Logo Radio Łódź

Pierwszy Niezależny Łódzki Salon Młodych Twórców

Pierwszy Niezależny Łódzki Salon Młodych Twórców, to interesujące i ważne zarówno dla znawców sztuki jak i wszystkich mieszkańców naszego miasta wydarzenie artystyczne. Zaprezentuje ono poprzez wystawę i katalog dzieł aktualne tendencje i kierunki obowiązujące w sztuce pokolenia młodych plastyków, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi z okresu ostatnich 10 lat. Poprzez nawiązanie do znakomitej tradycji Salonów Sztuki, które odbywały się na przełomie XIX i XX wieku w Łodzi obecnie powstanie okazja do konfrontacji współczesnej twórczości z publicznością.

Wystawa jest przedsięwzięciem promującym artystów - plastyków budujących swoją drogę w świecie sztuki, związanych zarówno poprzez uczelnię, którą ukończyli, jak i miejsce aktywności artystycznej, z Łodzią. Część twórców, których prace będzie można obejrzeć, ma już w swoim dorobku wystawy i nagrody, część zaś działa od niedawna i dopiero zaczyna być rozpoznawalna przez znawców tematu. Będzie to  pierwsze tego typu wydarzenie,  na taką skalę prezentującym dorobek młodego, łódzkiego środowiska artystycznego i powinno być także wg opinii rektor ASP prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak silnym bodźcem dla studentów i absolwentów uczelni do dalszych działań twórczych.      Wystawie będzie  towarzyszyć obszerny katalog, który został wydany przez łódzką firmę Rynek Sztuki we współpracy ze Stowarzyszeniem Artystycznym „EL art”, założonym przez samych artystów i kolekcjonerów sztuki.

Do wzięcia udziału w wystawie zostało zaproszonych 24 twórców, absolwentów łódzkiej ASP, którzy obronili dyplom nie później niż 10 lat temu. Selekcja została dokonana na podstawie ich aktywności w środowisku artystycznym, każdy ma za sobą minimum jedną wystawę, a po ukończeniu szkoły działa aktywnie w sferze sztuki udzielając się m.in. w programie zorganizowanym przez Rynek Sztuki mający na celu promocję młodych twórców. Na wystawie zaprezentują swoje dzieła: Agnieszka Borkowska, Teodor Durski, Marta Fuks-Frankiewicz, Andrzej Fydrych, Izabela Gałązka, Katarzyna Gołębiowska, Beata Jarmuż-Socha, Marcin Jaszczak, Marcin Kłys, Joanna Konieczna-Zapart, Urszula Korwin-Kochanowska, Tomasz Kozłowski, Paweł Krzemiński, Aneta Lis-Marcinkiewicz, Karolina Matyjaszkowicz, Wojciech Piekarski, Magdalena Połacik, Aleksandra Richert, Agnieszka Rudnicka, Kamila Stępniak, Magdalena Surmacz, Dominik Woźniak i Paulina Zalewska.

Impreza będzie miała charakter inauguracyjny – organizatorzy planują coroczne organizowanie salonów ukazujących najciekawsze przejawy twórczości plastycznej artystów młodego pokolenia związanych z naszym miastem. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi w poniedziałek 16 czerwca o godz. 19:00, wstęp wolny.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką