem. Od wczoraj liczba chorych na COVID-19 wzrosła tam o 25. Estończycy rozpoczęli testowanie maseczek ochronnych. Chodzi o sprawdzenie czy zastosowane do ich produkcji materiały są na tyle dobrej jakości, aby taka ochrona była jak najskuteczniejsza. Do tej pory żadne laboratorium w tym kraju nie zajmowało się podobnymi badaniami.

Godzina 12:20

Od jutra zostaną wznowione obowiązkowe szczepienia ochronne dzieci - zapowiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Na konferencji prasowej wyjaśnił, że decyzja o powrocie do bieżących szczepień zapadła wspólnie z konsultantami epidemiologii, neonatologii oraz medycyny rodzinnej.

Godzina 11:47

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w ciągu doby wykonano ponad 10 tysięcy testów w kierunku koronawirusa. Wyjaśnił, że jeżeli personel medyczny miał kontakt z osobą zakażoną, jest to wskazanie do wykonania badania.

Wojciech Andrusiewicz dodał, że medycy mają zapewnioną szybką ścieżkę testowania.

Godzina 10:43

W Rosji do 32 tys. 7 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 4069 nowych przypadków. To największy w Rosji przyrost dobowy, liczony od początku pandemii.

Godzina 10:05

Ministerstwo Zdrowia informuje o 296 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego. Resort podaje informacje także o kolejnych 4 ofiarach zakażenia COVID-19. To 84-letnia kobieta z Kędzierzyna-Koźle, 64-letnia kobieta z miejscowości Tychy, 81-letni mężczyzna ze Starachowic i 87-letnia kobieta z Poznania. Liczba zakażonych koronawirusem wynosi 8214, z czego 318 to osoby zmarłe. 

Godzina 9:42

Włoski minister spraw zagranicznych powiedział, że Unii Europejskiej grozi rozpad, jeśli nie sięgnie po radykalne i odważne środki w walce z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. Luigi Di Maio wypowiadał się na temat wyzwań, przed którymi stanie unijny szczyt 23 kwietnia.

Godzina 9:05

Ministerstwo Zdrowia publikuje dzienny raport dot. koronawirusa w Polsce. 

Godzina 8:50

Sanepid szuka pracowników sklepu Dino w Tomaszowie Mazowieckim, którzy robili zakupy w dniach 6.04-9.04.2020 w godz. od 6:30 do 14:30. Jeden z pracowników sklepu jest zakażony koronawirusem. Czytaj więcej

Godzina 8:39

Brazylijscy naukowcy zapowiedzieli rozpoczęcie serii testów klinicznych leku, zwalczającego koronawirusa. Z komunikatu Ministra Nauki, Technologii, Innowacji i Komunikacji, Marcosa Pontesa wynika, że w badaniach laboratoryjnych nowy specyfik wykazał właściwości zmniejszania reprodukcji wirusa nawet o 94%. Testy, które rozpoczną się w maju, mają potrwać cztery tygodnie.

Godzina 8:13

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był poseł ziemi piotrkowskiej Robert Telus. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o posiedzeniu Sejmu, a także o ewakuacji DPS w Drzewicy.

Godzina 7:45

Otwarte lasy i parki, a także złagodzone ograniczenia dotyczące handlu. Od najbliższego poniedziałku rozpocznie się stopniowe łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Szczegóły przedstawiono wczoraj wieczorem podczas konferencji prasowej.

Godzina 7:36

Ostatniej doby w działania związane z zapobieganiem COVID-19 zaangażowanych było blisko 2 400 strażaków, poinformował IAR rzecznik komendanta głównego PSP starszy kapitan Krzysztof Batorski. Wyjaśnił, że strażacy pracowali między innymi w 52 punktach granicznych, gdzie zajmowali się badaniem temperatury podróżnych.

Godzina 7:30

Stolica Bułgarii, Sofia, od piątku została zamknięta. Ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Bułgarski minister zdrowia Kiril Ananiev poinformował, że podróże do i z Sofii, gdzie mieszka około dwóch milionów ludzi, zostają wstrzymane do odwołania. Wyjątkiem jest transport towarów. Przemieszczać się mogą też osoby zmierzające do pracy lub na leczenie szpitalne.

Godzina 7:21

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w Warszawie wylądowały dwa wojskowe samoloty z transportem środków ochrony osobistej z Turcji. "Na warszawskim Okęciu trwa rozładunek 19 ton kombinezonów ochronnych przetransportowanych wojskowymi CASAmi i Herculesami z Turcji" - napisał szef MON na Twitterze.

Godzina 7:18

Do tej chwili na całym świecie odnotowano blisko 2 miliony 160 tysięcy zakażeń koroawirusem, informuje, monitorujący pandemię Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Blisko 550 tysięcy osób wyzdrowiało, zmarło - 145 tysięcy.

Najwięcej ofiar śmiertelnych patogenu odnotowano w Stanach Zjednoczonych - blisko 35 tysięcy, we Włoszech - 22 tysiące, w Hiszpanii - 20 tysięcy.

Najwięcej zachorowań odnotowano w USA - 680 tysięcy.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką