Zbadają lekarzy... pod kątem wypalenia zawodowego
Okręgowa Izba Lekarska zbada czy i w jakim stopniu lekarze pracujący w łódzkich placówkach medycznych są wypaleni zawodowo. Badania w postaci ankiet trafią do lekarzy zatrudnionych w szpitalach, poradniach i ambulatoriach.

Jak mówi rzecznik izby Joanna Barczykowska, wstępne badania naczelnej izby wykazały, że wypalenie zawodowe jest poważnym problemem. - OIL w Łodzi jako pierwszy samorząd zdecydowała się na przeprowadzenie profesjonalnych badań o skali zjawiska wypalenia zawodowego lekarzy. 30 procent lekarzy zadeklarowało w badaniach ośrodka analiz Naczelnej Izby Lekarskiej, że czują się wypaleni zawodowo, a eksperci mówią, że ta liczba może być większa - mówi Barczykowska.
Badania prowadzi dr Mateusz Kowalczyk ze szpitala im. Babińskiego. Jak podkreśla wypalenie zawodowe jest problemem nie tylko dla lekarzy ale także pacjentów, ponieważ skala zaangażowania w pracę przekłada się na jakość leczenia. - Wypalenie zawodowe ma kilka charakterystycznych objawów: spada poziom empatii i zaczynamy traktować pacjenta przedmiotowo, boimy się podejmowania decyzji. Następnym etapem mogą zaburzenia lękowa i depresja - tłumaczy dr Kowalczyk.
Wyniki badań, w których weźmie udział tysiąc lekarzy poznamy za kilka miesięcy. Będzie od nich zależeć skala i rodzaj pomocy, którą lekarzom chce zaoferować samorząd lekarski
Posłuchaj:
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |