Piekło więzienia na Radogoszczu - najnowsza wystawa Muzeum Tradycji Niepodległościowych [ZDJĘCIA]
Ulica Piotrkowska z czasów II wojny światowej, cela więzienna, izba chorych w niemieckim nazistowskim wiezieniu policyjnym, czy tramwaj Lilpop. To elementy nowej multimedialnej wystawy Muzeum Tradycji Niepodległościowych.
Ekspozycja "Zabrał ich ogień. Piekło więzienia na Radogoszczu" prezentowana jest w Oddziale Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Zgierskiej w Łodzi i podzielona jest na kilka części. - W pierwszej części prezentujemy historię kraju Warty z perspektywy Litzmannstadt i życie codzienne mieszkańców Łodzi w okresie okupacji - mówi Katarzyna Czekaj-Kotynia z muzeum. - Druga sala ekspozycji, to historia więzienia do 1939 roku, czyli jest to po prostu historia fabryki Samuela Abbe'go do momentu, kiedy została ona przekształcona w więzienie policyjne. Trzecia sala poświęcona jest dziejom radogoskiego więzienia. Prezentujemy tu sylwetki więźniów, sylwetki wahmanów, oprawców oraz realia życia na Radogoszczu w okresie okupacji - dodaje Katarzyna Czekaj-Kotynia.
Ważnym elementem ekspozycji są dokumenty, zdjęcia i nagrane wstrząsające wspomnienia więźniów. - Pobyt tu to głównie bicie i kopanie. Chorzy więźniowie ze zgrozą opowiadali o wyczynach doktora Mateusza i bali się go panicznie - możemy usłyszeć we wspomnieniach.
Docelowo wystawa zostanie uzupełniona o jeszcze dwie części. Jedna z nich ukaże masakrę więźniów, która rozegrała się 17 stycznia 1945 r., a druga upamiętni sylwetki ofiar.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |