Wieluń - Prezydent Niemiec: "Proszę o przebaczenie" [ZDJĘCIA]
O tragicznych wydarzeniach z 1 września 1939 roku mówił prezydent Andrzej Duda. "Kto mógł się spodziewać, że tak drastyczne kroki podejmie naród cywilizowany, z bogatą historią i kulturą. To był akt terroryzmu".
Tłumy mieszkańców regionu uczestniczy w obchodach rocznicowych w Wieluniu.
Prezydent Andrzej Duda mówił w swoim przemówieniu, że II wojna światowa rozpoczęła się od zbrodni, którą było zbombardowanie tego miasta w nocy 1 września 1939 roku. Prezydent zaznaczył, że tamten poranek zakończył istnienie II Rzeczpospolitej. - To był normalny świat, który został zniszczony, zrujnowany wbrew wszelkim zasadom prawa międzynarodowego i konwencji haskiej, którą brutalnie złamano. To była zbrodnia wojenna, od niej zaczęła się II wojna światowa. Historycy mówią, iż stało się to z premedytacją, i że właśnie Wieluń miał pokazać, co to będzie za wojna: totalna, bez zasad, na zniszczenie.
Czytaj także: Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w Łodzi

Prezydent przypomniał, że niemieckie samoloty rozpoczęły bombardowanie Wielunia od ataku na szpital. Jak mówił, w wyniku działań agresora 1 września 80 lat temu zginęło 1200 cywilnych mieszkańców miasta, a ponad 75% jego zabudowań legło w gruzach.
Posłuchaj całego przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy:
W @wielunpl trwają uroczystości upamiętniające 80 rocznicę wybuchu #WWII. Prezydent #Steinmeier: "Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii. Państwo niemieckie zawsze będzie wdzięczne za to, że zostało ponownie przyjęte do grona Europejczyków". #80WW2 #nigdywięcej pic.twitter.com/bb5ihm8Jd3
— Rolf Nikel (@Amb_Niemiec) September 1, 2019
- Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o przebaczenie - mówił w Wieluniu prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas uroczystość 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Posłuchaj przemówienia prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera:
Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa podkreślał wagę obecności głów państw w Wieluniu. - Ufam głęboko, że to miasto i ten dzień ponownie na trwałe wejdą do pamięci ludzkości, ale tym razem jako symbol pokoju i pojednania, ponieważ Wieluń jest właśnie takim miastem. Niech Bóg błogosławi oba narody.
Prezydent @AndrzejDuda oraz Prezydent F. W. Steinmeier zwiedzają Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Po wystawie historycznej oprowadza Prezydentów Dyrektor Muzeum wraz ze świadkami wydarzeń z 1 września 1939 r. Świadkami niemieckiego bombardowania. #80WW2 pic.twitter.com/1bqIfusuLy
— PL1918 (@PL1918) September 1, 2019
O 4.40, gdy 80 lat temu na Wieluń spadły pierwsze niemieckie bomby, w mieście znów zawyły syreny. Na Plac Legionów wbiegła też sztafeta Biegu Pamięci, która wystartowała nocą z Polskiej Nowej Wsi pod Opolem. To stamtąd wystartowały bombowce Luftwafe, by zniszczyć miasto, w którym nie było żadnych obiektów wojskowych czy strategicznych. - Przesłanie, jakie niesie ze sobą dzisiejsza uroczystość z udziałem delegacji niemieckich, jest ważne szczególnie dla młodego pokolenia - dodaje opiekunka grupy z Waltrop. Młodzież z tego miasta partnerskiego Wielunia także brała udział w Biegu Pamięci.
Sygnał „Cisza” odegrany przez polskiego żołnierza w Wieluniu, 80 lat od niemieckiego bombardowania. Posłuchajcie⤵️#80WW2 pic.twitter.com/KmobtCHe3p
— PL1918 (@PL1918) September 1, 2019
Prezydenci Polski i Niemiec przeszli jeszcze szlakiem zbombardowanych miejsc i złożyli kwiaty przy kamieniu upamiętniającym zbombardowanie kościoła farnego.
Prezydenci Polski i Niemiec oddali hołd ofiarom II wojny światowej. #Wieluń #80WW2https://t.co/rrIyk8X5yd pic.twitter.com/XTVqDpQlF9
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 1, 2019
Czytaj także: 80. rocznica wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. Program uroczystości
Dziś jeszcze (01.09) o godz. 16. w kinie Syrena premiera filmu "Wieluń, kilka sekwencji większej całości". Uroczystości zakończy o godz. 21 koncert w wykonaniu Orkiestry Wielkich Bębnów na placu Legionów.