Logo Radio Łódź

Koronawirus w kraju, na świecie i w regionie łódzkim. Najważniejsze informacje w sobotę 11 kwietnia [RELACJA]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 268 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Powiadomiło również o śmierci kolejnych 13 osób. W Polsce wykryto do tej pory 6 tys. 356 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar COVID-19 w kraju wzrosła do 208. W województwie łódzkim do tej pory potwierdzono 492 zakażenia koronawirusem. Zmarło siedem osób. Co przyniesie dzień? Bądź z nami na bieżąco!

 • Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 268 nowych, potwierdzonych  przypadkach zakażenia koronawirusem. Powiadomiło również o śmierci kolejnych 13 osób.

 • W Polsce wykryto do tej pory 6 tys. 356 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar COVID-19 w kraju wzrosła do 208

 • W województwie łódzkim do tej pory potwierdzono 492 zakażenia koronawirusem. Zmarło siedem osób

 • Rząd podjął decyzję w sprawie zakresu przedłużenia obecnych obostrzeń i zaleceń postępowania na najbliższe dni w związku z epidemią koronawirusa. Zostały też przełożone egzaminy maturalne i ósmoklasistów. Czytaj więcej

 •  Ameryka wkracza w kulminacyjny okres epidemii koronawirusa z rekordową liczba nowych infekcji i rekordową liczbą zgonów

 • 95 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz prawie milion 600 tysięcy zakażonych - takie dane o koronawirusie podaje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Wyleczyć udało się 355 tysięcy osób

Strona wymaga odświeżania

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Godzina 22:10

W minionym tygodniu we Francji drastycznie wzrosło tak zwane częściowe bezrobocie. Dotyka ono pracowników przedsiębiorstw, które nie są w stanie normalnie funkcjonować z powodu epidemii koronawirusa.

Francuska minister pracy Muriel Penicaud poinformowała w mediach społecznościowych, że w takiej sytuacji znalazło się osiem milionów pracowników. Oznaczałoby to przyrost o trzy miliony w ciągu siedmiu dni. W większości przypadków dotyczy to pracowników prywatnych firm. Według francuskiej minister pracy siedemset tysięcy przedsiębiorstw jest dotkniętych, w różnym stopniu, skutkami kwarantanny. Pracownicy, którzy muszą korzystać z częściowego bezrobocia, otrzymują od państwa rekompensatę w wysokości 70 procent ich wynagrodzenia brutto i 84 procent pensji netto. Przeznaczono na ten cel ponad dwadzieścia miliardów euro, mając nadzieję, że w ten sposób uda się uniknąć masowej fali zwolnień.

Fala kryzysu dosięga wciąż nowe dziedziny gospodarki - poza restauratorami, usługami i hotelarstwem oraz turystyką, epidemię boleśnie odczuwają transport i przemysł motoryzacyjny. W stołecznym regionie Ile-de-France co piąty z ponad półtora miliona pracowników jest na częściowym bezrobociu.

Godzina 20:00

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 11 tysięcy testów na obecność koronawirusa - poinformował w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Teraz laboratoria mogą dziennie badać 16 tysięcy próbek.

Minister zapowiedział, że w najbliższych dniach ta liczna może wzrosnąć do 20 tysięcy na dobę.

Waldemar Kraska zapowiedział, że w każdym województwie został powołany koordynator do spraw laboratoriów, w których są wykonywane testy na koronawirusa. - Ci koordynatorzy będą kontrolować i kierować ruchem próbek, żeby nie było tak, że w jednym z laboratoriów próbek jest za dużo, czeka się na wyniki kilka dni, a inne tych próbek nie mają. Myślę, że to usprawni przepływ próbek między laboratoriami - powiedział wiceminister zdrowia.

Godzina 18:50

Agencja Badań Medycznych przeznacza 50 milionów złotych na wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych ukierunkowanych na przeciwdziałanie COVID-19.

Prezes Agencji Badań Medycznych Doktor Radosław Sierpiński powiedział, że dofinansowanie w wysokości nawet 5 mln zł otrzyma każdy projekt o dużym potencjale naukowym, który może przyczynić się do opracowania szybkiego testu diagnostycznego, szczepionki lub skutecznych metod terapii koronawirusa.

O dofinansowanie swoich prac badawczych mogą ubiegać się między innymi uczelnie medyczne, instytuty naukowe, instytuty badawcze oraz inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową. Wnioski powinny być składane bezpośrednio do ABM.

Godzina 17:40

Ministerstwo zdrowia informuje o potwierdzeniu 268 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło 13 kolejnych chorych. W sumie liczba zakażonych wzrosła do 6356, a ofiar śmiertelnych do 208. Zmarli to dwaj 65-letni mężczyźni, 82-letnia i 70-letnia kobieta z Poznania, 69-letnia kobieta z Krakowa, 70-letni mężczyzna z Raciborza, 73-letni i 76-letni mężczyźni z Tychów, 79-letni mężczyzna z Jeleniej Góry, 71-letni mężczyzna z Bolesławca, 94-letnia kobieta z Kalisza, 68-latek z Puław i 93-latka z Częstochowy.

Osoby zakażone to 128 chorych z Mazowsza, 48 z Wielkopolski, 29 z województwa łódzkiego, 18 ze śląskiego, 16 z małopolskiego, 11 z opolskiego, 6 z podkarpackiego, 3 z podlaskiego, 3 z zachodniopomorskiego, 3 z dolnośląskiego, 2 z lubuskiego i 1 z lubelskiego.

Godzina 15:50

Premier Mateusz Morawiecki apeluje do Polaków, by w czasie Wielkanocy pozostali w domach. "Przed nami trudna Wielkanoc. Wierzę jednak, że okaże się ona wielkim świętem nadziei i nowego życia" - mówi Mateusz Morawiecki w specjalnym spocie opublikowanym z okazji świąt.

Szef rządu dodał, iż wierzy, że właśnie ta nadzieja zjednoczy i pokrzepi oraz da nam siłę, byśmy mogli poradzić sobie z nadchodzącymi wyzwaniami. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że uczestniczyć w uroczystościach religijnych można za pośrednictwem radia telewizji i internetu. Jak dodał, "tylko tak możemy sprawić, że za rok będziemy mogli się spotkać cali i zdrowi". "Zostań w domu na święta" - zakończył Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że tegoroczna Wielkanoc będzie inna niż wszystkie dotychczasowe. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca.

Godzina 15:10

Wirusolog, profesor Włodzimierz Gut ostrzega, że jeśli na święta nie zostaniemy w domach, po Wielkanocy możemy spodziewać znacznego wzrostu zachorowań. Profesor powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że dotychczasowe ograniczenia są surowe, ale przynoszą dobre efekty i skutecznie ograniczają rozwój pandemii. Jak mówił profesor, teraz przyrost zachorowań jest stabilny, decydujące będą święta: "Jest to okres, kiedy ludzie mają wolne i albo dostosowują się do przyjętych zwyczajów, albo stworzą sobie święta, a potem żałobę”- podkreśla Gut.

Jak mówi profesor, efekt świątecznych spotkań rodzinnych odczujemy także ekonomicznie, bo dłużej trwająca pandemia przeciągnie w czasie kryzys gospodarcz. - Jeśli sobie odpuścimy jedne święta może się okazać, że nie będziemy mieli wakacji, bo sobie wydłużymy okres zwalczania o 2-3 miesiące. Wtedy te 2-3 miesiące trzeba zaliczyć na niekorzyść gospodarki” - mówił profesor.

Stan epidemii został ogłoszony 20 marca. Ograniczenia w poruszaniu się obowiązują w Polsce do 19 kwietnia.

Godzina 15:00

Zakończyło się kolejne posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego w sprawie koronawirusa. Premier, ministrowie i przedstawiciele służb wzięli udział w telekonferencji, na której omówili bieżące wyzwania w związku z pandemią koronawirusa.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że wśród omawianych tematów były: rozwój epidemii w Polsce, przedłużone ostatnio ograniczenia w poruszaniu się, oraz działania programów pomocy przedsiębiorcom.

Członkowie rządu nie planują organizowanie konferencji prasowej po dzisiejszym posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego.

Godzina 14:15

510 osób zmarło minionej doby w Hiszpanii. Poinformowały o tym miejscowe służby ratunkowe. W sumie liczba ofiar COVID-19 w tym kraju wynosi obecnie prawie 16,5 tysiąca. Dzisiejsze dane pokazują, że w Hiszpanii, jednym z trzech najbardziej dotkniętych koronawirusem krajów na świecie, spada liczba nowych zgonów. Premier Pedro Sanchez mówił kilka dni temu, że kraj przeszedł już szczyt zachorowań. Na całym świecie liczba ofiar koronawirusa to 103 tysiące, a liczba zakażonych to milion 700 tysięcy. Wyleczyć udało się 382 tysiące osób.

Godzina 12:00

 • Ponad 102 tysiące osób zmarły na świecie w wyniku COVID-19. Liczba zakażonych to milion 700 tysięcy, a wyleczonych - 376 tysięcy. To najnowsze dane podane przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Maryland, który zajmuje się monitorowaniem pandemii koronawirusa.
 • Sobotni poranek przyniósł kolejne tragiczne wieści ze Stanów Zjednoczonych. Liczba zmarłych w ciągu ostatniej doby przekroczyła dwa tysiące. Jeszcze nigdy od początku pandemii w żadnym kraju w ciągu jednego dnia nie zmarło tak wiele osób. W sumie w USA liczba ofiar COVID-19 to ponad 18,5 tysiąca, a Ameryka wkrótce będzie mieć najwięcej ofiar na świecie - więcej niż Włochy. Liczba zakażonych w USA to 503 tysiące.
 • Wczoraj prawie tysiąc osób zmarło we Francji. Włochy przedłużyły zakaz wychodzenia z domów do 3 maja. Z kolei Brazylia jest pierwszym krajem na półkuli południowej, w którym łączna liczba ofiar przekroczyła tysiąc. Prezydent tego kraju wciąż jednak twierdzi, że nałożone przez lokalne władze restrykcje to "histeria", a media pokazywały wczoraj Jaira Bolsonaro odwiedzającego szpital i podającego ręce zebranym tłumom.
 • Turcja na dwie doby wprowadziła zakaz wychodzenia z domów w 31 miastach, co spowodowało, że w Ankarze i Stambule tłumy ludzi próbowały w ostatniej chwili zrobić zakupy.
 •  Koncerny Google i Apple ogłosiły tymczasem, że wspólnie pracują nad oprogramowaniem na smartfony, które pozwoli ostrzegać o kontaktach z osobami zakażonymi koronawirusem.
 • Według danych Światowej Organizacji Zdrowia koronawirusa nie ma jedynie w kilkunastu krajach na świecie, głównie na małych wyspach Pacyfiku. Organizacje pomocowe apelują o pomoc dla Jemenu, po tym jak w zdewastowanym wojną domową kraju wykryto właśnie pierwszy przypadek zakażenia.

Godzina 11:02

Z najnowszych danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że z COVID-19 w Polsce wyzdrowiało 375 osób. W szpitalach w związku z tą chorobą przebywa 2 426 osób.
W dziennym raporcie o koronawirusie Ministerstwo podaje, że na kwarantannie pozostaje 166 973 osoby, a 31 370 to łączna liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym.

 

Godzina 10:00

Ministerstwo Zdrowia poinformowało  o 133 nowych, potwierdzonych  przypadkach zakażenia koronawirusem. Nowi zarażeni pochodzą z województw: śląskiego (34), kujawsko-pomorskiego (23), dolnośląskiego (20), małopolskiego (17), wielkopolskiego (10), pomorskiego (6), świętokrzyskiego (6), podkarpackiego (5), zachodniopomorskiego (4), (2/4) podlaskiego (3), opolskiego (2), lubelskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1). Powiadomiono równocześnie o śmierci kolejnych 14 osób. W województwie łódzkim nie ma na tę chwilę nowych potwierdzonych przypadków.

Godzina 9:11

W Łodzi w Święta Wielkanocne działać będzie sieć 54 aptek, 13 z nich całą dobę – poinformował Grzegorz Gawlik z zespołu prasowego Urzędu Miasta Łodzi. 54 łódzkie apteki czynne będą w Wielkanoc. Listę aptek dyżurujących w święta podał Grzegorz Gawlik z Urzędu Miasta Łodzi. Lekarstwa dostępne będą w placówkach zlokalizowanych w każdej z pięciu dzielnic miasta. Z 54 placówek pracujących w sobotę, niedzielę i w poniedziałek, 13 aptek dyżuruje przez całą dobę. Pozostałe otwarte będą dłużej niż zwykle. Dokładną listę łódzkich aptek otwartych w Święta Wielkanocne znaleźć można na stronie Urzędu Miasta Łodzi www.uml.lodz.pl

Godzina 9:00

 Złożono już prawie 615 tys. wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przedsiębiorcy najczęściej wnioskują o zwolnienie z opłacania składek ZUS i o świadczenie postojowe. Z najnowszych danych MRPiPS wynika, że dotychczas złożono dokładnie 614 tys. 756 wniosków o wsparcie z instrumentów przewidzianych w tarczy antykryzysowej. Zdecydowana większość z nich – 442 tys. 993 wnioski – dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS na trzy miesiące (marzec, kwiecień, maj). Złożono również 92 tys. 891 wniosków o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz 8354 wnioski dla umów cywilnoprawnych. Wysokość świadczenia postojowego to 2080 zł brutto (w przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą rozliczających się w formie karty podatkowej – 1300 zł brutto). O przyznanie niskooprocentowanej pożyczki do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorcy złożono 55 tys. 521 wniosków. Taka pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem że przez trzy miesiące od dnia jej udzielenia mikroprzedsiębiorca nie zmniejszy zatrudnienia w stosunku do stanu na 29 lutego br.

Godzina 8:34

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęca do publikowania w mediach społecznościowych zdjęć tradycyjnych koszyczków wielkanocnych z hasztagiem #Święconka. Z powodu ograniczeń związanych z epidemią, wyjątkowo w tym roku obrzęd poświęcenia pokarmów w kościołach zastąpiony jest ich błogosławieństwem w domach w Niedzielę Wielkanocną.Rzecznik Episkopatu poinformował, że w tym roku przed śniadaniem wielkanocnym ojciec rodziny lub inna osoba wypowiada formułę błogosławieństwa, którą można znaleźć na stronie internetowej episkopat.pl oraz na stronach diecezjalnych. Dodał, że przy błogosławieństwie można odczytać fragment Ewangelii o zmartwychwstaniu Jezusa. - Pomimo braku w tym roku obrzędu poświęcenia pokarmów w kościołach, nie rezygnujmy z przygotowania wielkanocnych koszyczków z pisankami. Zaangażujmy do tego szczególnie najmłodszych. Zdjęcia naszych koszyków możemy publikować w mediach społecznościowych z hasztagiem #Święconka - powiedział ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Czytaj więcej

Godzina 8:16

- Postarajmy się, aby te święta były świętami życia, a nie śmierci - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.Szef resortu zdrowia wielokrotnie apelował, aby podczas Świąt Wielkanocnych pozostać w domu z najbliższą rodziną, bo tylko w taki sposób można ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. - Gdybyśmy spędzili te święta w taki sposób, jak zwykle je spędzaliśmy - radośnie i razem ze wszystkimi przyjaciółmi, najbliższymi, daleką rodziną, za miesiąc mielibyśmy 30- 50 tysięcy więcej osób chorych. A to oznaczałoby, że kilkaset osób z tej grupy by zmarło” - powiedział minister zdrowia. 

Godzina 8:04

Rzecznik ministerstwa zdrowia apeluje o pozostanie w domu podczas Świąt Wielkanocnych. Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że przed nami najważniejsze dla chrześcijan święta. "Niech one będą świętami życia i nadziei, że następne święta spędzimy wszyscy razem" - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia. "Aby tak było, te obecne musimy przeżyć osobno, jedynie w bliskości duchowej z naszymi najbliższymi. Świętujmy z domownikami, bądźmy odpowiedzialni" - powiedział rzecznik resortu zdrowia. Dodał, że jeśli zaczniemy spotykać się podczas świąt, to liczba zakażonych może przerosnąć nasze oczekiwania

Godzina 8:00

Na łamach drugiego dziennika Włoch, "La Repubbliki", ukazał się artykuł premiera Mateusza Morawieckiego pod tytułem "Czas europejskiej nadziei". Szef polskiego rządu pisze w nim, że Unia Europejska ma obowiązek pomóc Włochom w obliczu pandemii koronawirusa.Premier Mateusz Morawiecki wskazał w tekście, że pandemia doświadczyła Włochy w sposób szczególny. Napisał, że "Europa narodziła się we Włoszech" i ma obowiązek pomóc Italii. Wskazał, że z kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią Unia Europejska może wyjść, jeśli państwa członkowskie będą działać solidarnie. "Nie możemy dopuścić do tego, aby za kryzys zapłacili najsłabsi, jednocześnie przymykając oko na nieprawości możnych tego świata" - napisał premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił też, że Unia musi sięgnąć po nowe, śmiałe, a przede wszystkim sprawiedliwe rozwiązania, które pomogą gospodarczo odbudować Wspólnotę. Premier zaznaczył w artykule, że Polskę i Włochy łączy wielowiekowa przyjaźń. Przypomniał, że niebawem przypada setna rocznica urodzin Jana Pawła II, który pokazał światu, co oznacza siła chrześcijaństwa w czasie kryzysu wiary.

Godzina 7:49

Dziś rano w Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie odprawiona zostanie pierwsza świąteczna msza. Ze względu na pandemię koronawirusa weźmie w niej udział jedynie kilka osób. W wielu innych nabożeństwach również będą uczestniczyć jedynie duchowni. Jak co roku, w Bazylice Bożego Grobu, miejscu ukrzyżowania i złożenia do grobu Chrystusa, Wielkanoc zaczyna się już w sobotni poranek. To właśnie wtedy, zgodnie ze specyficzną umową pomiędzy przedstawicielami różnych odłamów chrześcijaństwa, odprawiana jest Msza Wigilii Paschalnej rozpoczynająca święta. Dzisiaj zostanie ona odprawiona w gronie jedynie 10 franciszkanów pracujących w bazylice. Kościół jest bowiem zamknięty dla wiernych.

Godzina 7:42

Liczba zakażonych koronawirusem w Stanach Zjednoczonych przekroczyła pół miliona. Poinformował o tym amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. W Stanach stwierdzono najwięcej zakażeń spośród wszystkich państw dotkniętych epidemią. Zmarło przeszło 18 i pół tysiące osób. To około 300 mniej, niż we Włoszech. Na całym świecie odnotowano przeszło milion 687 tysięcy zakażeń. Zmarło ponad sto tysięcy osób.

Godzina 7:30

Ministrowie energii państw grupy G20 zobowiązali się do bliskiej współpracy w walce z koronawirusem, a także w celu zapewnienia "stabilności rynku" ropy naftowej.Przedstawiciele najważniejszych pod względem gospodarczym państw świata wzięli udział w wirtualnym szczycie, zorganizowanym przez Arabię Saudyjską. W wydanym oświadczeniu nie wspomina się o ewentualnym ograniczeniu produkcji ropy naftowej. "Zobowiązujemy się do podjęcia wszystkich niezbędnych i niezwłocznych działań w celu zapewnienia stabilności rynku energii" - napisano w dokumencie.Na sytuację na rynku paliw wpłynęła pandemia koronawirusa. Przełożyła się ona na znaczne załamanie sprzedaży surowca na rynku europejskim i amerykańskim oraz obniżenie jego ceny.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies