Logo Radio Łódź

23 marca - kolejny dzień zmagań z koronawirusem w kraju i w regionie

Do 749 wzrosła liczba zarażeń koronawirusem w Polsce. W województwie łódzkim mamy 111 przypadków zakażenia. Najwięcej osób jest z Łodzi, a dalej z powiatów zgierskiego, piotrkowskiego i łowickiego. Co jeszcze przyniesie dzień? Bądź z nami na bieżąco.

Strona wymaga odświeżania

Dzisiaj (23 marca) zmarła ósma osoba z powodu powikłań po zakażeniu koronawirusem. Mężczyzna miał też choroby współtowarzyszące.

Liczba zakażeń w całej Polsce wzrosła do 749. W województwie łódzkim to 111 przypadków. Szczegółowy raport z naszego regionu znajdziesz tutaj.

Cały czas trwają rozmowy na temat "Tarczy antykryzysowej". Dzisiaj poinformowano, że udogodnienia czekają także osoby na KRUS-ie.

Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował się rozszerzyć kryteria do wykonywania badań na obecność koronawirusa. Testy będą przechodzić wszystkie osoby z personelu medycznego, które będą miały jakiekolwiek objawy. Do tej pory wyznacznikiem przeprowadzenia testów było, czy ktoś miał kontakt z osobą zakażoną. Czytaj więcej

Strategię walki z koronawirusem zmieniają Brytyjczycy. Premier Boris Johnson w specjalnym orędzie zapowiedział zakaz wychodzenia z domów. Wyjątkami są robienie zakupów, sprawy medyczne, podróż do pracy i raz dziennie ćwiczenia.

Odwołano pierwsze GP Formuły 1 nowego sezonu. Pod coraz większym znakiem zapytania staje organizacja w wyznaczonym terminie Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Sezon przedwcześnie zakończyły piłkarskie ekstraligi kobiet i mężczyzn w Polsce.

Godzina 22:45

Szefowie bełchatowskiej kopalni węgla apelują do górników o przestrzeganie zasad higieny i procedur wprowadzonych po ogłoszeniu epidemii koronawirusa. To reakcja na doniesienia o potwierdzonych przypadkach zakażenia w bełchatowskiej spółce RAMB, należącej do koncernu PGE i współpracującej z kopalnią. - Wszystkie pozytywnie zdiagnozowane przypadki wystąpiły u osób, które nie miały bezpośredniego kontaktu z pracownikami produkcyjnymi Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Zarówno wydobycie węgla, jak i produkcja energii elektrycznej w bełchatowskim kompleksie energetycznym odbywają się bez zakłóceń - zapewnia Sandra Apanasionek, rzeczniczka PGE Polskie Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Czytaj więcej

Godzina 22:15

- Musicie zostać w domu - powiedział Brytyjczykom premier Boris Johnson w orędziu do narodu. \

Jedyne wyjątki, jakie dopuścił rząd to: robienie zakupów, wyjście związane z potrzebami medycznymi, podróżowanie do pracy, ale tylko w przypadku, gdy jest to niemożliwe do uniknięcia oraz - raz dziennie - ćwiczenia, takie jak bieganie. - Jeśli nie będzie się stosować, policja będzie miała możliwości by to wymusić - stwierdził szef konserwatywnego rządu.

Niepokój brytyjskiego rządu wywołał fakt, że w weekend część Brytyjczyków pojechała nad morze lub do parków miejskich, często nie stosując się do zasady zachowania odległości przynajmniej dwóch metrów w stosunku do innych osób.

W Zjednoczonym Królestwie w wyniku koronawirusa umarło jak na razie 335 osób.

Godzina 21:35

- Podpisałem decyzję, która rozszerza zakres pomocy udzielanej podmiotom leczniczym przez WOT m. in. w kwestii awaryjnej dostawy energii czy zabezpieczenia teleinformatycznego. Wojsko uruchomi także kolejne mobilne laboratorium, które będzie wykonywać testy na obecność - poinformował na Twitterze Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej.

Godzina 20:49

Pandemia koronawirusa niesie za sobą ryzyko nie tylko zdrowotne. Oszuści próbują wykorzystać sytuację do wyłudzeń pieniędzy. Najnowszym oszustwem jest sposób "na żołnierza WOT". Czytaj więcej

Godzina 20:45

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 57 pozytywnych wynikach badań na obecność koronawirusa. W tej grupie nie ma nikogo z województwa łódzkiego. Łącznie w Polsce odnotowano 749 zakażeń patogenem. Zmarło osiem osób. W Łódzkiem chorych jest 111 osób.

Godzina 20:08

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest zbyt wcześnie, by oceniać globalne skutki pandemii koronawirusa. Prezydent w mediach społecznościowych odbył sesję pytań i odpowiedzi dotyczących pandemii.

Jego zdaniem priorytetowymi zadaniami rządzących są ochrona życia i zdrowia ludzi oraz przeciwdziałanie skutkom kryzysu gospodarczego:

Prezydent Andrzej Duda dodał, że zadaniem władz jest teraz za wszelką cenę ratowanie miejsc pracy, przedsiębiorców i innych osób, które nie z własnej winy są poszkodowane przez epidemię. - Musimy działać tak, żebyśmy wyszli z tego stanu, w miarę możliwości, jak najbardziej obronną ręką - dodał.

Wcześniej prezydent przewodniczył posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w którym udział wzięli również przedstawiciele rządu oraz klubów i kół parlamentarnych . Jego tematem były zaproponowane przez rząd założenia"tarczy antykryzysowa". Przygotowywana specustawa ma pomóc przedsiębiorcom i pracownikom przetrwać ewentualny kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa.

Godzina 19:50

Za ok. kwadrans rozpocznie się polityczna debata Radia Łódź. Działania państwa w sprawie koronawirusa po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Naszymi gośćmi będą Anna Milczanowska (PiS), Tadeusz Woźniak (PiS), Dariusz Joński (KO), Dariusz Klimczak (PSL), Tomasz Trela (SLD). Zaprasza Przemysław Naze. Debatę możecie oglądać na naszym fanpage'u:

Godzina 19:05

Unijne kraje zgodziły się na poluzowanie zasad dyscypliny budżetowej. Decyzję podjęli ministrowie finansów 27 krajów akceptując propozycje Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Ta propozycja to część planu działań przygotowanego przez Brukselę, by złagodzić negatywne skutki koronawirusa. Chodzi o poluzowanie reguł dotyczących długu i deficytu finansów publicznych. Rygorystyczne reguły miały gwarantować, że unijne kraje będą trzymać w ryzach budżety. Teraz jednak z powodu koronawirusa państwa członkowskie wprowadzają plany antykryzysowe. Komisja uznała, że należy pozwolić im zadłużyć się i przekroczyć dozwolone limity, nie narażając się na sankcje.

Godzina 19:03

Agencja Badań Medycznych w porozumieniu z resortem zdrowia rozpoczyna badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz będzie wspierać prace nad poszukiwaniem skutecznej terapii. Badania będą realizowane w partnerstwie z polskimi i międzynarodowymi ośrodkami.

W ramach realizacji projektu wybrała trzy polskie ośrodki: Sieć Badawczą Łukasiewicz - Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem profesora Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej, Narodowe Centrum Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z międzynarodowymi ośrodkami.

Prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński podkreślił, że wymienione polskie ośrodki prowadzą już badania w kierunku skutecznej terapii lub szczepionki przeciwko wirusowi. Chodzi o badania kliniczne w kierunku chlorochininy - leku przeciwmalarycznego wykorzystywanego do zapobiegania ciężkim powikłaniom płucnym, badania w kierunku tak zwanych terapii fagowych oraz enzymów proteazowych. Według niego, opracowanie zupełnie własnej polskiej szczepionki czy terapii jest mało prawdopodobne, natomiast jest nadzieja, że prace polskich naukowców przyczynią się do ich powstania i jakaś ich część będzie opracowana dzięki wykorzystaniu pracy polskich zespołów badawczych.

Na początek Agencja Badań Medycznych przeznacza na ten cel 5 milionów złotych, ale w zależności od potrzeb środki będą zwiększane.

Godzina 18:53

Samorządy w województwie łódzkim proponują pomoc przedsiębiorcom poszkodowanym przez stan epidemii. W Łodzi zaprezentowano dziś (23.03), zapowiadany od zeszłego tygodnia pakiet wsparcia dla przedsiębiorców. Czytaj więcej

Godzina 18:42

Na świecie z powodu epidemii koronawirusa zmarło do tej pory 16 tysięcy osób, a 360 tysięcy to osoby zakażone patogenem. Tak informują naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Maryland, którzy zajmują się zbieraniem danych na temat zachorowań. Najgorsza sytuacja jest we Włoszech, gdzie w ciągu ostatniej doby zmarło niemal 600 osób, a liczba ofiar przekroczyła sześć tysięcy. W Italii zaczynamy jednak obserwować trend spadkowy. W Hiszpanii liczba ofiar przekroczyła z kolei dwa tysiące.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus w czasie wideokonferencji prasowej podkreślał, że pandemia bardzo szybko się rozwija. - Od pierwszego przypadku zakażenia do poziomu 100 tysięcy zainfekowanych minęło 67 dni. Od 100 do 200 tysięcy już tylko 11 dni, a od 200 do 300 tysięcy zaledwie 4 dni - mówił.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że wirus jest już obecny w niemal wszystkich krajach świata.

Szef WHO mówił też, że wśród ofiar śmiertelnych oraz wśród osób zakażonych jest wielu lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Tedros Adhanom Ghebreyesus apelował o szczególną ochronę ich zdrowia i życia. - Nawet, jeśli wszystkie inne środki zostaną powzięte to jeśli ochrona pracowników służby zdrowia nie będzie priorytetem, umrze wiele osób, bo lekarz, który mógłby ich uratować sam jest chory.

Szef WHO po raz kolejny zaapelował do rządów krajów członkowskich o podjęcie zdecydowanych kroków. Chodzi o wykonywanie testów na każdej osobie podejrzanej o zakażenie i o natychmiastowe izolowanie zainfekowanych.

Wiele krajów na świecie wprowadza w ostatnich godzinach kolejne restrykcje i zamyka granice. Godzina policyjna obowiązuje w Arabii Saudyjskiej i w Indiach. Za wyjście z domu bez potrzeby w Jordanii i Argentynie można trafić do więzienia.. Jordania zamyka właśnie wszystkie sklepy, a żywność i jedzenie w tym kraju może być dostarczane jedynie w dostawach do domów.

Godzina 18:33

Pierwszych 30 tysięcy litrów płynu dezynfekcyjnego opuściło zakład należący do "Polskiej Miedzi". Ta partia preparatu trafi - jako darowizna - do szpitali i miejsc użyteczności publicznej.

Prezes KGHM-u, podczas spotkania z wicepremierem Jackiem Sasinem zapewnił też, że koncern w najbliższym czasie zamierza kupić od Chińczyków kilkaset respiratorów. -Zaangażowanie strategicznych polskich spółek w walkę z epidemią jest duże. Należące do Skarbu Państwa przedsiębiorstwa, przekazały do tej pory ponad 70 milionów złotych na zakup sprzętu medycznego. Cały czas są kolejne deklaracje wsparcia - nie ukrywał Jacek Sasin.

Szef holdingu miedziowego poinformował też, że od dziś jedna z jego spółek zajmuje się produkcją atestowanych maseczek chirurgicznych. Dzienna produkcja to przynajmniej 3 tysiące sztuk. Na tego typu działalności KGHM nie będzie zarabiał.

Godzina 18:31

Przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki powiedział po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że było to pożyteczne spotkanie na którym omówiono szerokie spektrum spraw. W spotkaniu uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, a także przedstawiciele rządu i opozycji. Głównym tematem dyskusji była tzw. "tarcza antykryzysowa" mająca na celu niwelowanie skutków pandemii koronawirusa. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że jest zadowolony z przebiegu spotkania.

Ryszard Terlecki dodał, że na wniosek PSL zostanie powołany zespół, który będzie na bieżąco omawiał stan spraw i przedstawianych przez rząd projektów, dotyczących sytuacji zdrowotnej i gospodarczej.

Szacowana wartość proponowanego przez rząd pakietu działań osłonowych dla gospodarki do około 212 mld złotych. Składa się na niego pięć filarów: ochrona miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.

Godzina 18:27

W całej Polsce jest obecnie hospitalizowanych 1 tys. 138 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 55 tys. 301 osób, a nadzorem epidemiologicznym 51 tys. 142. Po powrocie do kraju do kwarantanny zostało zgłoszonych dodatkowych 95 tys. 445 osób.

Godzina 18:10

18-29 września 2020 roku - to nowy termin eliminacji 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. - Z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa Narodowy Instytut Fryderyka Chopina - organizator konkursu - podjął decyzję o przeniesieniu eliminacji z kwietnia na wrzesień - mówi Aleksander Laskowski, rzecznik prasowy konkursu.

Do przesłuchań eliminacyjnych zakwalifikowano 164 pianistów z 33 krajów. Najliczniej reprezentowani będą przedstawiciele Chin - 43 pianistów. Podczas przesłuchań usłyszymy też 31 Japończyków, 18 Polaków oraz 16 pianistów z Korei Południowej. Do konkursu zakwalifikowali się też między innymi reprezentanci: Francji, Włoch, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Jurorzy wybiorą 80 pianistów, którzy wezmą udział w konkursie, a ich nazwiska poznamy bezpośrednio po zakończeniu eliminacji.

Na 18. Konkurs Chopinowski napłynęła rekordowa liczba ponad 500 zgłoszeń. Współorganizatorem wydarzenia jest radiowa Dwójka, a Polskie Radio patronem medialnym.

Godzina 17:46

Przewodniczący PO Borys Budka powiedział po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświeconego Tarczy Antykryzysowej, że opozycja oczekuje zwiększenia liczby testów na koronawirusa.

W spotkaniu wzięli udział prezydent, przedstawiciele rządu i opozycji. Zdaniem Borysa Budki zwiększenie liczby testów ograniczy możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. Przewodniczący PO powiedział, że opozycja chce, aby osoby narażone na kontakt z koronawirusem miały możliwość wykonania testów.

Opozycja zapowiedziała, że włączy się w wypracowanie szczegółów Tarczy Antykryzysowej, mającej na celu niwelowanie skutków epidemii koronawirusa.

Szacowana wartość pakietu działań osłonowych dla gospodarki to około 212 miliardów złotych. Na pakiet składa się pięć filarów: ochrona miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.

Godzina 17:34

Niemiecka kanclerz Angela Merkel nie jest zakażona koronawirusem. - Jej test jest negatywny- poinformował rzecznik niemieckiego rządu.

Merkel została poddana testowi, bo kilka dni temu miała kontakt z lekarzem, jak się potem okazało- zakażonym koronawirusem. Przebywa w kwarantannie domowej.

Jak poinformowano, kanclerz będzie poddana kolejnym testom.

Godzina 17:30

Rząd podejmie działania, by w obecnej sytuacji - w związku z pandemią koronawirusa - oprócz małych i średnich, wspierać także duże firmy, w tym spółki Skarbu Państwa - poinformował Jacek Sasin wicepremier, minister aktywów państwowych podczas wizyty w KGHM Polska Miedź w Lubinie. - Straty będą odczuwalne przez różnej wielkości firmy. My się staramy się je ograniczyć, temu służy procedowana właśnie specustawa - uzupełnił.

Minister Sasin zwrócił też uwagę na rolę spółek Skarbu Państwa w obecnej sytuacji. - Spółki te to jest dziś narzędzie, które mamy jako państwo, by zabezpieczać naszą gospodarkę przed skutkami obecnej sytuacji związanej z pandemią, ale również, by pomagać i wprowadzać działania chroniące obywateli - zaznaczył.

Do tej pory spółki Skarbu Państwa przekazały ponad 70 mln zł na walkę z koronawirusem. Cały czas zgłaszane są kolejne deklaracje wsparcia.

Godzina 17:10

PGE Polska Grupa Energetyczna przekazała blisko 4 miliony złotych siedmiu szpitalom w Polsce na walkę z koronawirusem przekazała siedmiu szpitalom. Środki otrzymały placówki m.in. w Bełchatowie i Zgierzu. Czytaj więcej

Godzina 16:34

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych ośmiu pozytywnych wynikach na koronawirusa. Wśród tych zakażonych są dwie osoby z województwa łódzkiego.Łącznie w Polsce stwierdzono 692 przypadki, osiem osób zmarło.

Godzina 16:18

Grand Prix Azerbejdżanu, czyli zawody które miały zainaugurować 7 czerwca tegoroczny sezonu wyścigowy kierowców Formuły 1 zostało przełożone. Na razie nie wiadomo czy i kiedy impreza się odbędzie. Pierwotnie w kalendarzu wyścigowym znalazły się 22 wyścigi, pierwszych osiem zostało jednak odwołanych z powodu pandemii koronawirusa. Prawdopodobnie na zorganizowanie dużej części z nich zabraknie miejsca i czasu. Na tę chwilę organizatorzy liczą na to, że sezon rozpocznie się 14 czerwca podczas Grand Prix Kanady.

Godzina 16:10

Zmarł pracownik Parlamentu Europejskiego, u którego wykryto koronawirusa. Rzecznik Europarlamentu potwierdził tę informację brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej.

41-letni pracownik był zatrudniony w dziale zajmującym się informatyką i logistyką. To pierwsza śmierć pracownika unijnej instytucji po wykryciu koronawirusa.

Godzina 16:02

Prezydent Andrzej Duda powiedział po zakończeniu spotkania Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że opozycja włączy się w wypracowanie szczegółów Tarczy Antykryzysowej, mającej na celu niwelowanie skutków epidemii koronawirusa. Prezydent podkreślił, że zobowiązanie do współpracy z opozycją podjął szef rządu Mateusz Morawiecki: - Pan premier zobowiązał się do tego, że opozycja będzie mogła brać udział w pracach nad ostateczną wersją tych przepisów. To jest dla mnie bardzo ważne, bo daje szanse na narodowy konsensus na naszej scenie politycznej co do tych bardzo potrzebnych rozwiązań. One są potrzebne rodzinom, polskiej gospodarce. Potrzebne są zwolnienie z ZUS-u, podobne zwolnienia z KRUS-u dla rolników.

Szacowana wartość pakietu działań osłonowych dla gospodarki to około 212 miliardów złotych. Na pakiet składa się pięć filarów: ochrona miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.

Godzina 15:55

Rolnicy ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będą zwolnieni z opłacania składek emerytalno-rentowych w drugim kwartale tego roku. Poinformował o tym w mediach społecznościowych minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu podkreślił, że inicjatywę w tej sprawie zgłosił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zaapelował do rządu, by w projekcie ustaw ujętych w tarczy antykryzysowej uwzględnić potrzeby producentów żywności. Chodzi o tymczasowe zwolnienie z płacenia składek w KRUS, wzorem propozycji dla ubezpieczonych w ZUS.

W drugim kwartale, miesięczna wysokość składki w KRUS na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie miała wynieść 42 złote , zaś składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe - 97 złotych.

Sejm będzie pracować nad rozwiązaniami ujętymi w tarczy antykryzysowej w piątek.

Godzina 15:45

Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował się rozszerzyć kryteria do wykonywania badań na obecność koronawirusa. Testy będą przechodzić wszystkie osoby z personelu medycznego, które będą miały jakiekolwiek objawy. Do tej pory wyznacznikiem przeprowadzenia testów było, czy ktoś miał kontakt z osobą zakażoną. Czytaj więcej

Godzina 14:55

Prawie 700 przypadków koronawirusa zarejestrowano w krajach bałtyckich. Najwięcej chorych w ciągu ostatniej doby przybyło na Łotwie. Litwini w obawie przed chorobą wprowadzają kolejne ograniczenie.

Godzina 14:46

Nauczyciele będą mieli obowiązek zdalnego realizowania podstawy programowej, będą też mogli wystawiać oceny. Nowe przepisy ministerstwa edukacji narodowej będą obowiązywały od środy (25 marca).

Rzeczniczka MEN Anna Ostrowska mówi, że za rozplanowanie zdalnej pracy będzie odpowiadał dyrektor. - Nadal zostawiamy do dyspozycji dyrektora ustalenie tego trybu nauczania i trybu wystawiania ocen - mówi Anna Ostrowska. - Stawiamy na to, żeby nauczyciel wspólnie z rodzicami, uczniami i dyrektorem szkoły uzgodnił ten tryb pracy, który będzie najlepszy dla wszystkich stron - dodaje. Rzeczniczka podkreśla, że zdalna praca nie może przeciążać ucznia i musi być odpowiednia do możliwości, które ma w domu.

Obecnie z platformy e-podręczniki.pl korzystają dwa miliony unikatowych użytkowników. Centralna Komisja Egzaminacyjna na Twitterze poinformowała, że w ubiegłym tygodniu plik z zadaniami z jej strony ściągnęło około 175 tysięcy osób.

Szkoły będą zamknięte do Świąt Wielkanocnych.

Godzina 14:24

Żona mężczyzny, który zmarł w szpitalu w Tychach, została objęta kwarantanną, pozostali członkowie jego rodziny zostali skierowani do szpitala. 

Godzina 14:11

Prawie 29 tysięcy polskich obywateli powróciło do kraju w ramach akcji LOTdoDomu - poinformował rzecznik PLL LOT Michał Czernicki. Jeszcze dzisiaj samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT zabierają Polaków i uprawnionych do tego cudzoziemców między innymi z Bangkoku, Chicago, Miami, Dublina, Genewy, Helsinek, Budapesztu i Nicei. Na dziś planowanych jest w sumie 18 rejsów.

W kolejnych dniach LOT przywiezie polskich obywateli z Dubaju, Cancun, Varadero, Rio de Janeiro, Larnaki, Kapsztadu, Bergen i Dublina - to jutro, a w środę z Bangkoku, Chicago i Zanzibaru. LOT wprowadził także możliwość powrotu z zupełnie nowych kierunków takich jak między z Malediwów, Sydney w Australii, a także z Filipin i Wietnamu z międzylądowaniem w Singapurze.

W ostatni piątek do akcji "LOTdoDomu" dołączyli także przewoźnicy Polonus i PKP Intercity. Uruchomione zostały dodatkowe połączenia krajowe - pociągi i autokary rozwożą pasażerów z Lotniska Chopina do domu bez dodatkowych kosztów.

Godzina 14:05

Pięciu pracowników opoczyńskiego szpitala jest zarażonych COVID-19. Wszystkie pracowały w obrębie bloku operacyjnego. Blok został zamknięty, ograniczono również pracę niektórych oddziałów. Czytaj więcej

Godzina 13:21

Potwierdzone wyniki w województwie łódzkim dotyczą dwóch kobiet w średnim wieku i jednego młodego mężczyzny. To osoby od 30 do 61 roku życia. Wszystkie osoby miały bezpośrednie kontakty z osobami zakażonymi. Stan wszystkich osób jest dobry.

Godzina 12:37

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wśród nich są trzy osoby z województwa łódzkiego. Jednocześnie ministerstwo podaje, że zmarła ósma osoba zakażona koronawirusem - to 83-letni mężczyzna, który przebywał w szpitalu w Tychach. Mężczyzna miał choroby współistniejące. Dodatkowo, Jedna osoba z woj. wielkopolskiego zostaje wyłączona z dotychczasowych wyliczeń. Służby sanitarno-epidemiologiczne z woj. wielkopolskiego i dolnośląskiego, zajmujące się zakażoną osobą, uwzględniły ją w swoich raportach - dublując wynik.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem to 684, w tym osiem osób zmarłych.

Godzina 12:21

Ponad dobę muszą czekać tiry chcące przejechać przez przejście polsko-ukraińskie w Korczowej na Podkarpaciu. To jedyny punkt graniczny z Ukrainą funkcjonujący w tym województwie. Odbywa się tam również przejazd busów czy autokarów z obywatelami tego kraju.

Godzina 12:14

W ciągu doby wykonano ponad 2,5 tys. testów na obecność koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia przedstawia najnowszy raport.

Godzina 11:47

Łodzianie, którzy silnie przeżywają sytuację stresową związaną z panującą epidemią koronawirusa, przymusową izolacją i kwarantanną mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy i wsparcia psychologicznego. Czytaj więcej

Godzina 11:23

W Belgii potwierdzono kolejne zakażenia koronawirusem i zgony, ale wzrost nie jest tak wysoki jak w ostatnich dniach. W ciągu minionej doby potwierdzono ponad 340 przypadków koronawirusa, 13 osób zakażonych patogenem zmarło.

W Belgii obecnie zakażonych jest ponad 3700 osób. Liczba zgonów wzrosła do 88. W szpitalach przebywa ponad 1600 osób.

Godzina 11:00

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powiedział, że rok akademicki może zostać przedłużony w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Wicepremier, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia wyjaśnił, że przedłużenie roku akademickiego jest możliwe, jeśli uczelnie nie wrócą do normalnego funkcjonowania po Wielkanocy.

- W przypadku uczelni jest to dużo prostsze, niż w przypadku szkół. Chociażby dlatego, że rok akademicki z formalnego punktu widzenia trwa do 30 września, czyli być może wystarczy nieco skrócić wakacje, przedłużyć sesję egzaminacyjną i sięgnąć po takie metody jak możliwość zaliczania zajęć online - mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W ubiegłym tygodniu rząd przedłużył zawieszenie działalności szkół i uczelni wyższych do świąt.

Godzina 10:55

60-latka z Krakowa została przyłapana na złamaniu kwarantanny. Kobieta chciała pojechać do Niemiec, mimo bezwzględnego zakazu opuszczania mieszkania. Policjanci zatrzymali ją na dworcu autobusowym w Krakowie.

Godzina 10:50

Rośnie liczba wykonywanych testów w kierunku koronawirusa. Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział TVP Info, że przeprowadzono już ponad 19 tysięcy badań, w ciągu doby przebadano blisko 3 tysiące próbek, a możliwości diagnostyczne - to ponad 4 tysiące i z dnia na dzień ta liczba rośnie.

Rzecznik resortu wyjaśnił, że badania nie są wykonywane w pierwszych dniach, bo dopiero około 7 dnia od zakażenia testy są wiarygodne.

Godzina 10:44

Prawie 14,5 tysiąca ofiar śmiertelnych i 341 tysięcy osób zakażonych - to dane na temat pandemii koronawirusa na świecie, podawane przez naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Maryland. Wirus jest niemal we wszystkich krajach świata.

Godzina 10:34

Największy szpital w Polsce zamyka kolejne oddziały. Taką decyzję podjęły władze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dziś rano. To Oddział Kliniczny Nefrologii i Dializoterapii wraz ze Stacją Dializ oraz Oddział Kliniczny Angiologii.

Wczoraj z powodu koronawirusa wykrytego u trójki pracowników, szpital zamknął oddziały Reumatologii oraz Immunologii. Przebywający na oddziałach pacjenci oraz personel medyczny i niemedyczny zostali objęci obowiązkową kwarantanną. Wszyscy mają zostać poddani testom na obecność wirusa SARS-CoV-2. Do czasu zakończenia kwarantanny, szpital wstrzymał przyjęcia na wszystkie oddziały kliniczne.

Godzina 10:13

Rząd rozważa możliwość wprowadzenia kolejnych ograniczeń, mających przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Mówił o tym w Programie 3. Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Mueller. Decyzji można się spodziewać w tym tygodniu.

Rzecznik powiedział, że Polacy są zdyscyplinowani, jeśli chodzi o przestrzeganie wprowadzonych do tej pory ograniczeń. Jednak niektórzy w mniejszym zakresie respektują wprowadzone zakazy i zalecenia. Rząd rozpatruje więc różne rozwiązania do wprowadzenia - powiedział Piotr Mueller podkreślając, że ministrowie nie wykluczają żadnego wariantu.

Godzina 10:09

Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiedział, że sklepy będą mogły być zaopatrywane w niedziele. Postulowały to niektóre organizacje pracodawców.

Piotr Mueller powiedział w Programie 3. Polskiego Radia, że propozycje przywrócenia handlu w niedziele w związku z epidemią koroanwirusa nie spotkały się z aprobatą przedstawicieli pracowników. - To jest sytuacja, którą trzeba będzie przedyskutować - powiedział rzecznik rządu. Dodał, że sklepy będą mogły być zaopatrywane w niedziele, natomiast sprawa handlu w niedziele jest przedmiotem różnic między pracownikami a pracodawcami.

Dziś zbierze się Rada Dialogu Społecznego która ma się zająć rządowym projektem planu antykryzysowego.

Godzina 9:47

W Rosji do 438 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby rosyjskie służby sanitarne zdiagnozowały 71 nowych przypadków.

Godzina 9:44

Nieco mniej przypadków łamania kwarantanny zanotowali policjanci i wspierający ich w kontrolach funkcjonariusze innych służb. W ciągu ostatniej doby sprawdzono ponad 79 tysięcy osób poddanych przymusowej kwarantannie. Uchybienia w przestrzeganiu tego rygoru stwierdzono w 318 przypadkach. To o 21 mniej niż dzień wcześniej.

Policjanci otrzymali od osób objętych kwarantanną ponad 180 próśb o pomoc. Chodziło głównie o zakup żywności, wysłanie przesyłki czy wyniesienie śmieci z domu.

Godzina 9:06

Porannym gościem Rozmowy Dnia był dziś (23 marca) profesor Adam Antczak, prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Maciej Trojanowski rozmawiał z nim m.in. o laboratorium, które będzie wykonywać testy na obecność koronawirusa. Czytaj więcej

Godzina 8:38

Ministerstwo Zdrowia informuje o 15 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Wśród nich nie ma osób z województwa łódzkiego.

Godzina 8:30

Premier Japonii nie wyklucza możliwości przełożenia terminu igrzysk olimpijskich z powodu epidemii koronawirusa. Kanada jako pierwsze państwo zdecydowała, że nie wyśle sportowców na Igrzyska Olimpijskie do Tokio. Zaapelowała do WHO i MKOL, aby już teraz podjąć decyzję o przełożeniu o rok największej imprezy sportowej świata.

Premier Japonii Shinzo Abe po raz pierwszy zasugerował, że przełożenie Igrzysk Olimpijskich w Tokio może być nieuniknione, jeśli koronawirus zagrozi bezpieczeństwu uczestników Olimpiady. Premier zapewniał parlament, że na razie przygotowania do Igrzysk prowadzone są zgodnie z planem.

Tymczasem decyzję o wycofaniu sportowców z Igrzysk w Tokio podjęła już Kanada. W opinii tamtejszych władz zagrożenie dla bezpieczeństwa sportowców jest tak duże, że padła propozycja przełożenia Igrzysk o rok.

Australijski Komitet Olimpijski przekazał dziś sportowcom tego kraju informację, aby w planach treningowych uwzględniać scenariusz przeprowadzenia Igrzysk dopiero w 2021 roku. Do tej pory w Japonii - poza wycieczkowcem Diamond Princess - stwierdzono 1055 przypadków zakażenia koronawirusem. 37 osób zmarło. W Japonii obowiązuje 14-dniowa kwarantanna dla osób powracających do tego kraju z USA.

Godzina 7:58

Dzisiejsze posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego będzie kolejnym etapem konsultacji rządowego programu antykryzysowego. Mówił o tym w Programie 1. Polskiego Radia wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołał prezydent Andrzej Duda. Jacek Sasin przypomniał, że prezydent już od zeszłego tygodnia prowadził konsultacje w sprawie tak zwanej tarczy antykryzysowej, a w piątek otrzymał od rządu gotowy projekt ustawy. Wicepremier dodał, że na posiedzeniu RBN z projektem zapoznają się przywódcy partii opozycyjnych.

Jacek Sasin powiedział, że nie przewiduje wprowadzenia poważniejszych zmian do rządowego projektu. Podkreślił, że powinien on jak najszybciej zostać wprowadzony w życie.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w formie wideokonferencji rozpocznie się w południe.

Godzina 7:30

Wczoraj ruszyła strona grarantanna.pl, na której można znaleźć propozycje aktywności, dzięki którym czas w domu minie szybko i aktywnie.

Godzina 7:12

W Chinach kontynentalnych przez kolejną dobę nie potwierdzono żadnego nowego przypadku lokalnego zakażenia koronawirusem. Wszystkie 39 nowych infekcji wykryto u osób, które przybyły z zagranicy. Poinformowała o tym państwowa komisja zdrowia w Chinach.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką