Jak będzie wyglądał łódzki budżet obywatelski? Rozpoczynają się konsultacje w sprawie planowanych zmian
Mieszkańcy Łodzi zdecydują, jakie zmiany nastąpią w przyszłorocznym łódzkim budżecie obywatelskim. Magistrat przeprowadzi w tej sprawie cztery otwarte spotkania.
Urzędnicy spotkają się z organizacjami pozarządowymi, radami osiedli, środowiskami związanymi z edukacją i zwykłymi mieszkańcami. Przekonują też, że zainteresowanie budżetem obywatelskim w Łodzi, w porównaniu z innymi miastami, jest rekordowe. - Mamy najwięcej głosujących w całej Polsce - 160 tys. osób – mówi Damian Raczkowski, przewodniczący komisji ds. budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej w Łodzi. I dodaje, że w Warszawie głosuje nieco ponad 100 tys. osób. - W Łodzi jest też największy budżet obywatelski, bo obejmuje jeden procent budżetu miasta – dodaje Raczkowski.
W tym roku łodzianie decydowali o wydaniu 50 mln zł. Po ostatnim głosowaniu do Biura ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Łodzi wpłynęło wiele uwag i propozycji by zmienić niektóre zasady. - Największe zainteresowanie budzą kwestie podziału osiedlowego i ponadosiedlowego – dyrektor biura Grzegorz Justyński.
Wśród pomysłów na zmiany w budżecie obywatelskim były też takie, aby istniał sposób na zablokowanie projektów „dziwnych lub absurdalnych”. Teraz jest okazja, by o tym porozmawiać.