Logo Radio Łódź

21 marca - kolejny dzień zmagań z koronawirusem w kraju i w regionie [RELACJA]

Do 536 wzrosła liczba zarażeń koronawirusem. W województwie łódzkim mamy 91 przypadków zakażenia.

Strona wymaga odświeżania 

Podsumujmy dzień 21 marca. Dzisiaj ministerstwo zdrowia poinformowało o 44 nowych przypadkach koronawirusa, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi. Ogółem stwierdzono w Polsce 536 przypadków zakażenia, pięć osób zmarło.

W województwie łódzkim mamy 91 przypadków zarażenia koronawirusem. Pacjenci chorzy i z podejrzeniem zakażenia leżą w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi oraz w zgierskiej placówce, która została zamieniona w szpital zakaźny.

Arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś po raz kolejny zaapelował do wiernych, aby w niedzielnej mszy świętej uczestniczyli poprzez transmisje w mediach. Arcybiskup podkreślił, że pozostanie w domach to wyraz naszej miłości do drugiego człowieka.

54-latek, który uciekł ze zgierskiego szpitala i został złapany przez policjantów w łódzkiej kamienicy, jest zakażony koronawirusem. Za sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób grozi mu do 8 lat więzienia.Sanepid ustala, z kim miał styczność

Zmiany w Tarczy Antykryzysowej. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że do zapisów o Tarczy Antykryzysowej zostanie wprowadzony zapis mówiący o zwolnieniu części przedsiębiorców ze składek ZUS. Chodzi o kwotę należną za trzy miesiące, jeśli dany przedsiębiorca będzie miał przychody niższe o ponad 50 procent względem lutego.

Mimo konieczności odsunięcia od pracy 26 pracowników, Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie działa normalnie. Do placówki zgłosiła się pacjentka z koronawirusem i o tym nie poinformowała. Spowodowało to konieczność kwarantanny dla części pracowników bełchatowskiego szpitala.

Godzina 21.30

Trzy oddziały wojewódzkiego szpitala w Skierniewicach zostały objęte reżimem sanitarnym. Pracujący w nich personel medyczny odesłano na domową kwarantannę. Takie działania podjęła dyrekcja szpitala i inspekcja sanitarna po wykryciu koronawirusa u osoby, która mogła mieć kontakt z częścią personelu i pacjentów. Czytaj więcej

Godzina 21.05

Ograniczenia dotyczące planowych badań i zabiegów operacyjnych w większości przypadków nie dotyczą pacjentów onkologicznych. Dlatego mimo zagrożenia epidemicznego ich badania i zabiegi odbywają się bez zmian. - Pacjenci chorzy na raka nie mogą czekać na koniec pandemii - podkreśla Justyna Teubler ze szpitala im. Kopernika w Łodzi. - Ograniczenia, które wprowadziliśmy nie dotyczą pacjentów onkologicznych. Oznacza to, że pacjenci ci są poddawani diagnostyce i terapii. Czytaj więcej

Godzina 20.40

Ministerstwo zdrowia poinformowało o 44 nowych przypadkach koronawirusa, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi. Ogółem stwierdzono w Polsce 536 przypadków zakażenia, pięć osób zmarło. Nowe przypadki dotyczą: 20 osób z województwa mazowieckiego, 15 osób z łódzkiego, 5 osób z wielkopolskiego, 2 osób z kujawsko-pomorskiego i po jednej osobie z województw lubelskiego i świętokrzyskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 536/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dzienny raport o koronawirusie. 1047 osób hospitalizowanych w całej Polsce. 54814 osób objętych kwarantanną. 

Godzina 19.25

Choć przez obiekty sportowe zamiast tłumów kibiców przewijają się raczej kłęby kurzu niczym w westernach, to i zawodnicy, i kibice znaleźli sobie zajęcie. Sprawdzaliśmy co się dzieje w klubach z łódzkiego i nie tylko. Rozmawialiśmy też z trenerką personalną. Jak wygląda łódzki i światowy sport w czasie pandemii koronawirusa? Zobaczcie sami

Godzina 19:22

Na skutek koronawirusa we Włoszech w ciągu minionej doby zmarły 793 osoby - najwięcej od początku epidemii. Liczba wszystkich ofiar patogenu w tym kraju wzrosła do 4825. W sumie zakażenie COVID-19 stwierdzono tam u 53578 osób.

Szef ochrony cywilnej Angelo Borrelli poinformował, że w tej chwili na koronawirusa leczy się ponad 42 tysiące osób. Niemal 27 tysięcy przebywa w szpitalach, z czego ponad 2800 na oddziałach intensywnej terapii. Stwiedzono ponad 3 tysiące nowych zarażeń.

Dyrektor Państwowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro zaapelował, aby starsze osoby pod żadnym pozorem nie wychodziły z domu: „Jak wynika z naszych obliczeń, średnia wieku zakażonych koronawirusem, to 63 lata. Średnia wieku zmarłych, to blisko 80 lat”. Zwrócił uwagę, że wiele osób nie stosuje się do nakazów rządu opuszczając swoje mieszkania bez ważnej potrzeby. Jak poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych, policja stwierdziła wczoraj 10 tysięcy takich przypadków.

Godzina 19:21

Łódzcy terapeuci będą bezpłatnie pomagać lekarzom w czasie epidemii. Wsparcie psychologiczne zaoferowała medykom Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi. Czytaj więcej

Godzina 19:15

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w związku z epidemią koronawirusa w Polsce hospitalizowanych jest obecnie 1047 osób.

Liczba objętych kwarantanną wynosi 54 tysiące 814, a liczba osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju wynosi 74 tysiące 106. Ponadto 56 tysięcy 623 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.

Do tej pory stwierdzono w Polsce 492 przypadki koronawirusa, pięć osób zmarło.

Godzina 19:00

U 76 osób z województwa łódzkiego wykryto do tej pory zakażenie koronawirusem. Najwięcej osób jest z Łodzi, a dalej z powiatów zgierskiego, piotrkowskiego i łowickiego. Ile osób przebywa w kwarantannie? Ile pod nadzorem epidemiologicznym? Sprawdźcie raport

Godzina 18:08

Kolejne potwierdzone przypadki zakażenia koronowirusem - w województwie łódzkim to 19 osób. Razem daje to 76 przypadków w naszym regionie. Osoby te są w wieku od dwóch do 81 lat. - Wszyscy mieli bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi. Ich stan jest dobry - informuje Dagmara Zalewska z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

W całym kraju nowych przypadków stwierdzono 40, łącznie 492.

Godzina 17:44

Hiszpania ma wprowadzić dziś do obrotu szybkie testy na koronawirusa. Tamtejsza telewizja publiczna poinformowała, że rząd kupił 640 tysięcy takich urządzeń. Hiszpania jest jednym z krajów w największym stopniu dotkniętych epidemią.

Miejscowe służby ratunkowe poinformowały, że liczba ofiar śmiertelnych w Hiszpanii wzrosła do 1300, a liczba zakażonych do 25 tysięcy. Równocześnie rząd w trybie awaryjnym kupił szybkie testy, które w 15 minut dają odpowiedź, czy pacjent jest zakażony patogenem. Według hiszpańskiej telewizji publicznej, dzisiaj testy mają zostać wprowadzone do użytku.

Król Hiszpanii Filip VI w specjalnym orędziu do narodu przekonywał, że Hiszpanie poradzą sobie z kryzysem. - To wszystko jest tylko czasowe. Bez wątpienia, wrócimy do normalności i to raczej szybciej niż później, jeśli będziemy zjednoczeni i będziemy ze sobą współpracować - mówił.

Tymczasem w kilku miastach Hiszpanie wychodzą na balkony i uderzają w garnki na znak protestu przeciw działaniom króla. Domagają się, aby przeznaczył on swoje pieniądze na hiszpańską służbę zdrowia. W szpitalach w kraju brakuje sprzętu i lekarzy. Rząd zdecydował się zatrudnić 50 tysięcy studentów ostatnich lat medycyny oraz emerytowanych lekarzy.

Epicentrum zakażeń w Hiszpanii jest obecnie Madryt. Miejscowe kostnice zdecydowały właśnie o wprowadzeniu 24-godzinnego trybu pracy, aby uporać się z obowiązkami.

Godzina 17:28 

Ministerstwo Zdrowia apeluje, aby osoby zgłaszające się do szpitali informowały lekarzy dokładnie o swoim stanie zdrowia i o tym, czy w ostatnim czasie przebywało się za granicą lub miało kontakt z takimi osobami.

Godzina 17:23

Polska interweniowała w Chinach w sprawie przeciwdziałania spekulacyjnemu handlowi maseczkami ochronnymi i środkami dezynfekcyjnymi. W chińskich mediach branżowych pojawiła się informacja, że jedna z największych na świecie platform sprzedaży łączących kupujących z producentami 24 marca zaprzestanie sprzedaży środków ochronnych podmiotom z Polski.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski w rozmowie z Polskim Radiem potwierdził, że polskie władze w kwestii przeciwdziałania spekulacyjnemu handlowi kontaktowały się władzami chińskimi. - W Polsce wprowadzono zakaz handlu spekulacyjnego takimi produktami jak płyny dezynfekujące czy maseczki na takich platformach sprzedaży jak Allegro i OLX. W związku z tym zwróciliśmy się też o przeciwdziałanie praktykom wprowadzającym konsumentów w błąd przede wszystkim, ale także praktykom polegającym na zawyżaniu cen, do naszych partnerów, w tym także do władz Chin o to, aby odpowiednie praktyki zastosować na platformach chińskich. Podkreślam, celem ich jest ochrona konsumentów i przeciwdziałanie tym praktykom, które legły u podstaw podjęcia takiej decyzji w stosunku do platform w Polsce - powiedział minister Marek Zagórski.

Zakaz sprzedaży między innymi maseczek i płynów dezynfekujących firmom i podmiotom prywatnym w Polsce zacznie obowiązywać na portalu Alibaba we wtorek 24 marca. Służby prasowe koncernu na razie nie odpowiedziały na pytania dotyczące szczegółowego asortymentu, którego nie będzie można sprowadzić do Polski.

Godzina 17:18 

Ministerstwo Rodziny przypomina, że ok. 80 procent osób zakażenie koronawirusem przechodzi łagodnie, a ciężkie powikłania występują u osób starszych, z obniżoną odpornością i chorobami przewlekłymi.

Godzina 16:40

Pandemia koronawirusa sparaliżowała prawie cały sportowy świat. Odwołano lub przełożono większość zawodów. We wtorek Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz Komitet Wykonawczy igrzysk w Tokio poinformowały, że nie odwołają zaplanowanych na przełom lipca i sierpnia igrzysk olimpijskich w stolicy Japonii i będą starały się, aby odbyły się one właśnie w tym terminie.

Tymczasem w sportowym świecie pojawia się coraz więcej głosów mówiących o przełożeniu igrzysk na inny termin. W sobotę taki apel wystosowały Amerykańska Federacja Lekkoatletyczna oraz Brazylijski Komitet Olimpijski. Ten ostatni zaproponował, aby igrzyska odbyły się za rok na przełomie lipca i sierpnia. Zdaniem prezesa Brazylijskiego Komitetu Olimpijskiego - byłego judoki Paulo Wanderleya Teixeiry, przełożenie igrzysk o rok umożliwiłoby zawodnikom optymalne przygotowanie się do tej imprezy.

Godzina 16:28

W niektórych rejonach południa Francji wprowadzono godzinę policyjną. Funkcjonariuszy, którzy pilnują przestrzegania kwarantanny wspomagają z powietrza drony.

Policjanci prowadzający kontrole skarżą się na brak maseczek ochronnych. Nie czują się bezpiecznie w obliczu epidemii. A przeprowadzają do kilkudziesięciu kontroli dziennie - często w odległości mniejszej niż wymagany jeden metr.

Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner uspokaja funkcjonariuszy przypominając, że policjanci nie są w sytuacji personelu medycznego bezpośrednio kontaktującego się z osobami zarażonymi. Szef resortu przyznaje, że ryzyko istnieje, ale jego zdaniem, wtedy gdy w niewłaściwy sposób używa się maseczki i stale się ją nosi.

Tymczasem na Lazurowym Wybrzeżu w niektórych gminach wprowadzono godzinę policyjną. Taki krok zapowiadają także władze Nicei. Funkcjonariusz patrolujący zamkniętą dla ruchu, także dla pieszych, biegnącą wzdłuż brzegu Promenadę Anglików, wyjaśnia, że spotyka pojedyncze osoby, jak i całe grupy, które wbrew zaleceniom wychodzą na spacer. Drony pozwalają na kontrolowanie tego typu zachowań. Dodaje, że funkcjonariusze w takich przypadkach natychmiast kierują takie osoby do domów.

W tej chwili za naruszenie zakazów związanych z koronawirusem trzeba zapłacić mandat w wysokości stu trzydziestu pięciu euro. W przyszłym tygodniu ma on wzrosnąć do trzystu siedemdziesięciu pięciu euro.

Godzina 15:43

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że do zapisów o Tarczy Antykryzowej zostanie wprowadzony zapis mówiący o zwolnieniu części przedsiębiorców ze składek ZUS.
Andrzej Duda powiedział, że rozmawiał o tym z premierem, minister rozwoju, prezes ZUS i prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Podkreślił, że chodzi o samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorstwa do 9 osób. - Są różne programy przewidziane dla większych podmiotów, natomiast uznałem, że dla tych podmiotów to ma znaczenie kluczowe. To były główne prośby, z którymi zwracano się do mnie w ostatnich dniach. Po długiej dyskusji, obliczeniach, ustaliliśmy, że zwolnieni z płacenia składek ZUS przez trzy miesiące będą wszyscy samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, jeżeli ich przychody spadły o więcej niż 50 procent w stosunku do lutego 2020 roku.

Szacowana wartość pakietu działań osłonowych dla gospodarki to około 212 miliardów złotych. Na pakiet składa się pięć filarów: ochrona miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.

Godzina 15:36

Prezydent Andrzej Duda: - Proponowane rozwiązania są bardzo szerokie, poczynając od zwolnień, po wspieranie ochrony miejsc pracy, czy bezzwrotne pożyczki w przypadku utrzymania zatrudnienia, poprzez gwarancje kredytowe ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego.

Godzina 15:32

Andrzej Duda: - Wczoraj w godzinach popołudniowych otrzymałem projekt ustawy o "Tarczy Antykryzysowej", o rozwiązaniach, które mają ochronić polską gospodarkę, wesprzeć polskich przedsiębiorców i chronić miejsca pracy, chronić ten codzienny byt Polaków.

Godzina 15:15

W ciągu doby wykonano w Polsce ponad dwa tysiące testów na obecność koronawirusa. Łącznie w naszym kraju wykonano ich ponad 15 tysięcy. 452 dały wynik pozytywny.

Godzina 15:10

Stanisław Karczewski - lekarz chirurg, senator, marszałek Senatu ubiegłej kadencji podkreślił, że w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce brakuje lekarzy. Decyzją wojewody Stanisław Karczewski został skierowany do pracy w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie personel został zdziesiątkowany przez koronawirusa.

Zwracając się do kolegów-lekarzy z apelem o stawienie się do pracy, Stanisław Karczewski mówił, że lekarzy brakuje nie tylko w Nowym Mieście nad Pilicą.

Lekarzy brakuje między innymi na oddziale wewnętrznym szpitala w Grójcu.

Stanisław Karczewski przypomniał, że szpitalnej opieki wymagają nie tylko pacjenci chorujący na koronawirusa.

Po wprowadzeniu stanu epidemii pracownicy podmiotów leczniczych i osoby wykonujące zawody medyczne mogą być przez ministra zdrowia bądź wojewodę kierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii.

Godzina 14:50

W akcję #zostańwdomu aktywnie włączyło się też Radio Łódź. Dzisiaj i jutro o godzinie 18 zapraszamy na koncerty na naszej antenie. Czytaj więcej

Polecamy także zestaw audiobooków na naszej stronie. Znajdziecie i lektury szkolne, i kryminały. Nie brakuje też pozycji pokazujących piękno naszego regionu. Wszystkie audiobooki znajdziecie tutaj

Godzina 14:43

Watykan wydał wytyczne odnośnie sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią. Wielkanocy nie można przenieść na inny termin, można natomiast przenieść na inny termin sprawowaną w Wielki Czwartek mszę św. Krzyżma.

Wytyczne zawarte zostały w dekrecie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zalecono, by w kościołach katedralnych i parafialnych biskup i proboszczowie celebrowali nabożeństwa.

Jeśli wierni nie mogą ze względów bezpieczeństwa brać w nich udziału, powinni włączyć się w modlitwę w swoich domach. Dekret zaleca w takim przypadku transmitowanie mszy za pomocą komunikacji teleinformatycznej.

W Wielki Czwartek gest umycia nóg podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej powinien być pominięty, podobnie jak procesja na jej zakończenie. W Wielki Piątek biskupi i proboszczowie mogą celebrować Mękę Pańską.

Wyrazy pobożności ludowej i procesje w Wielkim Tygodniu mogą zostać przeniesione na inny, dogodny termin.

Godzina 14:23

Joanna Skrzydlewska pozostaje w kwarantannie po powrocie z zagranicy. Wiceprezydent Łodzi powiedziała o tym w rozmowie ze SportowymiFaktami. 

Godzina 13:42

Ponad 11 tysięcy ofiar śmiertelnych i 275 tysięcy zakażonych - to najnowsze dane o pandemii koronawirusa na świecie podawane przez renomowany Uniwersytet Johna Hopkinsa w amerykańskim Maryland. Światowa Organizacja Zdrowia kolejny raz zaapelowała do ludzi na całym świecie o pozostawanie w domach. Kolejne kraje wprowadzają też restrykcje za złamanie nakazów, włącznie z karami więzienia.

Najwięcej ofiar wirus pochłonął we Włoszech, gdzie zmarło dotąd ponad 4 tysiące osób. W Chinach zanotowano ponad 3 tysiące ofiar, choć pojawiają się sygnały, że epidemia w Państwie Środka może ustępować. Trzeci dzień z rzędu nie ma tam nowych zakażeń. Z kolei w Hiszpanii liczba zabitych wzrosła właśnie do 1300 osób, a w Izraelu liczba zakażonych podskoczyła do 883 osób.

Władze wielu krajów na świecie, głównie w Europie, Ameryce Północnej oraz w Azji wydały nakaz pozostawania w domach poza pojedynczymi przypadkami. W Jordanii zakaz przebywania na zewnątrz obowiązuje od rana, a ogłosiły go syreny w Ammanie. Za jego złamanie można trafić do więzienia na rok.

W Australii policja zamknęła plażę Bondi w Sydney po tym jak pojawiły się tam tłumy osób, chcące skorzystać z dobrej pogody. - To najbardziej nieodpowiedzialne zachowanie, jakie widzieliśmy. Zabronione jest zgromadzenie więcej niż 500 osób. Zamknęliśmy plażę, by chronić życie tych ludzi - wyjaśniał David Elliott, minister stanu Nowa Południowa Walia.

Światowa Organizacja Zdrowia uruchomiła wczoraj specjalny numer w komunikatorze WhatsApp. Osoby, które zapiszą się na listę będą mogły codziennie otrzymywać najnowsze informacje na temat pandemii a także porady specjalistów, jak uchronić się przed wirusem i co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia. Według WHO, w ciągu pierwszych godzin na listę zapisało się 6 milionów osób na całym świecie.

Godzina 13:27

Ministerstwo Zdrowia informuje o 13 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wśród tej grupy nie ma osób z województwa łódzkiego. Łącznie w Polsce stwierdzono 452 przypadki zakażenia. Pięć osób zmarło. Przypomnijmy, że wczoraj szpital opuścił polski pacjent "zero".

Godzina 13:20

Zamknięcie szkół, sytuacja na granicach oraz projekt Tarczy Antykryzysowej - to główne tematy poruszane na spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zakończyło się w Kancelarii Premiera. Obecnie trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Andrzej Dudą poświęcone projektowi Tarczy. W spotkaniu uczestniczą również prezes ZUS Gertruda Uścińska oraz prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział dziennikarzom, że do projektu wprowadzane są ostatnie poprawki. Rzecznik rządu dodał, że na bieżąco są też wprowadzane te elementy Tarczy, które można regulować na mocy rozporządzenia ministerialnego. - Wsłuchujemy się również w głosy przedstawicieli wszystkich opcji parlamentarnych i głosy różnych grup społecznych - zapewnił Piotr Müller. Przypomniał również, że w przyszłym tygodniu Sejm będzie procedował tę ustawę. - Liczymy, że projekt zostanie szybko przyjęty przez parlament- - powiedział.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapewnił, że egzaminy maturalne i ósmoklasisty nie będą przesunięte. "Jesteśmy przygotowani, aby przeprowadzić te egzaminy w terminie" - zapewnił minister Dworczyk. Przypomniał, że minister edukacji wydał rozporządzenie dotyczące kształcenia na odległość, aby szkoły mogły wykorzystać lepiej czas zawszenia.

Minister Dworczyk poinformował, że w ramach akcji "LOT do domu" ponad 20 tysięcy osób wróciło już do kraju. Zgłoszonych jest pond 40 tysięcy pasażerów. Michał Dworczyk dodał, że obecnie unormowała się sytuacja na granicach. Wjazdy do Polski na granicach z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą - odbywają się na bieżąco. Szef KPRM dziękował również Polakom za przestrzeganie zasad kwarantanny.

Godzina 13:04

54-latek, który uciekł ze zgierskiego szpitala i został złapany przez policjantów w łódzkiej kamienicy, jest zakażony koronawirusem. Za sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób grozi mu do 8 lat więzienia. Czytaj więcej

Godzina 12:25

- Polscy uczeni aktywnie włączyli się w walkę z epidemią koronawirusa - mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin na konferencji on-line.

Wiceszef resortu profesor Wojciech Maksymowicz poinformował, że przygotowano i rozpoczęto badania molekularne nad wirusem oraz nad możliwością wykorzystania różnych działań blokujących jego rozwój. - Polscy naukowcy są autorami urządzenia, które pozwoli na to, by jeden respirator mógł służyć dwóm pacjentom. Od wtorku zacznie się jego produkcja w Instytucie Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu. Instytut wchodzi do Sieci Badawczej Łukasiewicza. Do 10 kwietnia powinno być wyprodukowanych 100 takich urządzeń - wyjaśnił Wojciech Maksymowicz.

Wicepremier Jarosław Gowin dodał, że projekt ten został dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kwotą 5 milionów złotych. Wcześniej podjęto decyzję o przeznaczeniu 25 milionów na rozwój badań nad koronawirusem, prowadzonych w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Poza tym, powołano zespół ekspertów - wybitnych polskich biologów, przedstawicieli nauk medycznych, chemicznych, farmaceutyków i biotechnologów - którzy będą doradzać resortowi
na jakie badania przeznaczyć dodatkowe pieniądze.

Godzina 12:00

Dyrektor bełchatowskiego szpitala zaprzecza, że placówka jest poddana kwarantannie. - Zdecydowanie zaprzeczamy, iż Szpital objęty jest kwarantanną i nie będzie udzielał pilnych świadczeń zdrowotnych. Zaprzeczamy również pojawiającym się w mediach informacjom, iż pacjentka zarażona COVID-19 samodzielnie poruszała się po oddziałach szpitalnych - czytamy w specjalnym oświadczeniu.

Kobieta zgłosiła się na SOR 18 marca, ok. godziny 20. Wykonano jej wiele badań. RTG potwierdziło zapalenie płuc. Pacjentka miała zostać odizolowana i skierowana na oddział obserwacyjno-zakaźny w Bełchatowie. - Wykonano jej również testy na COVID-10. Z powodu ostrej niewydolności oddechowej pacjentkę zaintubowano i w piątek rano przewieziono do szpitala w Zgierzu. Wszystkie osoby (26) mające kontakt z pacjentką zostały odsunięte od pracy w szpitalu a cały sprzęt i pomieszczenia, w których przebywała pacjentka zostały zdezynfekowane zgodnie z procedurami - zapewnia Andrzej Kowalski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie.

Dyrektor Kowalski dodaje, że w tym wypadku zabrakło odpowiedniej komunikacji ze strony pacjentki. - Apelujemy do pacjentów o rozsądek i nie ukrywanie faktu kontaktu z potencjalną
osobą zakażoną.

Godzina 11:50

#Zostańwdomu. Rośnie liczba inicjatyw zachęcających do pozostawania w domach w czasie pandemii koronawirusa. Służby sanitarne wskazują, że ograniczenie kontaktów jest najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia.  Co robić, siedząc w domu? Zobacz tutaj

Godzina 11:27

Prezydent Andrzej Duda spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, prezes ZUS Gertrudą Uścińską oraz prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Beatą Daszyńską-Muzyczką.

Godzina 11:11

W tej chwili w województwie łódzkim mamy 57 potwierdzonych przypadków koronawirusa. Poza tym 14 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia. 4 tys. 55 osób przebywa na kwarantannie, a 3 tys. 265 osób objęto nadzorem epidemiologicznym.

Godzina 10:41

Zawieszenie funkcjonowania uczelni przedłużamy analogicznie do terminu, który będzie obowiązywał w szkołach, czyli do 10 kwietnia - poinformował dziś wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zajęcia online powinny być kontynuowane - zaznaczył 

Godzina 9:54

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział na antenie radia RMF FM, że obecnie nie ma przesłanek, by przesuwać termin wyborów prezydenckich.
Były premier dodał, że zmiana tego terminu jest możliwa tylko wtedy, gdy spełnione są konstytucyjne przesłanki, np. związane ze stanem wyjątkowym. W tej chwili, jak mówił Jarosław Kaczyński, takich przesłanek nie ma.

Godzina 9:38 

Polacy ograniczyli wychodzenie z domów, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, Włosi i Brytyjczycy niekoniecznie. Portal Forsal opublikował analizę firmy Cloud Technologies zachowanie mieszkańców Polski, Włoch i Wielkiej Brytanii, badane pod kątem tego, jaką odległość pokonywali każdego dnia.  Badanie oparte było o dane z urządzeń mobilnych, głównie telefonów komórkowych, z geolokalizacją opartą o system GPS od 24 lutego do 15 marca. 

Godzina 9:28

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że nie ma przesłanek, by w tej chwili wprowadzać stan klęski żywiołowej, najsłabszy ze stanów nadzwyczajnych. Lider Prawa i Sprawiedliwości, który udzielił wywiadu radiu RMF FM, powiedział, że tylko wprowadzenie stanu nadzwyczajnego mogłoby pociągnąć za sobą odwołanie wyborów.Jarosław Kaczyński zaznaczył, że nie ma tej chwili przesłanek konstytucyjnych, by odwoływać wybory i wyraził nadzieję, że nie pojawią się one przed 10 maja.Prezes PiS pokreślił także, że programy społeczne, takie jak 13. emerytura czy 500+ nie są zagrożone i będą kontynuowane.

Godzina 9:00

Ministerstwo Zdrowia podaje informacje o 14 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie potwierdzonych przypadków jest 439

Godzina 8:23

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 3379 żołnierzy i pracowników wojska oraz 545 jednostek sprzętu. Na Twitterze podał, że prawie 1,5 tysięcy żołnierzy będzie wspierać straż graniczną i policję w ochronie granic. Zgodnie z wcześniejszą decyzją szefa MON żołnierze wspierają między innymi służby podległe MSWiA w ochronie granic oraz w transporcie medykamentów do szpitali.

Godzina 8:00 

Kształcenie z wykorzystaniem technik na odległość, które ma ruszyć 25 marca, będzie obejmowało m.in. naukę z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej - wynika z rozporządzenia MEN. Praca uczniów będzie oceniana; nad przebiegiem zajęć mają czuwać dyrektorzy placówek. Szkoły nie będą bowiem działać, aż do Wielkanocy

W związku z koromawirusem został ogłoszony  stan epidemii. Oznacza to m.in., że minister zdrowia i każdy z wojewodów mogą oddelegować do pracy w walce z epidemią personel medyczny, ale również inne osoby. Rozporządzenie precyzuje też ograniczenia dotyczące transportu i handlu.

Orędzie ws. koronawirus wygłosił Andrzej Duda. Prezydent podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w walkę z pandemią koronawirusa. Dodał też, że w poniedziałek będą dalsze prace nad "Tarczą Antykryzysową".

Z 5 do 30 tysięcy zł powiększono karę za złamanie kwarantanny.

Do tej pory w Łódzkiem potwierdzono 57 przypadków zakażenia koronawirusem. W całej Polsce to 439 osób. Pięć z nich zmarło. 

 

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką