Logo Radio Łódź

Koronawirus w kraju, na świecie i w regionie łódzkim. Sprawdź najważniejsze informacje [RELACJA]

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. W sumie liczba zachorowań wzrosła do 3 tys. 627, z czego 259 przypadków wykryto w Łódzkiem. Liczba ofiar COVID-19 w kraju wzrosła do 79.

  • Do 3 tys. 627 osób wzrosła liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce. W wyniku COVID-19 zmarło w naszym kraju 79 osób.

  • W województwie łódzkim do tej pory potwierdzono 259 zakażeń koronawirusem. Zmarły trzy osoby. Czytaj więcej

  • Chińczycy obchodzą dzisiaj dzień pamięci o ofiarach koronawirusa. O godzinie 10 lokalnego czasu pamięć o ofiarach pandemii uczczono minutą ciszy

  • Ministerstwo Cyfryzacji rozszerzy funkcje aplikacji "kwarantanna domowa". Od początku tego miesiąca oprogramowanie obowiązkowo muszą zainstalować na swoich smartfonach osoby, które zostały poddane 14-dniowej kwarantannie. Aplikacja ułatwia policji oraz innym służbom przeprowadzanie kontroli.

  • W najbliższych dniach każdy szpital będzie mógł testować na obecność koronawirusa swoich pracowników i pacjentów. Cały personel medyczny ma mieć też zapewnione środki ochrony. Czytaj więcej

Tu możecie sprawdzić, jak wygląda aktualna sytuacja na świecie związana z pandemią koronawirusa.

Strona wymaga odświeżania

Godzina 22:00 
Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 na świecie to obecnie prawie 64 tysiące. Na całym globie zakażonych zostało milion 182 tysiące osób. Udało się wyleczyć 244 tysiące osób. To najnowsze dane, które podaje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Najwięcej ofiar śmiertelnych zanotowano we Włoszech i w Hiszpanii, ale władze obu krajów twierdzą, że pojawiła się nadzieja na poprawę sytuacji, bo każdego dnia umiera mniej osób niż poprzednio. Dodatkowo, we Włoszech spadła liczba osób na oddziałach intensywnej terapii. Rekordowo wysokie dane zanotowano w Wielkiej Brytanii i w stanie Nowy Jork, gdzie w ciągu doby zmarło odpowiednio 708 i 630 osób. W całych Stanach Zjednoczonych jest teraz najwięcej zainfekowanych: ponad 300 tysięcy. Łącznie 6 krajów ma już więcej ofiar niż Chiny, gdzie zaczęła się epidemia. Ocenia się, że koronawirusa nie ma jeszcze tylko w 18 krajach na świecie. W większości są to małe wyspy na Pacyfiku takie jak Kiribati, Nauru, Samoa i Wanuatu.

Godzina 21:12

Kancelaria Premiera udostępniła krótki film o nowych zasadach walki z koronawirusem.

Godzina 21:11

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił przedłużenie o kolejne 15 dni - do 26 kwietnia ograniczeń w związku z sytuacją epidemiologiczną, a co za tym idzie stanu wyjątkowego. To drugie przedłużenie tych ograniczeń. Obecne obowiązują do 11 kwietnia.Szef hiszpańskiego rządu powiedział, że dotychczasowe rozwiązania przynoszą pozytywne efekty i że we wtorek ponownie poprosi parlament o zgodę na ich przedłużenie.Ostatniej doby w wyniki powikłań po koronawirusie zmarło w Hiszpanii 809 osób. Takie dane podały miejscowe służby ratunkowe. Hiszpania jest drugim po Włoszech krajem najbardziej dotkniętym pandemią. Łączna liczba ofiar wynosi tam już 11744.Obecnie w Hiszpanii notuje się 124 tysiące zainfekowanych, czyli więcej niż we Włoszech, ale 34 tysiące osób udało się wyleczyć.

Godzina 21:08

Centralny Szpital Kliniczny przy ulicy Banacha w Warszawie oraz Dziecięcy Szpital Kliniczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego są wyznaczone w dalszej kolejności do walki z koronawirusem. Dlatego władze uczelni chcą zakupić inteligentnego robota, który wyręczy ludzi w sterylizacji obszarów wysokiego ryzyka zakażenia i będzie redukował rozprzestrzenianie się wirusa.Robot skutecznie usuwa wszelkie patogeny w tym koronawirusa poprzez niszczenie promieniami ultrafioletowymi ich struktury DNA i dezynfekuje powierzchnie szpitalne - podkreśla rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego profesor Mirosław Wielgoś.Takie maszyny pracują już w około 2 tysiącach szpitali w Chinach oraz we Włoszech i w Wielkiej Brytanii. O ich posiadanie zabiegają również placówki w Polsce, które są wyznaczone do leczenia chorych z COVID-19.Szpitale kliniczne WUM szukają sponsorów tego nowoczesnego urządzenia potrzebnego do walki z koronawirusem.

Godzina 20:13

Rząd Belgii poinformował, że liczba testów na koronawirusa przeprowadzanych dziennie przekroczyła 10 tysięcy. W przyszłości możliwości laboratoryjne mają być jeszcze większe.W ubiegłym tygodniu dziennie w Belgii przeprowadzanych było d 3 do 4 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Rząd w Brukseli zapowiadał wtedy, że celem jest 10 tysięcy testów dziennie. Ten cel został właśnie zrealizowany. Minister do spraw budżetu informował dziś rano, że kolejny cel to od 40 do 50 tysięcy testów dziennie.Zwiększenie liczby testów jest możliwe dzięki metodzie opracowanej przez belgijskie uniwersytety, wykorzystujące mniejsze ilości odczynników. Ponadto szpitale zaczynają korzystać także z szybkich, 15-minutowych testów antygenowych, opracowanych przez niedużą belgijską firmę z Gembloux.

Godzina 19:48

We Włoszech ostatniej doby spadła liczba osób zakażonych koronawirusem, leczonych na oddziałach intensywnej terapii. Wczoraj było ich 4 tysiące 68, dziś- 3 tysiące 994. -To bardzo ważna wiadomość- mówił szef włoskiej ochrony cywilnej Angelo Borrelli podczas spotkania z dziennikarzami. -To daje naszym szpitalom oddech - podkreślał. Minionej doby zmarło we Włoszech 681 osób zakażonych koronawirusem, liczba wykrytych przypadków zakażenia wzrosła o 4805.Liczba ofiar koronawirusa we Włoszech to łącznie 15 tysięcy 362, a łączna liczba zakażonych - 124 tysiące 632.

Godzina 19:30 

Ministerstwo Środowiska informuje, że zakaz wstępu do lasów obejmuje również myśliwych.Od 3 do 11 kwietnia  nie mogą oni organizować w lesie polowań ani - tak jak każdy inny obywatel - przebywać w lasach. Komunikat ministerstwa ma związek z pojawiającymi się informacjami, jakoby myśliwy mógł wejść do lasu, by móc polować i dokonywać odstrzałów sanitarnych. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii po rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 3 kwietnia do 11 kwietnia. Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasów. Zamknięte pozostają też parki narodowe.

Godzina 19:05

Zakazy gromadzenia się i niepotrzebnego przemieszczania będą obowiązywać w całej Polsce co najmniej do 11 kwietnia. Czy łodzianie ich przestrzegają? Jak w czasach pandemii wygląda praca łódzkiej Policji i Straży Miejskiej? Czytaj więcej

Godzina 18:57

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys powiedział, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu poznamy rozszerzenie tarczy antykryzysowej. Obecne przepisy, sprzyjające głównie drobnym przedsiębiorcom, których firmy ucierpiały w związku z koronawirusem, obowiązują od kilku dni.

Paweł Borys mówił w Polskim Radiu 24, że rząd już pracuje nad kolejnymi zapisami. - W przyszłym tygodniu pewnie rząd zaproponuje kolejne jakieś zmiany - zapowiedział gość Polskiego Radia 24.

Prezes PFR przyznał, że nie wszystkie firmy uda się uratować dzięki rządowej pomocy - dotyczy to między innymi tych, które mają zagranicznych kontrahentów. - Jest szansa, że nasza gospodarka lepiej zniesie kryzys, bo jest zbudowana na solidniejszych fundamentach. Przypomniał, że relacja polskiego długu publicznego do PKB w ostatnich latach spadła o 5 punktów procentowych, a bezrobocie i deficyt budżetowy są najniższe w historii.

Tarcza antykryzysowa to projekt zmian w prawie, które ma złagodzić negatywne skutki gospodarcze koronawirusa dla małych firm i dla pracowników. Rząd kilkakrotnie zapowiadał, że niebawem ogłosi także rozwiązania dla większych firm.

Tarczę antykryzysową tworzy pięć filarów - to bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych.
Informacje na temat tarczy antykryzysowej można znależć na stronie gov.pl/tarczaantykryzysowa.

Godzina 18:55

Rząd Belgii poinformował, że liczba testów na koronawirusa przeprowadzanych dziennie przekroczyła 10 tysięcy. W przyszłości możliwości laboratoryjne mają być jeszcze większe.

W ubiegłym tygodniu dziennie w Belgii przeprowadzanych było d 3 do 4 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Rząd w Brukseli zapowiadał wtedy, że celem jest 10 tysięcy testów dziennie. Ten cel został właśnie zrealizowany. Minister do spraw budżetu informował dziś rano, że kolejny cel to od 40 do 50 tysięcy testów dziennie.

Zwiększenie liczby testów jest możliwe dzięki metodzie opracowanej przez belgijskie uniwersytety, wykorzystujące mniejsze ilości odczynników. Ponadto szpitale zaczynają korzystać także z szybkich, 15-minutowych testów antygenowych, opracowanych przez niedużą belgijską firmę z Gembloux.

Godzina 18:44

Francja zamówiła w Chinach prawie dwa miliardy maseczek ochronnych. Rząd w Paryżu przychylił się do sugestii Akademii Medycznej i zalecił wszystkim obywatelom ich noszenie.

Do tej pory rząd francuski twierdził, że tylko chorzy oraz ludzie się nimi opiekujący i najbliższa rodzina powinni nosić maseczki. Jeszcze w połowie marca minister zdrowia Olivier Veran mówił, że powszechne używanie maseczek nie jest zalecane i nie jest potrzebne. Po ostatnich sugestiach lekarzy z Akademii Medycznej rząd zmienił jednak zdanie uznając, że maseczki są jednym ze sposobów zahamowania ekspansji koronawirusa.

Naczelny Inspektor Zdrowia Jerome Salomon wyjaśniał, że można wszystkich zachęcać do noszenia maseczek ochronnych, nie wolno jednak zapominać o podstawowych zasadach zabezpieczania się przed wirusem - o myciu rąk i powstrzymaniu się od kontaktów społecznych.

Godzina 18:37

We Włoszech ostatniej doby zmarło 681 osób zakażonych koronawirusem, liczba wykrytych przypadków zakażenia wzrosła o 4805- informuje włoska obrona cywilna.

Liczba ofiar we Włoszech to łącznie 15 tysięcy 362, a łączna liczba zakażonych - 124 tysiące 632.

Godzina 18:35

W ciągu tygodnia zmarło trzynastu mieszkańców domu opieki w Glasgow w Szkocji. U dwóch pracowników wykryto koronawirusa.

Jak twierdzi anonimowo część opiekunów Burlington Care Home, są przekonani, że starsi ludzie zmarli na COVID-19. Nie zostali przyjęci do szpitala, ze względu na swój stan. Tylko w szpitalu wykonuje się obecnie badania na obecność koronawirusa, co sprawia, że - przynajmniej na razie - nie ma formalnej diagnozy. Zarządzająca domem firma Four Seasons Health Care wydała oświadczenie, w którym zapewnia, że "w tym wyjątkowym czasie pracownicy wkładają całą energię i wszystkie zasoby" w ochronę ludzi przebywających w ośrodkach.

Domy opieki to miejsca szczególnie narażone na zakażenie koronawirusem. - Nikt nie ma wstępu do budynku. Absolutnie nikt. Jesteśmy twierdzą, ale to jedyny sposób, by
zachować naszych wychowanków przy życiu - mówi Polskiemu Radiu jedna z pracownic domu opieki w środkowej Anglii, zastrzegając anonimowość.

Kobieta podkreśla, że pacjenci domów są w niebezpieczeństwie ze względu na wiek i inne dolegliwości. - Część z tych ludzi nie wie nawet, jak się nazywa, jak możemy wytłumaczyć im, co się dzieje na zewnątrz? - pyta retorycznie.

Godzina 18:20

Osiem i pół tysiąca żołnierzy jest dziś zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że wzrosło między innymi wsparcie żandarmerii, która od kilku dni współpracuje z policją i wystawia mieszane patrole. Razem z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej w takie patrole jest dziś zaangażowanych trzy tysiące mundurowych. Sprawdzają, czy Polacy przestrzegają wprowadzonych kilka dni temu kolejnych zaleceń, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dlatego wojskowo-policyjne patrole pojawiają się w parkach, na skwerach, bulwarach i nadmorskich plażach.

Wojsko działa także na granicach. Do wspólnych zadań ze Strażą Graniczną oddelegowano w sobotę 1600 żołnierzy. Część z nich stanowią wojskowi z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Żołnierze z tej jednostki od kilkunastu dni wykonują przede wszystkim zadania na tak zwanej zielonej granicy. Sprawdzają zamknięte z powodu epidemii przejścia drogowe, mosty, węzły kolejowe na granicach z Niemcami i Czechami oraz kładki dla pieszych zlokalizowane w rejonach przygranicznych.

Godzina 17:40

Ministerstwo Zdrowia informuje o 124 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W tej grupie jest 11 osób z województwa łódzkiego. W Polsce łącznie odnotowano 3 tys. 627 zachorowań. W Łódzkiem to 259 przypadków.

Jednocześnie resort zdrowia informuje o śmierci kolejnych sześciu osób. Są to 75-latka i 70-latek, którzy przebywali w szpitalu w Raciborzu, 59-latek z Bytomia, 85-latek z Bielska-Białej, 74-latek z Ostródy oraz 81-latek ze szpitala w Poznaniu. Wszyscy mieli choroby współistniejące. Łącznie jest 79 ofiar COVID-19. 

 Godzina 17:30

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zaapelował do ministra edukacji narodowej o podjęcie konkretnych działań w celu poprawy warunków nauki zdalnej uczniów. Zwrócił się również do niego o wypracowanie wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozwiązań, dotyczących "reorganizacji kalendarium zajęć szkolnych, o decyzje odnośnie do egzaminów ósmoklasistów i maturalnych, terminu zakończenia roku szkolnego i zasad naboru do szkół wyższego szczebla, a w przypadku szkół średnich".

W swoim apelu Rzecznik Praw Dziecka wymienił problemy, na które napotykają uczniowie i rodzice w związku z obowiązkiem nauki zdalnej przez internet. Jak podkreśla, z otrzymanych przez niego skarg wynika, że wiele dzieci jest przeciążonych, ilością zadawanego im materiału, przez co spędzają nawet 10 godzin dziennie przed komputerem. Materiały dotyczą często kilku przedmiotów, są nadsyłane bez koordynacji, a nawet bez "wkładu pedagogicznego nauczyciela". Rzecznik Praw Dziecka w apelu informuje również, że część nauczycieli przekazuje drogą elektroniczną tylko konspekty, które z dziećmi młodszymi muszą realizować rodzice, a dzieci starsze są zmuszone do samodzielnego opanowywania nieznanych im tematów".

Z informacji otrzymanych przez RPD wynika ponadto, że dzieci objęte indywidualnym nauczaniem, pracujące z nauczycielem wspomagającym lub wymagające kształcenia specjalnego, pozostawiono bez wsparcia. Trudności w pełnym korzystaniu z e-learningu odczuwają również rodziny, które mają w domu tylko jeden komputer. - Przy większej liczbie dzieci czy zdalnej pracy rodziców znacznie utrudnia naukę online. Problemem jest też brak dostępu do drukarek i skanerów, a zdarza się, że nauczyciele każą drukować materiały, wypełniać i odsyłać skany - podkreśla Mikołaj Pawlak.

Część rodzin ma również kłopoty, dotyczące limitów danych w wykupionym pakiecie internetowym, które przy intensywnej nauce mogą szybko się wyczerpać.

Rzecznik Praw Dziecka zauważa również, że w trudnej sytuacji znalazły się osoby, uczące się do nadchodzących egzaminów - matury i egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie i ich rodzice nie wiedzą, kiedy i czy w ogóle ich dzieci podejdą do egzaminów. Mikołaj Pawlak zwraca także uwagę na sytuację zdrowotną dzieci z rodzin ubogich, które w szkołach mogły liczyć na ciepły posiłek, a w obecnej sytuacji są ich pozbawione.

W swoim apelu do ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak docenił przy tym szybkie działania MEN i nauczycieli, którzy pomimo braku doświadczenia w organizacji e-learningu i często niedostępności odpowiedniego sprzętu z powodzeniem podjęli się organizacji zdalnej nauki. - Należą się im słowa uznania, a ministerstwu podziękowania, że podjęto próbę uratowania roku szkolnego i jak się wydaje, próba ta ma duże szanse zakończyć się powodzeniem - zaznaczył Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.

Godzina 16:42

Na Białorusi do 440 osób wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. Zmarło pięcioro chorych mających jednocześnie choroby współistniejące.

Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że leczone są 394 osoby zakażone koronawirusem. Dotychczas 41 osób wyzdrowiało.

Niezależna gazeta "Nasza Niwa" zwraca uwagę, że w ciągu ostatniej doby zanotowano wzrost zakażeń o jedną czwartą. Dzień wcześniej wzrost przypadków koronawirusa wyniósł 17 procent. - To mniej więcej odpowiada tempu szerzenia się infekcji na tym etapie w innych krajach - informuje gazeta.

Godzina 16:36

Pisanie pamiętników, bloga czy kręcenie filmów - artyści i naukowcy zachęcają, by każdy z nas dokumentował czas pandemii i kwarantanny, między innymi dla przyszłych pokoleń. Czytaj więcej

Godzina 16:32

Ostatniej doby na Wyspach. Brytyjskich zmarło 708 osób zakażonych koronawirusem. Rząd apeluje do mieszkańców Królestwa, by mimo wiosennego weekendu utrzymali dyscyplinę i nie wychodzili z domu bez potrzeby.

W sumie, od początku epidemii, na Wyspach zmarło 4 tys. 313 osób. Przeprowadzono niemal 184 tys. testów.

Neil Ferguson, jeden z głównych doradców naukowych rządu mówi, że jest nadzieja, że za mniej więcej półtora miesiąca kwarantannę będzie można nieco poluzować. - Chcemy zastąpić pełne zamknięcie mniej drastycznymi środkami, opartymi na testach i technologii - powiedział Ferguson w BBC.

Rząd i specjaliści mówią jednak Brytyjczykom, że warunek jest jeden, za to arcyważny: - Musicie zostać w domach, inaczej umrze więcej ludzi.

Ten weekend na Wyspach będzie wiosenny, eksperci obawiają się więc, że na nastąpi poluzowanie dyscypliny. Neil Ferguson ostrzega więc, że niepotrzebne wyjście z domu teraz zaowocuje też dłuższym utrzymaniem kwarantanny.

Godzina 16:25

Pierwsze gminy w zachodniej części województwa łódzkiego otrzymały dofinansowanie z projektu grantowego Zdalna Szkoła – Wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego realizowanego ze środków europejskich. Celem projektu jest dodatkowe wsparcie szkół w kształceniu na odległość. Czytaj więcej

Godzina 15:35

Z powodu pandemii koronawirusa odwołano zaplanowany od 3 do 9 sierpnia kolarski wyścig Tour of Utah.

W środę (1 kwietnia) Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) poinformowała, że do 1 czerwca nie odbędzie się żadna z zaplanowanych imprez we wszystkich odmianach i kategoriach wiekowych.

Pierwszym, jak dotąd nieskreślonym wyścigiem elity w kolarskim kalendarzu jest Tour de France. Zgodnie z aktualnymi planami, "Wielka Pętla" rozpocznie się 27 czerwca w Nicei. Jak zapewniają organizatorzy, decyzja odnośnie wyścigu ma zapaść najpóźniej do 15 maja.

Godzina 15:30

Tarcza antykryzysowa zmienia 14 ustaw, które modyfikują wiele przepisów z zakresu opieki zdrowotnej. Wiele dotychczasowych zasad upraszcza, aby sprawniej przeciwdziałać epidemii koronawirusa.
Uproszczone zostały zasady udostępniania i tworzenia rezerw strategicznych na potrzeby ministra zdrowia. W czasie epidemii koronawirusa chodzi o sprawne dostarczanie środków ochrony osobistej do placówek ochrony zdrowia.

Przede wszystkim zmieniono zapisy, dzięki którym można zwiększyć liczbę osób pracujących w ochronie zdrowia - podkreślił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Do systemu mogą być włączeni lekarze stażyści, pielęgniarki wracające do pracy po kilku latach przerwy, osoby posiadającej kurs pierwszej pomocy potrzebne w ratownictwie medycznym. Wiceminister zdrowia zapewnił, że wprowadzane zmiany mają na celu szybkie pozyskanie kadry medycznej bez pogorszenia opieki nad pacjentami.

Zapisy tarczy antykryzysowej ograniczają możliwość przemieszczania się pracowników pomiędzy poszczególnymi placówkami ochrony zdrowia. - Chodzi przede wszystkim o kadrę medyczną, która obecnie może mieć kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem. Z doświadczeń innych krajów wiadomo, że tak zwane zakażenia poziome mogą stanowić bardzo duże zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia. Dlatego trzeba wprowadzić te ograniczenia, odwołać planowe zabiegi, jeśli to możliwe - tłumaczył wiceminister zdrowia.

Ponadto zgodnie z zapisami tzw. tarczy antykryzysowej, lekarze przebywający na kwarantannie mogą udzielać konsultacje zdalnie. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślił, że teleporady już sprawdzają się w praktyce lekarskiej. - Wówczas nie ma konieczności wychodzenia z domu i ograniczane są transmisje koronawirusa w poczekalni przychodni. Będzie udostępniona specjalna aplikacja, która umożliwi lekarzom i pielęgniarkom przebywającym na kwarantannie wspieranie swoich pacjentów, konsultacji ich problemów zdrowotnych, wystawianie-recept czy e-zwolnienia - mówił wiceminister.

Ponadto wprowadzono uproszczenia w prowadzeniu dokumentacji medycznej oraz dostarczania decyzji administracyjnej o kwarantannie. Udostępniono aplikację umożliwiającą monitorowanie osób przebywających w kwarantannie.

Godzina 14:02

Godzina 13:57

Ukraińskie ministerstwo zdrowia prognozuje, że szczyt zakażeń koronawirusem nad Dnieprem może przypaść w połowie kwietnia. Resort apeluje do Ukraińców o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zapobieganie kolejnym zakażeniom. Liczba zdiagnozowanych do tej pory przypadków zakażeń przekroczyła 1000.

Jak podkreślił ukraiński wiceminister zdrowia i jednocześnie główny lekarz sanitarny Wiktor Laszko, jeśli Ukraińcy nie będą ściśle przestrzegać reguł bezpieczeństwa i kwarantanny - już za 10 dni - 14 kwietnia może rozpocząć się okres szczytowej liczby zakażeń koronawirusem. To, jak zaznaczył, może z kolei spowodować masowy napływ ciężko chorych do zakładów opieki medycznej, co pociągnie za sobą dużą liczbę negatywnych przypadków, włącznie z przypadkami śmiertelnymi.

Od najbliższego poniedziałku na Ukrainie wejdą w życie zaostrzone reguły kwarantanny. Obejmą one zakaz przebywania w miejscach publicznych bez maseczek ochronnych, zakaz przebywania w parkach, oraz terenach zielonych, oraz poruszania się w grupach większych niż dwie osoby. Od 12 marca na Ukrainie zamknięte są szkoły, centra handlowe i restauracje. Do tej pory zakażenie wykryto u 1096 osób, 28 osób zmarło.

Godzina 13:33 

Konferencja ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i szefa Kancelarii Rady Ministrów Michał Dworczyka zakończyła się. Czytaj więcej

Godzina 13:32

Łukasz Szumowski: - Zaczniemy też wprowadzać testy, które "mówią" czy ktoś przebył już chorobę i nabył odporności. Testy są w szpitalach zakaźnych, ale w pewnym momencie zaczniemy je wykonywać na szeroką skalę

Godzina 13:30

Minister Dworczyk: - Powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się. Wielkanoc to szczególny okres, ale teraz staramy się chronić zdrowie i życie ludzkie. Rekomendujemy, aby zrezygnować z podróży, aby pozostać w domach.

Minister Szumowski: - Święta są przeżyciem religijnym, duchowym i rodzinnym, ale w tym roku ten kontakt z rodziną jest ogromnym zagrożeniem. Postarajmy się, aby były symbolem życia, a nie epidemii.

Godzina 13:28

Minister zdrowia: - Liczba zachorowań rośnie i jeszcze będzie rosła. Nic nie wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach epidemia wygaśnie. Cały czas analizujemy sytuację.

Godzina 13:27

Łukasz Szumowski: - Analizujemy sytuację w sklepach. Obostrzenia są nie po to, żeby czegoś zakazywać, a żeby chronić życie. Analizujemy mobilność Polaków, patrzymy jak działają regulacje, które wprowadzamy. W każdym tygodniu będziemy dostosowywali treść rozporządzeń do sytuacji bieżącej. Będziemy też analizować jak czas Wielkanocy może wpłynąć na sytuację.

Godzina 13:26

Minister Dworczyk: - Będzie więcej kontroli w sklepach. Musimy zrobić wszystko, żeby było jak najmniej zarażeń. Polacy się samodyscyplinują, choć zdarza się łamanie tych regulacji.

Godzina 13:24

Łukasz Szumowski: - W tej chwili wykonujemy ok. 6 tys. testów na dobę. Możliwości są większe. W sumie mamy zakontraktowanych ok. 800 tys. testów genetycznych. Mamy też tzw. szybkie testy. Medycy mają szybką ścieżkę testowania. U nas jest ok. 5 proc. dodatnich wyników testów. We Francji czy Wielkiej Brytanii to prawie 20 proc. Będziemy ich przeprowadzali więcej w ramach możliwości laboratoryjnych.

- Wydaliśmy zarządzenie NFZ, żeby każdy szpital miał prawo i testował swój personel, swoich pacjentów. To będzie opłacone z NFZ.

Godzina 13:20

Łukasz Szumowski: - Uczestniczymy w przetargu na respiratory z Unii Europejskiej. Kupiliśmy we własnym zakresie prawie 1 tys. respiratorów. W mijającym tygodniu dostarczyliśmy sprzęt do ponad 500 szpitali, do aptek, stacji ratownictwa medycznego, dla policji. To kilkanaście milionów sprzętu.

- Od przyszłego tygodnia będziemy chcieli, żeby cały personel medyczny chodził cały czas m.in. w maseczkach.

Godzina 13:17

Michał Dworczyk: - Budujemy krajowe zdolności produkcyjne. Chcemy produkować w Polsce 100 mln maseczek na miesiąc. Ten cel będzie zrealizowany od czerwca. Już w kwietniu wyprodukujemy 40 mln zwykłych maseczek.

Godzina 13:16

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: - Zakontraktowaliśmy 31 mln maseczek medycznych, 28 mln maseczek z filtrami, 17,5 mln rękawic jednorazowych, 1,8 mln gogli, okularów i przyłbic oraz 1,65 mln kombinezonów ochronnych. Zakupiliśmy też kolejne 300 tys. testów.

Godzina 13:12

Czekamy cały czas na konferencję premiera i ministra zdrowia.

Godzina 13:02

Za chwilę ma się rozpocząć konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Godzina 12:52

Pisanie pamiętników, bloga czy kręcenie filmów - artyści i naukowcy zachęcają, by każdy z nas dokumentował czas pandemii i kwarantanny, między innymi dla przyszłych pokoleń. Czytaj więcej

Godzina 12:38

Nie zmienia się procent liczby osób, które naruszyły przymusową kwarantannę. Policja minionej doby skontrolowała około 130 tysięcy Polaków objętych tym przymusem. W dużej mierze funkcjonariusze wykorzystują do tego aplikację "Kwarantanna domowa", ale jak przekonuje Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji, w wielu przypadkach policjanci wyrywkowo sprawdzają też mieszkania i domy. - W minionej dobie służby zanotowały około 600 przypadków naruszenia kwarantanny, które zgłoszono do Inspekcji Sanitarnej.

Policjanci przestrzegają wszystkich, nie tylko objętych kwarantanną, przed wychodzeniem z domu w sytuacjach, które nie są niezbędne. - Takie osoby mogą się liczyć z wysokimi mandatami - przypomina Dawid Marciniak. Policjant dodaje, że w poprzedni ciepły weekend wiele osób zdecydowało się na spacery w parkach i lasach i w wielu miejscach gromadziły się grupy ludzi.

Służby przypominają, że zamknięte z normalnego użytkowania są parki i skwery. Dawid Marciniak dodał, że minister środowiska zamknął wczoraj wstęp do lasów i parków narodowych.
Policjanci mogą nakładać kilkusetzłotowe mandaty lub kierować sprawę do Inspekcji Sanitarnej. Wtedy naruszanie przepisów może skutkować grzywną w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Godzina 12:18

W Rosji do 4 tys. 731 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. W ciągu doby zarejestrowano 528 nowych przypadków. Rosyjskie służby sanitarne poinformowały, że w związku z powikłaniami wywołanymi chorobą COVID-19 zmarły na terenie Federacji 43 osoby.

Wirus SARS-CoV-2 dotarł do 78 z 85 regionów Rosji, wliczając zaanektowany Krym. Minionej doby najwięcej zakażeń zarejestrowano w Moskwie. Służby sanitarne poinformowały o 434 z 3 tys. 357 do tej pory zarejestrowanych przypadków. W całym kraju wyzdrowiały 333 osoby, z których 194 to pacjenci moskiewskich szpitali. Rosja przeciwdziałając pandemii koronawirusa ogranicza kontakty między ludźmi do minimum. Pozamykane są sklepy, lokale gastronomiczne, szkoły, część firm, urzędów i instytucji. W niektórych regionach ograniczono ruch między poszczególnymi miejscowościami.

Godzina 12:15

W Hiszpanii w ciągu minionej doby zmarło 809 osób z powodu zakażenia koronawirusem. Jak podaje hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia, drugi dzień z kolei liczba zgonów spada.

Ogółem liczba ofiar epidemii w tym kraju wynosi 11 tys. 744 osoby. Od wczoraj wzrosła także liczba zakażonych wirusem COVID-19 o kolejnych 7 tys. 26 przypadków. W sumie w Hiszpanii zakażonych jest 124 tys. 736 osób.

Godzina 12:11

Liczba wykrytych przypadków COVID-19 w krajach bałtyckich wzrosła do 2 tys. 300. Do tej pory na Litwie, Łotwie oraz w Estonii koronawirus spowodował 23 zgony.

Najmniej zakażonych jest na Łotwie. Wykryto tam do tej pory łącznie 509 przypadków koronawirusa. Łotewskie media oceniają, że sytuacja w kraju nie jest zła na tle wielu innych państw. Niepokój jednak budzi wzrost zakażeń medyków. W sumie 10 procent wykrytych przypadków patogenu to pracownicy służby zdrowia.

W Estonii liczba chorych wzrosła do 1 tys. 18. Zdecydowana większość zakażonych koronawirusem przebywa w domach, jednak rośnie liczba osób, które wymagają hospitalizacji. W ciągu ostatniej doby w szpitalach z powodu choroby COVID-19 przebywało w sumie prawie 120 pacjentów.

Tymczasem litewskie ministerstwo zdrowia zdecydowało się ograniczyć na dwa dni czas pracy i liczbę tzw. mobilnych punktów. Pobierane są tam próbki do badań na koronawirusa. Jak poinformowano, ograniczenia wynikają z braku personelu w laboratoriach. Na Litwie do tej pory stwierdzono 771 przypadków zachorowań na COVID-19.

Godzina 12:08

W Belgii w ciągu ostatniej doby odnotowano 1661 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 140 osób zmarło w wyniku powikłań. Liczba zgonów od początku epidemii w tym kraju wzrosła do 1283, zakażonych jest prawie 18 i pół tysiąca osób. Najnowsze dane przedstawiło belgijskie centrum kryzysowe. Od wczoraj do szpitali przyjęto ponad 500 pacjentów, obecnie w szpitalach jest ich ponad pięć i pół tysiąca, z czego 1245 osób jest na oddziałach intensywnej terapii. Belgijskie centrum kryzysowe poinformowało, że OIOM-y są obecnie wykorzystywane w 56 procentach.

Godzina 12:03

Do 8 kwietnia osoby samotne i potrzebujące, mogą zgłosić się na mobilne śniadanie wielkanocne w Łodzi. Ze względu na pandemię koronawirusa, w tym roku nie będzie tradycyjnego spotkania wielkanocnego. Czytaj więcej

Godzina 11:59

Przewodniczący Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki wygłosi dziś nadzwyczajne orędzie wprowadzające katolików w Polsce w Wielki Tydzień. Orędzie zostanie wyemitowane po godzinie 20.00 w Programie 1. Polskiego Radia, w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej oraz w innych środkach społecznego przekazu.

Rzecznik Episkopatu ksiądz Paweł Rytel-Andrianik powiedział, że osoby wierzące nie pamiętają Świąt Wielkanocnych bez procesji wielkanocnej, bez wypełnionego kościoła, bez poświęcenia pokarmów. - To bardzo trudny czas dla nas wszystkich, zarówno dla wiernych świeckich, jak i dla duszpasterzy. Tym bardziej zachęcam do wysłuchania orędzia przewodniczącego Episkopatu, aby znaleźć tam duchową pomoc i nadzieję. Orędzie ma być pomocą na najbliższy czas i wskazówką, jak dobrze przeżyć Wielki Tydzień w obecnych warunkach - wyjaśnił ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Przewodniczący Episkopatu w komunikacie z 28 lutego, jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa na terenie Polski, zachęcił duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności oraz do wzmożonej modlitwy. Podobnie w komunikacie z 10 marca, a następnie z 13 marca, w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce i ograniczeniem liczby uczestników zgromadzeń. Poprosił wtedy kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych, tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych. Do wiernych zwrócił się z prośbą, aby w tym samym czasie odmawiali różaniec w swoich rodzinach.

W orędziu telewizyjnym z 14 marca Przewodniczący Episkopatu zachęcił do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej i do łączenia się ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji. Poprosił też o przyjęcie ze zrozumieniem ograniczeń nakładanych przez służby sanitarne. Odnosząc się do zarządzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z 12 marca oraz dekretów biskupów diecezjalnych, podkreślił w orędziu, że zarządzenia te mogą być dla niektórych trudne do zaakceptowania. - Mimo to, ze względu na zdrowie własne i bliźnich, bardzo proszę o przyjęcie ich w duchu miłości bliźniego. Kościoły nie są zamknięte, są otwarte dla modlitwy prywatnej, niemniej jednak jesteśmy zobowiązani do respektowania porządku naturalnego, jaki jest wymuszony przez stan epidemii - powiedział przewodniczący Episkopatu Polski.

W związku z ograniczeniami liczby wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych do pięciu osób, przewodniczący Episkopatu w komunikacie z 24 marca prosił o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia, "ze względu na zdrowie i życie Polaków". W przesłaniu wideo na piątą niedzielę Wielkiego Postu arcybiskup Stanisław Gądecki kolejny raz poprosił o wyrozumiałość wobec obostrzeń, które wiążą się ze stanem epidemii koronawirusa oraz apelował o solidarność i wzajemną pomoc. - Działalność charytatywna Kościoła różni się tym od zwykłej filantropii, że nie bazuje wyłącznie na ludzkich siłach, ale swoje źródło upatruje w Bogu - zaznaczył Przewodniczący Episkopatu, będąc 30 marca w centrali Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Godzina 11:54

Godzina 11:50

Ponad 59 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz milion 118 tysięcy zakażonych - to najnowsze dane na temat koronawirusa, które podaje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Jak dotąd, udało się wyleczyć 229 tysięcy osób.

Najwięcej ofiar koronawirus pochłonął dotąd we Włoszech: 14,5 tysiąca, oraz w Hiszpanii: 11 tysięcy. W Stanach Zjednoczonych liczba ofiar to prawie 7,5 tysiąca, a liczba zakażonych to aż 277 tysięcy. Władze sanitarne oraz prezydent Trump zalecili noszenie masek ochronnych w miejscach publicznych, choć sam prezydent nie zastosuje się do swoich zaleceń. - Nie będę nosił maski, to jest tylko zalecenie. Czuję się dobrze, nie chcę siedzieć za biurkiem i witać prezydentów, premierów, dyktatorów, królów w masce - mówił Trump.

W Wielkiej Brytanii wczoraj zmarła największa liczba osób od początku epidemii, a zakażony premier Boris Johnson ma pozostać w kwarantannie. We wschodnim Londynie pracę rozpoczął tymczasowy szpital polowy dla 5 tysięcy pacjentów. Z kolei w Turcji władze zamknęły granice 31 miast i wprowadziły godzinę policyjną dla osób poniżej 20 lat.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że kryzys gospodarczy spowodowany pandemią będzie znacznie gorszy od kryzysu z 2008 roku. Tylko w Stanach Zjednoczonych w marcu o zasiłek dla bezrobotnych wystąpiło 10 milionów osób.

Godzina 11:45

Chińczycy obchodzą dziś dzień pamięci o ofiarach koronawirusa. W centralnych uroczystościach wziął udział przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping. Dokładnie o godzinie 10 czasu lokalnego pamięć o osobach, które zmarły podczas pandemii uczczono minutą ciszy.

Dzień pamięci o ofiarach koronawirusa zbiega się w czasie ze świętem Qing Ming, które w chińskiej tradycji jest odpowiednikiem święta zmarłych. Zazwyczaj tego dnia Chińczycy udają się na groby swoich najbliższych. W tym roku, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, władze apelowały, aby do minimum ograniczyć wspólne wyjazdy na cmentarze.

Minutą ciszy w całych Chinach uczczono pamięć osób, które zmarły w wyniku epidemii koronawirusa. W szczególności wspomina się lekarzy, którzy poświęcili swe życie ratując innych. W Chinach, według danych oficjalnych, ze względu na zakażenie koronawirusem zmarło 3326 osób, w tym co najmniej kilkunastu lekarzy.

Władze Chin ogłosiły też zaliczenie 14 lekarzy, którzy zmarli - głównie w Wuhan - podczas ratowania pacjentów, do grona chińskich "męczenników". Dziś Chińczycy wspominają także doktora Li Wenlianga z Wuhan, jednego z pierwszych, którzy ostrzegali przed epidemią koronawirusa.

Godzina 11:40

Na Białorusi w związku z koronwirusem wprowadzono ograniczenia dla kierowców TIR-ów, przejeżdżających przez ten kraj tranzytem. Chodzi o zminimalizowanie kontaktu podczas postoju. Wyznaczono specjalne miejsca, gdzie kierowcy mogą odpoczywać czy tankować paliwo. Mapy ze wskazaniem takich miejsc można uzyskać u funkcjonariuszy Inspekcji Transportowej oraz na stronie internetowej Inspekcji w zakładce "ważne".

Białoruska agencja prasowa "Biełta" poinformowała, że kierowcy ciężarówek jadący tranzytem przez Białoruś przy planowaniu trasy przejazdu powinni uwzględniać rekomendacje Inspekcji Transportowej i zatrzymywać się tylko w wyznaczonych miejscach. Ograniczenia wprowadzono w celu niedopuszczenia do "zawiezienia i rozpowszechnienia" koronawirusa.

Ze strony internetowej Inspekcji Transportowej wynika, że w całym kraju wyznaczono 44 miejsca gdzie kierowcy TIR-ów mogą zatankować, zjeść i odpocząć. Są to głównie duże stacje benzynowe z parkingami pozwalającymi na wjazd ciężarówek. W graniczących z Polską obwodach: grodzieńskim jest 7 takich miejsc, a w brzeskim 9 miejsc.

Godzina 11:23

Rolnicy w kilkunastu punktach w Zgierzu - między innymi na osiedlach, sprzedają swoje produkty. Ma to na celu zmniejszenie liczby osób na targowiskach. Sprawdź, gdzie będą sprzedawane produkty.

Godzina 11:19

Jeden z najlepszych polskich kolarzy chce pomóc w walce z koronawirusem. Zapowiedział, że udostępni swoje mieszkania w rodzinnym Toruniu dla lekarzy i pracowników sanitarnych. - Chciałbym pomóc służbom medycznym w Toruniu i okolicach. Bardzo Wam dziękuję za to co robicie - napisał na twitterowym koncie Kwiatkowski.

Godzina 11:10

Finałowy turniej piłkarskiej Ligi Narodów CONCACAF - strefy Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów, który miał odbyć się od 4 do 7 czerwca w dwóch miastach w Teksasie (Houston i Arlington), z powodu koronawirusa został przełożony. Nowy termin imprezy nie jest jeszcze znany.

W półfinałach Stany Zjednoczone zmierzą się z Hondurasem, a Kostaryka - z Meksykiem. Zwycięzcy obu spotkań spotkają się ze sobą w finale.

Godzina 11:05

O godz. 11 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczęło się kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny złożą premierowi Mateuszowi Morawieckiemu raport o bieżącej sytuacji epidemicznej w kraju. Będzie też mowa o działaniach służb, które kontrolują prawidłowy przebieg kwarantanny - mówi Polskiemu Radiu szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Polacy zachowują dyscyplinę, natomiast te wszystkie wprowadzone przepisy, które są pewnym dyskomfortem dla nas, ale zostały wprowadzone, by zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa, muszą być egzekwowane. Pojawiają się nieliczne przypadki łamania zasad, w tym zasad kwarantanny. Wtedy służby porządkowe reagują i takie osoby są karane mandatami bądź grzywnami - poinformował szef KPRM.

Obecnie kwarantanną objętych jest 160 587 osób. Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego omówi też aktualny stan zapotrzebowania na środki ochronne w szpitalach, które stale są zamawiane. Mowa będzie też o narzędziach wprowadzonej w ostatnich dniach tzw. tarczy antykryzysowej.

Godzina 10:00

Ministerstwo Zdrowia informuje o śmierci kolejnych dwóch osób zakażonych koronawirusem. Są to: 67-letnia kobieta z Częstochowy i 88-letnia kobieta hospitalizowana w Raciborzu, która miała choroby współistniejące.

Godzina 9:50

PZU uruchomił bezpłatną pomoc prawną w związku z pandemią koronawirusa. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą będą mogły dowiedzieć się, jak ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS i uzyskać tak zwane świadczenie postojowe, a pracownicy otrzymają wsparcie w zakresie prawa pracy.

Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, powinny wypełnić formularz na stronie internetowej pzu.pl/pomocprawna i zamówić w ten sposób kontakt z radcą prawnym PZU.

Godzina 9:10

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ponad 2303 osoby są obecnie hospitalizowane w związku z epidemią koronawirusa. Kwarantanną objętych jest 160 587 osób, a nadzorem epidemiologicznym - 41 146 osób. Zgodnie z informacjami podawanymi przez resort zdrowia, dotychczas w Polsce wyzdrowiało 116 osób, które były zakażone koronawirusem.
Wczoraj poinformowano łącznie o potwierdzeniu koronawirusa u 437 osób i śmierci 14 osób chorujących na COVID-19. W sumie w naszym kraju obecność koronawirusa potwierdzono u 3383 osób. 71 osób zakażonych koronawirusem zmarło.

Godzina 9:05

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na swoim profilu na Twitterze, że Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy przedsiębiorcom wart 22 miliardy złotych. Program ma wspierać polską gospodarkę w związku z koronawirusem.

Wsparcie dla firm polega na tym, że Bank Gospodarstwa Krajowego, który w Polsce pełni rolę krajowego banku rozwoju, będzie udzielał gwarancji publicznych na pożyczki. Z programu będą mogły korzystać duże i średnie polskie przedsiębiorstwa ze wszystkich sektorów gospodarki. Jego celem jest ograniczanie ryzyka, jakie wiąże się z udzielaniem pożyczek przedsiębiorstwom, które są najbardziej dotknięte skutkami gospodarczymi obecnego kryzysu. Program pomoże przedsiębiorstwom zaspokoić pilne zapotrzebowanie na środki obrotowe lub inwestycyjne. Zapewni też przedsiębiorstwom wystarczającą płynność, tak by mogły kontynuować działalność.

 🛡@EU_Commission zatwierdziła nasz program pomocy przedsiębiorcom - 22 mld zł na walkę z #koronawirus. Środki pomogą przedsiębiorstwom pokryć potrzeby w zakresie kapitału obrotowego, inwestycji i zapewnią wystarczającą płynność do dalszej działalności.

Godzina 9:00

Rząd w Belgii spodziewa się dużych strat gospodarczych wywołanych pandemią, porównywalnych z kryzysem w 1929 roku. Powiedział o tym w wywiadzie dla radia RTBF minister odpowiedzialny za budżet David Clarinval. Według niego straty gospodarcze w związku z koronawirusem będą dwukrotnie wyższe aniżeli podczas kryzysu finansowego w 2008 roku i że istnieje ryzyko, że krach będzie porównywalny z tym co wydarzyło się w 1929 roku.

- To kryzys na niespotykana dotąd skalę, nasza gospodarka już straciła miliardy euro. Ale różnica w porównaniu z wielkim kryzysem jest taka, że teraz mamy już plany wsparcia gospodarki, czy firm, które ucierpiały na tym kryzysie - powiedział minister do spraw budżetu. Belgijski rząd już zatwierdził pakiet w wysokości prawie 10 miliardów euro, który ma uchronić gospodarkę przed negatywnymi skutkami pandemii. Nie wykluczył kolejnych decyzji.

Godzina 8:50

Rosja wstrzymała wszystkie międzynarodowe loty pasażerskie. Dodatkowo, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, część rosyjskich linii lotniczych ograniczyło liczbę lotów wewnątrzkrajowych.

Rosyjskie samoloty nie polecą za granicę po turystów, którzy utknęli w innych krajach. Ci, którzy nie mogą wrócić do domu dostaną wsparcie finansowe od władz Federacji. Rząd przeznaczył na ten cel 500 milionów rubli, to jest około 6 milionów euro. 

Godzina 7:30
Ministerstwo Cyfryzacji rozszerzy funkcje aplikacji „kwarantanna domowa”

Od początku tego miesiąca oprogramowanie obowiązkowo muszą zainstalować na swoich smartfonach osoby, które zostały poddane 14-dniowej kwarantannie. Aplikacja ułatwia policji oraz innym służbom przeprowadzanie kontroli.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski wyjaśnił, że resort przygotowuje aktualizację, która umożliwi monitorowanie stanu zdrowia osób zakażonych. „Myślę, że za kilka dni będzie dostępny moduł do dokonywania samooceny stanu zdrowia” - powiedział szef resortu. „To też jest bardzo przydatne zwłaszcza dla osób starszych” - dodał Marek Zagórski.

Po pobraniu aplikacji „kwarantanna domowa” przez Google Play lub App Store i zainstalowaniu na smartfonie program co jakiś czas będzie prosił chorego o zrobienie sobie zdjęcia aby zweryfikować, czy dana osoba przestrzega kwarantanny. Poza tym aplikacja umożliwia kontakt z pomocą społeczną, która może dostarczyć niezbędne leki lub artykuły spożywcze, łączy również z infolinią dla osób na kwarantannie.
Zwolnione z obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji są osoby niewidzące lub niedowidzące, a także te które złożyły oświadczenie, że nie mają telefonu komórkowego, albo ich urządzenie nie obsługuje tego oprogramowania. Oświadczenie można złożyć telefonicznie (pod numerem 22 165 57 44), przez Profil Zaufany, albo przekazać policjantom, którzy przyjdą na kontrolę. Za podanie nieprawdy w dokumencie grozi odpowiedzialność karna.

Godzina 7:30

 🏠🚪🚶14-dniowa kwarantanna dotyczy osób, które:
🛬wracają z zagranicy,
🧑‍🤝‍🧑miały kontakt z osobami zakażonymi
🛂 przekraczają granicę w celu podejmowania pracy
🧍🏠mieszkają z osobą objętą kwarantanną
#ZostańWDomu #Koronawirus
Więcej ➡️https://t.co/XwQsYvCxgb pic.twitter.com/8PF9uB0sGh

Godzina 7:00

Epidemia koronawirusa w Stanach Zjednoczonych rozszerza się. Stwierdzono tam dotąd ponad 270 tysięcy infekcji a liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 7 tysięcy. Alabama jest kolejnym stanem, gdzie wprowadzono nakaz pozostania w domach. W dziewięciu amerykańskich stanach wciąż jednak nie obowiązują takie regulacje.

Wczoraj zanotowano w USA największy przyrost liczby infekcji - 32 tysiące i ponad 1300 zgonów. Tylko w stanie Nowy Jork zmarło wczoraj ponad 560 osób.

Godzina 7:00

Wczoraj w regionie odnotowano również 12 kolejnych zakażeń koronawirusem. To osoby od 13 do 85 roku życia. Są też dobre informacje - pięć osób - trzy młode kobiety, jedna w średnim wieku i nastoletni chłopiec - po leczeniu otrzymali dwa wyniki ujemne i są zdrowe. 

Liczba osób, która wyzdrowiała w łódzkim szpitalu przekroczyła 20. - Liczba łodzian na kwarantannie spadła z 3,5 tys. do 1,3 tys. Wyzdrowiało 21 osób. Nie popadajmy w hurraoptymizm. Jeszcze bardziej przestrzegajmy zaleceń służb sanitarnych. To nie jest ani fajne, ani łatwe, ale razem, choć osobno, damy radę - napisała na swoim koncie twitterowym Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim:
• Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 248
Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 33
• Liczba osób objętych kwarantanną: 4341
• Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 1877
Liczba osób, które wyzdrowiały: 22

Liczba testów wykonanych przez laboratoria w województwie łódzkim w poprzedniej dobie: 343

Liczba osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w województwie łódzkim to – 248, w tym:

- 100 osób + 4 osoby: m. Łódź+ powiat łódzki wschodni
- 6 osób w powiecie tomaszowskim
- 22 osoby w powiecie zgierskim
- 2 osoby w powiecie pabianickim
- 1 osoba w powiecie poddębickim
- 26 osób w powiecie bełchatowskim
- 22 osoby w powiecie opoczyńskim
- 14 osób w powiecie radomszczańskim
- 10 osób w powiecie rawskim
- 11 osób w powiecie łowickim
- 1 osoba w powiecie brzezińskim
- 12 osób w powiecie piotrkowskim
- 9 osób w powiecie skierniewickim
- 4 osoby w powiecie kutnowskim
- 1 osoba w powiecie sieradzkim
- 1 osoba w powiecie łęczyckim
- 2 osoby w powiecie zduńskowolskim

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką