Logo Radio Łódź

Koronawirus w kraju, na świecie i w regionie łódzkim. Najważniejsze informacje w niedzielę 5 kwietnia [RELACJA]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 268 nowych przypadkach zachorowań na koronawirusa. W Polsce zakażonych jest 4102, z czego 327 przypadków wykryto w Łódzkiem. Liczba ofiar COVID-19 w kraju wzrosła do 94.

 • Do 4102 wzrosła liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce. W wyniku COVID-19 zmarły w naszym kraju 94 osoby.

 • Na świecie zakażonych jest ponad 1,2 mln ludzi, zmarło niemal 66 tys., a wyzdrowiało - ponad 256 tys. Wirus obecny jest już w 210 krajach. 

 • W województwie łódzkim do tej pory potwierdzono 327 zakażeń koronawirusem. Zmarły trzy osoby. 

 • Ministerstwo Cyfryzacji rozbudowuje funkcje aplikacji "kwarantanna domowa". Od początku tego miesiąca oprogramowanie obowiązkowo muszą zainstalować na swoich smartfonach osoby, które zostały poddane 14-dniowej kwarantannie. Aplikacja ułatwia policji oraz innym służbom przeprowadzanie kontroli.

 • W najbliższych dniach każdy szpital będzie mógł testować na obecność koronawirusa swoich pracowników i pacjentów. Cały personel medyczny ma mieć też zapewnione środki ochrony. Czytaj więcej

Tu możecie sprawdzić, jak wygląda aktualna sytuacja na świecie związana z pandemią koronawirusa.

Strona wymaga odświeżania

Godzina 23:00

Zamykanie przedsiębiorstw ze względu na epidemię koronawirusa gwałtownie powiększa liczbę bezrobotnych w stanie Nowy Jork. Ponad 450 tys. osób stara się tam o zasiłek, ale nie może ich otrzymać, m.in. z powodu przestarzałej technologii. W ciągu ostatnich trzech tygodni sytuacja tysięcy ludzi, którzy żyją od wypłaty do wypłaty, staje się coraz bardziej dramatyczna. Próby kontaktu ze stanowym Departamentem Pracy są daremne.

Godzina 22:55

Premier Irlandii Leo Varadkar ponownie zarejestrował się jako lekarz i będzie pracował przez jedną zmianę w tygodniu, aby pomóc w czasie kryzysu związanego z epidemią koronawirusa - poinformowało w niedzielę jego biuro. Varadkar pracował jako lekarz przez siedem lat, ale odszedł z zawodu, aby zostać politykiem i w 2013 r. wykreślono go z rejestru medycznego.

Godzina 22:46

Brytyjski premier Boris Johnson został przyjęty do szpitala, gdyż gorączka wywołana u niego przez koronawirusa nie ustępuje - poinformowało w niedzielę wieczorem jego biuro.Johnson przed prawie 10 dniami poinformował, że testy wykazały u niego obecność wirusa, ale zapewniał, że objawy są łagodne i będzie zdalnie kierował pracami rządu. 

Godzina 22:33

Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, stanu klęski żywiołowej nie rozwiązuje problemu, bo tylko na kilka miesięcy - na jesień przesuwa czas wyborów - ocenił w niedzielę w TVP Info minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Propozycja lidera Porozumienia, wicepremiera Jarosława Gowina dotycząca zmiany konstytucji i wydłużenia kadencji prezydenta do 7 lat, jest "godna poparcia". Przypomniał, że opozycja odrzuciła zarówno tę propozycję, jak i zapowiedziała głosowanie przeciw projektowi ustawy PiS dotyczącemu organizowania wyborów prezydenckich w formie głosowania korespondencyjnego. Lider Solidarnej Polski był także pytany o to, czy rząd rozważa wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych, np. stanu klęski żywiołowej. "Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, stanu klęski żywiołowej nie rozwiązuje tego problemu, bo tylko na kilka miesięcy przesuwa czas wyborów, na jesień" - mówił Ziobro."Wybory jesienią to zdaniem wielu ekspertów, znawców zagadnień epidemii, najwyższej światowej sławy ludzi zajmujących się tym tematem, to wybory w najgorszym możliwym momencie dla zdrowia i życia Polaków" - dodał Ziobro stwierdził, że obecnie nie ma idealnego rozwiązania, ale wprowadzenie stanu nadzwyczajnego przesuwa potencjalne wybory na czas, w którym liczba zakażeń może być znacznie wyższa.

Godzina 22:30

Sejm będzie jutro (6.04, g.10.00) kontynuował obrady. Posłowie mają wysłuchać informacji premiera na temat sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. Sejm ma też rozstrzygnąć, czy do porządku obrad zostanie wprowadzony projekt dotyczący głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Przygotowali go posłowie Prawa i Sprawiedliwości.Projekt został złożony w Sejmie we wtorek. Zakładał możliwość głosowania korespondencyjnego wszystkim obywatelom podczas majowych wyborów prezydenckich. W piątek posłowie PiS-u wnieśli do niego autopoprawkę, która zakłada, że głosowanie korespondencyjne będzie jedynym sposobem oddania głosu. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w ewentualnej drugiej turze wyborów.W myśl autopoprawki, wyznaczony zostanie operator pocztowy, który dostarczy pakiet wyborczy na adres każdego wyborcy wskazany w spisie wyborczym. Odbędzie się to w terminie od siódmego dnia do dnia przypadającego przed dniem wyborów. Pakiet wyborczy będzie składał się z karty do głosowania, instrukcji głosowania korespondencyjnego, oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania oraz koperty zwrotnej i na kartę do głosowania. Wypełnioną kartę i oświadczenie wyborca będzie musiał w kopercie zwrotnej umieścić w skrzynce pocztowej operatora lub w innej skrzynce pocztowej operatora przeznaczonej do umieszczania kopert zwrotnych, na terenie gminy, w której widnieje w rejestrze wyborców.

Godzina 21:17

 • Poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek powiedział, że w obecnej sytuacji związanej z epidemią w naszym kraju konstytucyjne środki zastosowane przez rząd są wystarczające.W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową polityk i konstytucjonalista podkreślił, że stany nadzwyczajne wprowadzają rozwiązania i instrumenty polegające na ograniczaniu wolności i praw obywateli, których nie wolno ograniczać w normalnych warunkach. "Nakazy pracy, kierowanie pracowników do innych zakładów pracy, reglamentacje towarów, wprowadzanie maksymalnych cen na najpotrzebniejsze towary" - wymienił elementy ingerencji państwa w życie społeczne i gospodarcze w czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej.Poseł Prawa i Sprawiedliwości dodał, że jeśli zajdzie taka potrzeba - stan nadzwyczajny należy wprowadzić, ale obecnie - jego zdaniem - taki krok nie jest konieczny."Wprowadzanie stanu klęski żywiołowej na dzisiaj jest sprzeczne z art. 228 konstytucji, ponieważ obowiązuje ustawa o zwalczaniu chorób zakaźnych z 2008 roku" - powiedział Przemysław Czarnek. Dodał, że zgodny ze wspomnianą ustawą jest także zakaz wstępu do lasów, gdyż istnieje w niej zapis o możliwości wprowadzenia przez Radę Ministrów - poprzez rozporządzenie - zakaz przebywania w określonych miejscach.
 • Zakaz wstępu do lasu obowiązuje do 11 kwietnia, czyli do Wielkiej Soboty. Ogranicznienie wprowadzono ze względu na to, że wiele osób łamało zasady bezpieczeństwa obowiązujące w czasie epidemii.Przestrzegania zakazu egzekwuje straż leśna. Strażnicy mogą wystawiać mandaty w wysokości do 500 złotych. Mogą też wystosować wniosek do inspekcji sanitarnej. Ta z kolei może nałożyć karę od 5 do 30 tysięcy złotych.

Godzina 21:15

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremier Piotr Gliński mówi, że planowane są rekompensaty dla całego sektora kultury, który ponosi straty w wyniku epidemii koronawirusa. Jak powiedział Polskiemu Radiu szef resortu, ma to być większy program rekompensujący o wartości około 50 milionów złotych, po zakończeniu stanu epidemicznego, żeby - jak określił wicepremier - "można było trochę zrekompensować tę trudną sytuację, która jest w tej chwili". Piotr Gliński dodał, że obecnie w najtrudniejszej sytuacji są prywatne instytucje kulturalne, szczególnie te, które nie mogą działać w sieci i tam prezentować twórczości.Instytucje kultury i artyści mogą obecnie skorzystać z programu dotacyjnego "Kultura w sieci" uruchomionego w ramach tarczy antykryzysowej. Jego łączna wartość to 20 milionów złotych, ale ministerstwo nie wyklucza zwiększenia puli środków w kolejnym etapie programu.

Godzina 21:11

W ciągu ostatnich 24 godzin w szpitalach i ośrodkach opieki nad osobami starszymi we Francji zmarło 518 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w niedzielę dyrektor generalny ds. zdrowia Jerome Salomon. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych pandemii we Francji to 8078. Spośród ofiar śmiertelnych zanotowanych w ostatniej dobie 357 zmarło w szpitalach, a 161 w domach opieki. To drugi dzień z rzędu, w którym liczba zmarłych w szpitalach zmniejszyła się w obydwu kategoriach. Całkowita liczba potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem w szpitalach wzrosła o 1806 i wynosi obecnie 70 478.

Godzina 20:28

Zostańcie w domach – apeluje burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. O to samo apelują strażacy, którzy jeżdżą po gminie z megafonem. Zapowiadane są kolejne działania w związku z zarażeniem 64 osób w DPS. Sanepid ustala listę kontaktów zakażonego personelu. Wskazuje, ze to mogą być kolejne ogniska. Tymczasem w DPS zaledwie kilka osób opiekuje się mieszkańcami. Zakażony personel jest na kwarantannie. Brakuje rak do pracy, dlatego starostwo apeluje o wsparcie. Zwraca się do samorządów ze swojego terenu o oddelegowanie pracowników z zawieszonych instytucji o podobnej co DPS działalności. Prosi o pomoc także wolontariuszy i studentów medycyny. Czytaj więcej 

Godzina 20:00

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do Służby Więziennej o przekazywanie mu raz na dobę informacji o przypadkach zakażenia koronawirusem wśród osadzonych w więzieniach lub wśród funkcjonariuszy SW - przekazało Biuro RPO. Jednocześnie Bodnar w piśmie do dyrektora generalnego SW gen. Jacka Kitlińskiego zwrócił się o przekazywanie mu informacji z zakładów karnych o przypadkach zastosowania kwarantanny wobec osób podejrzanych o zakażenie i hospitalizacji osób chorych. Poprosił także o wyszczególnianie w tych informacjach, czy przypadki te dotyczą skazanych, tymczasowo aresztowanych, bądź ukaranych, albo funkcjonariuszy lub pracowników - ze wskazaniem jednostek penitencjarnych, w których wystąpiło zakażenie.

Godz. 18:55

Po raz pierwszy od początku epidemii koronawirusa w Nowym Jorku spadła liczba nowych ofiar śmiertelnych. Coraz większa liczba pacjentów wypisywana jest ze szpitali. Gubernator Andrew Cuomo mówi, że aglomeracja nowojorska nadal jest w trudnej sytuacji i podkreśla, że do zakończenia kryzysu droga jeszcze daleka.

Godz. 18:37

Politechnika Łódzka, jako jedna z pierwszych uczelni w kraju, zezwoliła swoim studentom na zdalne obrony prac dyplomowych. Taka możliwość ma dotyczyć okresu stanu epidemii i ograniczenia kształcenia bezpośredniego. Czytaj więcej

Godz. 18:19

Instytucje kultury i artyści otrzymają finansowe wsparcie z programu "Kultura w sieci” uruchomionego w ramach Tarczy Antykryzysowej. Jego łączna wartość wynosi 20 milionów złotych. Program dotacyjny składa się z dwóch elementów.

15 milionów złotych przeznaczono na wsparcie instytucji kultury w trudnej sytuacji. O dofinansowanie od 5 do 150 tysięcy złotych mogą się ubiegać samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, fundacje, kościoły i związki wyznaniowe oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Jak powiedział Polskiemu Radiu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremier Piotr Gliński, dotacje są przeznaczone na różnego typu działania w sieci, które można zaaranżować w nowy sposób. Jak mówił szef resortu, formy są zróżnicowane i dowolne. - Może to być na przykład czytanie sztuki teatralnej, poezji, literatury, przedstawianie dzieła wizualnego, na przykład rzeźby, instalacji czy malowanie obrazów. Ponadto, kultura muzyczna w najróżniejszych formach - mówił Piotr Gliński.

Z kolei indywidualni artyści prezentujący swoją twórczość w internecie, mogą się ubiegać o miesięczne stypendium w wysokości 3 tysięcy złotych. Na ten cel MKiDN przeznaczy łącznie 5 milionów złotych.

Wicepremier Piotr Gliński dodał, że z efektów programu skorzystają także odbiorcy kultury spędzający czas w domach.

Godz. 18:05

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk napisał, że akcja #LotDoDomu jest przekształcana w #CargoDlaPolski. - W ramach utworzonego mostu powietrznego między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Chin transportujemy niezbędne materiały służące w walce z pandemią oraz sprzęt zapewniający bezpieczeństwo polskim służbom medycznym - napisał Michał Dworczyk na Twitterze.

Godz. 17:34

Ministerstwo Zdrowia informuje o 268 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wśród nich jest 68 osób z województwa łódzkiego. Resort jednocześnie podaje informacje o śmierci 10 kolejnych osób zakażony COVID-19. Są to: 82-letni mężczyzna hospitalizowany w Łomży, 46-letnia kobieta, 51-letnia kobieta, 71-letni i 77-letni mężczyźni hospitalizowani w szpitalu w Radomiu, 66-letni mężczyzna i 89-letnia kobieta hospitalizowani w szpitalu w Warszawie,  71-letnia kobieta i 74-letni mężczyzna hospitalizowani we Wrocławiu oraz 86-letnia kobieta hospitalizowana w Przemyślu.

Godz. 17:32

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podkreśla, że głosowanie w formule korespondencyjnej jest w obecnej sytuacji najbezpieczniejszą formą przeprowadzenia wyborów prezydenckich. W rozmowie z IAR zaznaczył, że metoda ta ogranicza ryzyko zakażenia zarówno dla głosujących, jak i osób obsługujących wybory.

Godz. 17:00

Liczba ofiar koronawirusa w Hiszpanii wzrosła od niemal 12,5 tysięcy. Poinformowały o tym miejscowe służby ratunkowe. W ciągu ostatniej doby zmarły 674 osoby. Władze podkreślają, że zarówno liczba nowych zakażeń jak i nowych zgonów nieznacznie spada.

Godz. 16:50

Dzisiaj (5.04) niedziela handlowa, a co za tym idzie sklepy wielkopowierzchniowe są otwarte. Przypominamy, że na zakupach warto przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Czytaj więcej

Godz. 16:22

Będą zmiany w aplikacji Kwarantanna Domowa oraz nowa aplikacja na smartfona dla zdrowych osób- zapowiedział w Polskim Radiu 24 minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Powstająca aplikacja dla zdrowych ma nam pomóc dowiedzieć się czy osoby w naszym otoczeniu mają koronawirusa. - Aby pozyskać taką wiedzę, będzie konieczne ściągnięcie aplikacji oraz włączenie bluetootha w telefonie - mówił minister Zagórski.

Godz. 15:46

Przewodnicząca Komisji Europejskiej z uznaniem o polskich lekarzach. „Wykazali się solidarnością pomagając Włochom” - napisała na Twitterze Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji przyznała, że początkowo Europa powoli reagowała na kryzys, ale teraz kraje, między innymi Polska, wykazują się empatią i solidarnością.

Godz. 15:40

W hotelu Reymont w Łodzi, należącym do Polskiego Holdingu Hotelowego,powstało kolejne izolatorium w kraju. Będą tam przebywały osoby oczekujące na wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub chorzy na COVID-19 z łagodnym przebiegiem choroby. Do dyspozycji pacjentów oddane zostały 72 pokoje. Czytaj więcej

Godz. 15:37

Rząd szykuje specjalne przepisy dla lekarzy i innych służb pomagających w walce z koronawirusem. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że przepisy pojawią się niebawem, ale już teraz lekarze ze szpitali jednoimiennych zostaną objęci dodatkowym ubezpieczeniem na wypadek gdyby oni lub członkowie ich rodziny zostali zakażeni koronawirusem. Ubezpieczenie wykupiło MInisterstwo Zdrowia, a zostało przygotowane wspólnie z PZU.

Godz. 15:28

Godz. 15:26

W krajach bałtyckich rośnie liczba zachorowań na COVID-19. Najwięcej zakażeń zdiagnozowano do tej pory w niewielkiej Estonii. Nowych przypadków szybko przybywa też na Litwie.

W krajach bałtyckich jest już prawie 2500 zakażeń koronawirusem. Na Litwie w ciągu doby odnotowano czterdzieści nowych przypadków. Tym samym liczba chorych na COVID-19 wzrosła do 811. W Kownie z powodu koronawirusa zmarła jedenasta osoba. Był to pacjent należący do grupy ryzyka. Litewskie władze nie wykluczają przedłużenia społecznej kwarantanny, która została wprowadzona 16 marca i obowiązuje obecnie do 13 kwietnia.

Godz. 15:20

Niedziela, to ostatni dzień akcji LOTdoDomu. Jak podało Ministerstwo spraw Zagranicznych, które nadzoruje akcję, dziś do Polski przyleci ostatnich siedem samolotów. Na dziś zaplanowano rejsy między innymi z Bergen, Dublina, Sztokholmu i Zurychu. Ostatni rejs odbędzie się na trasie Londyn - Warszawa. Akcja trwa od 15 marca.

Godz. 15:00

Los wielu łódzkich restauracji oraz klubokawiarni wisi na włosku. Znakomita część z nich zatrudnia więcej niż 9 osób przez co nie zostaną zwolnione z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej. Restauracje mogą sprzedawać wyłącznie jedzenie na dowóz. Czytaj więcej

Godz. 14:20

Dziś (5 kwietnia) podczas mszy świętej w Niedzielę Palmową abp Grzegorz Ryś podczas niedzielnego kazania skupił się na pokrzepieniu, które - jak podkreślił - daje Słowo Boże. Czytaj więcej

Godz. 14:10

Osoby z nowotworem, którzy mają problemy z dostaniem się do swoich szpitali, mogą – w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia – skorzystać bezpłatnie z niektórych placówek prywatnych. Czytaj więcej

Godz. 13.55

Rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu Andrzej Borowiak poinformował w niedzielę, że została zamknięta komenda policji w Krotoszynie, ponieważ siedmiu policjantów z tej komendy jest zakażonych koronawirusem. - Cały obiekt musimy zaplombować. Pozostałych funkcjonariuszy wysyłamy na kwarantannę. Uruchamiamy procedurę antykryzysową. Delegujemy tam do służby naszych ludzi z innych jednostek – poinformował rzecznik.

Godz. 12.59

Do 64 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem z personelu i podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Dwie osoby w wieku 78 i 82 lat zmarły – poinformował starosta opoczyński Marcin Baranowski.

Godz. 12.50

Zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu zorganizowanym w formie wideokonferencji udział bierze m.in. minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wraz z wiceszefami resortu dyplomacji. Jak informuje MSZ, wcześniej minister Jacek Czaputowicz przedyskutował ze swoimi zastępcami przebieg akcji "LOT do domu". Rozpoczęta 15 marca, po zamknięciu granic, wspólna inicjatywa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskich Linii Lotniczych LOT i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dobiega dziś końca. W ramach akcji, do Polski przyleci dziś ostatnich siedem samolotów ze Sztokholmu, Bergen, Zurychu, Londynu, Dublina, Pragi oraz Saint Helier na wyspie Jersey w archipelagu Wysp Normandzkich.

Godz. 12.22

O 674 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów z powodu Covid-19 wzrosła do 12 418. W Hiszpanii zakażonych zostało ponad 130 tysięcy osób. W sumie od początku epidemii infekcję wykryto u 130 759 osób - przekazał hiszpański resort zdrowia. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 6023 nowe zakażenia.

Godz. 12.18

W Moskwie zarejestrowano 536 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To o 20 procent więcej niż w wczoraj. Rosyjskie media niezależne zwracają uwagę, że po raz pierwszy od ponad dwóch tygodni, władze opóźniają publikację danych dotyczących całej Federacji Rosyjskiej. Na wczoraj było 4731 osób zarejestrowanych jako chore na COVID-19.

Godz. 12.10

Ostatniej doby policjanci skontrolowali ponad 112 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. W ok. 300 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia grzywny – poinformował w niedzielę Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Godz. 11.28

20 tys. zł kary musi zapłacić mieszkaniec powiatu gryfickiego, który kilkakrotnie złamał zasady kwarantanny, ponieważ podczas policyjnej kontroli nie było go w miejscu, które wskazał – poinformowała w niedzielę zachodniopomorska policja. Na zapłatę ma 7 dni. Karę na mężczyznę nałożył powiatowy inspektor sanitarny z Gryfic. - Kara podlega natychmiastowej wykonalności z momentem doręczenia i powinna być zapłacona w terminie 7 dni – – poinformowała PAP Anna Gembala z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie,

Godz. 10.37

W Wenecji mistrzynie wioślarstwa rozwożą na pokładzie łodzi owoce i warzywa oraz inne produkty żywnościowe dla tamtejszych mieszkańców. Robią to bezpłatnie. Mówią, że dzięki temu czują się potrzebne w czasach pandemii - informuje portal Bankier.pl. Lokalna prasa podała, że z taką inicjatywą wystąpił wenecki klub wioślarski Row Venice.

Godz. 10.33

"Gdybyśmy nic nie zrobili, to dzisiaj byśmy mieli 8,5 tys. pacjentów zdiagnozowanych na COVID-19" – powiedział w wywiadzie dla Magazynu TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że w szczycie zachorowań zamiast 50 tys. możemy mieć 10 tys. zakażonych.

Godz. 10.00

Mamy 207 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą:

 • 93 osób z woj. mazowieckiego,
 • 38 osób z woj. śląskiego,
 • 20 osób z woj. dolnośląskiego,
 • 12 osób z woj. świętokrzyskiego,
 • 11 osób z woj. małopolskiego,
 • 11 osób z woj. wielkopolskiego,
 • 8 osób z woj. podkarpackiego,
 • 5 osób z woj. pomorskiego,
 • 3 osób z woj. zachodniopomorskiego,
 • 3 osób z woj. lubuskiego,
 • 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego i
 • 1 osoby z woj. lubelskiego.

Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci kolejnych pięciu osób zakażonych koronawirusem. Są to: 41-letnia kobieta i 84-letni mężczyzna ze szpitali w Krakowie, 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 77-letnia kobieta ze szpitala w Bolesławcu i 59-letni mężczyzna ze szpitala w Polanicy-Zdroju.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 3834/84 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Godz. 09.46

Polskie zakłady zbrojeniowe wspierają walkę z koronawirusem. Spółki skupione w Polskiej Grupie Zbrojeniowej zostały zmobilizowane do produkcji sprzętu na potrzeby placówek medycznych. Obecnie linie produkcyjne kilkunastu zakładów produkują sprzęt medyczny na potrzeby walki z epidemią - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Andrzej Kesbok. Spółka Maskpol produkuje maseczki ochronne, gogle ochronne, kombinezony i pochłaniacze. Z kolei Huta Stalowa Wola przekazała pół miliona złotych na wsparcie regionalnego szpitala. Placówka medyczna z Zegrza na Mazowszu dostała natomiast cztery respiratory kupione przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 z Łodzi.
W działania pomocowe włączyły się też takie spółki, jak Rosomak S.A., Nitro-Chem z Bydgoszczy czy Wojskowe Zakłady Łączności nr 2. W sumie spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej udzieliły pomocy w ramach walki z epidemią na kwotę miliona złotych. 

Godz. 09.31

W walkę z koronawirusem będzie dziś zaangażowanych 8557 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1054 jednostki sprzętu wojskowego. Poinformował o tym na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak napisał szef MON, 1940 żołnierzy będzie pomagać Straży Granicznej, a 2862 wspierać działania policji.

Godz. 09.11

Prawie 2,5 tys. osób jest hospitalizowanych w związku z koronawirusem, a blisko 132 tys. objęto kwarantanną – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. 134 osoby zakażone koronawirusem wyzdrowiały. Według porannego raportu Ministerstwa Zdrowia w szpitalach przebywają 2434 osoby, na kwarantannie domowej – 131,888 tys., a nadzorem epidemiologicznym jest objętych 39,157 tys. osób. Dotąd w Polsce stwierdzono 3627 przypadków zakażeń koronawirusem, 79 osób zmarło.

Godz. 08.54

39 osób z Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy jest zarażonych koronawirusem. Pozytywny wynik mają 23 osoby z personelu i 16 podopiecznych placówki – poinformował Polską Agencję Prasową starosta opoczyński. Zakażonych może być więcej, bo nie ma jeszcze wszystkich wyników pobranych próbek.

Godz. 07.49

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że w mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż pięć osób, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Godz. 07.30

Rzecznik rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik zaprasza do publikowania w mediach społecznościowych zdjęć palm wielkanocnych z hasztagiem #Palma. W tym roku epidemia uniemożliwia wiernym udział w procesjach, które w Niedzielę Palmową odbywały się w parafiach. - Możemy stworzyć ich wirtualną formę – mówił ks. Rytel-Andrianik Polskiej Agencji Prasowej, dodając, że obecnie rola mediów społecznościowych w komunikacji nabiera jeszcze większego znaczenia.

Godzina 07.20

Liczba osób zakażonych COVID-19 na świecie przekroczyła 1,2 mln. Zmarło prawie 65 tys. ludzi, a niemal 250 tys. udało się wyleczyć.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką