Logo Radio Łódź

Koronawirus w kraju, na świecie i w regionie łódzkim. Najważniejsze informacje w czwartek 9 kwietnia [RELACJA]

W Polsce wykryto do tej pory 5 tys. 575 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar COVID-19 w kraju wzrosła do 174. W województwie łódzkim do tej pory potwierdzono 432 zakażenia koronawirusem. Zmarło siedem osób. Rząd przekazał dziś decyzję dotyczącą dalszych ograniczeń w związku z koronawirusem oraz tego, jak w tym roku będą wyglądały egzaminy szkolne.

  • W nocy Sejm przyjął z poprawkami ustawę wprowadzającą zmiany w tzw. tarczy antykryzysowej

  • Szpital w Zgierzu powiadomił o 15 osób zakażonych koronawirusem wśród tamtejszego personelu medycznego. Czytaj więcej

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 370 nowych przypadkach zakażenia i kolejnych 16 ofiarach COVID19.

  • W województwie łódzkim do tej pory potwierdzono 447 zakażeń koronawirusem. Zmarło pięć osób.

  • Dziś rząd podjął decyzję w sprawie zakresu przedłużenia obecnych obostrzeń i zaleceń postępowania na najbliższe dni w związku z epidemią koronawirusa. Zostały też przełożone egzaminy maturalne i ósmoklasistów. Czytaj więcej

  • Koronawirus nadal zbiera tragiczne żniwo w Stanach Zjednoczonych. Już trzeci dzień z rzędu liczba ofiar śmiertelnych była bliska 2 tysięcy

  • Na świecie liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła półtora miliona. Do tej pory na COVID-19 zmarło ponad 90 tysięcy osób.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

Strona wymaga odświeżania

Godzina 22:47

Szwed Armand Duplantis sprzedał na aukcji numer startowy z mityngu w Toruniu w którym ustanowił rekord świata w skoku o tyczce. Duplantis, w lutym tego roku, skoczył na wysokość 6 metrów i 17 centymetrów.

12,5 tysiąca złotych, za jakie 20-letni Szwed sprzedał swój numer startowy, zostanie przekazane na walkę z koronawirusem.

Tydzień po zawodach w Toruniu, które rozegrane zostały 8 lutego, Duplantis pobił własny rekord skacząc na wysokość 6 metrów i 18 centymetrów podczas mityngu w Glasgow.

Godzina 22:42

We Francji nieznacznie spadła liczba pacjentów w ciężkim stanie, których trzeba umieszczać na oddziałach intensywnej terapii. Dotychczas w wyniku epidemii zmarło tam ponad dwanaście tysięcy osób, z czego ponad osiem tysięcy w szpitalach, a ponad cztery tysiące w domach dla seniorów.

Stan ponad siedmiu tysięcy osób jest bardzo poważny. Wymagają stałego podłączenia do respiratorów. Przed wybuchem epidemii na oddziałach intensywnej terapii na ciężko chorych czekało pięć tysięcy łóżek. Teraz jest ich o dwa tysiące więcej w skali kraju, niemniej wciąż w niektórych rejonach Francji brakuje miejsc. Dlatego w najbliższym czasie dwa zamienione na szpitale ekspresy TGV przewiozą ciężko chorych z regionu stołecznego do Akwitanii, koło Bordeaux.

Naczelny Inspektor Zdrowia Jerome Salomon jest zdania, że we Francji udaje się stopniowo hamować ekspansję epidemii. Przyznaje, że jest za wcześnie, aby to przesądzać. Przypomina, że aby odciążyć personel medyczny wszyscy muszą podwoić wysiłki. Stąd Jerome Salomon zachęca do przestrzegania kwarantanny, pozostawania w domach i do ograniczenia kontaktów społecznych.

W sumie hospitalizowanych jest ponad trzydzieści tysięcy osób - znacznie większa liczba chorych leczy się w domach. W ostatnim tygodniu przeprowadzono dwadzieścia dwa tysiące testów - docelowo takich prób ma być pięćdziesiąt tysięcy dziennie.

Godzina 22:22

Jest kompromis w sprawie gospodarczego programu ratunkowego związanego z koronawirusem. Poinformował o tym rzecznik eurogrupy.

Do porozumienia w sprawie gospodarczego planu w reakcji na kryzys doszło podczas wideokonferencji unijnych ministrów finansów.

Godzina 22:10

Województwo łódzkie jest jednym z trzech w kraju - obok śląskiego i wielkopolskiego - które otrzymało już formalną zgodę Komisji Europejskiej na przeznaczenie środków unijnych na walkę z koronawirusem. Poinformował o tym marszałek województwa Grzegorz Schreiber. Czytaj więcej

Godzina 21:48

Christine Lagarde - przewodnicząca Centralnego Banku Europejskiego powiedziała, w wywiadzie dla dziennika "Le Parisien", że wierzy w solidne podstawy finansowe bankowości. W ten sposób odniosła się do groźby kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa.

Tymczasem już wcześniej zarówno minister ekonomii i finansów Bruno Le Maire jak i eksperci z Banku Francji prognozują znaczną recesję gospodarczą nad Sekwaną.

Christine Lagarde podkreśla, że ogólnoświatowy kryzys w 2008 roku miał podłoże finansowe - w 2020- przyczyną jest sytuacja sanitarna, a także ekologiczna. Przewodnicząca Centralnego Banku Europejskiego jest zdania, że o ile wtedy należało za wszelką cenę ożywić gospodarkę, o tyle teraz - należy zamrozić jakiekolwiek tego typu kroki na czas kwarantanny, by potem wystartować możliwie jak najszybciej, "jak najbardziej dynamicznie i skutecznie".

Tymczasem Bank Francji uważa, że w tym roku recesja we Francji osiągnie poziom od sześciu do ośmiu procent dochodu narodowego. To byłby najgorszy wskaźnik ekonomiczny od zakończenia II wojny światowej. Minister ekonomii i finansów Bruno Le Maire dzisiaj zapowiedział nowy budżet, w którym wysokość zastrzyku dla francuskiej gospodarki zostanie zwiększona z 45 do 100 miliardów euro. Według szacunków częściowe bezrobocie jako reakcja na epidemię będzie kosztować skarb państwa dwadzieścia miliardów euro.

Godzina 21:20

W województwie łódzkim nie pracuje tylko jedna przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej - w Kłoniszewie. W pozostałych lekarze są do dyspozycji, ale - ze względów bezpieczeństwa - kontakt jest najczęściej telefoniczny. Czytaj więcej

Godzina 20:58

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 610 osób zakażonych koronawirusem, czyli o 68 więcej niż wczoraj. Liczba wszystkich zmarłych od początku epidemii przekroczyła 18 tysięcy osób.

Podczas konferencji prasowej obrony cywilnej poinformowano, że tylko minionej doby stwierdzono 1615 nowych zakażeń - ponad 400 więcej niż wczoraj. W tej chwili na koronawirusa choruje blisko 97 tysięcy osób. Ponad 28 tysięcy z nich przebywa w szpitalach, a nieco ponad 3 i pół tysiąca z nich - na oddziałach intensywnej terapii.

Szef obrony cywilnej, Angelo Borelli podkreślił, że procentowo zwiększa się liczba osób przechodzących zakażenie lekko i poddanych kwarantannie domowej, co "zmniejsza presję na placówki szpitalne".

Przewodniczący Naczelnej Rady Zdrowia (CSS), Franco Locatelli, zauważył, że choć wciąż liczba nowych zgonów jest wysoka, to w 10 regionach udało się ją ograniczyć do mniej niż 10. Jego zdaniem dowodzi to skuteczności ograniczeń nałożonych na obywateli.

Do tej pory we Włoszech wyzdrowiało ponad 28 tysięcy osób zakażonych koronawirusem.

Godzina 20:50

- Brytyjski premier opuścił oddział intensywnej terapii - potwierdziła kancelaria Borisa Johnsona.

Downing Street informuje, że stan szefa rządu jest uważnie monitorowany i, że obecnie premier znajduje się we "wczesnej fazie powrotu do zdrowia".

Godzina 20:41

Papież sprawował dziś liturgię Wielkiego Czwartku w bazylice watykańskiej. Mówił o księżach i medykach, którzy ostatnio zmarli we Włoszech służąc w szpitalach chorym.

W nabożeństwie ze względów bezpieczeństwa wzięło udział zaledwie kilkanaście osób. Zrezygnowano też z obrzędu obmycia stóp. Franciszek powiedział, że w przypadające dziś święto księży nie wolno zapominać o kapłanach służącym innym. - W ostatnich dniach we Włoszech zmarło ponad 60 kapłanów, którzy pracowali w szpitalach razem z lekarzami i personelem medycznym. To święci z sąsiedztwa.

Za ołtarzem umieszczono krzyż św. Marcela, który noszono w procesjach w Rzymie w 1552 roku, aby ustała zaraza. Papież wyraził nadzieję, że do Dnia Zesłania Ducha Świętego uda mu się odprawić mszę Krzyżma, której nie celebrował dzisiaj z powodu pandemii.

Godzina 20:39

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba powiedział w Polskim Radiu 24, że zabrakło zaangażowania unijnych władz kiedy koronawirus zaczął się rozprzestrzeniać we Włoszech. Dodał, że to polityka wewnętrzna niektórych państw członkowskich chroni zdrowie i życie swoich obywateli. - Kryzys ukazał słabość międzynarodowych organizacji Unii Europejskiej. Ta dyskusja będzie musiała być podjęta i w Europie i na całym świecie, bo gdyby nie profilaktyczne działania polskiego rządu, dzisiaj bylibyśmy w gorszej sytuacji” - wskazywał wiceminister Jacek Ozdoba.

Przypomniał, że to z inicjatywy ministra Łukasza Szumowskiego odbyło się spotkanie unijnych ministrów zdrowia. - Ten mechanizm powinien być automatyczny, tymczasem widać, że w Unii Europejskiej najpierw jest biurokracja, dopiero później reakcja - powiedział.

Wiceminister Jacek Ozdoba dodał, że głównym tematem na szczycie powinna być epidemia koronawirusa, a nie inne kwestie dotyczące gospodarki czy praworządności.

Godzina 20:35

Na całym świecie liczba ofiar śmiertelnych z powodu zakażenia koronawirusem przekroczyła 90 tysięcy - podsumowała agencja AFP.

Ponad połowa z 90 tys. 938 zgonów została odnotowana we Włoszech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. We Włoszech zmarło 18 tys. 279 osób, w Hiszpanii 15 tys. 238 osób, w Stanach Zjednoczonych 14 tys. 830 osób, a we Francji 10 tys. 869 osób.

Do tej pory na całym oficjalnie potwierdzono ponad 1,5 miliona zakażeń koronawirusem. Blisko 350 tysięcy osób wyzdrowiało

Godzina 19:44

Premier Johnson robi postępy, choć ciągle pozostaje na oddziale intensywnej terapii - poinformował minister spraw zagranicznych Dominic Raab, zastępujący szefa brytyjskiego rządu. I przedstawił aktualny bilans epidemii w całym kraju. - Premier wciąż jest na oddziale intensywnej terapii, ale robi kolejne kroki do przodu i jest dobrej myśli - stwierdził Dominic Raab.

Wcześniej Downing Street, kancelaria szefa rządu, informowała, że Boris Johnson oddycha samodzielnie i od czasu przeniesienia go na oddział intensywnej terapii nie musiał korzystać z respiratora.

Według najnowszych danych w ciągu ostatniej doby na Wyspach zmarło 881 osób. W sumie życie straciło już 7 tys. 978 ludzi. Przeprowadzono ponad 243 tysięcy testów. W całym kraju koronawirusa wykryto u 65 tys. 77 osób. Rzeczywista liczba jest jednak większa, bo kraj pracuje dopiero nad zwiększeniem liczby badań, a jak dotąd badani byli tylko pacjenci, którzy trafiali na izbę przyjęć. Do szpitala przyjęto 16 tys. 784 pacjentów.

Godzina 19:35

Ponad 540 tys. wniosków o pomoc wpłynęło już do wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy.

Godzina 19:05

Wielki Tydzień to zwykle czas tradycyjnych koncertów wielkanocnych w Filharmonii czy też warsztatów z tworzenia ozdób świątecznych. Łódzkie placówki kultury, także te propozycje przeniosły do internetu. Czytaj więcej

Godzina 18:53

Rząd Węgier przedłuża na czas nieokreślony ograniczenia w wychodzeniu z domów, ogłosił premier Węgier Viktor Orban. Rząd Węgier wprowadził ograniczenia w opuszczaniu własnych domostw 28 marca, Ich termin upływa w sobotę.

Rząd Węgier zdecydował również o specjalnych uprawnieniach dla burmistrzów, którzy do będą mogli wprowadzać dodatkowe ograniczenia we własnych gminach i miastach na okres Świąt Wielkanocnych. Orban powiedział, że rząd konsultował się z burmistrzami, policją, specjalistami w dziedzinie epidemiologii i naukowcami. Zapewnił, że są oni zgodni co do tego, że dotychczasowe decyzje okazały się skuteczne, ponieważ spowolniły rozprzestrzenienie się w epidemii.

Premier Orban zaapelował do ludzi, aby stosowali się do ograniczeń, unikali grupowych spotkań, zachowywali dystans w miejscach publicznych i zwracali większą uwagę na osoby starsze.

Zgodnie z obecnymi ograniczeniami nadal można wychodzić do sklepów, aptek, do lekarza czy do pracy, można też przebywać na wolnym powietrzu z zachowaniem odległości 1,5 metra.

Na Węgrzech zdiagnozowano do tej pory 980 przypadków koronawirusa. 66 osoby zmarły, 96 uznano za wyleczone.

Godzina 18:43

Polskie Linie Lotnicze LOT odwołują wszystkie regularne połączenia do 26 kwietnia. To efekt decyzji rządu, który przedłużył zakaz regularnego ruchu lotniczego.

Jak mówi rzecznik LOT-u Michał Czernicki, informacje dotyczące zwrotów biletów są na stronie internetowej przewoźnika. Zasady te zostały ostatnio zmodyfikowane. Podróżny ma do dyspozycji kilka możliwości. Może między innymi zmienić termin podroży lub otrzymać zwrot pieniędzy. Zatwierdzenie zmian jest możliwe na stronie internetowej www.lot.com bez konieczności kontaktu z pracownikami call center.

W tej chwili niektóre samoloty PLL LOT są wykorzystywane do akcji Cargo Dla Polski. Jest to most powietrzny między Polską, a Chinami. Samoloty przewożą maseczki, kombinezony i sprzęt, który posłuży do walki ze skutkami pandemii koronawirusa.

Godzina 18:39

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łodzi wprowadziło zmiany w strefie buforowej w tramwajach. Prosili o to motorniczowie. Czytaj więcej

Godzina 18:34

Koronawirus nadal uderza w gospodarkę Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym tygodniu kolejne 6 milionów 600 tysięcy Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Tak dużego szoku nie było nigdy w historii na rynku pracy w USA.

To już trzeci tydzień gwałtownego wzrostu bezrobocia w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie pracę straciło 16 milionów 780 tysięcy Amerykanów. Według ekonomistów liczba ta będzie nadal rosła. Eksperci nie są jednak w stanie przewidzieć kiedy firmy przestaną zwalniać pracowników. Niektórzy ostrzegają jednak, że bezrobocie może sięgnąć nawet 15 procent.

Kryzys najbardziej uderzył w restauracje, bary, przemysł turystyczny i rozrywkowy, linie lotnicze oraz sieci handlowe. By złagodzić skutki kryzysu amerykański Kongres uchwalił pakiet pomocy dla małych i dużych firm. Mogą się one ubiegać o pożyczki federalne, które zostaną umorzone w tej części jaka zostanie przeznaczona na utrzymanie zatrudnienia. Przedłużono także okres pobierania zasiłków dla bezrobotnych i podniesiono ich wysokość o 600 dolarów miesięcznie. Według nowych zasad mogą się o nie także ubiegać osoby samozatrudnione oraz na umowach o dzieło.

Amerykański parlament i Biały Dom pracują obecnie nad kolejnym pakietem antykryzysowym.

Godzina 18:25

Mieszkaniec gminy Kluki w powiecie bełchatowskim udawał, że może być zakażony koronawirusem. Bezpodstawnie zaalarmował służby ratownicze. Teraz stanie przed sądem. Czytaj więcej

Godzina 18:15

Kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa może wepchnąć w biedę nawet pół miliarda osób na świecie - alarmuje brytyjska organizacja pozarządowa Oxfam. Dane opublikowane zostały w wydanym właśnie raporcie w tej sprawie. To kolejny głos przestrzegający, że na świecie nadchodzi największy od lat kryzys ekonomiczny.

W swoim raporcie Oxfam stwierdza, że rozpoczęty już kryzys znacznie przewyższy to, co działo się w światowej gospodarce w 2008 roku po załamaniu się w Stanach Zjednoczonych systemu kredytów bankowych. Eksperci przeanalizowali kilka możliwych scenariuszy na najbliższe miesiące.

Najgorszy z nich zakłada, że 434 miliony ludzi może znaleźć się poniżej granicy ubóstwa czyli musieć żyć za mniej niż 2 dolary dziennie. Kolejnych 500 milionów ludzi będzie musiało żyć za mniej niż 5 dolarów miesięcznie. Mowa tutaj wyłącznie o ludziach, którzy teraz są powyżej tych progów. Ryzyko wejścia poniżej granicy ubóstwa jest według Oxfam większe w przypadku kobiet niż w przypadku mężczyzn, bo to kobiety częściej pracują na nieformalnych umowach lub bez żadnych dokumentów.

Kilka dni temu szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego także mówiła, że kryzys będzie większy niż w 2008 roku i informowała, że ponad 90 krajów wystąpiło do funduszu o pomoc ratunkową.

Bank Światowy z kolei poinformował, że kraje Afryki Subsaharyjskiej wchodzą właśnie w pierwszą od 25 lat recesję. Z kolei w rejonie wschodniej Azji oraz Pacyfiku aż 11 milionów ludzi może zejść poniżej poziomu ubóstwa.

Godzina 18:07

Włoska federacja siatkówki (FIPAV) podjęła ostateczną decyzję o zakończeniu zmagań ligowych na wszystkich szczeblach w tym sezonie. Medale za czołowe miejsca nie zostaną przyznane zarówno w przypadku rozgrywek mężczyzn, jak i kobiet.

W poniedziałek władze ligi poinformowały o zakończeniu sezonu u pań. Jedyną niewiadomą była kwestia przyznania tytułu mistrzowskiego. Zwycięzcą fazy zasadniczej zostało Imoco Volley, którego rozgrywającą jest Joanna Wołosz. Drużyna z Conegliano wyprzedziła Une E-work Busto Arsizio oraz zespół przyjmującej Zuzanny Góreckiej - Igor Gorgonzola Novara.

Również w poniedziałek podano informację o zakończeniu przerwanej w marcu fazy zasadniczej w tamtejszej ekstraklasie mężczyzn. Rozważano jeszcze możliwość przeprowadzenia play-offów, jednak krajowa federacja odrzuciła tę koncepcję. Na czele uplasowało się Cucine Lube Civitanova Mateusza Bieńka, wyprzedzając Leo Shoes Modena Bartosza Bednorza oraz Sir Safety Conad Perugia Wilfredo Leona oraz trenera reprezentacji Polski Vitala Heynena.

Godzina 18:04

Do szpitali trafiło 100 pracowników zatrudnionych na budowie Białoruskiej Elektrowni Atomowej w Ostrowcu na północy kraju. Osoby te poddano badaniom na obecność koronawirusa.

Do szpitali trafili ludzie którzy w ostatnich dniach mieli kontakt z Rosjanami zakażonymi koronawirusem.

Wczoraj minister zdrowia Białorusi Uładzimir Karanik poinformował, że u 15 obywateli Rosji powtórnie wykonane testy potwierdziły obecność patogenu. Przybyli z Rosji robotnicy odbywali dwutygodniową kwarantannę przed podjęciem pracy na budowie. Po wykryciu u nich koronawirusa białoruskie służby ustaliły 100 osób które miały kontakt z Rosjanami. Wszyscy trafili do szpitali na badania.

Godzina 18:00

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wydłużył termin składania wniosków na usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych i na opiekę wytchnieniową. Gminy i powiaty mogą składać wnioski do 22 kwietnia - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.

Wiceminister Paweł Wdówik zaznaczył, że dłuższy termin przyjmowania wniosków jest związany z niecodzienną sytuacją jaką stanowi epidemia.

Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Program opieki wytchnieniowej jest kierowany do dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności i osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, których członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę wymagają wsparcia w postaci krótkotrwałej przerwy w sprawowaniu opieki oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie opieki na tym osobami.

Godzina 17:12

Ministerstwo Zdrowia informuje o 234 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W tej grupie są 32 osoby w województwa łódzkiego. Łącznie w Polsce potwierdzono 5 tys. 575 zakażeń koronawirusem.

Jednocześnie resort informuje o kolejnych 10 ofiarach COVID-19. To osoby w wieku 58-88 lat. Liczba ofiar wzrosła w kraju do 174.

Godzina 17:03

- Sezonowa wymiana opon jest dozwolona w trakcie pandemii koronawirusa, ale pod pewnymi warunkami - poinformował w komunikacie na swojej stronie Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego. Czytaj więcej

Godzina 17:00

PZU Zdrowie uruchamia bezpłatną infolinię psychologiczną dla wszystkich pracowników służby zdrowia. Lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni, którzy walczą z koronawirusem, otrzymają fachową pomoc psychologa. Infolinia działa pod numerem telefonu 22 505-11-77. Jest czynna w godzinach 8-20. - Obecnie wszyscy jesteśmy narażeni na stres, ale jest grupa, która w sposób szczególny doświadcza skutków epidemii - to pracownicy służby zdrowia. Wiemy, że wielu z nich nie wraca do swoich domów, nie chcąc narażać swoich bliskich, pracują w ciągłym stresie, pod presją czasu i obostrzeń epidemiologicznych. Nie ma chyba osoby, która nie byłaby im dzisiaj wdzięczna za to, co dla nas robią. Dlatego chcemy dać im specjalne wsparcie - uruchomiliśmy bezpłatną pomoc psychologiczną dla tych, którzy pracują na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Mogą dzwonić codziennie, także w weekendy, porozmawiać, uzyskać poradę. W chwilach napięcia często ważne jest, że ktoś nas po prostu wysłucha - mówi Aleksandra Agatowska, prezes PZU Życie.

- Pomoc dla personelu medycznego jest dla naturalna, ponieważ jesteśmy częścią polskiego systemu ochrony zdrowia. Zdajemy sobie sprawę z wysiłku i poświęcenia lekarzy, pielęgniarek czy pracowników laboratoriów. Wielogodzinne dyżury w trudnych warunkach, rozłąka z rodziną i bezpośredni kontakt z ludzkimi tragediami mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne medyków. Dlatego chcemy temu przeciwdziałać - dodaje Anna Janiczek, pełniąca obowiązki prezes PZU Zdrowie.

Psychologowie PZU Zdrowie to eksperci pracujący m.in. w Ogólnopolskim Telefonie Zaufania, Ogólnopolskim Telefonie „Niebieska Linia”, Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego, Fundacji Nagle Sami oraz Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Godzina 16:57

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że do Domów Pomocy Społecznej zostaną przekazane większe ilości maseczek.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że osoby przebywające w DPS są szczególnie narażone na powikłania związane z COVID-em. - Maseczki trafią do DPS w większej ilości. Myślę, że dzięki temu te osoby zostaną ochronione. Każda osoba, która jest w DPS, jeżeli będzie miała podejrzenie koronawirusa, powinna zostać przeniesiona do szpitala i powinien być wykonany u niej test. Mam nadzieję, że tak to wszędzie się odbywa i będzie się odbywało - oświadczył Łukasz Szumowski.

W Polsce działają 824 domy pomocy społecznej, które oferują miejsca dla ponad 80 tysięcy osób. Ostatnio w kilku takich placówkach doszło do zakażenia koronawirusem zarówno podopiecznych, jak i personelu. Ogniska zakażeń potwierdzono w DPS w Niedabylu i w Tomczycach na Mazowszu, w Drzewicy w województwie łódzkim oraz Koszęcinie na Śląsku.

Godzina 16:54

Senat zbierze się na posiedzeniu w przyszłym tygodniu - 15 i 16 kwietnia. W porządku posiedzenia są dwa punkty, stanowiące kolejny pakiet ustaw antykryzysowych, przyjętych przez Sejm w tym tygodniu.

Pierwsza w porządku jest ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 roku, a następnie izba zajmie się ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Godzina 16:50

Rośnie liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Ławrze Peczerskiej. To usytuowany w centrum Kijowa męski klasztor i jednocześnie jedno z najważniejszych prawosławnych sanktuariów. Właśnie tam wykryto ponad połowę zakażeń zdiagnozowanych zeszłej doby w ukraińskiej stolicy.

O wzroście zakażeń w Peczerskiej Ławrze poinformował mer miasta Witalij Kliczko. Zeszłej doby w klasztorze wykryto 26 nowych przypadków koronawirusa. W sumie zakażonych jest co najmniej 30 mnichów i osób przebywających w klasztorze, bo na początku tygodnia donoszono o czterech zakażeniach. Wśród zakażonych, według mediów, może być również zwierzchnik Peczerskiej Ławry - Paweł Wyżhorodzki metropolita ukraińskiej prawosławnej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego. Kilka dni temu, po pierwszych wykrytych zakażeniach mnisi zamknęli sanktuarium dla odwiedzających. Wcześniej jednak nie przestrzegali rygorystycznie zakazu zgromadzeń powyżej 10 osób.

Według władz Kijowa w ukraińskiej stolicy do tej pory zdiagnozowano 335 przypadków koronawirusa. Na całej Ukrainie wykryto ich 1892. 57 osób zmarło.

Godzina 16:31

Rosyjskie służby chcą monitorować przemieszczanie się turystów. Jak podało radio Echo Moskwy, w stolicy planowane jest uruchomienie systemów śledzących, które będą działać już po wygaśnięciu pandemii i otwarciu granic. Zdaniem rozgłośni, rosyjskie służby zamierzają wykorzystać oprogramowanie, które przygotowano, aby monitorować osoby przebywające w kwarantannie.

Dziennik "Kommiersant" podaje, że cyfrowe programy będą pokazywać miejsce przebywania pojedynczych osób oraz grup i ich kontakt ze stałymi mieszkańcami Moskwy. Według "Kommiersanta" podobne działania prowadzone są obecnie z wykorzystaniem danych serwisów handlowych i taksówkowych popularnego portalu Yandex. Rosyjskie media niezależne zwracają również uwagę na działające już w Moskwie systemy monitoringu osób na podstawie danych z kamer miejskich wyposażonych w funkcję rozpoznawania twarzy. Obrońcy praw człowieka już wcześniej informowali, że takie oprogramowanie jest wykorzystywane do monitorowania liderów opozycji.

Godzina 16:26

Minister Tadeusz Kościński o zrealizowanym dzisiaj przetargu bonów skarbowych:

Godzina 15:55

Hanna Zdanowska poinformowała, że władze miasta pracują nad strategią działań, aby "szybciej wygrzebać się ze skutków kryzysu".

Godzina 15:45

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik powiedział, że Kościół respektuje zalecenia sanitarne także w czasie Wielkanocy. Biskupi zachęcają do łączenia się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje mszy św. i nabożeństw w środkach społecznego przekazu. Ksiądz Rytel-Andrianik przypomniał o udzielonych dyspensach od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach świętych. - Kościół katolicki od początku epidemii stosuje się do wszystkich ograniczeń sanitarnych, wprowadzanych przez władze państwowe. Biskupi zwracają uwagę na konieczność przestrzegania tych rygorów dla dobra wspólnego, także w czasie Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych - dodał.

Ksiądz Rytel-Andrianik zaznaczył, że od dnia ogłoszenia państwowych ograniczeń sanitarnych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zalecił, by w mszach św., liturgiach i nabożeństwach uczestniczyło do pięciu osób, nie wliczając w to w celebransów.

Biskupi proszą, by dostosować się do zaleceń służb sanitarnych i w czasie Wielkanocy zrezygnować ze zwyczajowych odwiedzin oraz spotkań z rodzinami i znajomymi. - Pozostając w naszych domach, dajemy wyraz chrześcijańskiej miłości bliźniego i troski o innych - dodał rzecznik Episkopatu.

Godzina 15:35

Poczta Polska dystrybuuje kolejną partię płynów, maseczek i rękawiczek sprowadzonych ostatnio z Chin - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej rzeczniczka prasowa spółki Justyna Siwek.

Wyjaśniła, że od początku akcji przygotowano i doręczono 10 mln masek ochronnych, 10 mln ochronnych rękawic, ponad 22 tysiące pakietów dla podstawowej opieki zdrowotnej i prawie milion litrów płynów dezynfekcyjnych. Te wszystkie środki w ponad 51 tysiącach paczek trafiły do odpowiednich placówek medycznych. Są one rozprowadzane są w ramach "Akcji Specjalnych". Spółka współpracuje z Ministerstwem Zdrowia, Agencją Rezerw Materiałowych oraz Agencją Rozwoju Przemysłu.

W najbliższych dniach do Polski na pokładzie największego samolotu transportowego na świecie Antonow An-225 ma dotrzeć sprzęt medyczny, który będzie wykorzystany do walki z koronawirusem. Akcja będzie obsługiwana przez ARP, Wojsko Polskie oraz Pocztę Polską. "Spółka odbierze materiały ze środkami ochrony osobistej i zajmie się dalszą dystrybucją" - zaznaczyła Justyna Siwek.

Godzina 14:51

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował, by Senat jak najszybciej zajął się zmianami w tak zwanej tarczy antykryzysowej. Dziś w nocy Sejm przyjął przepisy, które uzupełniają specustawę o pomocy dla przedsiębiorców. Wśród nowych rozwiązań jest między innymi zwolnienie z połowy składek na ZUS dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się z apelem do Senatu o pilne zwołanie posiedzenia i przyjęcie nowych przepisów.

Godzina 14:44

Minister zdrowia Białorusi Uładzimir Karanik, występując w parlamencie w Mińsku powiedział , ze szczyt zachorowań na koronawirus w jego kraju przewidywany jest na przełom kwietnia i maja. Podkreślił, że w chwili obecnej celem lekarzy jest niedopuszczenie do lawinowego wzrostu liczby zakażeń.

Godzina 14:35

Ministerstwo infrastruktury poinformowało, że nie ma planów zawieszenia, bądź odroczenia badań okresowych pojazdów. Resort skierował co prawda do sejmu projekt przedłużenia niektórych dokumentów, ale w projekcie nie znalazły się badania okresowe.

Godzina 14:00

Dotychczasowe ograniczenia, wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa, zostają przedłużone do 19 kwietnia. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki. Minister zdrowia dodał, że od przyszłego czwartku zostaje wprowadzony obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Czytaj więcej

Godzina 12:55

Na godzinę 13:00 zaplanowano konferencję premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Godzina 12:42

Andrzej Duda: Najważniejsza jest teraz troska o zdrowie i gospodarkę. Robimy wszystko, aby ta sytuacja była w jak największym stopniu opanowana. 

Godzina 12:39

Andrzej Duda: Apeluję do marszałka senatu o jak najszybsze procedowanie ustaw.

Godzina 12:37

Andrzej Duda: Chciałbym, żeby wszyscy przedsiębiorcy zostali zwolnieni przez trzy miesiące z ZUS, a Tarczą Antykryzysową zostali objęci także Ci, którzy zaczęli swoją działalność gospodarczą przed 1 marca 2020 roku. Zwróciłem się o to do premiera i mam nadzieję, że takie zmiany zostaną wprowadzone. 

Godzina 12:36

Trwa konferencja prezydenta Andrzeja Dudy.

Godzina 12:30

Godzina 12:26

W Belgii od wczoraj potwierdzono 1580 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, w wyniku powikłań zmarły 283 osoby. Dane przedstawiło belgijskie centrum kryzysowego. To największy wzrost liczby zgonów w ciągu doby od czasu wybuchu pandemii i jeden z najwyższych wzrostów zakażeń. Natomiast kolejny dzień spadła liczba osób hospitalizowanych.

Godzina 12:21

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że do wszystkich szpitali trafiły specjalne zalecenia krajowego konsultanta do spraw chorób zakaźnych, aby na SOR-ach i izbach przyjęć zostały wydzielone miejsca izolacji dla pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem.

Godzina 12:10

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchamia specjalny system do automatycznej obsługi wniosków składanych w ramach tak zwanej tarczy antykryzysowej - informuje prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska. Podkreśla, że to zdecydowanie ułatwi weryfikację dokumentów. Pierwsze tak zwanej świadczenia postojowe trafią na konta uprawnionych klientów już 15 kwietnia.

Godzina 11:32

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał minister rozwoju Jadwigę Emilewicz na stanowisko Wiceprezesa Rady Ministrów. Poinformowała o tym Kancelaria Premiera na Twitterze.

Godzina 10:35

W Rosji do 10131 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby rosyjskie służby sanitarne zarejestrowały 1459 nowych przypadków.

Godzina 10:12

Ministerstwo Zdrowia informuje o 136 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego. 

Potwierdzone przypadki dotyczą: 23 osób z woj. śląskiego, 22 osób z woj. małopolskiego, 21 osób z woj. dolnośląskiego, 18 osób z woj. wielkopolskiego, 11 osób z woj. podlaskiego, 9 osób z woj. pomorskiego, 7 osób z woj. podkarpackiego, 7 osób z woj. opolskiego, 5 osób z woj. zachodniopomorskiego, 3 osób z warmińsko-mazurskiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. lubelskiego, 2 osób z woj. świętokrzyskiego, 2 osób z woj. lubuskiego.

Resort jednocześnie przekazuje informacje o śmierci kolejnych sześciu osób. Są to: 47-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu, 90-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 35-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu, 62-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie, 81-letni i 77-letni mężczyźni z Drzewicy, którzy nie byli hospitalizowani. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

We wczorajszym podano informację o zdublowanym pacjencie w raportach WSSE, dlatego został usunięty z rejestru osób zmarłych z powodu COVID-19 w woj. podlaskim. Łącznie zakażonych w kraju jest 5341 osób, w tym 164 osoby zmarłe.

Godzina 9:31

Rosjanie zaczynają tracić miejsca pracy. Według portalu „Meduza”, bezrobocie w Rosji może dotknąć co najmniej 15 milionów osób. Eksperci, na których powołuje się portal stwierdzili, że dotychczasowe działania rządu są niewystarczające do powstrzymania tego procesu.

Godzina 9:05

W Rosji przetestowano na obecność koronawirusa ponad milion osób. Według ostatniego raportu służb sanitarnych, na terenie Federacji zarejestrowano blisko 9 tysięcy zakażonych. W wyniku powikłań związanych z chorobą COVID-19 zmarły 63 osoby.

Godzina 9:02

Ministerstwo Zdrowia publikuje dzienny raport dot. koronawirusa w Polsce. 

Godzina 8:52

Na godz. 11:30 zaplanowano posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - poinformował IAR rzecznik rządu Piotr Müller. Spotkanie odbędzie się w formule telekonferencji.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, po posiedzeniu mają zostać przedstawione decyzje w sprawie przedłużenia aktualnych obostrzeń i zaleceń wydanych w związku z epidemią koronawirusa. Mają też być ogłoszone decyzje dotyczące działalności szkół oraz egzaminów ósmoklasistów i matur.

Godzina 8:22

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że rząd nie przewiduje nowych, drastycznych obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Dziś premier i ministrowie mają poinformować o tym jak będa wyglądać ograniczenia w okresie Wielkanocy i po świętach.

Godzina 8:20

Gościem Rozmowy Dnia Radia Łódź i TVP3 Łódź był ks. Przemysław Szewczyk, łódzki duchowny, prezes stowarzyszenia Dom Wschodni, przebywający obecnie w Tunezji. Przemysław Naze rozmawiał z księdzem m.in. o mszach online w związku z koronawirusem i wspólnej modlitwie. 

Godzina 7:45

Koronawirus nadal zbiera tragiczne żniwo w Stanach Zjednoczonych. Już trzeci dzień z rzędu liczba ofiar śmiertelnych była bliska 2 tysięcy. Przedstawiciele Białego Domu są jednak przekonani, że restrykcje którym poddali się Amerykanie przynoszą rezultaty i że liczba zgonów będzie niższa niż przewidywano.

Godzina 7:40

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaapelował o pozostanie w izolacji podczas Świąt Wielkanocnych ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Tylko wczoraj w naszym kraju na COVID-19 zmarło 30 osób.

Wojciech Andrusiewicz powiedział, że spotkania podczas Świąt Wielkanocnych poza gronem domowników lawinowo zwiększą liczbę nowych zakażeń. Rzecznik ministerstwa zdrowia podkreślił, że tradycją są świąteczne spotkania w szerokim gronie, ale ten rok jest zupełnie inny, dlatego w trosce o zdrowie swojej rodziny i krewnych musimy zrezygnować ze spotkań. - By móc spędzać kolejne święta rodzinnie, musimy nasze kontakty ograniczyć. To jest poważny apel ze strony ministerstwa zdrowia o odpowiedzialność nas wszystkich za rodziny - powiedział rzecznik. Dodał, że jeśli nie spotkamy się w te święta z rodziną i krewnymi, będzie to dowód naszej odpowiedzialności i sygnał, że nie pozwalamy na ten wzrost zachorowań.

Godzina 7:31

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich przed 6 sierpnia wymusza konstytucja. Prezydent przypomniał w Programie 1 Polskiego Radia, że tego dnia kończy się jego kadencja. Prezydent bardzo wysoko ocenił współpracę przedstawicieli rządu i służb odpowiedzialnych za zdrowie w walce z epidemią koronawirusa.
Prezydent powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że polskie władze szybciej zareagowały na zagrożenie niż innych państw europejskich.

Andrzej Duda potwierdził, że Polska zamierza sprowadzić z Korei Południowej nowoczesne testy wykrywające koronawirusa. W Programie 1 Polskiego Radia prezydent mówił, że z prośbą o możliwość ich zakupu zwrócił się do prezydenta tego kraju, z którym się zna i utrzymuje dobre relacje. Prezydent powiedział, że Mun Jae-in zadeklarował otwartość na współpracę i zaproponował, aby sprawie nadać charakter międzypaństwowy, co zwiększa pewność zakupu.

Godzina 7:28

Rząd ma dziś przekazać decyzję dotyczącą dalszych ograniczeń w związku z koronawirusem oraz tego, jak w tym roku będą wyglądały egzaminy. Od 12 marca szkoły są zamknięte, a nauka z klas przeniosła się do internetu.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiadał już wcześniej, że jeśli przerwa w szkołach potrwa do Świąt Wielkanocnych, nie będzie potrzeby zmiany terminów egzaminów ósmoklasisty i matur. Egzamin ósmoklasisty jest zaplanowany od 21 do 23 kwietnia. Pierwszy dzień matur - na 4 maja.

Godzina 7:20

W Niemczech stwierdzono 108 tysięcy 202 przypadki zakażenia koronawirusem. Poinformował o tym Instytut Roberta Kocha, zajmujący się badaniem chorób zakaźnych. 2 tysiące 107 osób zmarło. Liczba zakażeń wzrosła od wczoraj o prawie pięć tysięcy.

Godzina 7:10

Sejm przyjął w nocy tzw. drugą tarczę antykryzysową, czyli pakiet nowych rządowych rozwiązań, które mają łagodzić skutki kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Czytaj więcej

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką