80. rocznica wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. Program uroczystości
Znicz Pokoju i Pojednania zapalono w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem, skąd 80 lat temu wystartowały niemieckie samoloty, by zbombardować uśpiony Wieluń. Gdy o 4.40 w mieście, jak co roku, zawyją syreny upamiętniające to wydarzenie, na Placu Legionów rozpoczną się uroczystości rocznicowe z udziałem prezydentów Polski i Niemiec - Andrzeja Dudy i Franka Waltera Steinmaiera.
Uroczystości odbędą się, nie jak co roku, przy ulicy Piłsudskiego, ale na Placu Legionów. O 4.40 pojawią się tam uczestnicy Biegu Pamięci, którzy pokonują tę samą trasę, co w 1939 roku bombowce Luftwafe.
- Obaj prezydenci oddadzą hołd wszystkim ofiarom cywilnym, które zginęły podczas działań wojennych - powiedział Radiu Łódź rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski. - Chodzi o to, żeby podkreślić ten brutalizm II wojny światowej w odniesieniu do cywilnych ofiar wojny. Proszę pamiętać, że Wieluń z wojskowego punktu widzenia nie miał podczas II wojny światowej, szczególnie na początku, żadnego znaczenia. Niemcy zrównali to miasto z ziemią tylko po to, żeby pokazać, że ta wojna będzie totalna, bezwzględna i bardzo brutalna - dodał Spychalski.
Czytaj także: Wieluń Pamiętamy. 1 września w Radiu Łódź
Prezydent Polski Andrzej Duda i Niemiec Frank Walter Steinmaier, poza wystąpieniami, złożą też kwiaty przy kamieniu upamiętniającym zbombardowanie Kościoła Farnego. Następnie przejdą z młodzieżą z obu krajów szlakiem niszczonych w trakcie bombardowania obiektów. Przy pomniku upamiętniającym synagogę głowy państw zapalą znicze, a wizytę zakończą w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie otwarto wystawę zatytułowaną "Świadkowie mówią. Wieluń 1 września 39 roku".
Czytaj także: W Wieluniu będzie bił dzwon ufundowany przez prezydenta RP
Po uroczystościach w Wieluniu prezydenci Polski i Niemiec pojadą na główne obchody w Warszawie. Motywem przewodnim obchodów są słowa „Pamięć i przestroga”. To również inskrypcja na dzwonie, który najpierw zabije na Placu Piłsudskiego w Warszawie, a następnie trafi do Wielunia. O godz. 14, w dzwon ufundowany przez prezydenta RP, uderzą wszyscy przywódcy państw obecni na Placu Piłsudskiego. Po uroczystościach w Warszawie dzwon trafi do Wielunia i zawiśnie w miejscu zniszczonej w czasie bombardowania dzwonnicy. - Pamięć i przestroga oraz pokój i pojednanie to słowa często powtarzane w Wieluniu - mówi burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, mając nadzieję, że wizyta prezydentów Polski i Niemiec, będzie historycznym wydarzeniem.
O dramatycznych wydarzeniach sprzed 80 lat - najmłodszym przypomni wierszowana książka, która będzie rozdawana podczas uroczystości. - Szczególnie położony jest nacisk na dramatyzm wydarzeń, ale ta książka ma też wydźwięk optymistyczny, pokazujący, że Wieluń jest dziś miastem tętniącym życiem - mówi Iwona Podeszwa, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.
O godz. 16. w kinie Syrena rozpocznie się premiera filmu "Wieluń, kilka sekwencji większej całości". Uroczystości zakończy o 21:00 koncert w wykonaniu Orkiestry Wielkich Bębnów na placu Legionów.
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu
będziemy transmitować w Radiu Łódź.
Zapraszamy na okolicznościowy program od godz. 4 do 6 rano.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |