"Danzigerstrasse 13". Wspomnienia więźniarki z ul. Gdańskiej [ZDJĘCIA]
W Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi powstało kolejne słuchowisko przygotowywane we współpracy z Radiem Łódź. Rok temu łódzka rozgłośnia i muzeum opowiedziały o pobycie Józefa Piłsudskiego w Łodzi, na przełomie XIX i XX wieku. W tym roku w spektaklu radiowym "Danzigerstrasse 13" autorzy przypomną tragiczne losy kobiet osadzonych przy ul. Gdańskiej 13 w Łodzi w czasie II wojny światowej.
Scenariusz powstał w oparciu o wspomnienia Barbary Cygańskiej - więźniarki z Gdańskiej 13. - Przesiedziała w więzieniu blisko 370 dni. Wspomnienia powstały w latach 90. - powiedział Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych.
Są to nie tylko wstrząsające opowieści o ludzkim cierpieniu, strachu, poszukiwaniu człowieczeństwa, ale także pełnym nadziei tekstem o przyjaźni i miłości w ekstremalnych czasach. Relacja Barbary Cygańskiej pokazuje także Łódź w czasie okupacji niemieckiej i trudne położenie ludności polskiej. Jest także spojrzeniem na grozę wojny z perspektywy kobiecej.
Czytaj: "Katastrofa łódzka" na 100-lecie niepodległości. Słuchowisko w Radiu Łódź
Autorami scenariusza są Rafał Zięba i Maria Oberman. Słuchowisko wyreżyseruje Mikołaj Szczęsny. Zrealizuje Andrzej Papajak. Za konsultację historyczną odpowiada dr Sylwia Wielichowska.
Słuchowisko jest realizowane w oryginalnej przestrzeni więziennej celi. - Powtarzamy zabieg, który wykorzystaliśmy w poprzednim słuchowisku. Sprawdziliśmy, że te naturalne, prawdziwe wnętrza mają brzmienie, które nie byłoby możliwe do osiągnięcia w studiu - dodał reżyser Mikołaj Szczęsny.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Słuchowisko jest jednym z kilku przedsięwzięć przygotowywanych przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Premierę słuchowiska na naszej antenie zaplanowano 1 września.
Słuchowisko powstaje dzięki środkom pozyskanym z Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Posłuchaj też rozmowę z Sebastianem Adamkiewiczem z Muzeum Tradycji Niepodległościowych:
WIĘCEJ INFORMACJI O KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |