Logo Radio Łódź

Koronawirus w kraju, na świecie i w regionie łódzkim. Sprawdź najważniejsze informacje [RELACJA]

W województwie łódzkim mamy 190 przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie w całym kraju potwierdzono zarażenie COVID-19 u 1862 osób, 22 pacjentów zmarło. Sejm przyjął specustawę zawierającą pakiet wsparcia dla firm i pracowników dotkniętych epidemią koronawirusa. Nowe przepisy zwalniają mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia składek ZUS przez trzy miesiące Zmieniono również ordynację wyborczą, aby termin majowych wyborów prezydenckich dało się utrzymać.

  • W Polsce przebadano już ponad 42 tys. próbek na obecność koronawirusa. 1862 testów potwierdziło wynik pozytywny. W województwie łódzkim mamy 8 nowych potwierdzonych zachorowań. 

  • W Polsce zmarły 22 osoby zakażone koronawirusem. 

  • W ciągu ostatniej dobry w Hiszpanii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 838 osób, to najwięcej jak do tej pory, jeśli weźmiemy pod uwagę bilans dobowy.

  • We Francji ewakuowano ciężko chorych pacjentów z wschodniej części Francji. Placówki medyczne w tych regionach są przepełnione.

  • Odnotowano prawie 31 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 664 tysiące zakażonych.

  • W USA w stanie Illinois z powodu koronawirusa zmarło niemowlę. To pierwsza śmierć tak młodego dziecka z powodu patogenu, potwierdzona w USA. 

Tu możecie sprawdzić, jak wygląda aktualna sytuacja na świecie związana z pandemią koronawirusa.

Strona wymaga odświeżania

Godzina 20:50 

Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że w sytuacji kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa państwo musi bronić wszystkich swoich zasobów, zarówno gospodarczych, jak i kulturalnych.
Minister kultury powiedział w TVP Info, że zapisy przyjętej przez Sejm Tarczy Antykryzysowej obejmują również działania na rzecz ludzi i instytucji kultury. Tarcza antykryzysowa przewiduje też zmiany w ustawie o kinematografii dopuszczające premiery filmowe na platformach VOD i w Internecie oraz wydłużenie obowiązywania promes PISF dla produkcji filmowych. - Poszerzyliśmy w ministerstwie pulę zasiłków socjalnych, które zawsze były dla twórców. Zmieniliśmy także reguły naszych konkursów, które teraz będą inaczej rozliczane, a terminy zostaną przesunięte - dodał Piotr Glińśki. Zapowiedział też, że rząd uruchomi dwa nowe programy mające za zadanie wspierać kulturę w czasach kryzysu. Jeden z nich będzie dotyczył kultury w internecie.

Godzina 20:37

Wicepremier Piotr Gliński mówi, że rząd przygotowuje się na dalsze zwiększenie liczby zakażeń koronawirusem, celem jego działań jest zmniejszenie zasięgu epidemii.
Piotr Gliński powiedział w TVP Info, że temu służą wprowadzane ograniczenia. - Stosujmy się do zasad, o których mówimy - u pracy, na ulicy, w sklepach. Być może trzeba będzie wzmocnić jeszcze pewne regulacje. Decyzje należą do ministra zdrowia i premiera, ale poczekajmy. Chcemy zminimalizować proces rozwoju epidemii - powiedział Glińśki. 

Godzina 20:15

We Włoszech zmarło dziś 756 osób zarażonych koronawirusem, czyli o 133 osoby mniej niż wczoraj. Liczba wszystkich przypadków śmiertelnych zbliża się do 11 tysięcy. Minimalnie wzrosła liczba stwierdzonych nowych zakażeń.

Syria zanotowała pierwszą ofiarę śmiertelną koronawirusa. Oficjalne dane mówią, że w zniszczonym wojną domową kraju jest pięć przypadków zakażenia, ale organizacje pozarządowe twierdzą, że prawdziwa liczba ofiar i zainfekowanych jest ukrywana. 

W Moskwie od jutra będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu. Władze miasta chcą, aby przez tydzień Rosjanie bez wyraźnego powodu nie opuszczali swoich mieszkań. Do tej pory w całej Rosji zarejestrowano 1534 przypadki zakażenia koronawirusem, z czego ponad 1000 w samej stolicy.

Godzina 20:10

Ministerstwo zdrowia informuje, że zdiagnozowano 91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły dwie kolejne zainfekowane osoby. Są to: 72-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach i 89- letni mężczyzna ze szpitala w Myślenicach. Obaj mieli współistniejące choroby.
Potwierdzone nowe przypadki dotyczą: 40 osób z woj. mazowieckiego, 20 osób z woj. dolnośląskiego. W sumie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 1862, są 22 ofiary śmiertelne.

 Godzina 19:15

Zamknięto Klinikę Kardiologii Interwencyjnej szpitalu im. WAM w Łodzi. U jednego z pacjentów przyjętych przed tygodniem wykryto obecność koronawirusa.

Pacjenci, którzy przebywali w Klinice zostali przeniesieni do szpitala w Zgierzu. Oddział został zamknięty, a 44 osoby z personelu przeniesiono do kwarantanny. Przebieg choroby wywołanej przez koronawirusa u pacjenta z WAM-u był nietypowy - zakażenie uszkadzało serce pacjenta, a nie płuca, jak zazwyczaj. 

Personel medyczny z Kliniki Kardiologii Interwencyjnej WAM został poddany testom na obecność wirusa - dotychczas znane wyniki są ujemne. Pacjentów wymagających natychmiastowych działań kardiologicznych będzie przyjmować oddział w szpitalu im. Biegańskiego.

Godzina 19:00

Członek zespołu antykryzysowego Białego Domu doktor Anthony Fauci ostrzegł, że koronawirus może zabić nawet 200 tysięcy Amerykanów. Fauci powiedział, że restrykcje w Stanach Zjednoczonych będą mogły być zniesione po stworzeniu ogólnokrajowego systemu szybkich testów.

Godzina 18:44

Grupa polskich lekarzy wylatuje jutro do Włoch. 15-osobowy zespół będzie pomagał w walce z koronawirusem we włoskim mieście Brescia w Lombardii, gdzie sytuacja w związku z epidemią jest najtrudniejsza.

W skład polskiej grupy wchodzą lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego z Warszawy oraz medycy z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Godzina 18:10

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 756 osób zakażonych koronawirusem. Liczba chorych na COVID-19 w całym kraju zwiększyła się o 5217. Łącznie we Włoszech jest 10 779 ofiar śmiertelnych patogenu, do tej pory potwierdzono 97 689 przypadków zachorowań.

Godzina 17:33

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział w niedzielę, że kierowana przez niego spółka przeznaczy na walkę z koronawirusem kolejne 60 mln zł. Poinformował również, że w niedzielę dotarł pierwszy transport ochronnych masek, które PKN Orlen ma przekazać Agencji Rezerw Materiałowych oraz fundacjom.

Godzina 17:20

Trwa ewakuacja ciężko chorych pacjentów z wschodniej części Francji - z Alzacji i Lotaryngii oraz z Burgundii. Placówki medyczne w tych regionach są przepełnione, na oddziałach intensywnej terapii tamtejszych szpitali brakuje łóżek.

Godzina 17:15

W czasie epidemii pomoc dla służb medycznych płynie ze wszystkich stron. Powstaje mnóstwo internetowych zbiórek pieniędzy i środków ochrony osobistej, które zostaną przekazane szpitalom. Wspierać medyków chcą mniejsze organizacje, jak i większe fundacje. Czytaj więcej

Godzina 17:11

Starosta radomszczański Beata Pokora apeluje do właścicieli sklepów, barów, restauracji, firm handlowych o stworzenie sieci dostarczającej towary bezpośrednio do mieszkańców. Chodzi o najpilniejsze zakupy. Dzięki temu mają zostać zabezpieczone osoby, które nie wychodzą z domów w obawie przed zakażeniem. Czytaj więcej

Godzina 17:08

Po przeprowadzeniu testów na koronawirusa okazało się, że pacjenci i personel medyczny w szpitalu w Lesie Łagiewnickim w Łodzi nie są zakażeni koronawirusem i placówka może wrócić do normalnej pracy.

Godzina 16:29

Łódzkie inicjatywy Zupa na Pietrynie i Food not Bombs w czasie epidemii nie rezygnują z pomocy osobom bezdomnym. Organizacje do tej pory wydawały ciepłą zupę, którą potrzebujący mogli zjeść na miejscu. Teraz przygotowują pakiety z suchym prowiantem, albo przekazują jedzenie w pojemnikach na wynos. Czytaj więcej

Godzina 16:16

Coraz więcej seniorów zakłada konta w mediach społecznościowych. Dzięki temu mogą śledzić msze święte, które transmitowane są w sieci. Z wysoką aktywnością osób starszych w sieci spotkał się proboszcz ze Skierniewic. Czytaj więcej

Godzina 16:03

W ramach akcji 'LOT do domu" ponad 41 tysięcy Polaków powróciło do kraju, informuje ministerstwo spraw zagranicznych. Lotnicza operacja rozpoczęła się 15 marca, po zamknięciu polskich granic w związku z epidemią koronawirusa. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych narodowy przewoźnik pomógł też powrócić do swoich domów 700 obywatelom krajów Unii Europejskiej, a także kilkuset obywatelom innych państw.

Godzina 15:00

Skutki epidemii odbijają się na ogrodach zoologicznych. Właściciele ZOO Safari w Borysewie koło Poddębic apelują o wsparcie. W mediach społecznościowych zaprezentowali, jak wygląda trening i karmienie jednej z fok. Czytaj więcej

Godzina 14:27

Ministerstwo Zdrowia podaje dane o 54 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wśród nich jest 8 osób z województwa łódzkiego. - Potwierdzone wyniki dotyczą trzech młodych kobiet, jednego chłopca, trzech młodych kobiet i jednego mężczyzny w średnim wieku. To osoby w wielu 11-49 lat. W tej chwili w województwie łódzkim jest 190 osób z potwierdzonym zakażeniem - mówi rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

Resort informuje jednocześnie, że w szpitalu w Raciborzu zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 82-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące.

Godzina 14:02

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne koryguje rozkłady jazdy, a łódzkie firmy adaptują się do nowej sytuacji, zmieniając godziny pracy swoich zatrudnionych. Wszystko po to, aby zmniejszyć liczbę pasażerów dojeżdżających komunikacją miejską do dużych zakładów m.in. na Widzewie Przemysłowym i Nowym Józefowie. Czytaj więcej

Godzina 13:51

Oddział Chorób Wewnętrznych szpitala imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie objęty kwarantanną. U jednej z pielęgniarek testy wykazały obecność koronawirusa.

Godzina 13:01

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu doby wykonano ponad 4,1 tys. testów na obecność koronawirusa. Do tej pory przebadano ponad 42 tys. próbek.

Godzina 12:45

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii zmarło z powodu zakażenia koronawirusem 838 osób, to najwięcej jak do tej pory jeśli chodzi o bilans dobowy. W sumie liczba zmarłych w tym kraju sięgnęła 6 528 osób.

Godzina 12:13

Na Ukrainie potwierdzono sto nowych zakażeń koronawirusem. Ogólna liczba zakażonych podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch dni. Obecnie według danych ukraińskiego ministerstwa zdrowia. Covid 19 wykryto u 418 Ukraińców.

Godzina 12:06

Z województwa łódzkiego wpłynęło dotychczas 1359 wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie odroczenia terminu płatności składek. W całym kraju zrobiło to już ponad 18 tysięcy prowadzących własną działalność gospodarczą. Czytaj więcej

Godzina 12:00

W Kancelarii Premiera po raz kolejny zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Podczas posiedzenia, które odbywa się w trybie telekonferencji, jest omawiana sytuacja epidemiologiczna w kraju, zwłaszcza liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

Szczegóły premierowi Mateuszowi Morawieckiemu przekazują: minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Godzina 11:18

Prawie 31 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz 664 tysiące zakażonych - takie najnowsze dane podaje amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa, zajmujący się monitorowaniem pandemii koronawirusa. Większość ofiar, 20 tysięcy, to Europejczycy. Najgorsza sytuacja nadal panuje we Włoszech i w Hiszpanii, a w Stanach Zjednoczonych gwałtownie rośnie liczba zarówno ofiar jak i zakażonych.

Jedna trzecia ofiar na świecie to Włosi. W ich kraju zmarło ponad 10 tysięcy osób. W Hiszpanii liczba ofiar dochodzi do 6 tysięcy. Hiszpański rząd ma dzisiaj zdecydować o wprowadzeniu kolejnych restrykcji. Pracownicy, którzy nie są niezbędni w swoich przedsiębiorstwach, mają zostać w domach na co najmniej dwa tygodnie.

Nadal pogarsza się sytuacja w Stanach Zjednoczonych. W ciągu zaledwie dwóch dni podwoiła się liczba ofiar i teraz wynosi już ponad 2 tysiące osób. W Japonii zanotowano rekordowy jak na ten kraj wzrost liczby zakażonych o 68 osób. W Izraelu zainfekowanych jest już niemal 4 tysiące. 

Godzina 11:14

W ramach akcji 'Lot do domu" narodowy przewoźnik PLL LOT zrealizuje dzisiaj dziesięć rejsów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje na Twitterze, że zaplanowane loty, to połączenia z
z Singapuru, Londynu, Amsterdamu, Bergen, ze Sztokholmu, z Paryża, Chicago, Edynburga, z Limy i z Cancun.

Godzina 10:41

Bartosz  Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla money.pl i Wirtualnej Polski wytłumaczył wszystkie mechanizmy uchwalonej przez Sejm Tarczy antykryzysowej. Polecamy lekturę dla wszystkich przedsiębiorców.

Godzina 10:22

 Na terenie Niemiec zidentyfikowano 52 547 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w niedzielę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. W związku z pandemią COVID-19 zmarło do tej pory w sumie 389 osób, w tym w ciągu ostatniej doby 64 osoby. W Moskwie odnotowano ponad tysiąc przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w niedzielę mer rosyjskiej stolicy Siergiej Sobianin. Ocenił, że sytuacja "przeszła w nową fazę". Dzień wcześniej przypadków zachorowań w Moskwie było ponad 800

 

 

Godzina 9:22

Ministerstwo Zdrowia informuje o 79 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem . Potwierdzone przypadki dotyczą: 22 osób z woj. śląskiego, 12 osób z woj. lubelskiego, 12 osób z woj. opolskiego, 11 osób z woj. małopolskiego, 10 osób z woj. warmińsko-mazurskiego. Jednocześnie w szpitalu w Bytomiu zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 75-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące. W tym momencie potwierdzonych przypadków zarażania COVID-19 w Polsce jest 1717, zaś zmarłych 19.

Godzina 8:18 

W USA w stanie Illinois z powodu koronawirusa zmarło niemowlę. To pierwsza śmierć tak młodego dziecka z powodu patogenu, potwierdzona w USA. O śmierci niemowlęcia poinformował gubernator stanu. - Wiem, jak trudna jest ta wiadomość, szczególnie, gdy dotyczy tak małego dziecka - powiedział gubernator J.B. Pritzker - Jestem tym wstrząśnięty i każdy z nas powinien odczuwać smutek. Gubernator podkreślił, że zakażenie wirusem rzadko kończy się śmiercią wśród dzieci. Dyrektor departamentu zdrowia publicznego w stanie Illinois, Ngozi Ezike poinformował, że wszczęto dochodzenie w celu ustalenia dokładnej przyczyny i okoliczności śmierci.

Czytaj też: Sejm przyjął specustawę dotyczącą tarczy antykryzysowej

Godzina 8:13

Amerykanie mają superszybki test na koronawirusa. Rząd Stanów Zjednoczonych zatwierdził do użytku test dający wynik w ciągu pięciu minut. W przyszłym tygodniu urządzenia do badania próbek mają otrzymać szpitale oraz przychodnie w całym kraju. Federalna Administracja Żywności i Leków wydała zgodę na dystrybucję testów. Są to niewielkie przenośne urządzenia ważące zaledwie 3 kilogramy. Wprowadza się do nich próbki pobrane z gardła i nosa i po chwili na ekranie pojawia się wynik. Na pozytywny czeka się 5 minut, na negatywny 13. Produkująca je firma zapowiada, że od 1 kwietnia codziennie będzie dostarczać urządzenia mogące wykonać 50 tysięcy testów. Szybkie testy mogą znacznie uprościć i przyspieszyć walkę z epidemią koronawirusa.

Godzina 7:55

Ministerstwo Zdrowia apeluje o unikanie radzenia sobie ze stresem za pomocą używek. Proponuje aktywności, które mogą zredukować napięcia związane z koronawirusem.

(Fot. Ministerstwo Zdrowia)

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR/

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies