Logo Radio Łódź

Specjalny dron sprawdzi czystość powietrza w Łodzi

Nad stanem łódzkiego powietrza będzie czuwał dron zaprojektowany przez naukowców Politechniki Łódzkiej, który dokona pomiarów powietrza i zostanie wykorzystywany do walki ze smogiem. 

(Fot. Łukasz Czuku)

Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska mówi, że urządzenie bardzo się przyda, by ustalić źródło zanieczyszczeń. - To urządzenie pozwala nie tylko obszarowo i punktowo badać zanieczyszczenie powietrza nad pewnym obszarem, ale po wzniesieniu się na dużą wysokość jest w stanie określić, skąd napływa do naszego miasta zanieczyszczone powietrze, które później osiada na ulicach i budynkach naszego miasta. W związku z tym, drony będą przede wszystkim informacją dla miasta, gdzie jest największe stężenie pyłów.

Twórca drona, doktor Robert Cichowicz z Politechniki Łódzkiej dodaje, że urządzenie to także zestaw komputerów i specjalistyczne oprogramowanie. - Przyrząd pomiarowy z dronem umożliwia wzlot od 0 do 200 metrów. Drony są wersjami uproszczonymi, natomiast jest to przyrząd bardzo dokładny.

Dron po przejściu testów jeszcze tej zimy wykona pomiary powietrza w Łodzi.

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies