Halofon, czyli telefon zaufania dla seniorów
Łódzcy seniorzy nie tylko sami sobie dobrze radzą, ale też wspierają innych. Grupa mieszkańców zdobyła dotację na telefon pomocy i zaufania dla osób powyżej 60-tego roku życia.

Wolontariusze Halofonu zdalnie opiekują się kilkudziesięcioma seniorami z całego województwa i nie tylko. Podkreślają, że taki telefon zaufania służy osobom po obu stronach słuchawki. - My też potrzebujemy tej rozmowy. W czasie pracy zawodowej człowiek się obraca w kręgu znajomych sobie ludzi, na zbliżonym poziomie. A później dla mnie samej kontakt z ludźmi był wielką nauką - mówi Grażyna Jagodzka, współtwórczyni Halofonu. Wtóruje jej inny wolontariusz - Sam skorzystałem z tego telefonu. Żona mi zmarła, zostałem sam w domu. Dzięki temu telefonowi przyjechałem tutaj, porozmawiałem z koleżanką i zostałem. Dzięki Halofonowi mam swojego podopiecznego, spotykamy się, rozmawiamy. I jemu jest przyjemnie i mnie jest przyjemnie - podkreśla Tadeusz Rokicki.
Telefoniczni wolontariusze dyżurują od godziny 14 do 17 - w tym czasie zarówno odbierają telefony, jak i dzwonią do swoich podopiecznych sprawdzić, w jakiej są kondycji.
Celina Maciejewska, rzecznik ds. seniorów Urzędu Miasta Łodzi podkreśla, że do pomocy wystarczy więcej chęci niż środków. - Tak naprawdę nie trzeba wiele, te inicjatywy są często niskokosztowe. Seniorzy sami pozyskali finansowanie ze Stowarzyszenia Ę: 9 miesięcy, 12 tysięcy, a ile fantastycznych działań - mówi.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Numer telefonu, pod którym seniorzy mogą uzyskać wsparcie to 42 638 50 32.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |