Naukowcy o młodzieżowym oporze antykomunistycznym
W Łodzi rozpoczęła się konferencja naukowa „Młodzieżowy opór antykomunistyczny w Polsce i krajach nadbałtyckich po drugiej wojnie światowej”.

Według Pawła Wąsa z Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi, w latach 1944-56 w Polsce działało około tysiąca młodzieżowych organizacji. W samej Łodzi blisko 45. - Były to organizacje zrzeszające nastolatków uczniów i uczennice ze szkół powszechnych, a także takie o charakterze konspiracji zbrojnej - mówi Paweł Wąs. - Niektórzy z tych młodych konspiratorów, dwudziestolatkowie zostali skazani na karę śmierci - dodaje Wąs.
Jednym ze skazanych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi był 16 letni wówczas Stefan Oczkowski członek Tajnej Organizacji Młodzieżowej. - Te wyroki zapadały już w urzędach bezpieczeństwa publicznego, wszyscy więźniowie zdawali sobie z tego sprawę - przypomina Stefan Oczkowski.
Młodzieżowe Organizacje Antykomunistyczne nawiązywały swoją działalnością do tradycji do Armii Krajowej, Szarych Szeregów czy Orląt Lwowskich.
Jutro, w drugim dniu konferencji odbędzie się m.in. panel dyskusyjny z udziałem członków konspiracji młodzieżowej okresu stalinowskiego. Ogólnopolskie spotkanie naukowców przygotował Oddział IPN w Łodzi w ramach tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |