Dzisiaj Środa Popielcowa
W Kościele katolickim rozpoczyna się dzisiaj (26 lutego) Wielki Post. Środa Popielcowa inicjuje ważny okres liturgiczny, dlatego Kościół zachęca, aby tego dnia wziąć udział w mszy świętej i posypać głowę popiołem. Jednak - zgodnie z prawem kanonicznym - wierny, który nie będzie uczestniczył w nabożeństwie popielcowym, nie popełni grzechu ciężkiego.
Zdaniem ojca dra Grzegorza Chrzanowskiego, dominikanina, filozofa religii, obrzęd posypania głowy popiołem symbolizuje potrzebę zadawania egzystencjalnych pytań. - Czy człowiek współczesny potrzebuje jakiejś konfrontacji ze złem w sobie? Myślę, że każdy człowiek myślący. I ten współczesny i ten w przeszłości, a także ten w przyszłości. Każdy jest wrażliwy na sprawy etyczne w mniejszym lub większym stopniu. Dla każdego jest to ważna rzecz. Kwestia etyki, moralności, wartości życia, naszych czynów jest jedną z centralnych życiowych spraw. To jest taka okazja do refleksji, czy - dla ludzi wierzących - do modlitwy, do przyjęcia sakramentu. W tym okresie Wielkiego Postu częściej praktykowana jest także spowiedź.
Wielki Post to czas wezwania do pokuty i wewnętrznego nawrócenia. Jak mówi ojciec Chrzanowski, o przebaczenie bliźniemu czasem jest najtrudniej. - Te słowa proroków "Rozdzierajcie Wasze serca, a nie szaty" mówią o charakterze Wielkiego Postu. To jest czas, w którym warto się wyciszyć, uświadomić sobie, że przychodzi cierpienie, ból w życiu człowieka. Nie jest tak jak w reklamie, że właściwie "chwytaj dzień", "żyj życiem", "jesteś wiecznie młody". To nie jest tak.
W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post ścisły polega na ograniczeniu się w ciągu dnia wyłącznie do jednego posiłku do syta oraz dwóch niepełnych. Przestrzegać powinni go wszyscy katolicy od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia.
W bazylice świętej Sabiny na rzymskim wzgórzu Awentyn uroczystą mszę świętą odprawi Papież Franciszek. Dokona też tradycyjnego obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty.
W pierwszy dzień Wielkiego Postu papież najpierw spotka się z wiernymi na porannej audiencji generalnej na placu świętego Piotra. Po południu, zgodnie z tradycją sięgającą IV wieku, Franciszek uda się na Awentyn.
O 16.30 po krótkiej modlitwie w kościele pod wezwaniem świętego Anzelma poprowadzi procesję do bazyliki świętej Sabiny, gdzie odprawi mszę świętą. Świątynia została w XIII wieku przekazana dominikanom. Po homilii papież posypie popiołem głowy jedenastu osobom, w tym sześciu zakonnikom.
W opublikowanym w poniedziałek Orędziu Wielkopostnym Franciszek napisał, że rany Chrystusa ukrzyżowanego obecne są w niewinnych ofiarach wojen, przemocy i niesprawiedliwości.
W okresie Wielkiego Postu podczas mszy nie śpiewa się Alleluja, a księża w czasie modlitw ubrani są w szaty liturgiczne koloru fioletowego.
/IAR