Logo Radio Łódź

Koronawirus w Łodzi. 13 marca w Łodzi i regionie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś łącznie o 17 nowych przypadkach zarażenia koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia podaje na oficjalnym profilu o nowych zachorowaniach na koronawirusa. Trzy nowe przypadki zakażenia COVID-19 są w Łodzi. Łącznie w łódzkim potwierdzonych jest już pięć przypadków. Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie ma planów wprowadzenia stanu wyjątkowego.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Aktualizacja godzina 21:33

Zmarła druga osoba zarażona koronawirusem. To 73-letni pacjent z Wrocławia. Mężczyzna przebywał na oddziale intensywnej terapii od przyjęcia go do szpitala. Miał inne towarzyszące zakażeniu choroby.

 

Aktualizacja godzina 19:43

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej ogłosił obowiązywanie od jutra stanu zagrożenia epidemicznego. W ramach ochrony przed koronawirusem Polska zamyka granice. Obywatele polscy po przekroczeniu granicy będą kierowani na 14-dniową kwarantannę. Zawieszone zostają połączenia międzynarodowe lotnicze i kolejowe. W galeriach handlowych będą czynne tylko sklepy spożywcze, apteki, pralnie i punkty usługowe. Zamknięte zostają restauracje, kawiarnie, puby, kasyna. Wszelkie zgromadzenia zostają ograniczone do maksymalnie 50-ciu osób. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 18:55

Od 17 do 25 marca ograniczeniem kursowania zostaną objęte następujące pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej:  linie: Zgierz - Łódź Widzew - Łódź Fabryczna przez Łódź Stoki, linia Zgierz - Łódź Chojny - Łódź Olechów - Łódź Fabryczna, linia Łódź Fabryczna - Skierniewice, linia Łódź Fabryczna - Tomaszów Mazowiecki, również do Łowicza linia Łódź Widzew - Kutno. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 18:43

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce z podejrzeniem zakażenia koronawirusem hospitalizowanych jest 521 osób, 3151 osób objęto kwarantanną, a 17 784 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym. Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono w Polsce 4 marca. Był to mężczyzna, który przyjechał z Niemiec autokarem. Trafił do szpitala w Zielonej Górze. Pozostałe zakażone osoby przebywają w szpitalach m.in. we Wrocławiu, w Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Leżajsku, Łodzi i Lublinie.

Aktualizacja godzina 18:36

Łódzka Kolej Aglomeracyjna wprowadza ograniczenia kursowania niektórych pociągów. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 18:16

Na nadzwyczajnej sesji spotkali się dzisiaj (13 marca) radni powiatu łowickiego. W programie obrad znalazła się jedna uchwała - o przekazaniu pieniędzy na zakup respiratorów. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 18:02

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Ministerstwo Spraw zagranicznych wydało kolejne rekomendacje. Apeluje, by unikać podróży zagranicznych oraz poinformowało, że instytucje państwowe wdrożyły pilne środki zapobiegawcze.

- Na obecnym etapie rozwoju epidemii koronawirusa żadne miejsce na świecie nie jest wolne od ryzyka zakażenia się nim - przestrzega resort. MSZ przypomina, by przed podjęciem decyzji o wyjeździe zagranicznym zapoznać się z komunikatami resortowymi, jak i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

GIS, mając na względzie sytuację epidemiologiczną, nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Francji - departamentów Oise w Regionie Hauts-de-France, Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, Morbihan w regionie Bretania oraz regionu lle-de France, Niemiec - Nadrenii Północnej-Westfalii, Badenii-Wirtembergii, Hiszpanii - Wspólnoty Madrytu oraz miast Vitoria, Labastida i La Rioja w Kraju Basków oraz San Marino.

MSZ zachęca do zapoznania się z najbardziej aktualnymi informacjami, które znajdują się m.in. na stronach internetowych zagranicznych placówek oraz koncie twitterowym @PolakZaGranica. 

Aktualizacja godzina 17:56 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie zachęca do ograniczenia wizyt w placówkach. Zaleca się, aby w przypadku potrzeby kontaktu można skorzystać z informacji telefonicznej albo wysłać maila. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 17:20

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik powiedział, że wśród osadzonych i funkcjonariuszy służby więziennej nie ma żadnych przypadków zakażenia koronawirusem. Dodał, że od dwóch tygodni wdrożone są specjalne procedury dotyczących wszystkich osób, które trafiają do jednostek penitencjarnych. W Polsce jest ich około 170, w tym 120 zamkniętych.

Michał Wójcik na konferencji prasowej powiedział, że jest 58 przypadków możliwości podejrzenia zakażenia koronawirusem, z czego 41 dotyczy osadzonych, a 17 funkcjonariuszy i pracowników służby więziennej. Dodał, że od wczoraj wszystkie osoby, które wchodzą do jednostek penitencjarnych, mają mierzoną temperaturę. Dotyczy to osób odwiedzających, osadzonych i funkcjonariuszy. Wiceminister podkreślił, że w więziennictwie wdrożono zalecenia sanepidu.

Michał Wójcik poinformował też, że więźniowie produkują maseczki ochronne w zakładach podlegających Ministerstwu Sprawiedliwości. Od kilku dni w zakładzie podlegającym nadzorowi ministerstwa produkuje się codziennie około trzech i pół tysiąca maseczek. Możemy rozszerzyć tę produkcję nawet do sześciu-siedmiu tysięcy maseczek na dobę - powiedział wiceminister Wójcik. Dodał, że drugie przedsiębiorstwo produkuje dziennie około dwóch tysięcy maseczek, ale produkcję można tam zwiększyć trzykrotnie. Michał Wójcik powiedział również, że więźniowie mogą też produkować kombinezony ochronne i środki dezynfekujące.

Aktualizacja godzina 17:05

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych czterech przypadkach koronawirusa. W sumie w Polsce zakażenie potwierdzono u 68 osób, jedna osoba zmarła. 

Aktualizacja godzina 17:03

Poszukiwane są osoby, które mogły mieć kontakt z mężczyzną zakażonym koronawirusem, który 6 marca odwiedził jedną z pizzerii i kręgielni w Tomaszowie Mazowieckim. Jest jedną z osób zakażonych, o których dziś poinformował resort zdrowia. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 16:27

Wiele samorządów w związku z zagrożeniem koronawirusem apeluje o ograniczenie wizyt w urzędach. Część z nich ogranicza niektóre z obszarów swojej działalności. W większości urzędów przy wejściu zamontowane zostały specjalne punkty z płynem antybakteryjnym. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 16:00

Służba więzienna w okręgu łódzkim wprowadza ograniczenia w wizytach u osadzonych. Jeżeli osoba odwiedzająca ma podwyższoną temperaturę, dziś (13 marca) już nie zostanie wpuszczona na teren więzienia lub aresztu. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 15:47

Minister rolnictwa i rozwoju wsi zapewnił, że Polska jest bezpieczna pod względem żywnościowym. Na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą po wizycie w Banku Żywności w Ciechanowie minister podkreślał, że polskie rolnictwo cechuje się wysoką produktywnością - mamy nadwyżki żywności, a wynikające z obawy ludzi niedobory w sklepach są chwilowe.

Jan Krzysztof Ardanowski braki w sklepach wiąże z naturalną reakcją ludzi bojących się tych różnych plotek, sugestii mówiących o ustaniu działania handlu. Zapewnił jednak, że niedobory w sklepach są tylko tymczasowe. - Wszystko w ciągu kilku - kilkunastu dni może być natychmiast nadrobione, ponieważ firmy przetwórcze produkują tyle, ile sklepy zamawiają, więc produkcja jest w toku - mówił minister. Dodał, że przy mleczarniach, zakładach mięsnych, owocowo-warzywnych i młynach są magazyny, z których są obecnie realizowane dostawy do sklepów.

Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że polskie rolnictwo ma ogromne zapasy surowców: zbóż konsumpcyjnych, ziemniaków, warzyw, owoców, masła, mleka i śmietany, a także różnego rodzaju mięsa. Minister zapewnił, że żywności w Polsce nie zabraknie. Dodał, że układ pogody jest taki, że w Polsce że w krótkim czasie pojawią się też tak zwane nowalijki.

Minister prosił, aby zakupów dokonywać proporcjonalnie do realnych potrzeb.

Aktualizacja godzina 15:36

Na Ukrainie zmarła osoba zakażona koronawirusem. To pierwsza śmiertelna ofiara patogenu w tym kraju. Zmarła to mieszkanka obwodu żytomierskiego.

O pierwszym przypadku śmiertelnym poinformowało ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia. Zmarła to 71-letnia kobieta, która przebywała na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Radomyślu. Wirus wywołał u niej ostre zapalenia płuc. Z informacji ukraińskich mediów wynika, że mieszkanka obwodu żytomierskiego ponad tydzień temu wróciła z Polski.

Dotychczas na Ukrainie wykryto trzy przypadki zakażenia koronawirusem. W związku z epidemią ukraińskie władze zapowiedziały zamknięcie na dwa tygodnie granic dla obywateli innych państw.

Aktualizacja godzina 15:33

Z epidemią koronawirusa próbują sobie poradzić również wierni Kościoła Katolickiego. Polscy biskupi udzielają dyspensy od uczestnictwa we Mszy w niedzielę, a łódzcy dominikanie rezygnują z Eucharystii  w najbliższą niedzielę. Tymczasem w Rzymie, mimo zarządzenia o zamknięciu świątyń, papieski jałmużnik otworzył jeden z kościołów. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 14:56

We Lwowie zaostrzono warunki kwarantanny. Decyzja o zaostrzeniu środków zapobiegawczych zapadła podczas nadzwyczajnego posiedzenia miejskiej komisji, oceniającej stan zagrożenia.

Zabroniono między innymi imprez masowych z udziałem ponad 50 osób, podczas, gdy w całej Ukrainie zakaz dotyczy imprez, w których bierze udział ponad 200 osób. Komisja zaleca również, aby sklepy spożywcze i apteki działały w trybie całodobowym, by ludzie mogli kupić potrzebne towary w dogodnym czasie, unikając masowego gromadzenia się.

Miasto przeznaczyło także dodatkowe środki na zakup respiratorów i innego sprzętu medycznego. Na Ukrainie do tej pory wykryto trzy przypadki koronawirusa.

Aktualizacja godzina 14:35

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że w najbliższych godzinach nauczyciele otrzymają podstawowe informacje o metodach i technologiach umożliwiających zdalną pracę z uczniami. Minister zachęcał nauczycieli do przejścia na tę formę nauczania. 

Minister zamierza przygotować nauczycieli do tego i pokazać możliwości pracy zdalnej MEN we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i programem GovTech Polska. - W najbliższych godzinach prześlemy informacje o podstawowych metodach pracy zdalnej oraz o narzędziach informatycznych, które taką pracę umożliwiają - zapowiedział minister.

Dariusz Piontkowski podkreślił, że w internecie jest wiele miejsc z dostępnymi materiałami dydaktycznymi do nauczania na odległość dla nauczycieli. Wymienił między innymi portal e-podręczniki.pl, gdzie - jak mówił - znajdują się materiały z każdego przedmiotu i na każdym poziomie edukacyjnym. Dodał, że zasoby edukacyjne udostępnia on-line każda duża instytucja edukacyjna w Polsce.

Minister przypomniał, że odwołanie zajęć dydaktyczno-wychowawczych ze względu na sytuację związaną z koronawirusem nie oznacza, że uczniowie mają ferie. Zajęć w szkołach nie będzie do 25 marca.

Aktualizacja godzina 14:13

Lekarze zalecają, aby wytyczne sanitarne stosować z całą powagą. Wszystkie, bez wyjątku, nawet jeżeli wydają nam się nadmierną ostrożnością. Obostrzenia są szczególnie ważne w kontaktach z pracownikami medycznymi. Te zalecenia mają chronić samych pacjentów ale tez cały pracujący w przychodniach personel medyczny. Z wszystkim przychodniami, do odwołania, należy kontaktować się telefonicznie. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 13:44

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie ma planów wprowadzenia stanu wyjątkowego. Prezydent, który odwiedził Bank Żywności w Ciechanowie, przyznał, że w związku z koronawirusem pojawiają się różne plotki, a jedna z nich dotyczy wprowadzenia stanu wyjątkowego. Andrzej Duda powiedział, że taka decyzja nie jest obecnie rozważana. - Nie ma takiego wniosku w tej chwili ze strony Rady Ministrów - oświadczył prezydent.

Andrzej Duda dodał, że przyrost liczby zakażeń koronawirusem od wczoraj (12 marca) do dziś jest mniejszy, niż przypuszczano. - Wczoraj ich wieczorem było 51, dzisiaj jest ponad 60, ale to jest dużo mniej, niż myślano, że będzie w tym okresie - powiedział prezydent. Po 13-tej Ministerstwo Zdrowia poinformowało o trzech kolejnych przypadkach koronawirusa w Polsce. Obecnie jest ich 64.

Prezydent zaapelował o zachowanie spokoju. Podkreślił, że władze robią wszystko, co możliwe, aby zapanować nad sytuacją. Andrzej Duda zwrócił się do Polaków, aby zainteresowali się sytuacją osób, które są poddane kwarantannie i mogą potrzebować pomocy. 

Aktualizacja godzina 13:41

Urząd Miasta Łodzi ogranicza obsługę mieszkańców. Już od dzisiaj (13 marca) nie będzie można zarejestrować pojazdu, a od poniedziałku sprawy obywatelskie, takie jak wydawanie dowodów osobistych będzie można załatwić tylko w trzech miejscach: w delegaturach na Widzewie, przy Kościuszki, a także w Centrum Obsługi Mieszkańca przy pasażu Schillera. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 13:34

Udało nam się skontaktować z pacjentem, u którego jako drugiego w Łodzi zdiagnozowano koronawirusa. Mężczyzna wczoraj (12 marca) mówił, że czuje się jak przy normalnym przeziębieniu. Dziś (13 marca) jego stan się poprawił. - Z dnia na dzień jest coraz lepiej. Dziś mam już tylko stan podgorączkowy, prawie w ogóle nie kaszlę. Jeszcze nie wiadomo, ile będę w szpitalu - powiedział w rozmowie z Radiem Łódź. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 13:32

Ukraińskie służby medyczne podały, że kobieta, u której wykryto koronawirusa, przyjechała z Polski. 71-letnia mieszkanka Radomyśla na Żytomierszczyźnie w drodze do domu odwiedziła rodzinę we Lwowie. 8 marca była w cerkwi, chociaż pierwsze objawy pojawiły się jeszcze 3 marca.

Władze miasta poinformowały, że obecnie trwają rozmowy z księżmi w celu zidentyfikowania ludzi, którzy tego dnia byli w świątyni. Lekarze sprawdzają tych, którzy mogli kontaktować się z zainfekowaną kobietą. Na razie u jej krewnych nie stwierdzono objawów zakażenia koronawirusem. Są oni na obserwacji w domu.

W Radomyślu na Żytomierszczyźnie wprowadzono stan wyjątkowy. Zawieszono transport, zamknięto bazary i punkty wymiany towarowej, ludzie przy wjeździe i wyjeździe z miasta mają mierzoną temperaturę.
Na razie na Ukrainie wykryto trzy przypadki koronawirusa.

Aktualizacja godzina 13:27 

kolejne 3 przypadki koronawirusa w Polsce - podało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie jest ich 64. To chorzy z Poznania, Zawiercia w województwie śląskim i Niska na Podkarpaciu. Do tej pory w związku z koronawirusem w Polsce zmarła 1 osoba.

Aktualizacja godzina 13:13

Łódzki Port Lotniczy im. Władysława Reymonta w związku z pandemią koronawirusa od dziś (13 marca) wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa. Na teren terminala mogą wejść tylko pasażerowie z biletem lotniczym. Osoby odprowadzające, a także oczekujące na przylatujących pasażerów, nie będą wpuszczane do środka. Dodatkowo pasażerowie przylatujący do Łodzi będą musieli wypełnić Karty Lokalizacji Pasażera. Czytaj więcej

(Fot. mat. łódzkiego lotniska)

Aktualizacja godzina 13:07

Czeski rząd postanowił zabronić obywatelom opuszczania kraju, a cudzoziemcom wjazdu na terytorium Republiki Czeskiej. Rozporządzenie ma wejść w życie w niedzielę o północy.

Zakaz nie dotyczy cudzoziemców mających prawo stałego pobytu w Czechach lub prawo pobytu na okres przeszło 90 dni. Czeski minister spraw wewnętrznych Jan Hamacek powiedział, że jest to bardzo zdecydowany środek, ale w przekonaniu rządu może mieć fundamentalne znaczenie dla powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W Czechach zanotowano dotąd 117 przypadków koronawirusa i ani jednego przypadku zgonu.

Aktualizacja godzina 12:59

Polski Związek Piłki Nożnej w porozumieniu z PKO Ekstraklasą podjął decyzję o przełożeniu wszystkich, zaplanowanych na marzec, meczów ekstraklasy, I i II ligi. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 12:23 

Seniorzy mogą zrezygnować z wyjazdu do sanatorium. NFZ wyznaczy nowy termin. Pacjenci, którzy mają skierowanie do sanatorium i obawiają się wyjechać w najbliższych dniach, mogą z wyjazdu zrezygnować. Skierowanie jednak nie przepadnie, a NFZ wyznaczy im nowy termin. Czytaj więcej

Czytaj także: Pierwszy przypadek koronawirusa w Łodzi. Kobieta wróciła z Norwegii [WIDEO] 

Aktualizacja godzina 11:27

Sieci handlowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Długie kolejki klientów z pełnymi koszykami wskazują na zaniepokojenie koronawirusem. Niektórzy z kupujących przyznają, że wpadli w panikę. Tymczasem słyszymy, że rząd zamykania sklepów nie przewiduje. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 10:57

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim prosi wszystkie osoby, które w dniu 6 marca 2020 roku w godzinach wieczornych przebywały w Pizzerii Trufla ul. Św. Antoniego oraz w Kręgielni ul. Konstytucji 3 Maja o kontakt. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 10:47

W Polsce potwierdzono 3 kolejne przypadki koronawirusa - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W sumie jest ich 61. Jedna osoba zmarła. Nowe przypadki patogenu potwierdzono w Warszawie oraz dwa województwie zachodniopomorskim. 

Aktualizacja godzina 10:44

Piłkarze Górnika Zabrze mogą nie przyjechać na dzisiejsze (13 marca) spotkanie PKO Ekstraklasy z ŁKS-em Łódź. Początek meczu zaplanowano na godzinę 18. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 09:25

Dwutygodniowa przerwa w nauce nie powinna wpłynąć na przebieg roku szkolnego - mówi minister edukacji. Od poniedziałku szkoły będą zamknięte do 25 marca, od wczoraj nie odbywają się w nich zajęcia.

Minister Dariusz Piontkowski mówił w Programie I Polskiego Radia, że jest możliwość nadrobienia materiału po takiej przerwie. Jak zaznaczał, MEN zakłada, że nauczyciele mają zapas godzin na powtórzenia i rozszerzenia.
Na razie nie ma zmian w terminach egzaminów. Jak mówił minister Piontkowski, MEN wstrzymał się jednak z przesłaniem już gotowych arkuszy egzaminacyjnych do szkół. Przypomniał, że do specustawy w sprawie koronawirusa wprowadzono zapis dający możliwość zmiany organizacji roku szkolnego ze względu na zagrożenie zdrowia i życia obywateli. - Jeżeli będzie taka potrzeba, to z tego przepisu skorzystamy - mówił minister.

Zobacz także: Koronawirus w Łodzi. Apel NFZ i policji, zmiany w MPK-Łódź, patrole straży miejskiej

Zdaniem Daruisza Piontkowskiego, 2 tygodnie przerwy uczniowie powinni wykorzystać na powtarzanie do egzaminów. Nauczyciele natomiast - w jego opinii - powinni w tym czasie pomyśleć nad tym, jak w ciekawy sposób zaprezentować swój przedmiot. Szef MEN przypomniał, że dzieci i młodzież nie mogą traktować tego czasu jak ferii, bo mają uczyć się zdalnie w domu i unikać skupisk ludzi.

Czytaj także: Pacjent z koronawirusem z Łodzi: "Opieka jest dobra. Wszystko jest bardzo dobrze zorganizowane"

Minister Piontkowski mówił też, że nauczycielom, chociaż nie będą prowadzić zajęć z uczniami, należy się wynagrodzenie za gotowość do pracy.

Aktualizacja godzina 09:07

Wszystkie przychodnie lekarskie pracują w specjalnym trybie. Udzielają pomocy, ale muszą stosować zalecenia dotyczące ochrony personelu medycznego. W wielu przychodniach przed rejestracją są umieszczone specjalne taśmy. Pacjenci nie mogą ich przekraczać. Dodatkowo w tym miejscu może przebywać tylko jedna osoba. Czytaj więcej

Aktualizacja godzina 8:15

W województwie łódzkim są 3 kolejne przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą dwóch mężczyzn i jednej kobiety. Jeden z mężczyzn przebywał w ostatnim czasie na terenie Niemiec i Holandii, drugi zaś miał kontakt z osobą zakażoną. Kobieta to obywatelka Hiszpanii, która miała kontakt z osobą z Azji. Wszyscy są mieszkańcami województwa łódzkiego. Przebywają w szpitalu zakaźnym w Łodzi. Ich stan jest dobry.

Sytuacja epidemiologiczna w województwie łódzkim wygląda następująco:

  • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 5
  • Liczba osób hospitalizowanych: 27
  • Liczba osób objętych kwarantanną: 124
  • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 1057

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Epidemiolog

Informacje o chorobie COVID-19 i o pandemii: https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-act-today-or-people-will-die-f4d3d9cd99ca -- Przetrwamy to, tylko musimy przez kilka tygodni się MNIEJ KONTAKTOWAĆ SIĘ ze sobą, przestrzegać HIGIENY i często dezynfekować ręce. Wstrzymajmy się z wizytami w urzędach, róbmy większe zakupy spożywcze, ale rzadziej (dzięki temu będzie mniej ludzi w sklepie). Powinny być też wstrzymane podróże międzynarodowe. Dużo zależy od tego co się dzieje w innych krajach.
-----
Powinno być określone, że kontaktów powinny unikać osoby w wieku powyżej 55 lat i chore. Ale zakaz powinien dotknąć także młodsze osoby, które mają w domu starsze osoby, żeby ich nie zarazić.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką