Łódź nie będzie miała uczelni badawczej
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza". Nie ma wśród nich łódzkich ośrodków akademickich. Ale władze uczelni nie traktują tego jako porażki.
Uczelnie badawcze będą w latach 2020-2026 otrzymywać subwencję zwiększoną o 10 procent. Te pieniądze pomogą poprawić jakość prowadzonych badań naukowych i zwiększyć szanse na arenie międzynarodowej.
Do konkursu "Inicjatywa Doskonałości - uczelnia badawcza" wystartowało 20 najlepszych uczelni w Polsce, w tym aż trzy z Łodzi - Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka i Uniwersytet Medyczny.
Ostatecznie żadna z nich nie znalazła się w zwycięskiej 10, co może być pewnym zaskoczeniem, bo w ostatnich miesiącach każda z łódzkich uczelni promowała się jako prężnie rozwijający się ośrodek badawczy.
Jednak zdaniem rektora Politechniki Łódzkiej profesora Sławomira Wiaka nie można tego rozpatrywać jako porażki. - Dostaliśmy się do ekstraligi. Ministerstwo na podstawie osiągnięć uczelni wyłoniło 20 uczelni, które mogły i mogą pretendować do statusu uczelni badawczej. To unikalna inicjatywa, trzeba wyraźnie podkreślić Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kontekście strategii Rozwoju Szkolnictwa Wyższego.
Podobnie wypowiadają się władze Uniwersytetu Łódzkiego. Prorektor do spraw nauki prof. Elżbieta Żądzińska zwraca uwagę, że już sam proces starania się o tytuł uczelni badawczej oznacza rozwój szkoły wyższej. - Mamy autorską koncepcję rozwoju, rozwijamy się czyli zwiększamy swoją pozycję naukową - podkreśla profesor Żądzińska.
Kolejną łódzką uczelnią, która starała się o status uczelni badawczej był Uniwersytet Medyczny. Ambicje były większe, przyznaje prorektor do spraw nauki i współpracy międzynarodowej prof. Lucyna Woźniak. - Liczyliśmy na to, że znajdziemy się w tym gronie finalistów, natomiast walczyliśmy wśród bardzo dobrych uczelni i wszystkie one wykonały ogromny wysiłek. To nie jest porażka, to jest zawód. My uważamy, że dostanie się do tej grupy 20 uczelni, które aplikowały o status uczelni badawczej, to wielki sukces - mówi prof Woźniak.
Uczelniami badawczymi zostaną: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.
Ocena śródokresowa nastąpi po trzech latach. Przez ten czas Ministerstwo będzie bieżąco monitorować postępy poszczególnych uczelni. Nowy konkurs planowany jest dopiero za 6 lat.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |
Rzad nie lubi Lodzi, z to Torun kocha
Bo nie uczą o życiu jednorożca ??
Straszne
Dopóki niedorajda będzie rządzić w Łodzi to tak będzie. Camerimage w Toruniu nie w Łodzi...W Łodzi ruiny rozwalające się