Logo Radio Łódź

Koronawirus w kraju, na świecie i w regionie łódzkim. Sprawdź najważniejsze informacje [RELACJA]

W województwie łódzkim mamy 202 przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie w całym kraju potwierdzono zarażenie COVID-19 u 2 tys. 55 osób. Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych pięciu ofiarach, co zwiększa ich liczbę do 31.

Podsumowanie dnia:

  • Dzisiaj w Polsce wykryto 193 przypadki koronawirusa. Zmarło dziewięć osób.

  • Zamknięto Klinikę Kardiologii Interwencyjnej szpitalu im. WAM w Łodzi. U jednego z pacjentów przyjętych przed tygodniem wykryto obecność koronawirusa. Czytaj więcej

  • 24 osoby z personelu medycznego szpitala w Skierniewicach wyłączono z codziennej pracy. Po tym jak na szpitalnym oddziale ratunkowym w szpitalu pojawiła się osoba zarażona koronawirusem medycy poddani zostali kwarantannie.

  • W Polsce przebadano już ponad 42 tys. próbek na obecność koronawirusa. 1984 testy potwierdziło wynik pozytywny. 

  • W województwie łódzkim wykryto ponad 202 zakażenia koronawirusem. W całej Polsce pozytywnych wyników otrzymano 2 tys. 55. Z powodu COVID-19 zmarło 31 pacjentów. 

  • Ponad 11 mln środków ochrony bezpośredniej trafi do wszystkich szpitali w Polsce. Maseczki, rękawiczki, czy gogle otrzymają też apteki, POZ, ratownicy medyczni, policjanci i strażnicy graniczni. Czytaj więcej

  • Senat obraduje nad projektem "tarczy antykryzysowej".

Tu możecie sprawdzić, jak wygląda aktualna sytuacja na świecie związana z pandemią koronawirusa.

Strona wymaga odświeżania

Godzina 23:15

Przypomnijmy, że senatorowie do obradowania mają wrócić o godzinie 1 w nocy.

Godzina 22:48

37 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 770 tysięcy zakażonych - to najnowsze dane, jakie podaje Uniwersytet Johna Hopkinsa w Maryland, który zajmuje się monitorowaniem pandemii koronawirusa. Najgorsza sytuacja wciąż panuje we Włoszech, Hiszpanii i w Stanach Zjednoczonych.

We Włoszech liczba ofiar to w tej chwili ponad 11,5 tysiąca, a zakażonych - 101 tysięcy. Władze kraju przedłużyły do Wielkanocy zakaz opuszczania domów. W Hiszpanii liczba zakażonych przekroczyła już zainfekowanych w Chinach, a liczba ofiar śmiertelnych to 7340. Z kolei w Stanach Zjednoczonych restrykcje związane z epidemią przedłużono do końca kwietnia, a liczba zakażonych to już 156 tysięcy. Doradca prezydenta Trumpa do spraw epidemii twierdzi, że liczba ofiar COVID-19 w Ameryce może przekroczyć 100 tysięcy osób.

W Moskwie obowiązuje już nakaz izolacji w domach, a parlament Węgier dał nowe uprawnienia rządowi, co w efekcie oznacza, że premier Viktor Orban może rządzić za pomocą dekretów. Izraelski premier Benjamin Netanjahu przeszedł test na koronawirusa i choć jest zdrowy będzie pracował z domu. Równocześnie izraelski rząd ogłosił wart 22 miliardy dolarów pakiet pomocowy dla firm i osób, które ucierpiały w wyniku epidemii.

Australia z kolei wprowadziła kolejne restrykcje i zabroniła publicznych zgromadzeń liczących więcej niż 2 osoby.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił dzisiaj, że letnie igrzyska olimpijskie, które miały rozpocząć się latem, ale zostały przełożone z powodu koronawirusa, rozpoczną się 23 lipca 2021 roku.

Godzina 22:32

Światowa Organizacja Zdrowia wydała szczegółowe zalecenia dotyczące budowy specjalnych centrów dla chorych na COVID-19. WHO od kilku tygodni argumentuje, że osoby zakażone, poddane leczeniu szpitalnemu, powinny przebywać w osobnych budynkach, by nie ryzykować zakażenia innych pacjentów w placówkach medycznych na całym świecie.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus w czasie wideokonferencji prasowej poinformował, że WHO wydała właśnie zalecenia co do tego, jak w czasie pandemii prowadzić placówki medyczne wszelkich specjalności. Chodzi o to, by chorzy na inne choroby nie ucierpieli z powodu przeciążenia służby zdrowia i skoncentrowania wysiłków na walce z koronawirusem.

Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował też o wytycznych, dotyczących organizacji specjalnych placówek dla chorych na COVID-19. - Piszemy, w jaki sposób zbudować centra testowania chorych w budynkach poza szpitalami, które to budynki czy namioty służyły dotąd innym celom. Pokazujemy też, jak stworzyć placówki dla osób o lekkim przebiegu choroby czy też jak od nowa stworzyć szpital w namiocie - mówił.

Światowa Organizacja Zdrowia kolejny raz zaapelowała o przeprowadzanie jak największej liczby testów na koronawirusa. WHO uważa też, że firmy medyczne powinny zwiększyć produkcję zarówno testów jak i odzieży i sprzętu ochronnego dla lekarzy czy pielęgniarek.

WHO poinformowała też, że na specjalnym funduszu do walki z koronawirusem dla ubogich krajów zebrano dotąd 622 miliony dolarów. ONZ zakłada, że do końca tego roku potrzeba będzie co najmniej 2 miliardy dolarów.

Według naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Maryland, zajmujących się monitorowaniem pandemii, na świecie w wyniku powikłań po koronawirusie zmarło prawie 37 tysięcy osób, a liczba zakażonych to 770 tysięcy.

Godzina 22:16

Przerwa w obradach Senatu. Wznowienie posiedzenia zaplanowano na godzinę 1 w nocy. Wtedy mają się rozpocząć głosowania.

Godzina 20:56

Premier Izraela jest zdrowy i nie został zakażony koronawirusem. Benjamin Netanjahu został poddany testowi po tym, jak okazało się, że zainfekowana została jedna z jego asystentek. Polityk przez kilka godzin był w izolacji.

Godzina 20:49

Minister spraw wewnętrznych Belgii poinformował, że osoby, które będą pluły i kaszlały na policjantów, będą surowo karane. Ostatnio pojawiły się informacje o incydentach na ulicach Brukseli, obrażaniu policjantów i celowym ich opluwaniu, kiedy egzekwowali przestrzeganie ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa. - Tego typu zachowania są niedopuszczalne i niezrozumiałe jest traktowanie policjantów w ten sposób - powiedział szef belgijskiego MSW Pieter De Crem, zapowiadając surowe kary.

To nie tylko grzywna w wysokości kilkuset euro, lecz także kara więzienia od trzech miesięcy do dwóch lat dla osób, które celowo kaszlą, kichają lub plują na innych. To samo może spotkać osoby, które kłamią, twierdząc, że są zakażone. Jeszcze wyższa kara jest przewidziana dla osób, które będą ostentacyjnie pluły na żywność. Mogą być skazane na karę więzienia do pięciu lat.

Godzina 20:11

Ministerstwo Zdrowia informuje o 71 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. Tym samym łączna liczba zakażeń w Polsce wynosi 2 tys. 55 osób. W Łódzkiem nie przybyło nowych przypadków, liczba stwierdzonych zachorowań to nadal 202.

Jednocześnie resort informuje, że zmarło pięć kolejnych osób. To 71-latek, 87-latka i 73-latka (cała trójka leżała w szpitalu w Radomiu), 73-latka z Tychów oraz 60-latek ze szpitala w Biłgoraju. Cztere pierwsze z tych osób miały choroby współistniejące. Tym samym liczba ofiar COVID-19 w Polsce wzrosła do 31.

Godzina 20:07

Ministrowie transportu ośmiu krajów, w tym Polski, apelują do unijnych instytucji o wstrzymanie prac nad pakietem drogowym zaostrzającym zasady w transporcie międzynarodowym. Powodem jest koronawirus, którego negatywne konsekwencje uderzą w przewoźników drogowych. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała list w tej sprawie wysłany do przewodniczących Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej oraz premiera Chorwacji, kierującej w tym półroczu pracami Wspólnoty i zapoznała się z jego treścią.

Ministrowie transportu napisali, że w związku z koronawirusem niektóre firmy będą musiały zawiesić swoją działalność, a inne będą zmuszone ją zamknąć, co doprowadzi do znacznego ograniczenia usług transportowych, a tym samym dostaw towarów ze szkodą dla obywateli Unii i sprawnego funkcjonowania gospodarki. Podkreślili, że zdecydowana większość przedsiębiorstw transportu drogowego w Unii Europejskiej to małe i średnie firmy, które są szczególnie narażone na kryzys. - Unia Europejska powinna skoncentrować się na wspieraniu tych przedsiębiorstw w związku z dramatyczną sytuacją, podobnie jak pomaga przewoźnikom lotniczym, zmieniając przepisy. Zamiast tego Unia jest na dobrej drodze do przyjęcia pakietu drogowego - czytamy w liście.

Ministrowie podkreślili, że przyjęcie tego pakietu i negatywne skutki koronawirusa doprowadzą do bankructwa wielu europejskich firm przewozowych. - Akceptacja pakietu w obecnej formie nie jest ani rozsądna, ani uzasadniona - napisali ministrowie i zaapelowali o wstrzymanie prac do czasu zakończenia pandemii koronawirusa.

Godzina 19:43

Łódzcy urzędnicy szukają sposobów, by pomóc lokalnym przedsiębiorcom. Prezydent Hanna Zdanowska zapowiedziała, że przez dwa miesiące najemcy miejskich lokali użytkowych będą zwolnieni z opłat czynszu. Pomysłów na wsparcie jest jednak więcej - m.in. specjalne vouchery na usługi i dostawy realizowane w przyszłości. Czytaj więcej

Godzina 19:40

Komisja Europejska oceni przyjętą na Węgrzech ustawę o ochronie przed koronawirusem. Przedłuża ona wprowadzony 11 marca stan zagrożenia i daje rządowi możliwość podejmowania nadzwyczajnych decyzji dekretami, w celu zagwarantowania ochrony życia i zdrowia obywateli oraz stabilności gospodarczej.

W czasie stanu zagrożenia zawieszane mogą być niektóre ustawy, nie można będzie organizować referendów i wyborów. Analizę tej ustawy zapowiedział na Twitterze komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość Didier Reynders. - Komisja Europejska oceni środki nadzwyczajne podjęte przez państwa pod kątem praw podstawowych. Dotyczy to w szczególności ustawy przyjętej dziś na Węgrzech dotyczącej stanu wyjątkowego i nowych sankcji karnych za rozpowszechnianie fałszywych informacji - napisał unijny komisarz.

Tradycyjnie co środę zwoływane było posiedzenie Komisji Europejskiej, ale z powodu koronawirusa narady komisarzy odbywają się teraz w formie wideokonferencji.

Godzina 19:37

Maryland jest kolejnym amerykańskim stanem, w którym mieszkańcom nakazano pozostanie w domach.

To skutek rosnącej liczby przypadków koronawirusa - zbliża się ona do półtora tysiąca. W tej chwili dwie trzecie mieszkańców USA żyje na terenach, na których obowiązują daleko idące restrykcje.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać w Maryland dzisiejszego wieczora. Dopuszczają one wychodzenie z domu tylko z ważnych powodów - na przykład do sklepu albo apteki. Zakłady pracy, które nie są kluczowe dla funkcjonowania stanu, musza być zamknięte. Mieszkańcy mogą wyjść na spacer, ale nie mogą korzystać z komunikacji miejskiej - chyba, że mają ważny powód. - To śmiertelny kryzys zdrowia publicznego. Już nie prosimy ani nie sugerujemy mieszkańcom Maryland, by pozostali w domach. Nakazujemy im to - mówił gubernator Larry Hogan.

Za załamanie nakazu grozi kara do 5 tysięcy dolarów.

Maryland jest 29 stanem, który wprowadził ostre restrykcje dla obywateli oraz firm. Obecnie objęty nimi jest obszar, na którym mieszka 225 milionów Amerykanów.

Godzina 19:14

W województwie łódzkim pracuje prawie 700 poradni lekarzy pierwszego kontaktu. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że przy każdej jest też specjalny numer telefonu, pod który sugeruje dzwonić. Czytaj więcej

Godzina 19:10

Grupowe łowienie ryb, czy długie kolejki przed sklepami bez zachowania właściwej odległości - to tylko niektóre z przykładów niestosowania się do obostrzeń wprowadzonych w związku z zagrożeniem koronawirusem. Policyjne patrole mają teraz przede wszystkim ostrzegać i pouczać obywateli, by ci nie wychodzili z domów, a jeżeli już jest taka konieczność, by zachowali niezbędne środki ostrożności. Czytaj więcej

Godzina 18:55

Jutro ma być ogłoszone wprowadzenie dodatkowych regulacji w walce z koronawirusem.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Senacie mówił, że kryzys spowodowany epidemią koronawirusa negatywnie wpłynie na gospodarki wszystkich krajów na świecie. - Stoimy wobec wyzwań, wobec których nasi poprzednicy nie stawali.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że w związku z tą sytuacją ważne jest, by dostosować instrumenty finansowe i monetarne do zagrożeń, z którymi się mierzymy. - Codziennie staramy się adaptować i wdrażać nowe rozwiązania i takie rozwiązania - dodatkowe obostrzenia, rygory sanitarno-epidemiologiczne zamierzamy również jutro wdrożyć - dodał.

Tarcza antykryzysowa ma pięć filarów: wsparcie służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych, a także utrzymanie miejsc pracy.
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Senatu o przyjęcie projektu specustawy, regulującej tak zwaną tarczę antykryzysową.

Godzina 18:34

Senatorowie dyskutują o pakiecie ustaw, które mają pomóc w walce z koronawirusem i jego skutkami gospodarczymi. Celem dzisiejszego posiedzenia jest omówienie przyjętej przez Sejm tak zwanej tarczy antykryzysowej.

Senator Prawa i Sprawiedliwości, a zarazem wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska podkreślił, że decyzje rządu w zakresie walki z koronawirusem były właściwe. Powiedział, że choć ograniczenia są dokuczliwe, to jednak są one konieczne. Zaapelował też o wytrwałość i dalsze przestrzeganie zaleceń rządu.

Senator Agnieszka Gorgoń-Komor z klubu parlamentarnego Koalicja Obywatelska podkreśliła, że jest też lekarzem. Powiedziała, że medycy nie są zabezpieczeni przed zakażeniem, że brakuje między innymi maseczek i fartuchów, a pracownicy służby zdrowia nie są testowani.

Na początku posiedzenia Senatu obecny był premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował o sprawne przyjęcie rozwiązań zawartych w tarczy antykryzysowej. Podkreślił, że od zagwarantowanej tam pomocy zależy los wielu przedsiębiorstw i miejsc pracy.

Godzina 18:18

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 812 osób zakażonych koronawirusem. Jak informuje włoska Obrona Cywilna, liczba ofiar epidemii w tym kraju wynosi 11,5 tysiąca.

Włochy są krajem najbardziej dotkniętym pandemią wirusa COVID-19. Najcięższa sytuacja jest w Lombardii. W ciągu minionej doby w tym regionie z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 458 osób. Liczba zgonów w tym regionie wynosi 6 tys. 818.

Godzina 18:08

7 kwietnia spotkają się ministrowie finansów strefy euro, by przygotować plan programu ratunkowego w związku z koronawirusem - poinformował szef eurogrupy Mario Centeno. Przygotowanie planu zlecili ministrom unijni przywódcy podczas wideokonferencji w ubiegłym tygodniu. Sami, z powodu podziałów, odłożyli decyzję i zdalny sześciogodzinny szczyt w tej sprawie zakończył się bez ustaleń.

Najbliższe tygodnie mają dać odpowiedź na pytanie, jak można pogodzić najbardziej dotknięte kryzysem południe z oszczędną północą. Spór dotyczył wykorzystania funduszu ratunkowego eurolandu, czego domagały się Włochy wspierane przez Hiszpanię. Przeciwne były Holandia i Niemcy, które argumentowały, że jest na to za wcześnie. Te kraje nie chciały się też zgodzić na uwspólnotowienie długu w eurolandzie i emisję wspólnych papierów, czyli koronaobligacji.

Godzina 18:03

Litewscy uczniowie od dzisiaj uczą się zdalnie, a polskie szkoły na Litwie mogą korzystać z materiałów polskiego ministerstwa edukacji narodowej. Po wprowadzeniu dwa tygodnie temu społecznej kwarantanny placówki edukacyjne na Litwie zostały zamknięte.

Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" poinformowało, że placówki edukacyjne polskiej mniejszości uzyskały bezpłatny dostęp do materiałów, które pomagają w procesie nauczania na odległość. Jak czytamy w komunikacie, organizacja wyraziła nadzieję na to, że przynajmniej w jakimś stopniu ułatwi to nauczycielom przygotowanie lekcji.
Minister oświaty i nauki Algirdas Monkevicius powiedział, że to był ciężki dzień dla szkół na Litwie. - Po raz pierwszy w historii placówki oświatowe prowadziły nauczanie na odległość. To olbrzymie wyzwanie. Resort podjął dziś decyzję o zakupie 35 tysięcy komputerów. Trafią one niebawem do dzieci, które nie posiadają własnego urządzenia lub muszą je dzielić z rodzeństwem.

Litewskie władze nie wykluczały wcześniejszego zakończenia roku szkolnego, ale - jak napisał w sieciach społecznościowych premier Saulius Skvernelis - nie zostanie on przerwany. Nie wiadomo jednak jeszcze, w jaki sposób odbędą się egzaminy dojrzałości. - Ministerstwo oświaty musi w ciągu dwóch tygodni przygotować konkretne propozycje i wtedy też zapadną decyzje - czytamy we wpisie szefa litewskiego rządu.

Na Litwie jest ponad 300 tysięcy uczniów. Około dwunastu tysięcy z nich uczęszcza do polskich szkół.

Godzina 17:53

Na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia znajduje się wykaz punktów stomatologicznych w województwie łódzkim, które pracują w czasie zagrożenia koronawirusem. Przy każdej z pozycji widnieje numer telefonu, pod który należy dzwonić, by się umówić na wizytę. Wykaz zawiera około stu pozycji i jest codziennie aktualizowany. Czytaj więcej

Godzina 17:51

Piętnastu polskich lekarzy dotarło do Lombardii. Wojskowy samolot w medykami na pokładzie wylądował we Włoszech. Polacy polecieli tam, by pomóc miejscowym lekarzom w mieście Brescia w walce z epidemią koronawirusa.

To właśnie region Lombardii jest teraz epicentrum pandemii we Europie. Ponad 50 procent ofiar śmiertelnych we Włoszech, kraju najbardziej dotkniętego wirusem, pochodzi właśnie z Lombardii. Polscy lekarze mają przez dziesięć dni pomagać miejscowym medykom ze szpitala polowego w Brescii.

Jeden z lekarzy, Paweł Szczuciński z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, mówił przed wylotem z Warszawy, że chodzi zarówno o wsparcie dla Włochów, jak również o doświadczenia, które mogą przydać się w przyszłości. - Giną tam nasi koledzy: lekarze, pielęgniarki, ratownicy włoscy. Są tak przeciążeni pracą, że chcemy chociaż przez chwilę dać im oddech, być może w ten sposób uratować kilkoro z nich. Po drugie, co bardzo ważne, chcemy zajrzeć w paszczę tego lwa, zanim pojawi się w naszym kraju. Być może w ten sposób będziemy w stanie lepiej się przygotować na nadejście epidemii w Polsce - dodał.

W piętnastoosobowej grupie są lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz medycy ze specjalnego zespołu ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Wszyscy zostali przed wylotem przebadani na obecność koronawirusa i są zdrowi. Wzięli też ze sobą dodatkowe środki ochrony osobistej, a po powrocie do kraju przejdą kwarantannę.

Ambasador Włoch w Polsce Aldo Amati dziękował przed wylotem za polską pomoc. - W tym momencie, tak smutnym i trudnym, chcę podziękować wam za pomoc. My Włosi będziemy pamiętać ten moment. Mam nadzieję, że ta tragedia szybko się skończy.

Ocenia się, że co trzecia ofiara śmiertelna COVID-19 na świecie to właśnie Włoch. Chorych jest tak wielu, że w szpitalach brakuje łóżek i leków, a wśród ofiar śmiertelnych są także lekarze. Kilka krajów już wysłało na miejsce swoją pomoc. Do Włoch przylecieli m. in. lekarze z Kuby i Albanii.

Według najnowszych danych włoskiej obrony cywilnej wczoraj na powikłania związane z koronawirusem we Włoszech zmarło 756 osób, a łączna liczba ofiar to 10 779, czyli trzy razy więcej niż w Chinach. Liczba wszystkich zakażonych to 92 472.

Godzina 17:48

Marek Matuszewski apeluje o otwarcie zamkniętych targowisk miejskich. Poseł wysłał pisma w tej sprawie do władz Zgierz, Pabianic, Głowna, Aleksandrowa Łódzkiego, Strykowa, Ozorkowa i Konstantynowa Łódzkiego. - Targowiska miejskie są miejscem zaopatrzenia ludności w artykuły spożywcze i nie klasyfikują się jako zgromadzenia powyżej dwóch osób. Powyższe potwierdzone zostało przez Pana Premiera Mateusza Morawickiego w odpowiedzi na interpelacje dotyczącą targowisk - czytamy w oświadczeniu Marka Matuszewskiego.

Poseł ze Zgierza zauważa, że otwarte targowiska to wsparcie dla lokalnych producentów, przedsiębiorców oraz mieszkańców. - Proszę o otwarcie targowisk na ograniczonych zasadach i zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Należy zachować 1,5 metra odległości oraz używać płynów dezynfekujących, rękawiczek jednorazowych i maseczek.

Godzina 17:38

Największy szpital w Polsce otrzyma ponad 1,5 miliona złotych wsparcia dzięki ofiarności darczyńców. - Pieniądze na zakup sprzętu potrzebnego do walki z koronawirusem trafią na konto Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dzięki zbiórce zorganizowanej przez społeczność Uniwersytetu Jagiellońskiego - mówi Adrian Ochalik, rzecznik uczelni.

Hojność darczyńców przerosła oczekiwania organizatorów zbiórki. Pierwotny cel zakładał zebranie 250 tysięcy złotych na zakup aparatury do dezynfekcji sal szpitala. Z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń i ogromne potrzeby szpitali, uczelnia kontynuuje zbiórkę.

Godzina 17:28

Przed budynkiem Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera, przy ul. Milionowej w Łodzi, rozstawione zostały dwa namioty. To działanie na wypadek pogorszenia sytuacji epidemiologicznej w mieście. Czytaj więcej

Godzina 17:25

Firma Rossmann przyłącza się do akcji wspierania służby zdrowia. - Uznaliśmy, że priorytetem jest wsparcie tych, którzy dbają o życie i zdrowie Polaków. Zmodyfikowaliśmy zasady naszej sztandarowej akcji charytatywnej "Pomagamy jak umiemy", przeznaczając część środków zaplanowanych na jej realizację dla 91 szpitali zakaźnych w całej Polsce - tłumaczy Jakub Jankowski z biura prasowego firmy.

Rossmann przekaże darowizny w postaci kremów do rąk. Personel każdej placówki otrzyma ok. 1000 kremów.

Godzina 17:16

I jeszcze jedna informacja ze świata sportu. Zaplanowane na przyszły rok lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Eugene zostały przełożone na rok 2022. Decyzja podyktowana jest przesunięciem na rok 2021 igrzysk olimpijskich w Tokio. W założeniach lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Stanach Zjednoczonych miały odbywać się w dniach 6-15 sierpnia 2021, ale termin kolidowałby z przełożonymi na ten czas igrzyskami olimpijskimi.

Godzina 17:15

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 rozpoczną się 23 lipca 2021. Zawody, które pierwotnie miały się odbyć w tym roku, przełożono z powodu epidemii koronawirusa. Nowa data rozpoczęcia igrzysk oznacza, że przesunięcie wyniesie niemal równo rok, bo w tym roku ceremonię otwarcia panowano na 24 lipca.

W tym tygodniu ma być też podjęta decyzja, czy, i kiedy zostanie rozegrany tegoroczny tenisowy Wimbledon.

Godzina 17:13

Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że od szybkiego przyjęcia tarczy antykryzysowej zależy los wielu przedsiębiorstw i miejsc pracy. Premier mówił o tym w Senacie, gdzie trwa posiedzenie poświęcone rozpatrzeniu przyjętych przez Sejm rozwiązań antykryzysowych.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że podstawowe rozwiązania zaproponowane przez rząd mają chronić przede wszystkim przedsiębiorców i pracowników.

Premier dodał, że obecna sytuacja wymaga sięgania po nowe narzędzia finansowe. Wskazał, że takie działania podjął Narodowy Bank Polski skupując na rynku wtórnym obligacje polskiego rządu. Mateusz Morawiecki przypomniał, że takie rozwiązania od lat stosują banki centralne strefy euro, Wielkiej Brytanii, czy Japonii.

Premier dodał, że gdyby międzynarodowi inwestorzy uznali działania NBP za nadmierne, kryzys uderzyłby w Polskę w inny sposób. Wyjaśnił, że mógłby to być kanał walutowy lub bankowy.

Godzina 17:07

Prezydent Hanna Zdanowska i włodarzy innych największych polskich miast mieli telekonferencję z premierem Mateuszem Morawieckim.

Godzina 16:58

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce, ministerstwo klimatu na bieżąco monitoruje sytuację w sektorze energetyczno-paliwowym, poinformował rzecznik tego resortu Aleksander Brzózka. Jak dodał, obecnie zapewniona jest ciągłość dostaw paliw na stacje benzynowe.

- W tym momencie nie ma żadnych powodów do niepokoju, spółki mają zapewnioną ciągłość funkcjonowania, dostaw surowców. Z drugiej strony, spółki zadbały o ochronę swoich pracowników w związku z rozprzestrzeniającym się wirusem - mówił Aleksander Brzózka.

W kluczowych spółkach sektora energetycznego i paliwowego na wniosek ministra klimatu zostały powołane sztaby kryzysowe. Zespoły te na bieżąco informują resort klimatu o aktualnej sytuacji i podejmowanych działaniach.

Godzina 16:36

Codziennie kilkaset osób w Polsce bada koronawirusa. Praca diagnostów laboratoryjnych i wyniki przeprowadzanych przez nich testów są kluczowe w walce z epidemią. Obecnie badania wykonuje ponad 40 laboratoriów w Polsce, a liczba ta sukcesywnie rośnie.

Wiceprezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych doktor Matylda Kłudkowska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że diagności pracują z bardzo zakaźnym materiałem genetycznym i muszą być maksymalnie zabezpieczeni. - Wszystkie zdjęcia diagnostów w mediach, którzy są ubrani w specjalne kombinezony, z przyłbicami i maskami na twarzy pokazują, że tak obecnie muszą pracować diagności. Takie zabezpieczenia powodują, że ta praca staje się coraz bardziej uciążliwa - mówiła.

Wiceprezes Matylda Kłudkowska zaznaczyła, że na diagnostach ciąży ogromna odpowiedzialność i presja. - To jest również presja czasu i ogromne oczekiwania społeczne. Widzimy, że Polacy oczekują, że laboratoriów będzie więcej, że liczba wykonywanych badań będzie rosła. Polacy też porównują się z innymi krajami, co nie do końca w tym momencie jest uprawnione, bo my jako Polska jesteśmy na innym etapie rozwoju pandemii. Jesteśmy, szacunkowo licząc, 2 tygodnie do tyłu, w porównaniu na przykład z Niemcami. Czyli nie możemy odnosić sytuacji w Polsce jeden do jednej w porównaniu na przykład z liczbą przypadków wykrytych w Niemczech.

Diagności razem z technikami analityki medycznej cały czas wykonują rutynowe badania, również u chorych zakażonych. - Pacjenci z COVID 19 nie potrzebują tylko badania w kierunku koronawiursa. Oni potrzebują również badań laboratoryjnych takich jak morfologia, ocena parametrów biochemicznych czy gazomatrii ” - dodała wiceprezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

W Polsce mamy około 16, 5 tysiąca diagnostów laboratoryjnych.

Od początku epidemii przebadano w Polsce ponad 46 tysięcy próbek w kierunku koronawirusa. Ostatniej doby wykonano 3800 testów.

Godzina 16:30

Rozpoczęło się posiedzenie Senatu poświęcone tak zwanej tarczy antykryzysowej. To pakiet ustaw, które mają pomóc innymi pomóc pracownikom i przedsiębiorcom przetrwać problemy związane z pojawieniem się koronawirusa.

Przepisy uchwalone przez Sejm mają pomóc ochronić miejsca pracy, zmniejszyć obciążenia dla firm i pozwolić im w utrzymaniu płynności finansowej.

Rząd szacuje, że wartość zaproponowanych rozwiązań wynosi około 10 procent Produkt Krajowego Brutto Polski.

Godzina 15:38

Posiedzenie Senatu, na którym omawiany ma być pakiet ustaw "tarczy antykryzysowej" rozpocznie się o godzinie 16.

Godzina 15:29

Łukasz Szumowski: - Jeżeli mamy ryzyko, to wymaz powinien być zrobiony od razu, ale nie każdy medyk powinien robić wymaz. Najważniejsze jest, że osoby, które się naraziły lub mają podejrzenia co do swojego stanu zdrowia, zróbmy ten wymaz. Jeżeli nie mieliśmy bliskiego kontaktu bez środków ochronnych, nie mamy objawów, nie jest konieczne testowanie.

Na tę chwilę nie musimy rekomendować noszenia masek przez wszystkich obywateli.

Godzina 15:27

Łukasz Szumowski: - Mamy w dyspozycji ponad 10 tysięcy łóżek zakaźnych, ale sytuacja może wymagać uwolnienia kolejnych szpitali. Mamy je wytypowane, i jeśli będzie taka potrzeba, będziemy je przekształcać w jednoimienne szpitale.

Godzina 15:24

Łukasz Szumowski:

- Krzywe i modele epidemiologiczne pokazują, że im więcej jest potwierdzonych przypadków, tym prognozy są bardziej wiarygodne. Teraz mamy jeszcze początki wznoszenia się krzywej. Wszystkie prognozy próbujące ustalić, kiedy będzie apogeum, są w tej chwili niewiarygodne. Na pewno będziemy mieli w tej chwili dużo więcej zachorowań.

Każdy powinien się martwić o swoje zdrowie, ale co ważniejsze, o zdrowie innych. Osoby młode mają ryzyko poważnych powikłań, ale co gorsza, mogą zarażać innych. Może być łagodniejszy przebieg.

Analizujemy sytuację. Ostatni weekend nie napawa nadzieją, że te restrykcje, które są do tej pory, są wystarczające. Jeżeli jest zamkniętych tak wiele obiektów i miejsc pracy, powinniśmy się starać jako społeczeństwo wykorzystać to maksymalnie, nie wychodząc na place czy bazary.

W początkowych tygodniach kwietnia będziemy mieli znacznie więcej danych i będziemy mogli wydać rekomendacje odnośnie wyborów.

W domach pomocy społecznej trzeba ograniczyć odwiedziny. Trzeba także ograniczać do minimum ryzyko przenoszenia zakażeń, poprzez pracę w kilku miejscach - dotyczy to np. pielęgniarek.

Godzina 15:20

Trwa konferencja ministra zdrowia. Łukasz Szumowski: 

- Będzie wzrost liczby chorych, którzy będą potrzebowali naszej pomocy. Dzięki kwarantannie, zamkniętym różnym instytucjom, mamy szansę ograniczyć gwałtowny napływ do szpitali zakaźnych. W takich sposób, abyśmy mogli leczyć tych pacjentów. Widzimy obrazki z Włoch, Hiszpanii, tam jest dramatyczna sytuacja. Liczba chorych, trafiających do szpitali jest zbyt wielka

My jesteśmy na początku tej drogi. Od nas zależy jak ona będzie wyglądała. Czy będą to setki osób zakażonych, czy tysiące dziennie i setki zmarłych

Do tej pory komunikowaliśmy, że państwo jako organ centralny ministerstwo zdrowia jest odpowiedzialne za szpitale zakaźne i jednoimienne. To pozostaje. Na pierwszej linii frontu mamy osoby, które tam pracują. Pacjenci ze stwierdzonym koronawirusem powinni tam trafiać.

Sytuacja na tyle się zmienia, że zaczynamy wchodzić w rozpoznane przypadki liczone w tysiącach, co oznacz, że wzrasta ryzyko spotkania osoby zakażonej w pozostałych placówkach.

Podjęliśmy decyzję o dystrybucji środków ochrony osobistej do pozostałych szpitali, POZ, ratownictwa medycznego, aptek, dla policji, straży granicznej.

W związku z tym podjęliśmy decyzję o dystrybucji ponad 5,2 mln maseczek, 2, 6 mln rękawiczek, 41,5 tys. gogli ochronnych, płynów ochronnych. One zostaną rozdystrybuowane do szpitali jednoimiennych i pozostałych placówek.

To nie jest oczywiście koniec dostaw. To początek dostaw. Uruchomiliśmy transport ze wszystkich stron świata. Będzie je dystrybuować tyle, ile będziemy mogli.

W tej chwili w oddziałach zakaźnych mamy ok. 10 tys. łóżek oraz ok. 1,2 tys. respiratorów, z czego zajętych jest 1,3 tys. łóżek i 50 respiratorów. Mamy możliwość hospitalizowania dużych grup pacjentów, ale to nie może nas uśpić, dlatego że wzrost w najbliższych tygodniach będzie bardzo gwałtowny.

To się wiąże z możliwościami potwierdzenia tego zakażenia, z tym, że zmieniliśmy definicję osoby, która jest z dużego ryzyka. W tej chwili to każdy pacjent z niewydolnością oddechową, leżący na każdym OIOM-ie. Każdy medyk, który zetknął się z COVID-em, każdy medyk, który ma jakieś objawy. Te osoby będziemy testować w pierwszej kolejności.

Mamy 46 laboratoriów. Ostatnio wykonaliśmy ponad 4 tys. testów na dobę. Mamy testy szybkie, których nie raportujemy. Ich wykonaliśmy 50 tys. w Polsce, a kolejnych 150 tys. dotrze niebawem

100 tys. testów genetycznych mamy w laboratoriach, a kolejnych kilkaset tysięcy mamy zakontraktowanych. Tych testów nie brakuje, ani nie będzie brakowało. Kwestia jest zwiększania mocy przerobowych laboratoriów. W tym tygodniu osiągniemy możliwość wykonywania 5 tys. testów na dobę.

Będziemy wchodzili w fazę wzrostu zachorowań. Jak ona będzie przebiegała zależy w dużym stopniu od nas. Ostatni weekend pokazał, że nie zawsze te zachowania były takie jak powinny. Dobra pogoda skłaniała do wychodzenia z domów. Postarajmy się zachować większą dyscyplinę, rozsądek i dać szansę medykom. Wszystkie objawy które mamy zgłaszajmy medykom najszybciej jak tylko się da, i nie próbujmy ukrywać żadnych objawów. Nie okłamujmy, nie zatajajmy, ze mamy gorączkę, kaszel czy czujemy się jak przy grypie.

Każdy medyk w tej chwili, który miał kontakt, albo pracuje z pacjentem zakażonym i w jakimś momencie nie miał stroju ochronnego, będzie miał test. Należy jednak zachować rozsądek. Nie każdy lekarz miał kontakt z pacjentem zakażonym koronawirusem. Medycy mają całkowity priorytet w testowaniu, jeśli mają jakieś objawy. Zakażenie COVID-em ma swoje konkretne symptomy.
Kryteria zmieniamy sukcesywnie w zależności od drabinki epidemiologicznej. Im wyżej jesteśmy, tym wykonujemy ich więcej.

W żadnym kraju na świecie nie testuje się wszystkich osób w populacji, bo to dałoby fałszywy obraz sytuacji, i mogłoby wprowadzić chaos. Testuje się tych pacjentów, którzy mają objawy.

Godzina 14:48

Ministerstwo Zdrowia informuje o 79 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wśród nich jest 12 osób z województwa łódzkiego. 

Godzina 14:36

Wojska Obrony Terytorialnej udzielają wsparcia psychologicznego osobom, które są objęte kwarantanną, lub takim, które potrzebują pomocy w czasie epidemii. Mówił o tym w Programie I Polskiego Radia dowódca tych wojsk generał dywizji Wiesław Kukuła.

Uruchomiona została specjalna linia telefoniczna, pod którą dyżurują wojskowi z wykształceniem psychologicznym.

Godzina 14:33

Godzina 14:10

Na Wyspach są wczesne sygnały spowolnienia koronawirusa - mówi jeden z głównych doradców brytyjskiego rządu ws. zapobiegania epidemii. Eksperci od razu dodają jednak, że przed krajem jeszcze długa droga, a elementy kwarantanny mogą być utrzymywane aż do jesieni.

Godzina 14:05

Blisko milion złotych, po niespełna tygodniu zbiórki, zgromadzono na koncie Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. Środki zostaną przekazane na zakup respiratorów i innego niezbędnego sprzętu do szpitali w regionie. Czytaj więcej

Godzina 13:30

24 osoby z personelu medycznego szpitala w Skierniewicach wyłączono z codziennej pracy. Po tym jak na szpitalnym oddziale ratunkowym w szpitalu pojawiła się osoba zarażona koronawirusem medycy poddani zostali kwarantannie. Czytaj więcej

Godzina 12:40

Ministerstwo Zdrowia przypomina o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.

Godzina 12:18

Jutro do Polski przyleci z Chin kolejna dostawa materiałów medycznych potrzebnych do walki z koronawirusem. Sprowadzi je KHGM Polska Miedź. Prezes spółki Marcin Chludziński powiedział w Polskim Radiu 24, że łączona wartość tych transportów to 15 milionów dolarów, czyli około 60 miliardów złotych.

Godzina 12:06

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zabrała głos w sprawie wyborów.

Godzina 11:52

Ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej można pobrać arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty. Dziś język polski. Uczeń po pobraniu arkusza ze strony CKE rozwiązuje zadania w domu. Próbny egzamin się rozpoczął, ale nie obyło się bez problemów. Z powodów technicznych przestała działać strona CKE.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik zapewnia, że teraz wszystko już działa. Zapewnia również, że jutro i pojutrze - podczas próbnych egzaminów z matematyki i angielskiego - strony internetowe będą działały poprawnie.

Godzina 11:42

W Belgii jest prawie 12 tysięcy osób zakażonych koronawirusem, liczba zgonów w wyniku powikłań przekroczyła 500. Najnowszy bilans przedstawiło belgijskie centrum kryzysowe. W ciągu ostatniej doby zmarły 82 osoby u których wykryto patogen, nowych przypadków zakażeń jest ponad tysiąc. Hospitalizowanych jest obecnie ponad 4500 pacjentów, około 900 jest na oddziałach intensywnej terapii a prawie 700 jest podłączonych do respiratorów. Wirusolog Steven Van Gucht powiedział na konferencji prasowej, że liczba wykrytych zakażeń, oraz pacjentów w szpitalach wciąż jest wysoka i w najbliższych dniach będzie jeszcze rosła.

Godzina 11:31

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu doby wykonano ponad 3,8 tys. testów na obecność koronawirusa. Do tej pory przebadano dokładnie 46 607 próbek.

Godzina 11:24

Trwa posiedzenie gospodarczego sztabu kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.

Godzina 10:55

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości będą wnioskować o rozszerzenie dzisiejszego porządku prac Senatu o punkt dotyczący zmiany regulaminu izby. Chodzi o projekt PiS umożliwiający przeprowadzanie posiedzeń w formie zdalnej. Marek Martynowski, szef senackiej części klubu PiS powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że projekt jest wzorowany na rozwiązaniach zastosowanych w Sejmie. W jego ocenie nie ma potrzeby, aby w czasie epidemii senatorowie przyjeżdżali do parlamentu, ponieważ w ten sposób stwarzają zagrożenie.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Senat zajmie się przyjętym w ubiegłym tygodniu przez Sejm pakietem ustaw tworzących tarczę antykryzysową. Ich celem jest zniwelowanie negatywnych dla gospodarki skutków epidemii koronawirusa. Tarcza przewiduje miedzy innymi ochronę miejsc pracy, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach. Posiedzenie Senatu rozpocznie się o 15:00.

Godzina 10:23

Premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z samorządowcami. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że na 11:30 szef rządu zaprosił na telekonferencję marszałków województw i prezydentów największych miast.

Godzina 9:46

W ciągu 7 dni liczba zakażonych koronawirusem w Stanach Zjednoczonych zwiększyła się czterokrotnie i wynosi 142 tysiące. Ofiar śmiertelnych jest prawie 6 razy więcej niż tydzień temu - zmarło 2400 chorych.

Tragiczny bilans zanotowano w Nowym Jorku, gdzie życie straciło 1000 mieszkańców, a 8,5 tysiąca jest w szpitalach.

Godzina 9:25

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział, że epidemia koronawirusa w Polsce jest nadal w pierwszej fazie. Dlatego nie można jeszcze stawiać prognoz, ani, jak się wyraził, "prezentować hurraoptymizm". Minister Michał Dworczyk nie wykluczył wprowadzenia dalszych ograniczeń, związanych z epidemią koronawirusa. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w ciągu kilkudziesięciu godzin.

Godzina 9:18

W Rosji zostaną zaostrzone kary za naruszenie rygorów kwarantanny. Rząd przygotował już odpowiednie poprawki do kodeksu administracyjnego. Lokalne władze wielu rosyjskich miast zwracają uwagę, że część mieszkańców nie przestrzega zasad samoizolacji, a także nie stosuje się do podstawowych zaleceń sanitarnych.

Godzina 8:47

Ministerstwo Zdrowia podaje dane o 43 nowych przypadkach zakażenia potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. W tym gronie nie ma osób z województwa łódzkiego. 

Resort informuje jednocześnie o śmierci  czterech kolejnych osób zakażonych koronawirusem w Polsce. To 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 83-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 32-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie. Wszyscy pacjenci mieli współistniejące choroby. 

Godzina 8:44

Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Maksymowicz powiedział w Polskim Radiu 24, że produkowane są urządzenia, dzięki którym z jednego respiratora może korzystać dwóch pacjentów. Projekt stworzyli naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk.

Godzina 8:32

Gościem Rozmowy Dnia był senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o projekcie tarczy antykryzysowej.

Godzina 8:01

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że musimy się przygotować na długotrwałe wychodzenie ze stanu epidemii i kryzysu gospodarczego. Pani minister która była gościem Salonu Politycznego Trójki, podkreśliła, że nawet zniesienie stanu zagrożenia wirusem nie będzie oznaczało automatycznego powrotu do stanu normalnego.

Godzina 7:45

Dziś każdy 8-klasista będzie mógł spróbować swoich sił podczas egzaminu próbnego. O godz. 9 na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych pojawią się arkusze do samodzielnej pracy.

Godzina 7:40

Amerykańskie władze stanowe i lokalne zaczynają bardziej rygorystycznie podchodzić do reguł zwiększenia dystansu społecznego. Burmistrz Nowego Jorku zapowiada mandaty w wysokości 500 dolarów, na Hawajach i w Maryland doszło do aresztowań.

Godzina 7:31

Piętnastu polskich lekarzy wylatuje dzisiaj do Włoch. Przez następnych 10 dni mają pomagać miejscowym lekarzom w Lombardii, gdzie jest teraz najgorsza sytuacja w związku z epidemią koronawirusa.

W grupie, która w południe ma wylecieć do Włoch są lekarze ze szpitala przy Szaserów w Warszawie oraz medycy z grupy ratunkowej Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Na miejscu we Włoszech mają pomóc lekarzom ze szpitala polowego w mieście Brescia.

Godzina 7:20

Senat zajmie się dziś pakietem ustaw tworzących Tarczę Antykryzysową. Przepisy uchwalone przez Sejm mają zniwelować negatywne dla gospodarki skutki epidemii koronawirusa, czyli ochronić miejsca pracy, zmniejszyć obciążenia i zachować płynność finansową w firmach.

Rano nad przepisami będą obradować senackie komisje, pierwsza z nich Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zbierze się o godzinie 9.00. Natomiast posiedzenie Senatu rozpocznie się o godzinie 15.00.

Senatorowie będą obradować jednocześnie w trzech salach, tak aby zachować bezpieczną odległość. Każdy z nich będzie przemawiał z miejsca. Podobnie przedstawiciele rządu. 

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR/

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies