Seminarium dla pedagogów - jak rozpoznać depresję?
Coraz więcej młodych ludzi w Polsce nie radzi sobie z depresją. Według danych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, w 2018 roku blisko 7 procent dzieci podjęło próbę samobójczą, 16 procent regularnie się samookaleczało, a ponad 8 tys. leczyło się na depresję. Statystyki nie napawają optymizmem. Nauczyciele potrzebują wskazówek jak pomagać, stąd propozycja seminarium.
We wtorek 25 lutego w Urzędzie Miasta Łodzi odbędzie się specjalne seminarium. Ma ono pomóc nauczycielom i pedagogom szkolnym, rozpoznawać niepokojące symptomy w zachowaniu najmłodszych i zapobiegać dramatycznym skutkom problemów emocjonalnych. - Będzie to takie forum wymiany doświadczeń, ale także zwrócenie uwagi nauczycieli, co może ich zaniepokoić i jak wychwycić pierwsze symptomy - tłumaczy Agata Kobylińska z Urzędu Miasta Łodzi. - Zaprosiliśmy do współpracy psychiatrę dziecięcego i przedstawicielkę Narodowego Funduszu Zdrowia, która opowie o nowym modelu wspierania zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Będzie też głos praktyka czyli osoby, która na co dzień pracuje w w szkole, do której dzieciaki i młodzież trafiają z różnymi problemami - dodaje Kobylińska.
Magdalena Siejka, pedagog z 14-letnim stażem przypomina, że depresja jest poważną chorobą, a jej objawy mogą być różnorakie. - Są to zarówno ogólne zniechęcenie, niechęć do tego żeby się uczyć, robić coś w wolnym czasie. Może to być nadmierna senność albo niedosypianie przez dzieci, a także nadmierne jedzenie lub niedojadanie - mówi o objawach depresji Siejka.
23 lutego przypada ogólnopolski dzień walki z depresją. Do tej pory na seminarium zgłosiło się już 150 osób. Spotkanie odbędzie się 25 lutego między 12.30 a 14.30 w Dużej Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi. Wstęp na to wydarzenie jest wolny
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |