ICZPM chce przebadać rodziny pacjentów chorych na raka
Lekarze planują przeprowadzenie badań członków rodziny, ponieważ w przypadku niektórych mutacji genetycznych, choroba jest dziedziczona. Na badania mogą się zgłaszać rodziny osób, które zachorowały na raka z całego regionu łódzkiego.
W przypadku raka jajnika, lekarze nie ukrywają, że na pewno 20% przypadków, a przy raku piersi około 10% nowotworów, powodowanych jest dziedziczeniem z pokolenia na pokolenie mutacji genetycznych. Z powodu takich przesłanek, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki chce przebadać rodziny pacjentów chorych na raka.
W rozmowie z Dorotą Matyjasik, wicedyrektor do spraw lecznictwa Instytutu, Ewa Kalinka wyjaśnia, że u członków rodziny osób, które zachorowały na raka, ryzyko wystąpienia nowotworów w trakcie ich życia, wynosi około 80%. Dlatego badania genetyczne wykrywające mutacje genów mają ogromne znaczenie.
Badania nie dotyczą tylko kobiet. - 1 rak piersi na 100 występuje u mężczyzn i często ma podłoże genetycznie, dlatego chcemy przebadać zarówno kobiety jak i mężczyzn z rodzin pacjentek - podkreśla Kalinka.
Do ICZMP na badania mogą zgłaszać się rodziny osób, które zachorowały na raka z całego województwa.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |