Dożynki Prezydenckie 2019. Spalskie święto plonów [ZDJĘCIA]
W niedzielę 15 września odbyła się oficjalna część spalskich Dożynek, w których udział wział prezydent Andrzej Duda z małżonką. Dożynki w Spale to największe i najbardziej barwne w kraju święto plonów. Para Prezydencka odwiedziła m.in. stoisko województwa łódzkiego.
W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rolników. Nawiązał do historii i mówił o chłopskich dążeniach niepodległościowych. Podkreślał, że praca współczesnych rolników nie pozostaje bez wpływu na kształt dzisiejszej Polski.
- Bezpieczeństwo żywnościowe jest bardzo ważne, ale nie tylko. To także potężny segment polskiej gospodarki i olbrzymi polski eksport, który z roku na rok dynamicznie wzrasta. To także wspaniała ocena polskiej żywności poza naszymi granicami. To wielka wasza zasługa w budowaniu ojczyzny, aby była ona coraz bardziej zamożna i coraz piękniejsza - powiedział prezydent.
Prezydent nawiązał też do tegorocznej suszy. - Premier Morawiecki zapewnił, że będą pieniądze na wyrównanie szkód wywołanych również przez tegoroczną suszę. Będzie tyle pieniędzy, ile ich będzie potrzeba. Dziękuję za tę politykę. Jestem dumny, że w takiej polityce wobec polskich rolników i polskiej wsi mogę uczestniczyć - dodał.
Andrzej Duda mówił także o ciężkiej pracy rolników, ale też o pięknie polskiej wsi i jej folklorze, który przetrwał lata. Prezydent wraz z pierwszą damą udali się na zwiedzanie Miasteczka Regionów, gdzie wszystkie województwa prezentują swój dorobek ludowy.
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę na znaczenie rolników i ich pracy w kontekście całej polityki państwa. Minister powiedział, że dzięki temu, że tej żywności nam nie brakuje, władze mogą się skupić na innych aspektach bezpieczeństwa Polski. Wyraził przy tym ubolewanie, że w Polsce nadal dużo żywności się marnuje. W tym kontekście pytał o szacunek do pracy rolników.
18 września wejdzie w życie ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Przewiduje ona m.in. nałożenie na duże sklepy obowiązku zawarcia z organizacją pozarządową umowy dot. bezpłatnego przekazywania żywności na cele społeczne.
W Miasteczku Regionów Para Prezydencka odwiedziła stoisko województwa łódzkiego, po którym oprowadzał ją marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
- Pokazaliśmy to co najlepsze, oczywiście w pigułce, ale wywołało to podziw i zadowolenie prezydenta i pierwszej damy - powiedział marszałek.
Szef promocji w łódzkim urzędzie marszałkowskim Artur Michalak tłumaczył, że stoisko łódzkie charakteryzowało się różnorodnością. Nie zabrakło akcentów piotrkowskich, sieradzkich, opoczyńskich czy łowickich. Dużym powodzeniem cieszył się haft łowicki w wykonaniu Marianny Madanowskiej. Pani Marianna jako jedna z niewielu twórczyń wykonuje go ręcznie.
- U mnie w rodzinie trwa to już 100 lat. Haftu nauczyłam już swoją córkę - mówi.
Uroczystości w Spale rozpoczęła msza święta o godz. 11:30 w Kaplicy Polowej AK. Po niej barwny korowód z wieńcami dożynkowymi przejdzie do Centralnego Ośrodka Sportu.
Posłuchaj relacji:
Starostowie dożynek przekazali symboliczny bochen chleba parze prezydenckiej.
Jedną z atrakcji jest występ zespołu Mazowsze. Po oficjalnej części uroczystości prezydent odwiedzi Miasteczko Regionów, gdzie poszczególne województwa prezentują swoje lokalne specjały. Odwiedzają je tłumy.
Zrobienie wieńców nie jest łatwe, o czym mówią twórcy ludowi.
Posłuchaj relacji:
Ci, którzy oglądają dożynkowe wieńce nie kryją zachwytu.
Posłuchaj jeszcze:
Trwa konkurs na najpiękniejszy dożynkowy wieniec. Trafi on do kancelarii prezydenta, gdzie będzie stał przez najbliższy rok.
Dożynki prezydenckie to już tradycja. Zapoczątkował ją w 1927 roku prezydent Ignacy Mościcki. Później dożynki odbywały się co roku, aż do wybuchu II wojny światowej. Zostały reaktywowane dopiero w 2000 roku przez Aleksandra Kwaśniewskiego. Przyjeżdżają na nie kolejni prezydenci RP.
Utrudnienia na droga w związku z Dożynkami Prezydenckimi 2019
W niedzielę kierowców jadących DK 48 między Tomaszowem Mazowieckim i Inowłodzem, czekają zmiany w organizacji ruchu. W związku z Dożynkami Prezydenckimi 2019, w godzinach 8-22 droga będzie zamknięta na odcinku 10,5 kilometra. Wyznaczono objazd przez Glinnik i Poświętne.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |