Łodzianie zdecydują o zmianie zasad w budżecie obywatelskim
W przyszłorocznym budżecie obywatelskim będą zmiany. O ich skali zadecydują mieszkańcy. Władze miasta zorganizuje cztery otwarte spotkania, na których będą zbierane opinie na ten temat.
Najczęstsze uwagi dotyczą przywrócenia w budżecie obywatelskim zadań ogólnomiejskich. W ostatnim głosowaniu można było wybierać tylko spośród mniejszych projektów osiedlowych - mówi przewodniczący komisji do spraw budżetu obywatelskiego Damian Raczkowski. - Doszło do tego, że faktycznie projekty niestety porozdzielały się na 36 osiedli. Projekty typu np. sterylizacja kotów. I tu pojawiają się pytania, czy jeżeli kot przejdzie przez osiedlową granicę osiedla Janów - Olechów, to należy go sterylizować na Janowie czy na Olechowie? No to są takie absurdy, których nie byliśmy w stanie przewidzieć, ale wiadomo że człowiek jest w stanie wymyślić bardzo wiele - podkreśla Raczkowski.
Kolejne propozycje dotyczą wyłączenia do osobnej puli, projektów zgłaszanych przez duże miejskich instytucje - takich jak szkoły czy przychodnie. Jak dodaje Damian Raczkowski, na takich osiedlach inne projekty nie mają żadnych szans. - Schronisko dla zwierząt, o którym faktycznie wiemy, że jest to typowy projekt ogólnomiejski, całkowicie wyeliminowało wszystkie projekty z "Osiedla nad Łódką" i tutaj też przyszła Rada Osiedla na spotkanie - mówi Raczkowski.
Spotkania będą organizowane od drugiego grudnia, przez cztery dni, w dużej sali obrad w Urzędzie Miasta o 16.30. Ze względów organizacyjnych podzielono je na spotkania z organizacjami pozarządowymi, radami osiedli, środowiskiem edukacyjnym i ostatnie otwarte dla wszystkich.
Łodzianie w tegorocznym głosowaniu decydowali o wydaniu 50 milionów złotych w 2020 roku.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |