Logo Radio Łódź

Wzrost płacy minimalnej, system kaucji za butelki i wsparcie Łodzi w sejmie - kolejne propozycje w kampanii

Łódź, Łęczyca i Piotrków - to kolejne miejsca spotkań toczącej się kampanii wyborczej. Politycy chcą trafić do szerokiego grona wyborców.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Łęczycę i przedstawił założenia programowe Prawa i Sprawiedliwości na kolejne cztery lata. Szef rządu przypomniał o programie 500+ na każde dziecko i trzynastej emeryturze. Premier Morawiecki przypomniał również obietnicę z ostatniej konwencji programowej PiS w Lublinie, związanej ze wzrostem płacy minimalnej. - W 2020 roku będzie ona na poziomie 2600 zł, w 2021 - 3000 zł, a w 2023 na koniec czyli od początku 2024, będzie to 4000 zł. Za tym stoi pewna filozofia. Polacy to naród ciężko pracujących, zdolnych, mądrych ludzi i trzeba jak najwięcej takich pracowników, którzy jak najwięcej zarabiają - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier mówił również o planach dotyczących składek odprowadzanych przez przedsiębiorców do ZUS-u.  - Teraz wdrażamy dwa nowe rozwiązania. Ryczałt, który się może opłacać wszystkim tym, którzy do tej pory są na ryczałcie, ale także nowym przedsiębiorcom. Tym, których obroty przekraczały 250 tys. euro. To ważne - powiększamy ryczałt czterokrotnie, do miliona euro i to jest poważna korzyść dla przedsiębiorców - zapowiedział szef rządu.

O wzroście płacy minimalnej mówił również w Piotrkowie poseł PiS Antoni Macierewicz, który otwiera w tym okręgu listę wyborczą Zjednoczonej Prawicy. - Wyższa płaca minimalna wymusi zupełną zmianę sytuacji na rynku pracy. Taką, żeby napływająca do nas ludność z innych krajów europejskich, nie była powodem utrzymywania niskiego poziomu płacy dla ludności polskiej - podkreślił Antoni Macierewicz.

Kandydaci do Sejmu z Koalicji Obywatelskiej w Łodzi, zainteresowali się sprawami klimatu i czystości powietrza. Marcin Gołaszewski z Nowoczesnej zadeklarował odejście od spalania węglem, masową wymianę pieców i specjalny Pakiet dla Śląska. - Do 2030 roku zrezygnujemy z opalania węglem w domach i mieszkaniach. Od 2040 roku odejdziemy całkowicie od węgla, sfinansujemy wymianę pieców i będzie to wymiana pieców na tej zasadzie, jaka funkcjonuje w Łodzi. Wraz z branżą górniczą przyjmiemy pakiet zmian dla Śląska. Ochronimy oczywiście zasoby wodne. Polska najszybciej podlega procesowi pustynnienia. Wprowadzimy powszechny system kaucji odbioru butelek. System jaki funkcjonuje w krajach zachodnich, w Niemczech, Szwecji, Austrii, Francji, w innych krajach i będzie to oczywiście obowiązkowe - zapowiedział Gołaszewski.

Kandydaci z łódzkiej listy Lewicy podpisali tzw. Pakt dla Łodzi. Wiceprzewodniczący SLD Tomasz Trela wyjaśnił, że chodzi o sprecyzowanie lokalnych problemów, którymi zajmą się przedstawiciele Lewicy, jeśli uzyskają poselskie mandaty. - Bez względu na to, kto będzie rządził w Łodzi, bez względu na to, jakie barwy polityczne ma władza miejska w Łodzi, my będziemy chcieli zawsze nasze miasto wspierać. Wspierać w postaci dobrego słowa w polskim parlamencie, ale także zgłaszając swoje konkretne propozycje i konkretne postulaty do kolejnych budżetów. Tak, aby inwestycje w Łodzi, które są realizowane, mogły mieć jak najwięcej wsparcia finansowego z budżetu krajowego. My chcemy bardzo jednoznacznie zadeklarować wsparcie dla naszego miasta, bez względu na barwy polityczne od lewicy będzie ono zawsze - zapewnił Trela.

A lokalne problemy, którymi obiecują się zająć w Sejmie przyszli posłowie Lewicy z Łodzi, to infrastruktura, oświata, służba zdrowia, transport publiczny, zieleń, mieszkania, kultura i nowoczesne technologie.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO I WIĘCEJ INFORMACJI ZWIĄZANYCH 
Z WYBORAMI PARLAMENTARNYMI 2019 ZNAJDZIESZ W DZIALE "WYBORY PARLAMENTARNE 2019".

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką