Logo Radio Łódź

Koronawirus w regionie łódzkim, Polsce i na świecie [RELACJA]

W Polsce wykryto do tej pory 6 tys. 934 przypadki zakażenia koronawirusem. W województwie łódzkim potwierdzono 551 zakażeń koronawirusem - zmarło siedem osób. Przez cały dzień informujemy o aktualnej sytuacji w walce z epidemią.

  • W Polsce potwierdzono 6 tys. 934 przypadki zakażenia koronawirusem. 245 osób zmarło.

  • W województwie łódzkim potwierdzono 551 zakażeń koronawirusem. Zmarło siedem osób.

  • Jutro na warszawskim lotnisku imienia Chopina wyląduje największy na świecie samolot transportowy Antonow An-225 Mrija z dostawą z Chin środków medycznych do walki z koronawirusem.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Strona wymaga odświeżania

Godzina 22:50

Gościem jutrzejszej Rozmowy Dnia będzie wicestarosta opoczyński Maria Barbara Chomicz. Maciej Trojanowski porozmawia z nią o sytuacji w DPS-ie w Drzewicy. Początek transmisji na naszym fanpage'u o godzinie 7:45. Tuż po godzinie 8 będziecie mogli słuchać rozmowy na antenie Radia Łódź. 

Godzina 22:45

Prezydent Francji Emmanuel Macron, zgodnie z przewidywaniami, ogłosił przedłużenie do 11 maja obejmującej całe społeczeństwo kwarantanny wprowadzonej w związku z epidemią koronawirusa. W wystąpieniu telewizyjnym Macron zapowiedział też opracowanie planu pomocy najbardziej dotkniętym przez epidemię sektorom.

Kwarantanna, już raz przedłużana, miała się zakończyć 15 kwietnia. Emmanuel Macron mówił, że epidemia wciąż nie jest pod kontrolą i podkreślał, że im bardziej rygorystycznie będą przestrzegane zaostrzone przepisy, tym więcej ludzi uda się uratować.

Prezydent przyznał, że Francję zaskoczyły rozmiary epidemii, ale państwo szybko stawiło jej czoła: do kraju importowano kilka miliardów maseczek, zwiększono rodzimą produkcję maseczek i respiratorów, zorganizowano ewakuację ciężko chorych z najbardziej dotkniętych regionów, to mających więcej wolnych łózek szpitali oraz za granicę.

Emmanuel Macron zapowiedział opracowanie planu pomocy najbardziej dotkniętym finansowo sektorom - restauratorom, turystyce, hotelarstwu czy kulturze. Obiecał też dodatkową pomoc najuboższym rodzinom i studentom oraz zamrożenie lub zniesienie obciążeń dla przedsiębiorstw.

Godzina 22:18

Szef Światowej Organizacji Zdrowia ma nadzieję, że Stany Zjednoczone nie wycofają swojej składki do WHO. Kilka dni temu amerykański prezydent ostrzegł, że może przestać wpłacać pieniądze do agendy ONZ, zajmującej się zdrowiem, a w ostatnich tygodniach koordynowaniem światowej walki z koronawirusem. Szef organizacji uspokaja, że nie ma mowy o kryzysie.

Prezydent Donald Trump w przeszłości wielokrotnie podważał wiarygodność oraz skuteczność samej ONZ oraz jej agend takich jak Światowa Organizacja Zdrowia. Niedawno oskarżył szefa WHO, że ten był zbyt spolegliwy wobec Chin i zbyt wolno informował świat o przypadkach koronawirusa w Państwie Środka.

W odpowiedzi, Tedros Adhanom Ghebreyesus apelował, aby politycy nie wykorzystywali koronawirusa dla swoich własnych celów. Teraz powiedział dziennikarzom, że nie ma groźby wycofania pieniędzy. - Spotkałem się z prezydentem Trumpem wiele razy, począwszy od 2017 roku. Dwa tygodnie temu rozmawialiśmy przez telefon. Wiem, że wspiera nasze wysiłki i mam nadzieję, że finansowanie ze strony USA będzie kontynuowane. Nasze relacje są bardzo dobre i mam nadzieję, że takie pozostaną - dodał.

Stany Zjednoczone przeznaczają największą na świecie składkę na WHO. W ubiegłym roku wpłaciły na ten cel ponad 400 milionów dolarów, co stanowi około 15 procent budżetu całej organizacji. Bez tych pieniędzy skuteczna walka z koronawirusem na świecie stanęłaby pod znakiem zapytania.

Godzina 22:13

Ponad 170 świątecznych życzeń oraz 50 laurek z podziękowaniami, rysowanych przez dzieci w dowód wdzięczności otrzymali pracownicy łódzkiego szpitala im. Biegańskiego. To efekt akcji #ŻyczeniaDlaMedyka. Czytaj więcej

Godzina 22:10

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, by nie znosić zbyt wcześnie restrykcji nałożonych z powodu koronawirusa. Szef WHO mówi, że jeśli obostrzenia zostaną przedwcześnie złagodzone, to może to grozić kolejną falą zakażeń.

W czasie wideokonferencji z dziennikarzami szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznał, że sytuacja związana z koronawirusem zaczyna poprawiać się w kilku europejskich krajach. Ostrzegł jednak, że władze poszczególnych krajów powinny dwa razy się zastanowić, zanim złagodzą obostrzenia, w tym przede wszystkim nakazy pozostania w domach. - Takie decyzje muszą być oparte przede wszystkim na trosce o ochronę zdrowia ludzi oraz na informacjach, jakie już mamy o tym wirusie. Wiemy, że COVID-19 rozprzestrzenia się szybko i że jest zabójczy: 10 razy bardziej śmiertelny niż świńska grypa sprzed 11 lat. Wirus szybko się rozchodzi, ale poziom zakażeń opada znacznie wolniej. Innymi słowy, droga wychodzenia z niego jest znacznie dłuższa - mówił Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Hiszpania, jeden z najbardziej dotkniętych koronawirusem krajów na świecie ogłosiła dzisiaj, że znosi część ograniczeń i pozwala niektórym pracownikom wrócić do pracy. Amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że chciałby znieść ograniczenia do 1 maja, ale jego doradcy uważają, że jest to nierealne. Włochy z kolei przedłużyły obostrzenia do 3 maja, a francuski prezydent Emmanuel Macron poinformował właśnie o wydłużeniu ograniczeń do 11 maja.

Amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii, podaje, że do tej pory na świecie zmarło 119 tysięcy osób chorych na COVID-19. Liczba zakażonych zbliża się do dwóch milionów. Wyleczyć udało się 440 tysięcy osób.

Godzina 20:10

Osoby wyleczone z koronawirusa będą mogły oddać krew, a dokładnie osocze, potrzebne do leczenia COVID-19.

W Polsce obecnie jest prawie 450 osób, które pokonały COVID-19. - Tak zwani ozdrowieńcy mają przeciwciała, które mogą pomóc innym zakażonym koronawirusem w walce z tą chorobą - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Chodzi o osoby, które przeszły zachorowanie i u których dwa kolejne wyniki badań w kierunku koronawirusa były ujemne. Dwa tygodnie po tym potwierdzeniu ozdrowieńcy będą mogli kontaktować się z regionalnymi centrami krwiodawstwa i krwiolecznictwa lub te centra podejmą taki kontakt celem potwierdzenia możliwości pozyskania dawców.

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa dostały już wytyczne w tej sprawie i pod koniec tego tygodnia będą mogły pobierać od ozdrowieńców osocze.

Godzina 19:46

Jednym z naszych dzisiejszych gości był Marcin Wyrostek.

Godzina 19:25

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 566 osób zarażonych koronawirusem, a więc o 135 więcej niż wczoraj. Ogólna liczba śmiertelnych ofiar pandemii przekroczyła 20 tysięcy. Natomiast stale zmniejsza się liczba hospitalizowanych.

Podczas konferencji prasowej ochrony cywilnej poinformowano, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono ponad 1,35 tys. zakażeń, o ponad 600 mniej niż wcześniej. Prof. Gianni Rezza z Państwowego Instytutu Zdrowia zaapelował o właściwe interpretowanie tych danych. - Czytam w gazetach, że dziś doszło do tylu, a tylu nowych zakażeń. To są nowe przypadki. Do zakażenia doszło 20 dni wcześniej. Od 10 dni spada liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, a od 8 dni wszystkich hospitalizowanych. W tej chwili ponad 70 procent z blisko 104 tysięcy leczących się przebywa w domu przechodząc chorobę lekko. Ciągle zwiększa się liczba wyzdrowień.

Profesor Rezza stwierdził, że sytuacja się stale poprawia, ale nie można liczyć na to, że w maju epidemia zostanie całkowicie pokonana.

Godzina 19:09

W Chinach narastają obawy dotyczące tzw. drugiej fali koronawirusa. Rośnie liczba zakażeń u osób, które powracają do tego kraju. Chińskie władze kilka tygodni temu zamknęły granicę dla obcokrajowców. Do kraju mogą jednak wracać Chińczycy. Zakażenia wśród podróżnych to już ponad 90 procent wszystkich nowych przypadków patogenu w Chinach.

W ciągu ostatniej doby w Chinach stwierdzono 108 przypadków zakażenia koronawirusem. 98 z nich - u podróżnych. Połowę - u osób powracających do Chin z Rosji. Ze względu na coraz większą liczbę przypadków zakażeń wśród podróżnych powracających właśnie z Rosji, ograniczono możliwości przekraczania granicy lądowej w chińskiej miejscowości Sufeinhe. To najbliższe lądowe przejście dla Władywostoku. Korzystać z niego mogą wyłącznie posiadacze chińskich paszportów, powracający do kraju. Rosja zawiesiła bowiem połączenia lotnicze z Chinami.

W miejscowości Sufeinhe , a także stolicy prowincji Heilongjiang - mieście Harbin, wprowadzono 28-dniową kwarantannę i obowiązkowe testy na koronawirusa dla wszystkich podróżnych powracających z Rosji. Ostatnie dane dotyczące liczby zakażeń w Chinach są najwyższymi od 5 marca.

Godzina 19:07

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem wśród mnichów Peczerskiej Ławry w Kijowie. Klasztorny kompleks w ukraińskiej stolicy jest jednym z najważniejszych prawosławnych sanktuariów. Wirus wykryto tam u ponad 90 osób. Zanotowano też przypadki śmiertelne.

Jak poinformowały władze miasta, w ciągu ostatniej doby na 79 nowych przypadków koronawirusa w Kijowie, 63 wykryto właśnie w Peczerskiej Ławrze. Razem z 30 przypadkami zakażeń, o których informowano kilka dni temu daje to 93 zdiagnozowane zakażenia wśród mnichów. Dwóch mnichów zmarło. Do szpitala trafiło 12 mnichów, w tym przełożony klasztoru - Paweł - metropolita wyszhorodzki ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Kompleks klasztorny Pezczerskiej Ławry zamknięto dla pielgrzymów i turystów.

Dotychczas na Ukrainie wykryto 3 tys. 102 zakażenia koronawirusem. Najwięcej przypadków - niemal pół tysiąca zdiagnozowano w ukraińskiej stolicy.

Godzina 19:02

Ponad 5,5 tys. testów na obecność koronawirusa wykonano ostatniej doby w Polsce.

Godzina 18:52

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska informuje, że wśród dzisiejszych pozytywnych przypadków zakażenia koronawirusem w naszym regionie nie ma nikogo z Łodzi.

Godzina 18:45

Uniwersytet Łódzki przygotował poradnik "Jasna strona życia: czyli jak zachować pogodę ducha?". Poradnik zawiera m.in ćwiczenia oddechowe oraz praktyki mindfulness, które pomagają się wyciszyć i skoncentrować. Czytaj więcej

Godzina 17:47

Godzina 17:42

Wierni we Francji w drugim dniu świąt Wielkanocy uczestniczą w nabożeństwach on-line. Przyczyną są obostrzenia, wynikające z obejmującej całe społeczeństwo kwarantanny, wprowadzonej niemal miesiąc temu w związku z epidemią koronawirusa.

Z kościołów całej Francji nadawane są transmisje nabożeństw, których wierni mogą uczestniczyć dzięki katolickiej sieci telewizyjnej, programom lokalnym oraz nadawanym relacjom bezpośrednim z polskich parafii w całym kraju za pośrednictwem internetu. W departamencie Seine-Saint-Denis, gdzie notowane są najwyższe statystyki śmiertelności w stołecznym regionie Ile-de-France, przedstawiciele diecezji mówią o niezwykłej popularności nabożeństw wielkanocnych on-line odprawianych przez biskupa St. Denis w otoczeniu kilkunastu duchownych. Zazwyczaj w tego typu uroczystościach udział bierze ponad tysiąc wiernych. W Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu dzisiaj odprawiane są przy pustych ławkach dwie, transmitowane przez internet msze święte. Wcześniej w przesłaniu wielkanocnym Rektor Misji ksiądz Bogusław Brzyś postawił retoryczne pytanie: - A może wirus został nam dany również po to byśmy mogli przejść od wiary opartej na religijności do wiary zbudowanej na osobistej relacji z Bogiem?

Godzina 17:13

Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych 260 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. W tej grupie są 22 osoby z województwa łódzkiego. Łącznie w Polsce wykryto 6 tys. 934 przypadki zakażenia.

Jednocześnie resort informuje o kolejnych 13 ofiarach COVID-19. Ich liczba wzrosła tym samym do 245.

Godzina 16:07

W Wielkiej Brytanii zmarło kolejnych 717 osób, u których potwierdzono koronawirusa - poinformowało brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Łączna liczba osób, które zmarły z powodu COVID-19 w Wielkiej Brytanii wynosi 11 tys. 329. Potwierdzono też 4 tys. 342 nowe przypadki zakażenia. Zakażenie patogenem potwierdzono tam łącznie u 88 tys. 621 osób.

Godzina 16:04

W Rosji już tylko dwa regiony są wolne od koronawirusa. Jak podały rosyjskie służby sanitarne - do tej pory nie zarejestrowano zakażeń w Republice Ałtaju i na Czukotce.

Według ostatnich danych, w całej Rosji zarejestrowano prawie 19 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Do tej pory przebadano ponad 1 milion 300 tysięcy osób. Najtrudniejsza sytuacja jest w Moskwie, gdzie zdiagnozowano około 13 tysięcy zakażonych. Kreml od kilku dni zwraca uwagę, że stołeczne szpitale i karetki pogotowia pracują "na najwyższych obrotach" i najlepiej można pomóc personelowi medycznemu stosując się do zaleceń o samoizolacji. Jak oświadczył w telewizyjnym wystąpieniu prezydent Władimir Putin, sytuacja w Rosji stopniowo się pogarsza, ale wciąż nie wymknęła się spod kontroli.

Godzina 15:57

Nawet 670 tysięcy polskich firm skorzysta z programu skierowanego do przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek epidemii koronawirusa. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że rozwiązania zawarte w tzw. Tarczy Antykryzysowej mają ochronić rynek pracy i zapewnić firmom płynność finansową.

Do mikrofirm, małych i średnich firm oraz dużych przedsiębiorstw ma trafić blisko 100 miliardów złotych.

Firmy mikro mogą uzyskać do 324 tysięcy złotych, małe i średnie ponad 3,5 miliona złotych a duże nawet do 1 miliarda złotych. Minister Marlena Maląg podkreśla, że dostęp do dodatkowyh pieniędzy uchroni firmy przed zatorami płatniczymi i zapewni im płynność finansową co uchroni pracowników przez zwolnieniami.

Godzina 15:44

Jutro na warszawskim lotnisku imienia Chopina (godz. 9.30) wyląduje największy na świecie samolot transportowy Antonow An-225 Mrija z dostawą z Chin środków medycznych do walki z koronawirusem. Na jego pokładzie znajduje się 400 ton - kilka milionów maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych oraz przyłbic.

To kolejny, a zarazem największy tego typu transport w ostatnim czasie. Został zorganizowany na zlecenie rządu przez spółki skarbu państwa - KGHM Polska Miedź i Grupa Lotos.

Prezes Grupy Lotos Paweł Majewski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że pomoc trafi w miejsca wskazane przez Ministerstwo Zdrowia.

Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej KGHM Piotr Chęciński dodał, że przestrzeń bagażowa samolotu jest w pełni załadowana sprzętem zakupionym w Chinach.

Samolot Antonow An-225 ma ponad 84 metry długości, rozpiętość skrzydeł maszyny wynosi blisko 85 metrów, a wysokością dorównuje 6-piętrowemu budynkowi. Samolot został wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu. Powstał w 1988 roku. Do tej pory był w Polsce dwa razy - w 2003 i 2005 roku.

Lotnisko Chopina, w związku ze spodziewanym dużym zainteresowaniem przylotem An-225, na swoim profilu facebookowym wystosowało apel do miłośników lotnictwa - "Szanowni Fani, Miłośnicy Lotnictwa i wszyscy zainteresowani przylotem samolotu transportowego #An225 #Mrija na Lotnisko Chopina w ramach operacji Cargo dla Polski - czytamy w nim - przygotowujemy dla Was możliwość śledzenia jego wizyty na Lotnisku Chopina podczas relacji na żywo. Rozumiemy w pełni chęć zobaczenia tego, jedynego na świecie giganta na własne oczy, ale prosimy pamiętajcie o naszym wspólnym bezpieczeństwie i zdrowiu; nie przyjeżdżajcie w rejon lotniska, zostańcie w domu".

Oprócz tego, ma być przygotowany film z przylotu maszyny i jej rozładunku.

Godzina 15:40

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że w Polsce zwiększa się liczba ozdrowieńców, czyli osób, u których objawy COVID-19 ustąpiły.

Podając informacje dotyczące stanu osób zakażonych koronawirusem, wiceminister powiedział, że według ostatnich danych do respiratora podłączonych jest ponad 100 pacjentów. Zastrzegł, że raporty nie zawierają statystyk dotyczących stanu pacjentów. - Natomiast warto pamiętać o tym, że systematycznie rośnie liczba ozdrowieńców, czyli osób, które miały pozytywny wynik testu na koronawirusa, a teraz po poddaniu leczeniu ten wynik jest już negatywny - mówił wiceminister, podkreślając, że w Polsce takich osób jest ponad 400.

Janusz Cieszyński dodał, że jest za wcześniej, aby formułować prognozy dotyczące dynamiki rozwoju epidemii w Polsce po świętach, ponieważ wpływa na nią wiele czynników.
W Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 6674 osób, 232 z nich zmarły. Najnowsze dane poznamy najprawdopodobniej po godz. 17.00.

Godzina 14:30 

Janusz Cieszyński zapewnił, że polskie laboratoria mają duży zapas możliwości wykonywania testów na obecność koronawirusa. Podczas konferencji prasowej wiceminister podkreślał, że dla żadnego pacjenta nie zabranie testu. Odnosząc się do spadku w ostatniej dobie liczby wykonywanych analiz Janusz Cieszyński tłumaczył, że zależy ona nie tylko od dostępność testów i odczynników, ale także od liczby skierowań na jego wykonanie.

Natomiast doprecyzowanie przepisów nakazujących zakrywanie ust i nosa pojawi się przed 16 kwietnia, przekazał wiceminister. W ubiegłym tygodniu (09.04) rząd zapowiedział wprowadzenie tego obowiązku dla wszystkich osób poruszających w miejscach publicznych. Wiceminister zdrowia dodał, że nowe przepisy mają rozwiać pojawiające się wątpliwości.

Godzina 13:52

Na Białorusi do prawie 3 tysiące wzrosła liczba przypadków zakażenia koronawirusem. Od początku epidemii z powodu powikłań chorobowych zmarło 29 pacjentów z COVID-19.
Najnowsze dane pokazują, że w ciągu doby przybyło 341 pacjentów zakażonych patogenem. 

Godzina 12:40 

W ciągu ostatniej doby policja skontrolowała ponad 125 tysięcy miejsc, w których przebywają osoby na kwarantannie. Stwierdzono 285 przypadków naruszenia kwarantanny i skierowano wnioski do inspekcji sanitarnej oraz do sądów. Komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że maleje liczba osób naruszających kwarantannę i obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. - Policjanci nałożyli 1004 mandaty, skierowali 514 wniosków do sądu. To są wszystko zdarzenia związane z nieprzestrzeganiem obostrzeń dotyczących przemieszczania się - mówił komisarz Opas. W tej chwili 87 funkcjonariuszy jest zakażonych koronawirusem, a ponad 1700 przeszło lub przechodzi kwarantannę.

Godzina 12:10

Samolot An-225 - największy samolot transportowy na świecie - przewożący ponad 1000 metrów sześciennych sprzętu sanitarnego wyruszył z Chin do Polski. Sprzęt został zamówiony w Chinach przez KGHM i Lotos. Prezes KGHM Michał Chludziński poinformował na Twitterze, że jest to pierwszy transport sprzętu samolotem An-225. Kolejne partie mają trafić między innymi do Francji.

W Warszawie samolot ma wylądować we wtorek rano. Jest to kolejny transport zorganizowany przez KGHM na apel premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwszy samolot ze sprzętem z Chin wylądował w Polsce 26 marca. Do tej pory KGHM zakupił materiały medyczne na łączną sumę 15 milionów dolarów.

Godzina 11:05

Francja czeka dzisiaj na wieczorne wystąpienie prezydenta. Emmanuel Macron ma się przede wszystkim skoncentrować na sprawie przedłużenia kwarantanny wprowadzonej w związku z epidemią koronawirusa.

Godzina 10:45

W Rosji do 18328 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 2558 nowych przypadków. Najwięcej zakażeń wirusem SARS-CoV-2 ujawniono w Moskwie. W stolicy przybyło 1355 osób chorych na COVID-19. Gwałtownie wzrósł dobowy przyrost liczby zakażonych w Sankt Petersburgu, gdzie zdiagnozowano 495 nowych przypadków. Koronawirus rozprzestrzenił się w 82 z 85 regionów Rosji, wliczając zaanektowany Krym. Lekarze zarejestrowali 18 nowych zgonów. Łącznie w Rosji zmarło na COVID - 19 148 osób 

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto ponad 300 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Od początku prowadzenia badań SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 3102 osób. Od tygodnia Ukraińcy zobowiązani są do noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych.

Godzina 10.30

Do 20 kwietnia łódzcy przedsiębiorcy, którzy wynajmują lokale od miasta mogą ubiegać się o obniżenie czynszu do złotówki miesięcznie. W przyszłym tygodniu Zarząd Lokali Miejskich w Łodzi wydłuży godziny pracy aby jak najszybciej zweryfikować wnioski. Dokumenty należy składać drogą elektroniczną i przesłać je na adres przedsiebiorcy@zlm.lodz.pl.

Godzina 9:30

Belgia przedłuży do 3 maja ograniczenia wprowadzone w związku z koronawirusem - informują tamtejsze media. Pojutrze Rada Bezpieczeństwa Narodowego ma podjąć decyzję w tej sprawie. W Belgii zakażonych jest ponad 29 i pół tysiąca osób, w wyniku powikłań zmarło 3600 chorych. W szpitalach jest obecnie ponad 5300 pacjentów.

Godzina 8:35

Pracownicy, którym w czasie epidemii koronawirusa kończy się ważność badań profilaktycznych, nie muszą się martwić, gdyż mogą je wykonać, gdy minie zagrożenie.

Inaczej jest, przy przyjmowaniu nowych pracowników - tłumaczy rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy Tomasz Zalewski. Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej, bez badań wstępnych nadal nie można nikogo dopuścić do pracy. W tej wyjątkowej sytuacji takie badanie może jednak przeprowadzić nie tylko lekarz medycyny pracy, ale każdy lekarz o dowolnej specjalizacji. Orzeczenie wydane przez lekarza innego niż lekarz medycyny pracy nie jest ostateczne. Będzie ważne przez trzydzieści dni od odwołania stanu epidemii. Badania okresowe natomiast trzeba będzie uzupełnić w terminie 60 dni od dnia odwołania epidemii 

Godzina 8:10

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podał, że w wielkanocny poniedziałek w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 8650 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1269 jednostek sprzętu. Żołnierze będą między innymi wspólnie z policją patrolowali ulice i miejsca publiczne. Wojsko Polskie wspiera także służby sanitarne i straż graniczną oraz zapewnia transport leków do placówek medycznych.

Godzina 8:00

W Niemczech liczba zdiagnozowanych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła o 2537. W ciągu ostatniej doby u naszych zachodnich sąsiadów z powodu choroby zmarło 126 osób - podał Instytut Roberta Kocha. Przyrost liczby zakażonych powoli maleje, bowiem dzień wcześniej stwierdzono ponad 2800 przypadków. W sumie w Niemczech koronawirusem zakażonych jest ponad 123 tysiące osób. Niemal 2800 zmarło.

Godzina 8:00

Mimo że koronawirus atakuje wolniej niż wcześniej, w mieście Nowy Jork jest ponad 100 tysięcy zakażonych. Wsród personelu medycznego rośnie liczba osób przebywających na kwarantannie.

Nowojorskie szpitale zasiliło ponad 400 pielęgniarek i pielęgniarzy z innych stanów. Przyjechało również ponad 100 lekarzy. W Oklahomie i innych amerykańskich stanach, w których zachorowalność na koronawirusa jest niewielka, szpitale, chcąc zaoszczędzić w czasie kryzysu, zwalniają personel medyczny. Ludzie przenoszą się więc do pracy w najbardziej zagrożonych stanach. Nowojorczycy witają ich z otwartymi rękami. W akcie solidarności, każdego dnia o godzinie 19, ludzie wychodzą na balkony, otwierają okna, krzyczą i uderzają w garnki. Ten "hałas solidarności", jak powiedział burmistrz Bill De Dlasio, to wyjątkowe podziękowanie dla służb medycznych. Również każdego dnia, o godzinie 15, dzwonią dzwony
nowojorskich kościołów.

Uniwersytet Johna Hopkinsa w Baltimore podał, że w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa zmarło 1514 osób. Jest to o niemal 400 mniej niż dzień wcześniej. W sumie w Stanach Zjednoczonych epidemia spowodowała śmierć ponad 22 tysięcy osób. Liczba zakażeń w tym kraju przekroczyła 555 tysięcy

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies