Zduńska Wola. Zagadka podwójnego herbu miasta
10 czerwca to Międzynarodowy Dzień Heraldyki, czyi nauki poświęconej herbom. Jeden z najbardziej nietypowych herbów w Polsce posiada Zduńska Wola. Symbol miasta składa się z dwóch części - herbu założyciela miasta Stefana Prawdzic Złotnickiego i jego małżonki Honoraty z Okołowiczów herbu Ostoja.

Zduńska Wola miała w ciągu swoich niespełna 200-letnich dziejów trzy herby. Jeden z nich przedstawiał trzy pszczoły na błękitnym tle ale ostatecznie się nie przyjął. Około 100 lat temu zdecydowano, że symbolem miasta będzie herb małżeński umieszczony na pomniku Złotnickich. Ten obowiązuje do dziś. - Pierwsza tarcza herbowa przedstawia lwy trzymające w łapach pierścienie. Drugi herb, Ostoja, należał do małżonki Złotnickiego, która pochodziła z Konstantynowa Łódzkiego, to jednocześnie herb tego miasta - tłumaczy Gabriela Górska z Muzeum Historii Miasta.
W minionych latach opracowano ujednolicony herb Zduńskiej Woli. Jest to połączenie herbów Złotnickich w jednej tarczy. Miasto jednak nie planuje na razie jego wdrożenia.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z SIERADZA I REGIONU |
herb Zduńskiej Woli według koncepcji założyciela miasta (nigdy nie obowiązywał) - herb gminy Zduńska Wola nawiązuje do tej koncepcji