Logo Radio Łódź

Specustawa o kamienicach "rzezią łódzkiej secesji"?

Rozwiązania zaproponowane przez władze Łodzi w projekcie specustawy, która ma ratować łódzkie zabytki i kamienice budzą coraz większe kontrowersje. Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński nazwał je "rzezią łódzkiej secesji".

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Wojewodzie Tobiaszowi Bocheńskiemu chodzi o zapisy, które będą pozwalały na wyburzanie budynków i ich odbudowywanie, a także na zdjęcie części obostrzeń konserwatorskich przy renowacjach. Miasto tłumaczy, że przyniesie to realne oszczędności i pozwoli ocalić budynki, które w innym przypadku same runą. Jak mówi wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki, remonty kamienic przy zachowaniu wszystkich wytycznych konserwatorów będą musiały kosztować aż 13 miliardów złotych, podczas gdy zwykłe remonty mogą kosztować sześć miliardów. - Nam zależy na tym, żebyśmy mogli zachować historyczny charakter miasta. Żeby te elewacje, do których jesteśmy przyzwyczajeni, pozostały w mieście. Chcemy jednak mieć możliwość ingerowania w te części, które są z tyłu. Żebyśmy mogli zlikwidować oficyny, a w te miejsca postawić nowoczesne budynki, w których ludzie chcieliby mieszkać - argumentuje Wojciech Rosicki.

Na takie propozycje od razu zareagowali społecznicy skupieni w ruchu "Tak dla Łodzi", którzy wystosowali list otwarty sprzeciwiający się zapisom o zmniejszeniu ochrony konserwatorskiej. Przeciwni są również radni opozycji. - Rada Miejska w Łodzi nie może się zgodzić na to, żeby budynki secesyjne, mające zabytkowe parkiety, piece i sztukaterię były jednym głosowaniem, jedną decyzją prezydenta, wyłączone z ochrony - mówi Marta Grzeszczyk, radna PiS.

Z kolei Wojewoda Łódzki dr Tobiasz Bocheński na jednym z portali społecznościowych napisał dzisiaj o "rzezi łódzkiej secesji". Zapytał również, co władze miasta robiły przez ostatnie 9 lat, żeby poprawić krytyczny stan wielu budynków komunalnych.

Poniżej treść całego wpisu wojewody łódzkiego:

"Szanowni Państwo,
Drodzy Łodzianie,

jako przedstawiciel rządu proszę o uwagę i zaangażowanie wszystkich ludzi dobrej woli kochających Łódź.

Rządząca naszym miastem koalicja Platformy Obywatelskiej i SLD próbuje zajmować nas tematem specustawy dla Łodzi. Ich zdaniem tylko tak można pomóc naszym kamienicom...

Okazuje się zatem, że po 9 latach rządów włodarze Łodzi pogubili się w tym, co nam obywatelom mówić:

1. Wpierw była "złota era rewitalizacji", gdy Łódź miała być przykładem dla całego świata. W ramach wystawy EXPO mieliśmy promować na całym globie skuteczność polityki miasta w trosce o zabytki... bo przecież wszystko z naszymi kamienicami było wówczas świetnie...

2. Nagle politycy się obudzili i powiedzieli nam, że "tak, tak! Rewitalizacja jest świetna, ale kamienice się walą i jest dramat". Ktoś mógłby zapytać, jak można rządzić od 2010 r. przez
2011 r.
2012 r.
2013 r.
2014 r.
2015 r.
2016 r.
2017 r.
2018 r.
2019 r.
i nagle stwierdzić - bez żadnego uprzedzenia, konsultacji czy jakiejkolwiek formy poważnej analizy sytuacji - że w Łodzi stan kamienic jest fatalny i nikt inny tylko rząd jest w stanie pomóc.

3. Teraz jesteśmy na kolejnym etapie, który jest niebywale zaskakujący: okazuje się że niektórzy radni PO rozważają umożliwienie miastu wyburzanie kamienic, jak i usuwanie zabytkowego detalu architektonicznego! Rządzący Łodzią widać doszli do wniosku, że czas na rzeż łódzkiej secesji!

Nasze miasto ma unikalny charakter. Dziedzictwo Łodzi, fabrykanckiego dynamizmu, zabudowy robotniczej, mieszczańskiej czy pałacowej jest niespotykane nigdzie indziej na świecie.

Proszę wszystkich społeczników, miłośników sztuki, konserwatorów, łodzian:

Sprawdźmy najpierw jak w rzeczywistości wyglądała polityka miasta w stosunku do zasobu kamienic od 2010 r., a następnie rozważmy najlepsze sposoby radzenia sobie z zaistniałym problemem.
Miasto Łódź potrzebuje w tym wymiarze zewnętrznego i niezależnego audytu!
Pochopne i nieprzemyślane propozycje polityków będą wprowadzać chaos..."

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką