Łódzkie obchody 39. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych [ZDJĘCIA]
Związkowcy i przedstawiciele władz państwowych, Łodzi i regionu uczcili 39. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność".
Po mszy świętej uczestnicy złożyli kwiaty i znicze pod Pomnikiem–Krzyżem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka przed Kościołem p.w. Podwyższenia Św. Krzyża w Łodzi.
Przewodniczący łódzkiej "Solidarności" Waldemar Krenc rozpoczął przemówienie od podziękowań duchownym, którzy wspierali "Solidarność" od początku jej istnienia. - To te osoby, do których kierowali się robotnicy w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej i w innych miejscach, by odprawili mszę świętą - dodał.
Waldemar Krenc podkreślał, że ważna jest pamięć nie tylko o liderach ruchu, ale też o bezimiennych robotnikach, bez których nie byłoby "Solidarności". - Ludzie mieli dosyć pomiatania godnością robotniczą, traktowania Polski jako kraju uległego. To wszystko spowodowało, że ludzie uwierzyli w siebie - mówił Krenc.
Czytaj także: 39. rocznica strajku w łódzkim MPK
Początki "Solidarności" w Łodzi to protesty z 26 sierpnia 1980 roku w MPK. Porozumienia sierpniowe podpisano cztery dni później w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Hucie Katowice.
Władze PRL zgodziły się na rejestrację NSZZ "Solidarność", ograniczenie cenzury i ponowne zatrudnienie osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976 roku. Poddały też publicznej dyskusji założenia reformy gospodarczej.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |