Logo Radio Łódź

Rodzice dzieci z Bujen Szlacheckich protestują przeciwko reorganizacji szkoły

Mieszkańcy Bujen Szlacheckich w gminie Zelów sprzeciwiają się planom lokalnych władz wobec placówek oświatowych. Sprawa dotyczy reorganizacji pracy dwóch szkół podstawowych. Na mocy uchwały Rady Gminy szkoła w Bujnach Szlacheckich ma stać się filią szkoły w Łobudzicach.

(Fot. Monika Gosławska)

Wcześniej w Łobudzicach mieściło się gimnazjum, a od nowego roku szkolnego reaktywowano tam podstawówkę. Placówka w Bujnach ma zostać ograniczona do klas 1-3, punktu przedszkolnego i zerówki. Klasy 4-8 mają dojeżdżać do Łobudzic, gdzie także będą klasy 1-3. Rodzice dzieci z Bujen mówią „Nie”. - Mamy fajną szkołę, w której świetnie się czują dzieci, zadowoleni są rodzice i po co to zmieniać. Jest świetnie. Poszukajmy innych rozwiązań tego problemu. - Oczekujemy pomysłów jak utrzymać wszystkie szkoły, aby żadnej nie przekształcać i nie likwidować. - Ja uważam, że nasza szkoła jest najlepsza. Nawet powiem, że jest najlepsza w całej gminie Zelów. - Nie chcemy rzucać naszymi dziećmi po różnych szkołach - mówią rodzice.

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

Władze gminy tłumaczą swój plan przede wszystkim rachunkiem ekonomicznym. Sekretarz gminy Krzysztof Borowski mówi, że jeżeli teraz nie zostaną wprowadzone zmiany, w efekcie za kilka lat trzeba będzie szkołę zlikwidować. - Gmina tak jak inne gminy w Polsce, niestety boryka się z takimi problemami jak zmniejszająca się subwencja oświatowa. Już w tym roku dopłacamy około 7 milionów złotych z własnego budżetu do oświaty. Ponadto spadają wpływy z podatków i z różnych innych opłat, a rosną koszty usług. Dlatego gmina musi szukać racjonalizacji wydatków w wielu dziedzinach. Tego typu oszczędności czyli 800 tys. dla gminy Zelów, to spora kwota - wyjaśnia Borowski.

Argumenty finansowe nie przekonują rodziców, którzy zapowiadają walkę o szkołę.

Posłuchaj porannej Rozmowy Dnia rozmowy z kuratorem Grzegorzem Wierzchowskim:

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Ratowanie szkoły w Łobudzicach na siłę i spełnianie obietnicy wyborczej. Szkoda tylko tych dzieci.

Bujny w poprzedniej kadencji mocno klaskali,bo wszystko było po ich myśli.Przewodnicząca Rady kosztem innych miejscowości strumień środków budżetowych przy aprobacie Rady skierowała do swojej miejscowości, nawet środki z budżetu powiati też tam szły.Teraz jest opowiadanie jak to szkoła jest wyposażona.Skoro tak prężnie działa ,to nic nie stoi na przeszkodzie by szkołę przejęło bardzo aktywne STOWARZYSZENIE RODZICÓW.A przechwalanie się, że to najlepsza szkoła w gminie to co najmniej nietaktowne.Niech chwalą inni.

Przepraszam 500 tys na rok, bo ubywa 5 oddziałów.

Ja chętnie wytłumaczę skoro to takie skomplikowane zamiast 10 klas jest 5, ile godzin za które trzeba zapłacić ( można spojrzeć w siatki programowe). A nauczyciele zamiast 1,5 etatu będą mieli etat. I to jest ta oszczędność. A jeśli to mało to wystarczy zapytać byłych; pani burmistrz i przewodniczącej RM, które wyliczyły, że jeden oddział kosztuje gminę 100 tys na rok, z prostego rachunku wynika, ze gmina oszczędza 100 tys. rocznie. Pozdrawiam

Skąd się wezmą te oszczędności, 800 tyś zł , skoro szkoła (jako filia) ma pozostać w obecnym budynku, który trzeba nadal utrzymywać, a nauczyciele klas 4-8 z naszej szkoły mają dostać równorzędne etaty w innych placówkach na terenie gminy ? Wytłumaczy mi to ktoś ?

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies