Znamy finalistów konkursu reportażu radiowego "Człowiek w zagrożeniu 2019"
Do konkursu zgłoszone zostały 32 audycje. Ośmiu będzie można posłuchać podczas tegorocznej edycji Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Konkurs Reportażu Radiowego podczas Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu został reaktywowany po dziewięciu latach przerwy z inicjatywy Radia Łódź. W tym roku powracamy do przeglądu audycji prezentujących bohaterów w sytuacji zagrożenia.
Do konkursu zgłoszone zostały 32 reportaże radiowe przygotowane przez reportażystów z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Koszalina, Krakowa, Lublina, Łodzi, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia, Szczecina i Zielonej Góry.
Na podstawie rekomendacji jurorów konkursu do finału konkursu zakwalifikowanych zostało 8 audycji, które zostaną zaprezentowane festiwalowej publiczności.
FINALIŚCI KONKURSU REPORTAŻU RADIOWEGO "CZŁOWIEK W ZAGROŻENIU 2019":
1. "Człowiek z katalogu 13B", Agnieszka Czyżewska-Jacquemet
2. "Gdyby nie Gala", Magdalena Świerczyńska-Dolot
3. "Mój ci on", Agnieszka Szwajgier
4. "Nasza Wiktoria", Katarzyna Michalak
5. "O misiu, który zasnął ze smutku", Katarzyna Błaszczyk
6. "Prawo Denisa", Marcin Pośpiech
7. "Schowane w pamięci", Ewelina Kosałka-Passia
8. "SMS-y do uczennicy", Monika Hemperek
Spośród powyższych audycji jury konkursu wybierze zwycięzcę.

Publiczność Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu również będzie mogła zabrać głos w sprawie najbardziej poruszającego reportażu. Zapraszamy na odsłuchy finałowych audycji 20, 21 i 22 listopada, o godzinie 18.00 do Fabryki Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi.
Środa, 20 listopada: "SMS-y do uczennicy" (Monika Hemperek, Polskie Radio Lublin), "Schowane w pamięci" (Ewelina Kosałka-Passia, Polskie Radio Katowice)
Czwartek, 21 listopada: "Gdyby nie Gala" (Magdalena Świerczyńska-Dolot, Radio Gdańsk), "Mój ci on" (Agnieszka Szwajgier, Studio Reportażu i Dokumentu PR), "Nasza Wiktoria" (Katarzyna Michalak, Polskie Radio Lublin)
Piątek, 22 listopada: "Człowiek z katalogu 13B" (Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, Polskie Radio Lublin), "Prawo Denisa" (Marcin Pośpiech, Program 3 Polskiego Radia), "O misiu, który zasnął ze smutku" (Katarzyna Błaszczyk, Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia).
Zwycięzcę Konkursu Reportażu Radiowego poznamy podczas Gali Finałowej Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu 2019 w sobotę, 23 listopada o godz. 19.00.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
W sobotę 23 listopada, w dniu zakończenia Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, zapraszamy na dwa wydarzenia związane z reportażem radiowym:
Usłyszeć człowieka - panel dyskusyjny, Fabryka Sztuki, godz. 15.00
Wspólnie z wybitnymi polskimi reportażystami zastanowimy się, jak w reportażu radiowym opowiadać o człowieku, który musi zmagać się z zagrożeniami współczesnego świata. Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli trzech prężnie rozwijających się ośrodków reportażowych:
- Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin. Laureatka takich nagród jak Grand Press 2015, Prix Bohemia 2017 oraz Prix Europa 2019.
- Olga Mickiewicz-Adamowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Laureatka Ake Blomstrom Award i Srebrnego Melchiora. W latach 2017–2019 była polskim reprezentantem w Komisji Dokumentalistów Europejskiej Unii Nadawców.
- Bartosz Panek z Programu 2 Polskiego Radia. Zdobywca Melchiora, Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek, a także "radiowego Oscara" - Prix Italia 2014.
Panel poprowadzi dr Kinga Sygizman z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego.
"Docent" - premiera reportażu Kamili Litman, Fabryka Sztuki, godz. 16.00
W Roku Marka Edelmana w Łodzi, w 10 lat po śmierci tego wybitnego działacza, społecznika i lekarza, zachęcamy do refleksji nad spuścizną tytułowego Docenta. Dlaczego słowa Marka Edelmana tak mocno zapadają w pamięć? Dlaczego wydają się celnym komentarzem do wielu momentów XX i XXI wieku? Reportaż Kamili Litman "Docent" powstał w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi.
Zapraszamy do udziału w 29. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu oraz do śledzenia strony festiwalu i strony Radia Łódź.