Sieradzka geotermia coraz bliżej dofinansowania
Realizacja kogeneracji w Sieradzu, czyli korzystania z trzech źródeł energii odnawialnej, wchodzi w kolejne etapy.

Wnioski o dofinansowanie, wartej prawie 60 mln złotych inwestycji, przeszły pozytywnie oceny formalne w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, poinformował dziś (10 października) w Sieradzu, wiceprezes tej instytucji Artur Michalski. - To co tutaj jest realizowane, jest w taki sposób przez miasto przygotowane, że nie powinno wpłynąć na cenę energii - opłat za ogrzewanie, a może je z czasem zmniejszyć. Tak jest w przypadku użytkowników wody geotermalnej na Podhalu - dodał.
Sieradz stara się o 60-procentowe dofinansowanie na wykonanie właściwego odwiertu geotermalnego oraz wybudowanie kotłowni gazowej i na biomasę, które będą wspierać system. Jest szansa, by za dwa lata woda geotermalna ogrzewała już mieszkania sieradzan, mówi prezydent miasta Paweł Osiewała. - PEC jest na etapie zlecenia opracowania projektu budowlanego i uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli otrzyma je w połowie przyszłego roku, wtedy będziemy mogli przystąpić do budowy.
Korzystanie z systemu kogeneracyjnego pozwoli Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w Sieradzu zmniejszyć spalanie węgla o około 18 tysięcy ton rocznie.

Od lewej: w-ce prezydent Sieradza Rafał Matysiak, poseł PiS Krzysztof Ciebiada, w-ce prezes NFOŚiGW Artur Michalski, prezydent Sieradza Paweł Osiewała, prezes PEC w Sieradzu Dariusz Sucherski