Logo Radio Łódź

Koronawirus w kraju, na świecie i w regionie łódzkim. Najważniejsze informacje we wtorek 7 kwietnia [RELACJA]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 316 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Jednocześnie resort powiadomił o śmierci 18 kolejnych osób zakażonych COVID-19. W Polsce wykryto do tej pory 4 tys. 848 przypadków, z czego 358 w Łódzkiem. Liczba ofiar COVID-19 w kraju wzrosła do 129.

 • Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 316 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Jednocześnie powiadomiło o śmierci 18 kolejnych osób zakażonych COVID-19

 • Do 4 tys. 848 wzrosła liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce. W wyniku COVID-19 zmarło w naszym kraju 129 osób

 • W województwie łódzkim do tej pory potwierdzono 358 zakażeń koronawirusem. Zmarło pięć osób

 • Na świecie z powodu COVID-19 odnotowano niemal 75 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz milion 350 tysięcy zakażonych

 • Premier Boris Johnson został przeniesiony na oddział intensywnej terapii. Szef brytyjskiego rządu walczy z koronawirusem. - Stan premiera Borisa Johnsona jest stabilny, a premier oddycha samodzielnie - poinformował jego rzecznik.

 • Sejm uchwalił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Według ustawy przyjętej wczoraj  (6 kwietnia) przez Sejm, tegoroczne wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone w ramach głosowania korespondencyjnego. W jednym z punktów jest też zastrzeżenie, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zmienić termin wyborów.

Strona wymaga odświeżania

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

 

Godzina 22:43

Od środy (8 kwietnia) na wniosek wojewody łódzkiego w regionie będzie działał kolejny zespół wymazowy, czyli ekipa pobierająca próbki do badań pod kątem zakażenia koronawirusem. Nowy zespół zostanie wydzielony z Wojsk Obrony Terytorialnej. Czytaj więcej

Godzina 22:36

Dzisiaj do Polski przyleciał kolejny transport środków ochronnych z Chin.

Godzina 22:26

Ponad 1,5 mln zł udało się zebrać w ciągu niespełna dwa tygodnie zbiórki z przeznaczeniem na sprzęt dla szpitali województwa łódzkiego zorganizowaną przez Okręgową Izbę Lekarską w Łodzi. Akcję wsparł metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Czytaj więcej

Godzina 22:20

Rzecznik ministerstwa zdrowia apeluje o spędzanie Świąt Wielkanocnych w gronie osób, z którymi na co dzień mieszkamy. Wojciech Andrusiewicz powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że pozwoli to ograniczyć liczbę zakażeń koronawirusem.

Rzecznik podkreślił, że jeśli podczas świąt dojdzie do spotkań rodzinnych, to w rezultacie możemy spodziewać się dużej liczby zachorowań. - Stąd apel, abyśmy spędzali te święta w gronie najbliższych osób, z którymi na co dzień mieszkamy. To jest prośba i apel o naszą odpowiedzialność, abyśmy po świętach nie znaleźli się w rzeczywistości, w której będziemy mieli ponad tysiąc zakażeń na dobę - powiedział.

Godzina 21:42

Walka z koronawirusem trwa. Próbujemy radzić sobie z kwarantanną i stosować się do zasady #ZostańWDomu. Radio Łódź sprawdziło, co w tym czasie robią łódzcy artyści i jak radzą sobie z sytuacją. Czytaj więcej

Godzina 21:22

Były piłkarz reprezentacji Niemiec - Andreas Brehme wystawił na licytację piłkę z finałowego meczu mistrzostw świata w 1990 roku, w którym jego zespół pokonał Argentynę 1:0. Jedynego gola w spotkaniu rozgrywanym w Rzymie, po rzucie karnym w 85 minucie, strzelił Brehme.

Dochód z aukcji ma zostać przekazany na walkę z koronawirusem we Włoszech.

Godzina 21:16

Dla Kościoła i wiernych ta Wielkanoc będzie inna niż zwykle. W Tumie pod Łęczycą ksiądz przejedzie przez wsie samochodem i pobłogosławi ludzi stojących z koszyczkami przed własnymi domami. W Rawie Mazowieckiej w Wielki Piątek ulicami miasta przejdzie procesja samych duchownych. Mimo obostrzeń związanych z epidemią, księża próbują zachować choć część atmosfery Wielkiego Tygodnia. Czytaj więcej

Godzina 20:38

Liczba osób, które zmarły wskutek zakażenia koronawirusem we Francji przekroczyła 10 tysięcy, podały służby medyczne tego kraju. Oznacza to, że Francja jest czwartym krajem na świecie, po Włoszech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych, w którym liczba zgonów osiągnęła ten pułap.

Według danych francuskich służb medycznych tylko we wtorek zmarło 1 tys. 417 osób. Część zmarłych to pacjenci w szpitalach, jednak dużą część zgonów zanotowano także w domach opieki.

Łącznie we Francji zdiagnozowano niemal 110 tysięcy przypadków zachorowań, a liczba ta wzrosła o ponad 11 tysięcy w ciągu ostatniej doby. Prawie 20 tysięcy osób uznano za wyleczone.

Godzina 20:29

Nie żyje 38-letnia pracownica należącej do PGE spółki RAMB, na co dzień współpracującej z KWB Bełchatów i Elektrownią Bełchatów. Kobieta zmarła w zgierskim szpitalu. Była zakażona koronawirusem. To jedna z dwóch ostatnich ofiar COVID-19. Czytaj więcej

Godzina 20:25

Służby sanitarne we Włoszech podały, że liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła o 3 tys. 039. Oznacza to, że skala zachorowań maleje drugi dzień z rzędu. Zdaniem władz trend ten jest spowodowany drastycznymi restrykcjami epidemiologicznymi wprowadzonymi w tym kraju 9 marca. W sumie we Włoszech zanotowano ponad 135 tysięcy zachorowań.

Jeszcze w poniedziałek dzienny przyrost przekraczał trzy i pół tysiąca przypadków. W szczycie zachorowań diagnozowano dziennie ponad sześć tysięcy przypadków koronawirusa.

Liczba zmarłych z powodu Covid-19 wzrosła dziś o 604, a łącznie zmarło ponad 17 tysięcy osób.

Służby sanitarne poinformowały, że do tej pory za wyleczonych uznano ponad 24 tysiące zakażonych. Niemal cztery tysiące osób nadal przebywa w szpitalnych na oddziałach intensywnej terapii.

Godzina 20:16

Pod koniec kwietnia rozpocznie się nabór wniosków o pożyczki dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego. Na ten cel przeznaczono blisko 400 milionów złotych pochodzących z unijnych funduszy (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój).

Pożyczki będą udzielane na preferencyjnych warunkach, czyli bez dodatkowych kosztów. Gdy przedsiębiorca podpisze umowę na pożyczkę, otrzyma dotację na spłatę oprocentowania. Każda firma będzie mogła pożyczyć maksymalnie 15 milionów złotych.

Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Paweł Chorąży, dyrektor w BGK, celem programu jest utrzymanie płynności finansowej w firmach dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. - Pożyczkę będzie można przeznaczyć na dowolny cel związany z podtrzymaniem płynności finansowej. W szczególnych przypadkach możliwe będzie również finansowanie wydatków na inwestycje. Nie ma ograniczenia lub preferencji dla poszczególnych branż. Pożyczka jest adresowana do wszystkich mikro, średnich i małych przedsiębiorców - mówi Paweł Chorąży.

Program przewiduje, że przedsiębiorca będzie mógł zapłacić pierwszą ratę po pół roku od zaciągnięcia zobowiązania. Przy udzielaniu pożyczki nie będzie wymagany wkład własny, a spłata zobowiązania może być rozłożona na 6 lat.

Lista instytucji, które będą udzielały takich pożyczek ma zostać opublikowana pod koniec miesiąca na stronie BGK.

Godzina 19:57

Rządowy projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w sytuacji epidemii koronawirusa został odesłany do komisji finansów. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie tego pakietu nowych rozwiązań, które mają ograniczyć jej wpływ na gospodarkę.

Wprowadza on mechanizm wakacji składkowych, czyli zwolnienia z ZUS-u przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 ubezpieczonych. Rada Ministrów proponuje też wydłużenie tak zwanego "postojowego" do 3 miesięcy dla osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych. Dotychczas świadczenie to było wypłacane przez miesiąc. Kolejnym punktem projektu jest wsparcie Agencji Rozwoju Przemysłu dla firm, w celu zachowania płynności finansowej. Koszt zaproponowanych rozwiązań ma wynieść ponad 11 miliardów złotych.

Do komisji finansów - po pierwszym czytaniu - skierowano też przygotowany przez Polskie Stronnictwo Ludowe projekt tak zwanej prawdziwej tarczy antykryzysowej.

Komisja finansów zajmie się dziś tymi projektami. Obrady Sejmu zostały przerwane do jutra, do godziny 10.00. Odbędzie się wówczas drugie czytanie rządowych i poselskich propozycji. Na 16.30 zaplanowano głosowania.

Godzina 19:18

Godzina 19:13

Rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller powiedział w Polskim Radiu 24, że w czwartek można spodziewać się nowych decyzji w kwestii obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Będą one dotyczyły zarówno działalności szkół i egzaminów oraz dostępu do sklepów i innych miejsc publicznych. - Chodzi o to, by rozstrzygnąć czy aktualne obostrzenia będą nadal kontynuowane i w jakiej formie. To jest kwestia raczej przedłużenia aktualnych restrykcji niż narzucania nowych, bo pamiętajmy o tym, że zgodnie z obecnym rozporządzeniem większość z nich trwa do okresu Wielkanocy - wyjaśniał rzecznik rządu Piotr Mueller.

Zaznaczył też, że jest jeszcze za wcześnie, aby określać szczegółowy plan wychodzenia z obecnego stanu.

Godzina 19:12

W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie rządowego projektu o szczególnych instrumentach wsparcia w sytuacji epidemii koronawirusa. Jest to pakiet nowych rozwiązań, które mają ograniczyć jej wpływ na gospodarkę. Przedstawił go posłom szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

Jak powiedział, projekt wprowadza mechanizm wakacji składkowych, czyli zwolnienia z ZUS-u przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 ubezpieczonych. Wyjaśnił, że propozycja zakłada rozłożenie zwolnienia z tych kosztów po połowie "po stronie pracodawców 50 procent i 50 procent po stronie pracownika".

Minister Łukasz Schreiber powiedział też, że rząd proponuje wydłużenie tak zwanego "postojowego" do 3 miesięcy dla osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych. Dotychczas świadczenie to było wypłacane przez miesiąc.

Kolejnym punktem projektu, o którym mówił Łukasz Schreiber jest wsparcie Agencji Rozwoju Przemysłu dla firm w celu zachowania płynności finansowej. Minister powiedział, że na pomoc mogą też liczyć spółdzielnie socjalne - niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników i wielkości przychodów. Rząd proponuje zwolnienie tych podmiotów z ZUS-u, aby mogły one przetrwać na rynku w tym trudnym czasie.

W projekcie zaproponowano też, żeby w usługach sieci komórkowych został wprowadzony nielimitowany dostęp do "publicznych” stron internetowych. Ma to pozwolić na zdalną diagnostykę medyczną oraz zdalną edukację.

Koszt zaproponowanych rozwiązań ma wynieść ponad 11 miliardów złotych.

Godzina 19:10

Władze Światowej Lekkoatletyki (World Athletics) poinformowały o zawieszeniu kwalifikacji olimpijskich na igrzyska w Tokio. Wyniki w konkursach rozgrywanych od 6 kwietnia do 30 listopada nie będą brane pod uwagę w kwalifikacjach igrzysk. Zawody w stolicy Japonii, z powodu pandemii koronawirusa, zostały przeniesione na rok 2021.

Do 1 grudnia zostaje także zawieszona publikacja światowych rankingów.

Wszyscy sportowcy, którzy uzyskali już kwalifikację na igrzyska w Tokio zachowują ją bez żadnych zmian.

Godzina 19:05

Ministerstwo Zdrowia uzupełnia ostatni komunikat odnośnie sytuacji związanej z koronawirusem w Polsce. Oprócz wspomnianych wcześniej 134 zakażeń, wykryto jeszcze 182 zachorowania w województwie mazowieckim. Łącznie daje to 4 tys. 848 potwierdzonych zakażeń koronawirusem w kraju.

Godzina 19:03

Łódzkie Centrum Wydarzeń, Jemy w Łodzi i Głodny.pl zamierzają pomagać restauracjom w czasie kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Instytucje te ogłaszają pierwszy łódzki internetowy festiwal burgerów. Czytaj więcej

Godzina 18:51

Rekord z gonów z powodu koronawirusa w stanie Nowy Jork. Gubernator Andrew Cuomo poinformował, że w ciągu minionej doby zmarło tam 731 osób. W całych Stanach Zjednoczonych liczba zarażonych przekroczyła 370 tysięcy.

Podczas konferencji prasowej Andrew Cuomo poinformował, że liczba śmiertelnych ofiar epidemii w Nowym Jorku przekroczyła 5 tys. 400. Gubernator zwrócił jednak uwagę, że liczba nowych hospitalizacji wzrosła tylko o niespełna 700, a liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii o 89. Andrew Cuomo poinformował, że w stanie Nowy Jork nie zabraknie łóżek szpitalnych i respiratorów. Wyraził też przekonanie, że zwiększenie dystansu społecznego przynosi rezultaty. Gubernator zaapelował do mieszkańców o respektowanie wytycznych dotyczących pozostania w domach.

W całych stanach Zjednoczonych liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zbliża się do 12 tysięcy. Prezydent Donald Trump powiedział jednak, że widzi światło w tunelu i że Ameryka wygra walkę z groźnym wirusem. Zaapelował jednocześnie o stosowanie się do rządowych wytycznych. Zalecają one pozostawianie w domach z wyjątkiem wyjść do sklepu, apteki czy na spacer, utrzymywanie dwumetrowej odległości od innych osób, mycie rąk oraz w noszenie domowej produkcji masek z tkaniny w miejscach, gdzie trudne jest utrzymanie dystansu społecznego.

Godzina 18:49

Stan premiera Borisa Johnsona jest stabilny, a premier oddycha samodzielnie - poinformował jego rzecznik. Co więcej, u szefa rządu nie stwierdzono zapalenia płuc. Downing Street informuje, że w terapii została zastosowana standardowa procedura natleniania, co oznacza, że Boris Johnson nie musiał korzystać ze specjalistycznego sprzętu na oddziale. Przedtem otrzymał wspomaganie tlenowe, ale jak informuje The Times, w zdecydowanie mniejszej dawce, niż ta, którą zwykle przyjmują pacjenci transportowani na oddział intensywnej terapii.

Downing Street określiło wcześniej przeniesienie premiera na intensywną terapie mianem "środków ostrożności". - Niewykluczone, że ponieważ mamy tu do czynienia z premierem, stosuje się tu większe środki ostrożności. Gdyby królowa zachorowała, lekarzy byliby uważniejsi, niż gdybym zachorował ja. W tym sensie celem nr 1 może tu być po prostu dokładniejszy monitoring, możliwy właśnie na intensywnej terapii - mówi Polskiemu Radiu profesor Ian Donald, z Instytutu Badań nad Zdrowiem Populacji na Uniwersytecie w Liverpoolu.

Boris Johnson otrzymał list ze słowami wsparcia i życzeniami zdrowia od królowej Elżbiety II. Skierowane są również do partnerki premiera, która jest w ciąży. Życzenia złożył też książę William. - Boris, wracaj szybko do zdrowia - powiedziała podczas konferencji Nicola Sturgeon, szefowa regionalnego rządu Szkocji, na co dzień pozostająca z konserwatywnym politykiem w politycznym sporze.

- Rzeczy, które dzielą nas w normalnych czasach, teraz wydają się o wiele mniej istotne. Dziś wszyscy jesteśmy po prostu ludźmi zjednoczonymi w walce z wirusem. Premier, oprócz tego, że przewodzi działaniom rządu, prowadzi swoją prywatną walkę - podkreśliła pierwsza minister Nicola Sturgeon.

Obowiązki premiera przejął teraz szef dyplomacji, Dominic Raab. W historii Wysp taka sytuacja jest bez precedensu. Ostatnim razem w 2003 roku, do szpitala trafił premier Tony Blair. Pobyt trwał jednak tylko dwie doby. Ówczesny lider Labourzystów miał problemy z sercem. W poszukiwaniu wcześniejszej tego typu sytuacji trzeba się cofnąć aż do roku 1983 i początku drugiej kadencji Margaret Thatcher. "Żelazna Dama" przeszła wtedy ośmiogodzinną operację oka.

Godzina 18:47

Ponad 22 tysiące maseczek wykonanych przez firmy z Aleksandrowa Łódzkiego trafiło już do mieszkańców. Z kolei 10 tysięcy maseczek i 100 tysięcy rękawic trafi w najbliższym czasie do mieszkańców Skierniewic. Czytaj więcej

Godzina 18:44

Ponad 3 miliony złotych na zagospodarowanie odpadów z oddziałów zakaźnych. Taką kwotę na usuwanie skutków epidemii koronawirusa przeznaczyły wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Rzecznik ministerstwa klimatu Aleksander Brzózka mówi, że środki mają pomóc w zabezpieczeniu odpadów medycznych. - 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej przekazało około 3 milionów 270 tysięcy złotych na zagospodarowanie zużytych ubrań wykorzystywanych między innymi przez lekarzy i ratowników podczas opieki nad chorymi na koronawirusa. Z każdego województwa zostaną wytypowane szpitale, skąd takie odpady będą odbierane - informuje Aleksander Brzózka.

Zabezpieczenie zużytych gogli, maseczek, rękawic i kombinezonów ograniczy możliwość zakażenia się koronawirusem.

Godzina 18:38

W tym roku wiele koncertów i spotkań z literaturą na żywo przepadło. Pozostaje kultura online. Dzięki temu możemy mieć dostęp do bardzo interesujących i wartościowych propozycji. Czytaj więcej

Godzina 18:16

Ponad milion złotych kary w ciągu tygodnia nałożyła Główna Inspekcja Sanitarna za łamanie przepisów dotyczących zapobiegania chorobom zakaźnym. Przepisy te w odniesieniu do koronawirusa funkcjonują od 1 kwietnia.

Rzecznik GIS-u Jan Bondar poinformował, że kary te są nakładane między innymi za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny i izolacji. Podkreślił, że mogą być nakładane dotkliwe kary pieniężne lub w wyjątkowych sytuacjach mogą być składane wnioski do prokuratury. Jako przykład podał sytuację, gdy mężczyzna miał stwierdzone zakażenie i zaleconą izolację, natomiast czuł się na tyle dobrze, że wychodził z domu. Jan Bondar zaznaczył, że przepisy zostały uchwalone po to, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i chronić osoby słabsze z obniżoną odpornością.

Kary od 5 tysięcy do 30 tysięcy złotych są nakładane w drodze decyzji administracyjnych na podstawie informacji przekazywanych przez policję lub w wyniku ustaleń właściwego inspektora sanitarnego.

Godzina 17:56

Ministerstwo Zdrowia informuje o 18 kolejnych ofiarach COVID-19. Wśród nich są 38-latka i 72-latek, którzy byli hospitalizowani w zgierskim szpitalu. Liczba ofiar wzrosła tym samym do 129 w Polsce i pięciu osób w Łódzkiem.

Jednocześnie resort informuje o 134 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, wśród nich jest 18 osób z województwa łódzkiego. Łącznie w kraju stwierdzono dotąd 4 tys. 666 zakażeń koronawirusem.

Godzina 17:30

Światowa Organizacja Zdrowia wydała kolejne rekomendacje w sprawie używania masek ochronnych. WHO podkreśla, że maski powinny być dostępne przede wszystkim dla pracowników służby zdrowia. Nie zaleca używania ich przez społeczeństwo.

\W wydanych właśnie rekomendacjach WHO podkreśla, że na świecie jest obecnie za mało masek ochronnych w stosunku do potrzeb. Z tego powodu nie jest zalecane powszechne używanie masek, gdyż wówczas może ich zabraknąć dla lekarzy. - Priorytetem muszą tutaj być pracownicy służby zdrowia, którzy są na froncie walki z wirusem. W niektórych miejscach takie braki narażają lekarzy na prawdziwe niebezpieczeństwo - tak wczoraj w czasie wideokonferencji mówił Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla w nowych rekomendacjach, że maski zalecane są przede wszystkim osobom chorym oraz ich opiekunem. Przypomina też, że same maski bez innych środków ostrożności nie chronią przed zakażeniem. Równocześnie jednak, zdaniem WHO, powszechne noszenie masek może być zalecane w krajach, gdzie nie ma szerokiego dostępu do czystej wody lub niemożliwe jest zachowywanie odpowiedniego odstępu między ludźmi.

W ostatnich dniach noszenie masek zaleciły władze Stanów Zjednoczonych i Izraela. Nakaz ich używania w przestrzeni publicznej wprowadziły m.in. Czechy, Słowacja oraz Bośnia i Hercegowina. W Maroku za brak maski w przestrzeni publicznej można trafić do więzienia nawet na 3 miesiące.

Godzina 17:24

Naukowcy łódzkiego Bionanoparku na co dzień zajmują się wprowadzaniem najnowszych technologii i urządzeń. W czasie kryzysu związanego z pandemią koronawirusa postanowili zająć się produkcją przyłbic ochronnych. W tym celu został napisany program, który umożliwia produkcję niezbędnych przyłbic czy gogli na maszynie, która dotychczas wytwarzała zupełnie inne przedmioty. Jest bezpłatny i wystarczy go jedynie zainstalować na dowolnej drukarce przestrzennej. Czytaj więcej

Godzina 17:18

Minister środowiska, Michał Woś poinformował, że otrzymał dwa negatywne wyniki na obecność koronawirusa, co oznacza, że jest już zdrowy.

Godzina 17:14

Żołnierze 9. Łódzkiej Brygady OT współpracujący z Urzędem Marszałkowskim rozwieźli już 40 paczek seniorom z Łódzkiego. Kolejną grupą, do której trafiają paczki, są ratownicy medyczni.

Godzina 17:10

Na stronie pacjent.gov.pl dostępne jest narzędzie pozwalające sprawdzić, czy występujące objawy mogą oznaczać zakażenie koronawirusem oraz otrzymać rekomendacje dalszych działań.

Godzina 17:07

Co raz więcej miast w województwie łódzkim rozpoczęło dezynfekcję przystanków i miejsc użyteczności publicznej. Wszystko po to, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Takie działania mają sens i dają efekty, jeśli są często powtarzane. Czytaj więcej

Godzina 17:02

Główny Inspektorat Transportu Drogowego oraz Urząd Transportu Kolejowego przeniosły edukację na temat bezpieczeństwa do internetu.

Obie instytucje od kilku lat prowadzą w szkołach zajęcia poświęcone zasadom bezpieczeństwa na drogach oraz w rejonie przejazdów kolejowo-drogowych. Decyzja o zamknięciu placówek oświatowych spowodowała, że organizowanie zajęć stało się niemożliwe.

Jak mówi szef GITD Alvin Gajadhur, wszystkie materiały są w tej chwili dostępne na stronie inspektoratu. Podkreślił, że Inspaktorat nadal chce edukować najmłodszych i uczyć ich zasad bezpiecznego zachowania na drogach. Na stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w zakładce „edukacja” zamieszczonych jest wiele materiałów informacyjno - edukacyjnych. Są to między innymi krótkie filmy, gry, rebusy, kolorowanki i krzyżówki. Alvin Gajadhur podkreślił, że pomoce dydaktyczne są tak skonstruowane, by połączyć naukę z zabawą. Symbolem akcji edukacyjnej GITD jest maskotka krokodyla o imieniu Tirek.

Urząd Transportu Kolejowego uruchomił natomiast specjalną, darmową aplikację, która umożliwia dostęp do gier i zabaw edukacyjnych. Wiceprezes UTK Radosław Pacewicz powiedział, że na stronie Urzędu są także dostępne inne materiały edukacyjne takie, jak podręczniki dla nauczycieli z instrukcjami, jak prowadzić zajęcia. Na stronie są także dostępne wszystkie filmy edukacyjne, które powstały w ramach kampanii. Symbolem kampanii UTK jest z kolei maskotka słonia o imieniu Rogatek.

Regularne zajęcia edukacyjne zostaną przywrócone po otwarciu szkół.

Godzina 16:59

Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w Hiszpanii wzrosła w ciągu ostatniej doby o 743. Poinformowały o tym na codziennej konferencji prasowej władze w Madrycie. To nieznacznie więcej niż dzień wcześniej, ale rząd twierdzi, że widać nieznaczną poprawę sytuacji.

Hiszpania to drugi po Włoszech kraj w największym stopniu dotkniętym koronawirusem. W ostatnich dniach jednak spadają dobowe statystyki zarówno nowych ofiar jak i nowych zakażeń. W ciągu ostatniej doby zmarły 743 osoby, a całkowita liczba ofiar wzrosła do ponad 13,5 tysiąca.

Wiceszefowa miejscowych służb ratunkowych Maria Jose Sierra twierdzi, że wszystkie statystyki pokazują, że jest nadzieja na poprawę. - W sumie ze szpitali wypisaliśmy już 43 tysiące osób czyli 30 procent tych, którzy zachorowali i sądzimy, że ta liczba z każdym dniem będzie rosła - dodała.

W Barcelonie wobec przepełnienia w szpitalach część osób, których stan się poprawia jest wypisywana z placówek. Nie wraca jednak do domów, a jest przenoszona do zaadoptowanych na ten cel hoteli. - Spędziłem w szpitalu dwa tygodnie. Wolałbym być w domu z rodziną, ale muszę zostać w tym hotelu - mówi jeden z mieszkańców Barcelony.

Władze w Hiszpanii planują w najbliższym czasie co najmniej podwoić liczbę wykonywanych testów na obecność koronawirusa.

Hiszpania wkroczyła w czwarty tydzień restrykcji. Wyjść z domu można jedynie po niezbędne zakupy, a ograniczona jest także liczba osób, które mogą stawiać się w pracy. Stan wyjątkowy przedłużono o kolejne dwa tygodnie do 25 kwietnia.

Godzina 16:58

Liczba ofiar koronawirusa w Wielkiej Brytanii powiększyła się o 758 - poinformowały tamtejsze służby medyczne. Tym samym łączna liczba osób, do których śmierci przyczyniło się zakażenie patogenem, wzrosła do 5 tys. 655.

Brytyjskiej służby medyczne informują, że 29 osób spośród 758 zmarłych w ostatniej dobie nie miało chorób towarzyszących. Były to osoby w wieku od 23 do 99 lat.

Godzina 16:48

Szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów poinformował, że w czwartek poznamy decyzje rządu między innymi w sprawie tego, co dalej z obowiązującymi ograniczeniami w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.

Krzysztof Kubów mówił w Programie 3. Polskiego Radia, że pojutrze zostanie też przekazana decyzja odnośnie do egzaminów szkolnych. - Trwają prace Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w tej materii. Zapewne w czwartek zostanie ogłoszona decyzja w sprawie przeprowadzenia egzaminów ósmoklasisty oraz egzaminów maturalnych - dodał.

Krzysztof Kubów - pytany o termin wyborów prezydenckich - powiedział, że zgodnie z prawem nie da się ich przeprowadzić w innym terminie niż majowy

Godzina 16:45

Teatr Chorea i Fabryka Sztuki w Łodzi przedstawiają wiele propozycji - spektakle oraz  twórcze warsztaty - odbędą się poprzez transmisję na żywo na Facebooku, na fanpage'u Fabryki Sztuki w Łodzi. Warsztaty, prowadzone przez instruktorów, przeznaczone są dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Udział w kwietniowych Twórczych Warsztatach online jest bezpłatny. Czytaj więcej

Godzina 16:42

30 wniosków do sądu o ukaranie skierowała policja po dzisiejszym samochodowego strajku przedsiębiorców w centrum Krakowa. Zdaniem funkcjonariuszy, uczestnicy strajku naruszyli zakaz przemieszczania się, ponieważ przyjechali pod Urząd Wojewódzki, choć nie było takiej konieczności.

Cztery osoby zostały ukarane mandatem za wykroczenia drogowe - nadużywanie sygnału dźwiękowego oraz stan pojazdu.

Policja szacuje, że w proteście brało około trzydziestu samochodów. Wylegitymowano 68 osób, w tym dziennikarzy.

Godzina 16:39

W Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy w powiecie opoczyńskim sukcesem zakończyło się oddzielenie zakażonych pensjonariuszy od tych, u których nie stwierdzono zakażenia koronawirusem. Czytaj więcej

Godzina 16:36

Godzina 16:18

Ogień olimpijski będzie wystawiony na publiczny widok tylko do środy. Decyzja ma związek z obostrzeniami w przepisach, które mają przyczynić się do zwolnienia tempa rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.

Ogień olimpijski można było oglądać od czwartku w piłkarskim centrum treningowym J-Village w Fukushimie i miał tam pozostać do końca kwietnia, po czym miał zostać przeniesiony do Tokio.
Igrzysk olimpijskie Tokio 2020, zostały przełożone na przyszły rok i rozpoczną się 23 lipca 2021 roku.

Godzina 16:08

Godzina 15:58

W Niemczech przygotowywany jest projekt wznowienia rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy. Rozgrywki zostały przerwane co najmniej do końca kwietnia z powodu pandemii koronawirusa.

Według niemieckiego magazynu Bild, po wznowieniu rozgrywek planowane jest rozgrywanie meczów bez publiczności, podczas których na stadionie będzie mogło być najwyżej 239 osób. Na płycie boiska mogłoby przebywać dokładnie 126 osób - zawodnicy, sztab trenerski, lekarze oraz pracownicy telewizji i chłopcy do podawania piłek .Na trybunach - 113 osób , w tym 30 dziennikarzy.

Godzina 15:52

- Senat RP nie będzie stosował blokady, a jedynie staranny proces legislacyjny. Mamy na to 30 dni i czeka nas dużo pracy. Musimy zasięgnąć opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowej Komisji Wyborczej czy Sądu Najwyższego - powiedział Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Godzina 15:47

Unia Europejska zamierza przeznaczyć 15 miliardów euro (16,4 miliarda dolarów) na pomoc biednym krajom na całym świecie w walce z epidemią koronawirusa.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że pieniądze pomogą krajom o słabych systemach opieki zdrowotnej poradzić sobie ze skutkami COVID-19, a także pomóc w "długoterminowym ożywieniu gospodarki".

Godzina 15:45

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber podkreśla, że możliwość głosowania korespondencyjnego została przygotowana między innymi w odpowiedzi na apele lekarzy.

Podczas konferencji po posiedzeniu rządu Łukasz Schreiber przypomniał, że głosowanie korespondencyjne funkcjonowało w polskim prawie także do tej pory, choć było ograniczone do osób niepełnosprawnych. Poinformował, że przygotowane przepisy w większym stopniu zapewniają tajność głosowania.

Minister Łukasz Schreiber dodał, że obecna sytuacja nie była przewidziana w Konstytucji RP i konieczne było przygotowanie przepisów, które umożliwią realizację konstytucyjnych obowiązków.
Pierwsza tura wyborów prezydenckich jest zaplanowana na 10 maja.

Godzina 15:44

Godzina 15:30

Pandemia koronowirusa wpływa na sytuację na rynku paliw. Krzysztof Romaniuk z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego powiedział, że pandemia przełożyła się między innymi na znaczne załamanie sprzedaży na rynku europejski, jak również na amerykańskim.

W przypadku polskich stacji, to ceny paliw zaczęły spadać gwałtowanie od marca, choć już od początku roku widać było spadki, ale delikatne.

Krzysztof Romaniuk podkreśla, że obecnie bardzo trudno mówić, jak sytuacja się dalej rozwinie. Dodał, że na pewno bardzo ważne dla rynku paliw będzie najbliższe spotkanie państw OPEC, zaplanowane na 9. kwietnia. - Jeżeli zostaną podjęte decyzje dotyczące jakiegoś poziomu ograniczeń wydobycia, to ropa i paliwa gotowe na giełdach międzynarodowych trochę się odbiją, jeżeli nie, wtedy jest możliwość dalszego obniżania cen - wyjaśnił.

Krzysztof Romaniuk dodał, że obecne ceny paliw na stacjach raczej utrzymają się do Świąt, ewentualnie mogą się jeszcze obniżyć na tych stacjach, które mają ceny wyższe niż średnia krajowa.

Godzina 14:55

Całość rozwiązań pakietu uzupełniającego do tarczy antykryzysowej wyniesie ponad 11 mld zł - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, który przedstawiał  szczegóły kolejnego rządowego projektu ustawy z "tarczy antykryzysowej". Schreiber podkreślił, że rządowy projekt jest uzupełnieniem "tarczy antykryzysowej" i ma służyć m.in. ochronie miejsc pracy. Szef KSRM poinformował, że w uzupełnieniu "tarczy" znalazło się m.in. rozszerzenie zwolnień z ZUS-u także na przedsiębiorców, którzy zatrudniają od 10 do 49 pracowników i wydłużenie do trzech miesięcy wsparcia dla osób na umowach cywilnoprawnych. Ponadto - jak dodał - w projekcie znalazł się zasiłek dla rolników objętych kwarantanną w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, zabezpieczenie przed egzekucją komorniczą środków przeznaczanych z "tarczy", wprowadzenie nielimitowanego internetu w ramach dostępu do stron gov.pl i usług medycznych, rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na NGO, szybsza realizacja ogólnopolskiej sieci edukacyjnej, rozwiązania dla szkół dotyczące sprzętu komputerowego i oprogramowania do pracy zdalnej, wydłużenie terminów administracyjnych i uproszczenia jeśli chodzi o usługi pocztowe. Całość tych rozwiązań, tego pakietu uzupełniającego do tarczy antykryzysowej wyniesie ponad 11 mld zł" - poinformował Schreiber. 

Godzina 14:51

Brytyjski premier Boris Johnson jest w dobrym nastroju, nie jest podłączony do respiratora i nie wymaga wspomagania, żeby oddycha. - Premier był w stabilnym stanie przez całą noc i pozostaje w dobrym nastroju. Otrzymuje standardowe leczenie tlenem i oddycha bez żadnej innej pomocy. Nie wymagał mechanicznego ani nieinwazyjnego wspomagania oddechu - oświadczył rzecznik rządu. Dodał też, że Johnson nie ma zapalenia płuc. To najdokładniejszy dotychczas komunikat Downing Street na temat stanu zdrowia premiera.

Godzina 14:45 

Większość unijnych krajów zatwierdziła pakiet mobilności, zaostrzający zasady w transporcie międzynarodowym. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się, że 8 krajów, w tym Polska było przeciwko. To nie kończy jeszcze prac nad pakietem, teraz został on przesłany do Parlamentu Europejskiego. Przedstawiciele rządu w Warszawie powoływali się na szczególne okoliczności związane z krytyczną sytuacją sektora transportowego spowodowaną pandemią koronawirusa. Podobne stanowisko prezentowały rządy Węgier, Bułgarii, Rumunii, Litwy, Łotwy, Malty i Cypru, to jednak nie wystarczyło do zablokowania przepisów. Teraz zajmą się nimi europosłowie.

Godzina 14:34

Premier Mateusz Morawiecki podziękował lekarzom i personelowi medycznemu za pracę w czasie epidemii koronawirusa 

- Dzisiaj jest Wasz dzień! Dzień tysięcy bohaterów, którzy codziennie narażają zdrowie i życie, by reszta z nas mogła być zdrowa i bezpiecznie siedzieć w domu, pracować zdalnie lub przygotowywać się do Świąt Wielkanocnych. Dziś cała Polska w symboliczny sposób rozbrzmiała oklaskami wdzięczności dla lekarzy i całego personelu medycznego. #BrawadlaWas za poświęcenie, nieprzespane noce, długie godziny spędzone na dyżurach i tytaniczną pracę w tej godzinie próby.Wszystkie polskie służby, organizacje, firmy i zasoby państwa wspierają Was z całych sił - i będziemy to robić aż do pełnego zwycięstwa! Dziękuję! - napisał na Facebooku premier

Godzina 14:30 

Ministerstwo Zdrowia informuje na tweeterze, że w ciągu doby wykonano ponad 6,7 tys. testów na koronawirusa

Godzina 14:10 

Bezpłatne taxi dla chorych onkologicznie. Fundacja Alivia uruchomiła projekt bezpłatnych taksówek dla osób, które chorują na nowotwory. Onkotaxi zawiezie pacjentów na badanie, a po wizycie zabierze z powrotem do domu. W przypadku osób chorujących na raka, transport komunikacją publiczną w czasie epidemii, może być szczególnie niebezpieczny - tłumaczy Magdalena Sulikowska z Fundacji Alivia. - Ci którzy są w trakcie leczenia, chemioterapii, immunoterapii czy radioterapii, powinni unikać miejsc publicznych, unikać transportu publicznego. Wiemy że bardzo często boją się z niego skorzystać. Dodatkowo, jeżeli chodzi o podróże na dłuższe trasy, to przecież wiele pociągów czy autobusów zawiesiło swoje kursy, więc tym bardziej mają problem z dojazdem. Dlatego działamy tak, aby byli bezpieczni - mówi Sulikowska. Czytaj więcej

Godzina 14:00

W Światowym Dniu Zdrowia 7 kwietnia przedstawiciele rządu, parlamentu, instytucji państwowych, samorządu lekarskiego, a także obywatele składają życzenia pracownikom ochrony zdrowia, podkreślając równocześnie ich wkład w walkę z koronawirusem. Uznanie dla nich można było też wyrazić o godz. 13.00 przyłączając się do akcji BrawaDlaWas! wychodząc na balkony, czy stając w oknie i bijąc brawo przez minutę. Wziął w niej udział m.in. szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz wicemarszałek Senatu Gabriela Stanecka-Morawska. Akcja zorganizowana została wspólnie przez m.in. przez „Wyborczą”, „Newsweek”, „Fakt”, „Dziennik Gazetę Prawną”, „Rzeczpospolitą”, portale Onet.pl, Interia, radio ZET, RMF FM, wydawnictwa Polska Press i TVN Discovery Polska.

 

Godzina 13:30 

Ludzie w podeszłym wieku z Łodzi mogą liczyć na pomoc innych seniorów. Telefon Życzliwości, działający już od pięciu lat, funkcjonuje także podczas pandemii koronawirusa. Dziesięciu wolontariuszy, którzy na co dzień działają w Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ulicy Szpitalnej, przeniosło swoją pracę do domów i odbiera telefony od tych, którzy potrzebują pomocy. Telefon Życzliwości tworzy sieć wolontariuszy - seniorów, którzy postanowili poświęcić swój prywatny czas, by pomagać innym starszym ludziom.  Numer telefonu na jaki można dzwonić to: 739-903-452. Czytaj więcej 

Godzina 13:14

 • Sejm na posiedzeniu zaplanowanym na przyszły tydzień ma zająć się projektem obywatelskim ZNP zgodnie z którym środki na wynagrodzenia nauczycieli pracujących w szkołach mają pochodzić nie z subwencji oświatowej, ale z dotacji celowej budżetu państwa.Informacja o tym, że tym projektem zajmie się Sejm na posiedzeniu zaplanowanym na 15-16 kwietnia ukazała się na jego stronie internetowej.
 • Pracując nad ustawą stanowiącą, że wybory prezydenckie 2020 r. odbędą się w trybie głosowania korespondencyjnego, Senat zasięgnie opinii RPO, PKW, Sądu Najwyższego - poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zajmiemy się tą ustawą z najwyższą starannością - dodał. Marszałek Senatu powiedział na konferencji prasowej, że uchwalona w Sejmie w poniedziałek wieczorem ustawa trafiła już do Senatu.

Godzina 13:07

W Rosji rosną ceny na podstawowe produkty i coraz więcej osób zawiesza działalność gospodarczą. Rosyjscy ekonomiści ostrzegają rodaków przed kryzysem gospodarczym. W ich ocenie sytuacja może być taka, jak na początku lat 90-tych XX w., po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Godzina 13:05

Kolejne kraje oferują Włochom pomoc w walce z koronawirusem. Unijny komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz poinformował, że do Włoch polecą lekarze i pielęgniarki z Rumunii i Norwegii. Mają służyć pomocą włoskim lekarzom w Bergamo i Mediolanie. "Wiemy od pewnego czasu, że Włochy to kraj, gdzie wyjątkowo mocno uderzył koronawirus. Pamiętamy też, że początkowo nie było odpowiedniej reakcji ze strony państw członkowskich na apel Włoch o pomoc. Ale sytuacja się zmieniła. Włochy nie są już same" - dodał komisarz. Poinformował też dziś, że Austria wyśle do Włoch 3 tysiące litrów płynu dezynfekującego. Wcześniej także Polska zaoferowała Włochom wsparcie. Do Lombardii poleciała 15-osobowa grupa lekarzy i ratowników z naszego kraju.

Godzina 12:56

Od wczoraj do 58 wzrosła liczba laboratoriów wykonujących testy genetyczne w kierunku koronawirusa - powiedział dziennikarzom rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że wydolność systemu badań - to około 10 tysięcy testów na dobę. Ostatniej doby przeprowadzono około 6 tysięcy testów. Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że to nie minister zdrowia zaleca, ile testów trzeba przeprowadzać. "Jeżeli jest wydolność systemu w granicach 10 tysięcy testów dobowo i będzie rosnąć, to jest to informacja dla lekarzy i służb epidemiologicznych, że tyle testów możemy przeprowadzać. O tym ile ich przeprowadzamy, decydują lekarze i służby sanitarno-epidemiologiczne, a nie minister zdrowia. Zaręczam, że testów w Polsce nie brakuje - podkreślił Andrusiewicz. Rzecznik resortu zdrowia dodał, że w Polsce mamy ponad 300 tysięcy testów, a ponad 500 tysięcy testów zostało zakontraktowanych.

Godzina 12:43

 - Nie wykluczmy, że pojawi się zalecenie, aby na ulice, w miejsca publiczne wychodzić ze środkami ochrony osobistej, które jesteśmy w stanie sami wykonać m.in. takie jak bawełniane maseczki - powiedział dziś na briefingu prasowym rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.  Jak wyjaśnił, chodzi najczęściej o maseczki bawełniane złożone z kilku warstw. - My nie mówimy dzisiaj o gremialnym kupowaniu maseczek, których w Europie i na świecie może w tej chwili brakować. Jeżeli wszyscy na świecie zaczniemy gremialnie kupować sprzęt ochrony osobistej to tego sprzętu może zabraknąć w szpitalach, w służbie zdrowia, więc tam, gdzie on jest najbardziej potrzebny" - dodał Andrusiewicz.
 

Godzina 12:35

Tegoroczne Triduum Paschalne pod przewodnictwem metropolity łódzkiego arcybiskupa Grzegorza Rysia będzie transmitowane online w internecie, radiu i lokalnej telewizji - poinformowała kuria. W piątek online będzie można wziąć udział w Ekumenicznej Drodze Krzyżowej. - W Wielki Piątek o godz. 15 odbędzie się Ekumeniczna Droga Krzyżowa. Zebraliśmy się w gronie wszystkich pasterzy kościołów wspólnot chrześcijańskich w Łodzi i przygotowaliśmy Ekumeniczną Drogę Krzyżową, która będzie transmitowana przez wszystkie nasze kanały, jakie mamy do dyspozycji. To też znak zmartwychwstania, że Ekumeniczna Droga Krzyżowa odbędzie się właśnie w tym czasie- podkreślił abp Ryś podczas liturgii transmitowanej z kaplicy biskupów łódzkich w Niedzielę Palmową.

Godzina 12:30 

- Podczas pandemii koronawirusa maski do nurkowania, po przeróbce, mogą się przydać lekarzom i personelowi medycznemu - poinformował dr Marcin Elgalal z łódzkiego Bionanoparku, w którym przygotowuje się taki zmodyfikowany aparat do oddychania. W łódzkim Bionanoparku trwają prace nad aparatem wykorzystując zwykłe maski do nurkowania, które po przeróbce mogą służyć medykom w walce z koronawirusem.

Godzina 12:22

Trwa posiedzenie Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera który zajmie się projektem ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Dokument ma dziś trafić pod obrady Sejmu - o 15.00 posłowie rozpoczną prace nad ustawą. W ostatnich tygodniach rząd obradował w formule wideokonferencji z uwagi na panującą epidemię koronawirusa, a projekty ustawy były przyjmowane w trybie obiegowym.

 

Godzina 12:20 

 Dziś udostępniono arkusze na poziomie podstawowym z biologii i wiedzy o społeczeństwie oraz z geografii i informatyk na poziomie rozszerzonymi. Egzamin jest nieobowiązkowy i szkoły same decydują, czy uczniowie wezmą w nim udział. Czytaj więcej

Godzina 12:17

U 32 ukraińskich medyków w ciągu ostatniej doby wykryto zakażenie koronawirusem. Liczba zdiagnozowanych przypadków infekcji na Ukrainie przekracza 1400. O ponad 30 nowych przypadkach zakażeń wśród ukraińskich medyków poinformował główny lekarz sanitarny Wiktor Laszko. SARS-CoV-2 zdiagnozowano też wśród ukraińskich żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych. W ciągu ostatniej doby na Ukrainie wykryto 143 nowe zakażenia wirusem. Ogółem, według najnowszych statystyk jest ich 1462. 45 osób zmarło, w tym 7 w ciągu ostatniej doby. Na Ukrainie, według danych ministerstwa zdrowia, codziennie wykonuje się około 1500 testów na obecność koronawirusa. Od wczoraj obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych i zakaz przebywania w parkach, na terenach zielonych, oraz obiektach sportowo - rekreacyjnych. Za złamanie zakazów grozi kara od 17 do 34 tysięcy hrywien, czyli od 2600 do ponad 5 tysięcy złotych.

Godzina 12:10

Straż pożarna zapewnia, że działania podczas epidemii koronawirusa nie przeszkodzą w codziennych obowiązkach służby. W tym roku doszło do 17 tysięcy pożarów traw, tylko w niedzielę strażacy jechali do ponad tysiąca takich zdarzeń. Na granicach w 50 punktach strażacy zmierzyli zeszłej doby temperaturę u ponad 8 tysięcy podróżnych.

Godzina 12:04

Podróż do rodziny na święta w tym roku może zakończyć się mandatem. Przypomina o tym Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach Krzysztof Justyński apelując o rozwagę.Według nowych obostrzeń obowiązuje zakaz przemieszczania się z wyjątkiem niezbędnych potrzeb dnia codziennego czyli dojazdu do pracy lub sklepu.
Interpretacja przepisu leży po stronie policjantów, którzy każdy przypadek rozpatrują indywidualnie i mogą nałożyć mandat w wysokości do 500 złotych.

Godzina 11:58

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Republiki Korei Moon Jae-In uzgodnili sposoby współpracy obu państw w walce z pandemią koronawirusa oraz perspektywy współpracy gospodarczej w przezwyciężaniu skutków pandemii. O rozmowie telefonicznej prezydentów poinformował IAR szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.
Przywódcy obu państw rozmawiali m.in. o zakupie przez Polskę nowoczesnych testów na koronawirusa, które produkowane są w południowokoreańskiej republice. "Polska jest zainteresowana zakupem tych testów, a strona koreańska wyraziła gotowość do tego, żeby te testy stronie polskiej sprzedawać" - powiedział IAR Krzysztof Szczerski. Jak dodał, sposób realizacji zakupu testów będzie kwestią ustaleń służb obu państw.

Godzina 11:40

Około 260 przypadków naruszenia kwarantanny stwierdziła minionej doby policja. Funkcjonariusze sprawdzili w tym czasie ponad 114 tysięcy osób objętych zakazem opuszczania swojego domu czy mieszkania. Z danych policji wynika, że w miejscach publicznych ograniczeń w poruszaniu się pilnuje około 25 tysięcy policjantów wspieranych przez strażników miejskich i żołnierzy, przede wszystkim Wojsk Obrony Terytorialnej. W ciągu ostatnich dwóch tygodni, odkąd weszły nowe regulacje w zakresie ograniczenia epidemii koronawirusa, policja wystawiła ponad 9700 mandatów dla naruszających je osób. W ponad 2300 przypadkach skierowano wnioski do sądu. Za łamanie przepisów dotyczących stanu epidemii grożą kary nawet do 30 tysięcy złotych.

Godzina 11:20

Dziś odbędzie się posiedzenie rządu, który zajmie się projektem ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 - wynika z porządku obrad zamieszczonego na stronie internetowej kancelarii premiera. W ostatnich tygodniach rząd obradował w formule wideokonferencji z uwagi na panującą epidemię koronawirusa, a projekty ustawy były przyjmowane w trybie obiegowym.Obecnie uchwalone zostały trzy ustawy wchodzące w skład rządowej tzw. tarczy antykryzysowej: specustawa ws. wsparcia firm w związku z epidemią koronawirusa, ustawa rozszerzająca kompetencje PFR oraz nowelizacja ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z Covid-19. Zostały one podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę z wyjątkiem przepisów dotyczących funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego, które zostały skierowane w trybie kontroli następczej do TK.

Godzina 11:09

Ustawa stanowiąca, że wybory prezydenckie 2020 odbędą się w drodze głosowania korespondencyjnego jest już w Senacie. Jeszcze nie wiadomo, kiedy izba się nią zajmie, ale wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon przypomina, że marszałek Tomasz Grodzki zapowiadał jej "wnikliwe analizowanie". W poniedziałek wieczorem Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Projekt ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku klub PiS złożył w poniedziałek po południu. Wszystkie czytania odbyły się w ciągu jednego dnia.

Godzina 10:56

165 byłych światowych liderów i wpływowych VIP-ów wezwało państwa grupy G20 do przeznaczenia 8 mld dolarów na finansowanie prac nad tworzeniem szczepionki na Covid-19, a także do wsparcia leczenia aktualnie zakażonych. Celem ma być powstrzymanie drugiej fali pandemii koronawirusa.W liście otwartym do rządów 19 najbardziej uprzemysłowionych krajów świata i Unii Europejskiej przywódcy, ministrowie, przedsiębiorcy i naukowcy wezwali również do przeznaczenia 35 mld dolarów na wsparcie krajów o słabym systemie opieki zdrowotnej oraz co najmniej 150 mld dolarów na pomoc krajom rozwijającym się w ich walce z kryzysem zdrowotnym i gospodarczym.

Godzina 10:41

Baza filmów z audiodeskrypcją, wirtualna galeria sztuki z tłumaczeniem na polski język migowy, platforma z bezpłatnymi audiobookami dla osób niewidomych i dyslektyków - to niektóre z projektów włączających osoby ze szczególnymi potrzebami w kulturę dostępną online, realizowanych dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Godzina 10:30

Niemal 75 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz milion 350 tysięcy zakażonych na świecie - to najnowsze dane amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii koronawirusa. 286 tysięcy osób udało się wyleczyć.Choć najwięcej ofiar śmiertelnych zanotowano we Włoszech i w Hiszpanii, to władze obu krajów podkreślają, że z dnia na dzień umiera mniej osób, co może świadczyć o poprawie sytuacji. Najgorzej jest teraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarło prawie 11 tysięcy osób, a zakażonych jest 367 tysięcy. W Chicago oraz w kilku innych miastach lokalne władze informują, że duży odsetek spośród zmarłych stanowią Afroamerykanie. W Chicago jest to ponad 70 procent ofiar, a eksperci spekulują, że może się to wiązać z ich słabszą odpornością. W Wielkiej Brytanii premier Boris Johnson jest na oddziale intensywnej terapii. We Francji liczba ofiar wzrosła do prawie 9 tysięcy. Izraelskie władze wprowadziły zakaz poruszania się pomiędzy miastami przed świętem Paschy, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jutro wieczorem, gdy święta będą się zaczynać, w Jerozolimie będzie obowiązywać godzina policyjna. Liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju to obecnie 649. Japonia wprowadziła stan wyjątkowy.  Pierwszy przypadek koronawirusa wykryto w Sudanie Południowym, a Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że wirusa nie ma już tylko w kilkunastu krajach, głównie małych wyspach na Pacyfiku. W Chinach po raz pierwszy od początku epidemii nie zanotowano wczoraj ani jednego zgonu z powodu COVID-19.

Godzina 10:02

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 119 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Jednocześnie informuje o śmierci 4 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 64-letni mężczyzna hospitalizowany w Krakowie oraz 83-letnia kobieta hospitalizowana w Tychach, 77-letni mężczyzna hospitalizowany w Poznaniu i 85-letni mężczyzna hospitalizowany w Łańcucie, którzy mieli choroby współistniejące. W sumie liczba zakażonych koronawirusem to 4532 osób  oraz 111 zmarłych

Godzina 9:55

 Minister Zdrowia Łukasz Szumowski złożył dla służby zdrowia podziękowania za trud i poświęcenie oraz za wysiłek w  czasach walki z pandemią w Światowym Dniu Zdrowia 

Godzina 9:44

 • Gościem Rozmowy Dnia Radio Łódź i  TVP3 Łódź był doradca prezydenta - minister Paweł Sałek. Skomentował przegłosowaną wczoraj ustawę, która umożliwia przeprowadzenie majowych wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym. -- Dla prezydenta liczy się przede wszystkim zdrowie i życie Polaków a przyjęte wczoraj rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo dla obywatel. Jeśli te wybory miałby być przeprowadzone to muszą być w bezpieczne dla Polaków. Przeprowadzenie ich w trybie korespondencyjnym daje taką możliwość, tak aby można było dokonać aktu wyboru, związanego z polską demokracją w tych trudnych okolicznościach i jednocześnie tak, żeby to było bezpieczne dla wszystkich - mówi minister Paweł Sałek. Czytaj więcej 
 • Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski powiedział, że uchwalona przez Sejm ustawa o wyborach korespondencyjnych jest zgodna z zasadami, od których prezydent uzależniał swój podpis pod tym aktem prawnym. Rzecznik prezydenta powiedział, że rozwiązania przyjęte przez Sejm zapewniają powszechność głosowania i spełniają zasady bezpieczeństwa. "Pan prezydent wielokrotnie o tym mówił, że jeżeli zachowane będą zasady bezpieczeństwa i zasada powszechności - tak fundamentalna w naszym porządku konstytucyjnym - to takie rozwiązania powinny być przyjęte" - mówi Błażej Spychalski. Zastrzegł, że proces legislacyjny jeszcze się nie zakończył. Wyraził nadzieję, że Senat nie będzie zwlekał z zatwierdzeniem aktu prawnego o tak dużym znaczeniu dla państwa. Przypomniał, że do samych wyborów, wyznaczonych na 10 maja, pozostało niewiele czasu.

Godzina 9:36

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w związku z koronawirusem hospitalizowanych jest 2476 osób. 148 tysięcy 130 jest objętych kwarantanną, a 36 tysięcy 391 objętych jest nadzorem epidemiologicznym. Ponadto ministerstwo poinformowało o 191 osobach, które wyzdrowiały z koronawirusa.

Godzina 8:42

Członkowie zespołu antykryzysowego Białego Domu są przekonani, że wytyczne dotyczące zwiększenia dystansu społecznego przynoszą efekty w walce z epidemią kroronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Choć liczba infekcji, hospitalizacji i ofiar śmiertelnych nadal rośnie, tempo tego wzrostu zmniejsza się.Członkowie zespołu antykryzysowego Białego Domu są przekonani, że wytyczne dotyczące zwiększenia dystansu społecznego przynoszą efekty w walce z epidemią kroronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Choć liczba infekcji, hospitalizacji i ofiar śmiertelnych nadal rośnie, tempo tego wzrostu zmniejsza się.Liczba infekcji koronawirusem w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 370 tysięcy a poniedziałek był czwartym dniem z liczbą zgonów przekraczająca tysiąc.

Godzina 8:37

Rosyjskie regiony izolują się od siebie. Lokalne administracje wprowadzają zakazy podróżowania, a kolej i linie lotnicze zawieszają część połączeń. Według wczorajszych oficjalnych danych, w Rosji zarejestrowano blisko 5400 zakażonych koronawirusem.Władze Czeczenii zapowiadają, że będą wpuszczały na teren republiki wyłącznie osoby tam zameldowane. Skrytykował takie działania premier rządu federalnego Michaił Miszustin, ale w odpowiedzi usłyszał od szafa czeczeńskiej administracji Ramzana Kadyrowa, że decyzja jest nieodwołalna. W części regionów wprowadzone zostały przepustki dla osób chcących wyjść z domu. System kodów obowiązuje między innymi w Niżnym Nowogrodzie i miastach Kraju Nadmorskiego. W wielu regionach wprowadzono czternastodniową kwarantannę dla osób przybywających z Moskwy. Stolica jest uznawana za ognisko epidemii. Rosyjskie linie lotnicze zmniejszają liczbę połączeń wewnętrznych. Podobne zmiany w rozkładzie jazdy ogłosiła rosyjska kolej.

Godzina 8:30

 Zgodnie z wyliczeniami z którymi się zapoznałem przez kilka dni kolportowania pakietów wyborczych jeden listonosz będzie musiał dziennie roznieść 90-100 pakietów; każdy wyborca będzie miał możliwość poinformowania, gdzie przebywa - mówił we wtorek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. W poniedziałek uchwalona została ustawa, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Według nowych przepisów, w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu.

Godzina 8:27

Minister Rodziny, Pracy i Polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że do tej pory złożono blisko 300 tysięcy wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Przepisy weszły w życie 1 kwietnia. Bardzo dużo wniosków wpłynęło też na inne świadczenia zaproponowane w Tarczy czyli na świadczenia postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą, na świadczenia postojowe dla umów cywilnoprawnych a także na odroczenia bądź zwolnienia ze składek ZUS - wlicza minister Maląg. Wyjaśnia, że o zwolnienia ze składek ZUS wpłynęło ponad 180 tysięcy wniosków.

Godzina 7:40

 • Badania, które mają szansę na finansowanie z Agencji Badań Medycznych muszą przedstawiać rozwiązania wspierające wynalezienie szczepionki, szybkie testowanie bądź skuteczną terapię w walce z wirusem SARS-CoV-2 – podkreślił prezes Agencji Badań Medycznych dr Radosław Sierpiński. Agencja Badań Medycznych zapowiedziała w poniedziałek, że na wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych przeznaczy do 50 mln zł. Dofinansowanie do 5 mln zł mają otrzymać projekty, które mają szanse przyczynić się do opracowania szybkiego testu diagnostycznego, szczepionki lub skutecznych metod terapii koronawirusa.
 • 80 proc. Polaków uważa, że sprawdziany końcowe powinny być przesunięte w czasie. Apelują o to także ZNP i RPO - czytamy w dzisiejszej Rzeczpospolitej.Jak pisze gazeta, Polacy nie chcą, by w okresie ryzyka związanego z epidemią koronawirusa odbywały się egzaminy ósmoklasistów ani maturalne. Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej" w dniach 3–4 kwietnia wynika, że tylko nieliczni respondenci uważają, że powinny się one odbyć w ustalonym terminie.

Godzina 7:36

Przedstawiciele unijnych instytucji życzą powrotu do zdrowia premierowi Wielkiej Brytanii, zakażonemu koronawirusem. Boris Johnson trafił do szpitala w niedzielę, kilkanaście dni po wykryciu u niego koronawirusa. Wczoraj po południu jego stan się pogorszył, a wieczorem trafił na oddział intensywnej terapii z powodu problemów z oddychaniem.

Godzina 7:34

Dziś wideokonferencja ministrów finansów strefy euro wraz z ministrami z krajów bez wspólnej waluty na temat gospodarczego programu ratunkowego w związku z pandemią koronawirusa. Przygotowanie planu zlecili ministrom unijni przywódcy podczas wideokonferencji kilkanaście dni temu. Sami, z powodu podziałów, odłożyli decyzję w tej sprawie i 6-godzinny szczyt na odległość zakończył się bez ustaleń.Najbliższe dni mają dać odpowiedź na pytanie jak można pogodzić stanowiska najbardziej dotkniętych kryzysem państw południa z oszczędną północą. Spór dotyczył wykorzystania funduszu ratunkowego eurolandu, czego domagały się Włochy wspierane przez Hiszpanię. Przeciwne były Holandia i Niemcy, które argumentowały, że jest na to za wcześnie. Te kraje nie chciały się też zgodzić na uwspólnotowienie długu w eurolandzie i emisję wspólnych papierów, czyli koronaobligacji.

Wojewodowie mogą ubiegać się o dodatkowe środki na wsparcie powiatów w prowadzeniu Domów Pomocy Społecznej. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik, w związku z sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i rosnącymi potrzebami domów pomocy społecznej, zdecydowano o przekazaniu na ten cel dodatkowych 20 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa. Obecnie w Polsce działają 824 domy pomocy społecznej oferujące miejsca dla ponad 80 tysięcy osób.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies