Sąd Okręgowy w Łodzi rozpoczął nabór na ławników
Obecnym z końcem roku kończy się kadencja, a jest ich prawie 700 w całym województwie.
Ławnicy to sędziowie społeczni - mają takie same prawa i obowiązki co sędziowie zawodowi, ale są wybierani i nie muszą mieć wykształcenia prawniczego. - Rola ławnika jest praktycznie taka sama, jak rola sędziego zawodowego. Różni się tylko tym, że nie może prowadzić rozprawy i narady nad wyrokiem - wyjaśnia przewodniczący Rady Ławniczej Aleksander Fesołowicz.
Ławnikiem może zostać każdy, kto ma polskie obywatelstwo, nie jest karany, ma nieposzlakowaną opinię, ukończył 30. rok życia, a nie przekroczył 70 lat i ma przynajmniej wykształcenie średnie. Ławnicy orzekają w prawie wszystkich rodzajach spraw, wspólnie z sędziami zawodowymi - na przykład w sądzie pracy, w sprawach rodzinnych, czy najpoważniejszych sprawach karnych.
Posłuchaj relacji i dowiedz się więcej:
Nabór na ławników już się rozpoczął, kandydatów mogą zgłaszać między innymi organizacje społeczne, związki zawodowe czy grupa 50 obywateli. Ostatecznie kandydatów wybiera komisja, a zatwierdza rada miasta albo gminy. Kandydatury można zgłaszać do urzędów gmin, a w Łodzi, gdzie ławników jest prawie 300, do Wydziału Spraw Obywatelskich.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |