Następna duża firma w regionie wstrzymuje produkcję. List prezesa Whirlpool do premiera
Z powodu zagrożenia koronawirusem produkcję czasowo zawiesiła firma Whirlpool, producent AGD. W całej Polsce ma siedem zakładów. Produkcja została wstrzymana już w Radomsku i we Wrocławiu, 3 kwietnia stanie fabryka w Łodzi. W sprawie wsparcia rządu dla dużych firm list do premiera Morawieckiego napisał prezes Whirlpool Gilles Morel.
- Przerwa jest podyktowana przede wszystkim troską o zdrowie naszych pracowników. W porozumienie z centralami związkowymi, których w firmie mamy cztery, uzgodniliśmy że przerwa potrwa do 15 kwietnia - mówi rzecznik firmy Zygmunt Łopalewski.
Część wolnego jest pokryta przez pracodawcę, część z urlopów pracowników. Do 15 kwietnia Whirlpool realizuje zamówienia. W polskich fabrykach zatrudnia około sześciu tysięcy osób.
Czasowo ograniczona została produkcja w brytyjskiej fabryce grupy Wielton, producenta, m.in. naczep i przyczep. Na początku ograniczenia pracy wprowadzono we Włoszech i Francji. Fabryka w Wieluniu, zatrudniająca około dwóch tysięcy osób, cały czas pracuje - oczywiście przy zastosowaniu środków bezpieczeństwa.
List do premiera Mateusza Morawieckiego wystosował Gilles Morel, Prezes Whirlpool EMEA, Wiceprezes wykonawczy Whirlpool Corporation.
Pisze w nim m.in.:
To powiedziawszy, w oparciu o ostatnie szacunki przewidujemy, że rynek europejski - będący największym pod względem wartości na świecie - skurczy się w drugim kwartale tego roku o około 30-50%. Tak gwałtowny spadek powoduje, że obecnie koncentrujemy się na tym, aby wspierać naszych pracowników i jednocześnie zapewnić ciągłość biznesową. Dlatego jesteśmy tak bardzo zainteresowani rozwiązaniami pomocowymi wdrażanymi w ekspresowym tempie przez poszczególne kraje. Z dużymi nadziejami obserwowaliśmy w Polsce prace nad tzw. “Tarczą antykryzysową”. Doceniamy szczególną uwagę poświęconą kwestiom społecznym i propozycjom mającym na celu ochronę małych i średnich przedsiębiorstw. Niestety, naszym zdaniem rozwiązania dedykowane największym firmom są niewystarczające i nie zagwarantują bezpieczeństwa miejsc pracy, które stworzyliśmy dla polskiej gospodarki. Nasza opinia oparta jest na analizie porównawczej programów pomocowych krajów, w których jesteśmy obecni. Coraz więcej rządów idzie dalej w swoich propozycjach, nie tylko dbając o względną równowagę budżetu państwa, ale również aktywnie wspierając kluczowe branże, takie jak nasza, aby zagwarantować im przetrwanie i zatrudnienie pracowników w perspektywie długoterminowej.
Cały tekst listu poniżej.