Obchody 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto [ZDJĘCIA, RELACJE]
Główne uroczystości związane z 75. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Ghetto rozpoczęły się od modlitwy na cmentarzu żydowskim. Następnie uczestnicy obchodów przeszli w marszu pamięci na stację Radegast. To stąd odjeżdżały transporty z getta do obozów zagłady w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz.
Na cmentarzu żydowskim wspólną modlitwę odmówili przedstawiciele różnych wyznań. Symboliczne znicze zapalili ocaleni z łódzkiego getta i ich rodziny. - Wyzwaniem dla nas, dla pokolenia po Holocauście jest przede wszystkim rozmawiać o tym, co się wydarzyło - mówił Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.
Posłuchaj relacji:
Z kolei arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś podkreślał, jak ważna jest pamięć o ofiarach Zagłady. - Jeżeli Zagłada zdarzyła się raz, to znaczy, że może się powtórzyć. I trzeba robić wszystko, by tak się nie stało - mówił arcybiskup.
Posłuchaj rozmowy z Leonem Weintraubem, ocalałym z Litzmannstadt Ghetto:
W uroczystościach oficjalnych na stacji Radegast - w miejscu skąd wyjeżdżały transporty z Łodzi do obozów zagłady - wzięło udział kilkaset osób, w tym przedstawiciele władz państwowych i lokalnych. W imieniu ocalałych przemawiał historyk Marian Turski, który przeżył łódzkie getto i Auschwitz. - Ta stacja jest symbolem rozstania. Rozstania z dzieciństwem, z młodością, rozstania dzieci z rodzicami, braci i sióstr - mówił Marian Turski.
Pomnik na stacji Radegast odsłonięto w 2004 roku, w ramach obchodów 60. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Jednym z inicjatorów obchodów i przywracania pamięci o historii Litzmannstadt Ghetto był Jerzy Kropiwnicki, były prezydent Łodzi.
Posłuchaj rozmowy:
Podczas uroczystości list od prezesa Rady Ministrów odczytał wicepremier Piotr Gliński.
Posłuchaj:
Podczas uroczystości ambasador Izraela przekazała też medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata wnukom Zofii i Wincenta Tomaszewiczów, którzy w czasie wojny ukrywali dwie Żydówki - Alinę Margolis i jej matkę.
Litzmannstadt Ghetto zostało utworzone na terenie Łodzi w lutym 1940 roku. Było drugim co do wielkości w Polsce - po warszawskim - i najdłużej istniejącym gettem na ziemiach polskich.
Czytaj także: 10 nowych drzewek pamięci w Parku Ocalałych w Łodzi [ZDJĘCIA]
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |