Spalarnia odpadów w Łodzi - kto zdecyduje o jej powstaniu?
Samorządowe władze województwa i miasta chcą, aby na terenie Łodzi powstała spalarnia śmieci. Takie plany ma również spółka energetyczna Veolia, która nie wyklucza, że za kilka lat może zrealizować inwestycję.

Taka inwestycja mogłaby powstać przy ulicy Andrzejewskiej na łódzkim Widzewie - mówi rzecznik Veolii Robert Warchoł. - Rozważamy różne warianty i sposoby produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej dla miasta. Będziemy systematycznie doprowadzać do odejścia od opalania węglem w łódzkim systemie ciepłowniczym, co przełoży się między innymi na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Jest tu miejsce na wykorzystanie paliw alternatywnych, które są nazywane RDF, powstających z przetwarzania odpadów nienadających się do recyklingu - wyjaśnia Warchoł.
Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber chciał, aby radni sejmiku zgodzili się wpisać spalarnię do wojewódzkiego planu gospodarki odpadami. Ale ostatnie zmiany przepisów spowodowały, że obecnie decyzja w sprawie budowy spalarni należy wyłącznie do Ministra Klimatu. - Według mojej najnowszej wiedzy, w tej chwili kwestie spalarni są już przejęte przez Ministerstwo Klimatu i to ono będzie decydować o lokalizacjach tego typu inwestycji. Jako samorządy otrzymaliśmy sygnał, że mamy odstąpić od umieszczania tego typu inwestycji w naszym planie gospodarki odpadami - tłumaczy Grzegorz Schreiber.
O budowie spalarni w Łodzi pozytywnie wypowiadają się również władze miasta - być może wpłynie to na pozytywną decyzję ministra. Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi zapewnia, że spalarnia to z jednej strony ochrona środowiska, a z drugiej to ograniczenie wzrostu cen za odbiór śmieci.
W Polsce spalarnie śmieci funkcjonują miedzy innymi w Warszawie, Krakowie, Szczecinie i Białymstoku. Największe instalacje w Poznaniu i Krakowie - każda z nich rocznie przetwarza ponad 200 tys. ton śmieci.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |