Program "Czyste Powietrze": współpraca samorządów z WFOŚ
Kilkanaście samorządów z województwa łódzkiego podpisało dzisiaj porozumienie o współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Łodzi na realizację rządowego programu "Czyste Powietrze".
Rządowy program "Czyste Powietrze", ruszył rok temu. Jego głównym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają w skutek ogrzewania mieszkań i domów niskiej jakości surowcami oraz w przestarzałych piecach. Pieniędzmi na realizację programu dysponuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Dziś kilkanaście samorządów z regionu podpisało umowę o współpracy z WFOŚ.
Samorządy będą wykonywać część tego co robią fundusze przy ocenie tych wniosków - mówi Prezes Funduszu w Łodzi Wojciech Miedzianowski. - Głównie skupią się na pomocy w wypełnianiu tych wniosków oraz na wstępnej weryfikacji. Chodzi o etap dopuszczający - formalny tego wniosku i statystyki, oczywiście po odpowiednim przeszkoleniu - dodaje prezes.
Jednym z miast które zdecydowały się zawrzeć porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Łodzi na realizację programu "Czyste powietrze" - jest Łowicz. Zadowolenia z tego faktu nie krył burmistrz tego miasta, Krzysztof Kaliński. - To jest ważne wydarzenie dla poprawy powietrza w naszym mieście. Już dwa projekty z dofinansowaniem WFOŚ zrealizowaliśmy. Ponad 200 osób wymieniło piece głównie na gazowe. Cieszymy się, że fundusz dostrzega potrzebę współpracy z samorządami - podkreśla Kaliński.
Założenia programu "Czyste Powietrze" koncentrują się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |
A co myślą prezesi Funduszu na temat sprowadzania z całego świata śmieci i następnie spalanie ich na wysypiskach ( eko - przetwórniach). Czy dostaną może nagrodę NOBLA?