Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Muzeum Tradycji Niepodległościowych [PROGRAM]
W Muzeum Tradycji Niepodległościowych odbędą się m.in.: pokazy filmów, premiera słuchowiska, otwarcie wystawy i dyskusja z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczną się w piątek 30 sierpnia o godz. 20:00 na zabytkowym dziedzińcu dawnego carskiego więzienia. Odbędzie się wówczas projekcja plenerowa dwóch klasycznych filmów w reżyserii Stanisława Różewicza - "Wolne miasto" oraz "Westerplatte".
Z kolei 1 września o godz. 18:00 odbędzie się premiera słuchowiska "Danzigerstrasse 13", które powstało przy współpracy z Radiem Łódź, na podstawie wspomnień Barbary Cygańskiej - więźniarki łódzkiego więzienia dla kobiet z okresu II wojny światowej. To opowieść o ludzkim cierpieniu, strachu, poszukiwaniu człowieczeństwa.
3 września o godz. 18:00 nastąpi otwarcie wystawy "Wrzesień 1939 roku w polskim filmie fabularnym", która przedstawi wydarzenia okresu kampanii obronnej ukazane w klasycznych pozycjach rodzimej kinematografii. Od ataku na Westerplatte i Pocztę Polską w Gdańsku, poprzez obronę stolicy i walki z wrogiem, po zakończenie nierównych zmagań. - Wystawa będzie o kampanii wrześniowej, o wrześniu 1939 roku, opowiedziana poprzez filmy, które powstały w przeciągu tylu lat po wojnie w Polsce. Myślę, że ta forma spowoduje zaciekawienie tą tematyką, ponieważ mamy problem z edukacją historyczną. Cały czas staramy się przypominać młodym i starym o różnych rzeczach - powiedział Jacek Wawrzynkiewicz, dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Na zakończenie, czyli 6 września o godz. 18:00 odbędzie się dyskusja o alternatywnych scenariuszach przygotowana przez Mikołaja Mirowskiego.
Wszystkie wydarzenia odbędą się w Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej 13 w Łodzi.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |