Łódź Czterech Kultur 2019. Studio festiwalowe Radia Łódź [RELACJE, ZDJĘCIA]
Ponad 40 interdyscyplinarnych wydarzeń w dziewięć dni pod hasłem "Współistnienie" - Radio Łódź relacjonowało tegoroczny Festiwal Łódź Czterech Kultur.

Sobota, 14 września
Koncert "Znikające miasto" w Teatrze Muzycznym zakończył tegoroczną edycję Festiwalu Łódź 4 Kultur. Na scenie pojawili się Mela Koteluk, Matylda Damięcka, Mona Mur, Ralph Kamiński, Krzysztof Zalewski, którzy w dużej mierze zaprezentowali nowe aranżacje utworów zespołów z Łodzi. W nowych aranżacjach usłyszeliśmy piosenki 19 wiosen, L.Stadt i Not. Ważną częścią koncertu było też sięgnięcie po repertuar Henryka Debicha, legendarnego dyrygenta związanego z Łodzią i rozgłośnią Polskiego Radia w Łodzi. Zespołem muzycznym kierował Leszek Biolik, niegdyś basista Republiki, który Bartoszowi Florczakowi opowiedział o genezie powstania pomysłu koncertu "Znikające miasto".
Czytaj także: "Znikające miasto" na zakończenie Festiwalu Łódź Czterech Kultur [ZDJĘCIA]


Piątek, 13 września
Za nami pierwszy w historii koncert K-drona. To odkryta przez prof. Janusza Kapustę, bardzo młoda bryła geometryczna, która stała się instrumentem muzycznym, a konkretnie wykonanym przez mistrzów lutnictwa dwunastostrunowym K-dronem harfowym.
Czwartek, 12 września
Moskiewska Elektrozavod Gallery prezentuje w Łodzi improwizowany projekt "Wyprawa". Artyści wykorzystują w pracy znalezione przedmioty i lokalne materiały, które przetwarzają w obiekty, dźwięki i w ten sposób wpisują się lokalny kontekst społeczny i architektoniczny. Akcja Rosjan jest także częścią cyklu wydarzeń artystycznych "Miasto Babel", odbywających się w ramach festiwalu.
Środa, 11 września
W "Wieży Babel", czyli w akademiku Uniwersytetu Łódzkiego dla zagranicznych studentów powstaje film inspirowany pojęciem współistnienia oraz samym budynkiem "Wieży Babel". Pracom produkcyjnym towarzyszą warsztaty i prelekcje dotyczące kina eksperymentalnego i dokumentalnego. Za projekt odpowiada kolektyw produkcyjno-dystrybucyjny WET z Rotterdamu.
Wtorek, 10 września
Cykl wykładów poświęconych różnym formom udziału czterech kultur w kształtowaniu łódzkiej tożsamości, w tym roku gości w mniej oczywistych miejscach. To chociażby dawna kaplica ewangelicko-augsburska na Bałutach. Edukacyjna część programu tegorocznego festiwalu to także rozmowa o tych narodowościach, które dziś tworzą Łódź.
W sekcji teatralnej warto zwrócić uwagę na "Makbeta" w sardyńskiej interpretacji.

Poniedziałek, 9 września
Na stawie w parku Staromiejskim pływa kilka dużych kul, do których można wejść. Każda z nich jest opisana. To interaktywna instalacja Julity Wójcik zatytułowana "Bańki spekulacyjne". W ten sposób - artystka znana między innymi z realizacji "Tęczy" na placu Zbawiciela w Warszawie - przygląda się problemom współczesnego świata.

Otwarcie festiwalu Łódź Czterech Kultur 2019
Na muzyczną inaugurację festiwalu, w Studiu Koncertowym im. Henryka Debicha w Radiu Łódź, wystąpiła Charlotte Brandi.
Tuż po koncercie niemieckiej artystki, w specjalnej audycji poświęconej festiwalowi Łódź Czterech Kultur - o tym, co znalazło się w programie najbliższych dni opowiedzieli między innymi kuratorzy festiwalu: Agata Duda-Gracz (teatr), Katarzyna Stańczak i Joanna Szumacher (sztuki wizualne) i Marcin Tercjak (muzyka).
W programie teatralnym zaplanowano znane spektakle z Polski i ze świata. To między innymi sardyński "Makbet", czy przedstawienie krakowskiej grupy "Hańba". Nie zabraknie też premier. Jedną z nich przygotowała aktorka i wokalistka Magdalena Kumorek
Głównym festiwalowym koncertem będzie widowisko zatytułowane "Znikające miasto" z udziałem między innymi Matyldy Damięckiej, Krzysztofa Zalewskiego i Arkadiusza Jakubika. Poza tym zaplanowano też kilka bardziej kameralnych wydarzeń muzycznych. - Koncert zespołu Kamp!, koncert Daniela Spaleniaka, który zaprosił znakomitych gości, m.in. Melę Koteluk. Zaprosiliśmy także wspaniałą francuską artystkę Keren Ann, która zaśpiewa m.in. piosenki ze swojej najnowszej płyty - mówi kurator festiwalu Maricn Tercjak.
Performance, wystawy i akcje w przestrzeni miejskiej będą częścią programu sztuk wizualnych. Na stawie w Parku Staromiejskim można oglądać instalacje "Bańki spekulacyjne". Jej autorką jest Julita Wójcik, znana między innymi z realizacji "Tęczy" na pl. Zbawiciela w Warszawie. Główna festiwalowa wystawa, prezentowana w Pasażu Lido przy ul. Kościuszki, ma być zbiorową, artystyczną wypowiedzią o kryzysie migracyjnym.
WIĘCEJ INFORMACJI O KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |