Łódzkie obchody 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej [ZDJĘCIA]
Dziś mija 80 lat od wydania decyzji o fizycznej likwidacji polskich oficerów, znajdujących się w sowieckiej niewoli. W 1940-tym roku funkcjonariusze NKWD zamordowali prawie 22 tysiące Polaków. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na łódzkim Teofilowie uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej.
Łódzkie uroczystości rocznicowe rozpoczęły się mszą w intencji pomordowanych funkcjonariuszy policji państwowej. Złożono też kwiaty przed upamiętniającą ich tablicą. Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939-tego roku w Łodzi, Jarosław Olbrychowski mówi, że to ważna rocznica dla Polaków, a dla niego osobiście - związana także z historią rodzinną. - Mój dziadek był przedwojennym funkcjonariuszem policji państwowej i ofiarą zbrodni katyńskiej. Był policjantem, ostatni przydział, to Komenda Powiatowa Policji w Radomsku. Więzień Ostaszkowa, zabity strzałem w tył głowy w Kalininie i wrzucony do dołów śmierci. Posiada swoją tabliczkę epitafijną na polskim cmentarzu wojennym w Miednoje - podkreśla Jarosław Olbrychowski .
W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi znajdują się urny z czterech polskich cmentarzy wojennych: z Katynia, Miednoje, Charkowa i Bykowni. Dlatego właśnie tu, co roku 5-tego marca, organizowane są łódzkie uroczystości.
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |