Logo Radio Łódź

Spotkania z wyborcami, walka o zwiększanie liczby węzłów na S14, oddawanie krwi i troska o czyste powietrze. Trwa kampania wyborcza

Niewiele ponad tydzień dzieli nas od wyborów do parlamentu. Kandydaci nie marnują czasu i zabiegają o głosy wyborców.

Łódź odwiedziła posłanka do Parlamentu Europejskiego Beata Szydło i minister Elżbieta Rafalska. Wzięły one udział w spotkaniu z wyborcami w Łódzkim Domu Kultury. Beata Szydło przekonywała do głosowania na PiS i podkreślała sukcesy swojego rządu. - Ta drużyna rządowa była wspaniała i jednocześnie postawiona naprawdę przed bardzo trudnym zadaniem. Musieliśmy odwrócić to wszystko, co do tej pory działo się w Polsce w poczuciu ogromnej odpowiedzialności i świadomości, że obdarzyliście nas państwo wielkim zaufaniem w kampanii wyborczej. 

W spotkaniu uczestniczyli premier Piotr Gliński i Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w okręgu Sieradzkim Dariusz Joński krytykował rządowy program "Czyste powietrze". Podczas spotkania z wyborcami w Pabianicach mówił, że program jest niewydolny. - Miało być wymienianych rocznie 300 tys "kopciuchów", a jest raptem niespełna 10 procent. Przez to truje się tym smogiem mieszkańców i nie mogą oni skorzystać z pieniędzy, które są na to zarezerwowane. 

Jońskiego wspierała w Pabianicach "jedynka" Koalicji Obywatelskiej w Gdyni Barbara Nowacka, która podkreślała, że walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów Koalicji Obywatelskiej. - Polska nie jest krajem tak biednym, żeby nie zacząć działać na rzecz zdrowia. Dla Koalicji Obywatelskiej jednym z sześciu priorytetów programu jest zadbanie o środowisko, w tym o czyste powietrze. Aby to się wydarzyło, nie trzeba tworzyć szumnych programów, bo już widzimy, że czyste powietrze zafunkcjonowało tak, jak "Mieszkanie Plus", czyli wcale. 

O ważności nadchodzących wyborów mówili w Wieluniu kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do parlamentu. - Cofnąć wszystko to, co się udało zrealizować przez te cztery lata można bardzo szybko: żeby zlikwidować np. CBA, urealnić 500+ wystarczy jedno posiedzenie sejmu. Wszystko da się cofnąć - powiedziała liderka listy sieradzkiej, posłanka Joanna Lichocka.

Do udziału w wyborach mieszkańców Wielunia mobilizował poseł PiS Paweł Rychlik. - Znam tę ziemię i miasto, każdą ulicę, kamienicę, bramę i zaułek. My, wielunianie, jesteśmy wspaniałymi ludźmi: bardzo otwartymi, gościnnymi, radosnymi. 

Wiceprezydenci Łodzi, kandydujący w wyborach, Tomasz Trela i Krzysztof Piątkowski zapowiadają wspólną walkę o budowę większej liczby węzłów na łódzkim odcinku drogi ekspresowej S14.

"Dwójka" na liście KO - Piątkowski mówi, że droga S14 w obecnym kształcie nie będzie służyła łodzianom. - Miało być siedem węzłów. Dziś tak naprawdę będą trzy funkcjonale węzły. Gdy do władzy doszedł obecny rząd, zrujnował cały projekt i zrezygnował z czterech węzłów albo znacząco je przebudował. To, co jest najważniejsze dla łodzian, to to, że ta droga nie jest dla nich. Owszem, będzie pełnić funkcję obwodnicy, Polacy będą podróżować z południa na północ omijając nasze miasto, ale sami łodzianie właściwie z tej drogi nie skorzystają. 

Lider Lewicy Trela zapowiada, że będzie walczył o zwiększenie liczby węzłów. - Tak, jak korkują się niektóre części miasta, tak korkować się będą dalej. Obwodnica miała służyć przede wszystkim temu, aby wyprowadzić samochody poza nasze miasto. Dołożymy wszelkich starań, aby było w tej drodze siedem planowanych i projektowanych na wstępie zjazdów. Deklarujemy z panem Piątkowskim, że po 13 października jako parlamentarzyści wspólnie z panią Hanną Zdanowską zrobimy wszystko, by tak się stało. 

(Fot. Agata Gwizdała)

Tomasz Zimoch - "jedynka" na łódzkiej liście Koalicji Obywatelskiej do Sejmu - zachęcał, by oddawać krew, w związku z przypadającym 13 października dniem dawcy szpiku. - 13 dzień października to jest twój wybór nie tylko w trakcie głosowania, ale także decyzji, by stać się dawcą szpiku. Mam nadzieję, że niektórzy się dziś zdecydują, by oddać 12 ml krwi i by oznaczyć tzw. kod szpikowy. 

Zimoch zachęcił do akcji między innymi dominikanina ojca Pawła Gużyńskiego, młodą aktorkę Paulinę Walendziak i trenera ŁKS-u Kazimierza Moskala. 

I na koniec informacja, która pomoże nam bezproblemowo oddać swój głos w wyborach 13 października. Dla kogoś kto wie, że w tym dniu będzie w podróży, przyda się zaświadczenie o prawie do głosowania. Pozwala ono na udział w wyborach w dowolnym okręgu wyborczym. To bardzo komfortowe rozwiązanie. - Jest to na tyle bezpieczne, że gdziekolwiek będę: za granicą, na statku czy we własnej gminie, mogę przedłożyć zaświadczenie i  zostanę dołączona do spisu w obwodzie. Jedna jest tylko kwestia. Nie mogę zgubić zaświadczenia, bo wtedy nikt mnie nigdzie nie dopisze - przyznaje dyrektor łódzkiej delegatury PKW Grażyna Majerowska- Dudek.

Takie zaświadczenie można odebrać w urzędzie gminy, właściwym dla swojego miejsca zameldowania. Mamy na to czas do 11 października.

Przemysław Naze, Maciej Trojanowski

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO I WIĘCEJ INFORMACJI ZWIĄZANYCH 
Z WYBORAMI PARLAMENTARNYMI 2019 ZNAJDZIESZ W DZIALE "WYBORY PARLAMENTARNE 2019".

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką