Spółka PGE wybuduje pierwszą farmę fotowoltaiczną w Polsce
Prosto z powiatu bełchatowskiego do polskich domów popłynie zielona energia. Spółka PGE zamierza wybudować na terenie składowiska odpadów paleniskowych Elektrowni Bełchatów farmę fotowoltaiczną. Zajmie ona powierzchnię około 100 hektarów.

- 100 hektarów to ok. 140 boisk piłkarskich. Planujemy na nich postawić 60 tys megawatów mocy, która pozwoli zasilić 60 tys gospodarstw mieszkalnych. Mówimy tutaj o 200 tys osób, które mogą skorzystać z tej energii wyprodukowanej na terenach, które ciągle są nieużytkami - tłumaczy Norbert Grudzień, wiceprezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
To pierwsza z czterech farm w pobliżu Bełchatowa, gdzie produkowana będzie energia ze słońca. Ma być ona częścią większego ogólnopolskiego projektu realizowanego przez grupę PGE, którego głównym założeniem jest produkcja 25 procent krajowej energii z odnawialnych źródeł. - Ponad 42 procent energii elektrycznej w Polsce pochodzi z PGE. Na pewno dojrzałych odbiorców energii interesuje to, czy ta energia jest zielona, odnawialna, przyjazna środowisku. PGE chce być liderem zmiany, transformacji energetycznej, która dokonuje się w Polsce - mówi Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.
Posłuchaj relacji i dowiedz się więcej:
Grupa stawia też na fotowoltaikę i rozwój morskich farm wiatrowych.
Prąd z pierwszej farmy fotowoltaicznej pod Bełchatowem popłynie najpóźniej za cztery lata. Dziś (20 listopada) została podpisana umowa o współpracy przy realizacji tej inwestycji między dwiema spółkami: PGE Energia Odnawialna oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z BEŁCHATOWA |