Logo Radio Łódź

Wybory samorządowe 2018. Ostatnie godziny kampanii w Łódzkiem

Do końca piątku (19 października) trwa kampania wyborcza. Od północy rozpocznie się cisza. Zapraszamy do śledzenia relacji z ostatnich godzin kampanii w Łódzkiem.

Strona wymaga odświeżania - wciśnij F5

Godzina 20:40 

Niektórzy kandydaci do ostatnich chwil próbują komunikować się z łodzianami przed ciszą wyborczą.
Waldemar Buda od godz. 21:00 rozpocznie oficjalny streaming za pośrednictwem mediów społecznościowych (Twitter, Facebook). To ostatnia szansa, by zadać pytanie kandydatowi na prezydenta Łodzi. 

Godzina 20:35 

Posłanka Anna Maria Siarkowska, liderka Partii Republikańskiej, będącej w strukturach Zjednoczonej Prawicy, gościła w Bełchatowie w towarzystwie innej przedstawicielki Partii Republikańskiej, posłanki Małgorzaty Janowskiej, która jest pomysłodawczynią oddzielenia części gminy Kleszczów na rzecz gminy Bełchatów. W tym pomyśle od samego początku wspiera Małgorzatę Janowską wójt Kamil Ładziak. W trakcie spotkania odniósł się do trwających w gminie Bełchatów konsultacji społecznych w sprawie proponowanych zmian. 

Gmina Kleszczów jest najbogatszą gminą w kraju. Przejęcie przez gminę Bełchatów części terytorium gminy Kleszczów, zwiększyłoby budżet tej pierwszej o kilkadziesiąt milionów złotych. Posłanka Małgorzata Janowska tłumaczyła, że zmiany granic zrównoważą rozwój całego powiatu, a wójt deklaruje dzielenie się wpływami z innymi gminami powiatu. Przeciwni zmianom są mieszkańcy gminy Kleszczów.

Zgodnie z procedurą zmiana granic może odbyć się na podstawie wniosków, które rozpatruje Rada Ministrów, wydając następnie stosowne rozporządzenie, opiniowane przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego przy MSWiA.

Partia Republikańska przekazała też rekomendacje dla innych kandydatów do rad miasta i powiatu, którzy startują z list PiS. 

(Fot. Monika Gosławska)

Godzina 20:15

Kandydaci PiS do Rady Miejskiej i Powiatowej oraz Sejmiku Województwa Łódzkiego przemaszerowali ulicami Opoczna. Wyszli na spotkanie mieszkańcom - rozmawiali z nimi, rozdawali im materiały promocyjne. Wspierał ich poseł Robert Telus. Kandydatka na burmistrza Opoczna Anna Zięba tłumaczyła, że jej kampania wyborcza zaczęła się od spotkań z mieszkańcami. Kandydatka mówiła też o swoim programie.

Przemarsz był zwieńczeniem kampanii wyborczej PiS w Opocznie.

Godzina 19:40 

W ostatnim dniu kampanii wyborczej w Piotrkowie Trybunalskim gościł prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Przyjechał ze wsparciem dla kandydatów w wyborach samorządowych. Zaapelował do wyborców o udział w głosowaniu.- Rządzący dzisiaj Polską muszą w tych wyborach otrzymać jaskrawo żółtą kartkę, która będzie stanowiła o tym, że zmienia się poparcie społeczne, że już nie będą mogli w każdym zdaniu powoływać się na suwerena, bo teraz suweren będzie decydował - powiedział. 

Lider PSL podkreślał, że udział w wyborach jest wyrazem współczesnego patriotyzmu. - Patriotyzm to nie jest tylko wspaniały gest wywieszenia flagi na święto narodowe. Obowiązkiem każdego Polaka jest pójść na wybory i wybrać zgodnie ze swoim sumieniem, z tym, co nam serce podpowiada i dyktuje umysł - dodał. 

Władysław Kosiniak Kamysz tłumaczył, że każdy, niezależenie od miejsca urodzenia i pochodzenia, powinien mieć prawo do korzystania z dóbr wzrostu gospodarczego. Wspomniał tu o sztandarowym programie PSL „emerytura bez podatku”. Mówił o planach inwestowania w drogi, wodociągi, kanalizację czy w odnawialną energię, a także o modernizacji żłobków, przedszkoli oraz szpitali. 

(Fot. Monika Gosławska)

Godzina 18:50 

Prezydent Sieradza Paweł Osiewała ma dobre notowania wśród mieszkańców. Do sukcesów mijającej kadencji można zaliczyć remont targowisk w centrum miasta, budowę geotermii za 10 mln zł i remont placu Piłsudskiego. Prezydent ma własny komitet i liczy na to, że jego notowania przełożą się na wynik kandydatów Solidarnego Miasta Sieradz.

Godzina 18:40

Podczas kampanii wyborczej w Piotrkowie Trybunalskim oprócz konferencji prasowych czy spotkań z mieszkańcami wyścig o władzę opierał się w dużej mierze na banerach, plakatach i ulotkach. Banery pojawiały się w różnych miejscach, najważniejsze były jednak te tzw. strategiczne, czyli przy ważnych szlakach komunikacyjnych lub w widocznych miejscach centrum miasta. Szczególną uwagę piotrkowian zwróciła plakatowa wojna między dwoma kandydatami - obecnym prezydentem Krzysztofem Chojniakiem a walczącym z nim o najwyższy urząd w mieście Tomaszem Sokalskim. Miejscem tego spektaklu jest dawny sklep Złoty Róg znany w całym kraju jako bank Kramera z filmu Juliusza Machulskiego "Vabank".

Godzina 18:10 

W Skierniewicach walkę o fotel prezydenta. O to stanowisko ubiega się tylko dwóch kandydatów: obecnie urzędujący Krzysztof Jażdżyk z komitetu Razem dla Skierniewic i kandydat Prawa i Sprawiedliwości Marek Pastusiak. Z wyborczej walki zrezygnował tydzień temu kandydat Koalicji Obywatelskiej Leszek Jek. W Łowiczu i Rawie mazowieckiej konieczna będzie prawdopodobnie dogrywka. 

Godzina 17:30

"Odbyliśmy setki spotkań i rozmów z łodzianami. Znamy ich problemy i wiemy, jak im zaradzić. Dziś jesteśmy pewni, że te problemy znamy i chcielibyśmy mieć narzędzia i możliwości, żeby te problemy rozwiązywać w najbliższej przyszłości" - tak kandydaci na radnych i kandydat na prezydenta Łodzi Waldemar Buda podsumowali kampanię. Jednocześnie przypomnieli o najważniejszych punktach programu i obiecali wszystkie je zrealizować. To między innymi budowa tunelu średnicowego S14 i Mieszkanie Plus. 

(Fot. Dorota Matyjasik)

Godzina 16:00

Sąd Okręgowy w Sieradzu oddalił wniosek starosty poddębickiego. Ryszard Rytter, w trybie wyborczym, oskarżył posła Prawa i Sprawiedliwości, Piotra Polaka, o kłamstwo.
Ryszard Rytter nie zgadza się z jedną z publikacji, napisanych przez posła Polaka, na potrzeby kampanii wyborczej. Jak czytamy w uzasadnieniu sądu, miało z niej wynikać, że starosta poddębicki przyczynił się do likwidacji Liceum im. Marii Konopnickiej w Poddębicach.  Włodarz powiatu zarzucił posłowi kłamstwo, sąd jednak uznał, że "informacje podane w kwestionowanym przez uczestnika pytaniu (...) zawierają jedynie komentarze i krytyczne opinie uczestnika, które nie mieszczą się w granicach określenia "nieprawdziwe informacje".

Starosta kierując wniosek do sądu, domagał się od Piotra Polaka przeprosin i wpłacenia 10 tys. zł na rzecz Fundacji Metamorfoza prowadzącej Dom dla Osób Starszych i Bezdomnych w Feliksowie.

Godzina 14:07

Na finiszu kampanii Koalicja "TAK!" apeluje o poparcie ich kandydatki na prezydenta Łodzi - Urszuli Niziołek-Janiak. Zdaniem Michała Kwiatkowskiego, pełnomocnika komitetu, wybór Hanny Zdanowskiej na pewno spowoduje komplikacje prawne, które mogą odbić się na mieście. Urszula Niziołek-Janiak ma być gwarantem, że takich komplikacji nie będzie.

"TAK!" podsumowało także kampanię wyborczą. Przez ostatnie pół roku kandydaci rozmawiali z tysiącami łodzian i są przekonani że są alternatywą dla dużych partii.

Godzina 13:20

Nad Jasieniem Waldemar Buda podpisał ze stowarzyszeniem Ambitna Polska pakt dla wody. Zawiera on postulaty, które mają poprawić gospodarkę wodną w Łodzi. Kandydat na prezydenta miasta powiedział, że doskonałym przykładem na to, jak teraz jest prowadzona gospodarka wodna, jest rzeka Jasień, w której o tej porze roku prawie nie ma wody

(Fot. Maciej Trojanowski)

Godzina 12:20 

Waldemar Buda skrytykował deklarację Unii Metropolii Polskich, które podpisała Hanna Zdanowska. Deklaracja dotyczy m.in. przyjmowania w miastach migrantów. Poseł Buda podkreślił, że Rząd prowadzi poprawną politykę w zakresie migracji i nie ma nic przeciwko migrantom z Ukrainy i innych państw o podobnej kulturze. Zapowiedział, że jeśli wygra wybory, odstąpi od deklaracji podpisanej przez Hannę Zdanowską

(Fot. Maciej Trojanowski)

Godzina 12:17

Kandydatka na prezydenta Łodzi, obecnie urzędująca, Hanna Zdanowska podsumowała kampanię swojego komitetu wyborczego. Jak podkreśliła, po wielkich inwestycjach przyszedł czas na mniejsze, bardziej lokalne, obejmujące małe społeczności osiedlowe - i to na nich koncentrował się komitet w czasie kampanii. "Staram się śledzić sondaże, ale dla mnie ostatecznym sondażem będzie wynik pochodzący bezpośrednio od głosów wyborców. PiS w sondażach do sejmików rzeczywiście ma najwyższy wynik, ale Koalicja Obywatelska goni, tak jak pozostałe ugrupowania. Widzimy wzrost w sondażach dla PSL, SLD. Poza tym, nie jest sztuką wygrać, lecz utworzyć większość w sejmiku, a myślę, że PiS będzie miał duże problemy ze znalezieniem koalicjantów" - zaznaczyła prezydent Łodzi. "Nie uśpijmy naszej czujności, idźmy do wyborów. Każdy głos jest bardzo, bardzo ważny" - dodała Zdanowska. 

(Fot. Kamila Litman)

Godzina 12:14

Sojusz Lewicy Demokratycznej podsumował działania swoich kandydatów do sejmiku wojewódzkiego i rady miejskiej w Łodzi podczas kampanii do wyborów samorządowych. Kandydat do Sejmiku, Grzegorz Majewski mówi, że on i inni kandydaci spotykali się z wyborcami w trakcie kampanii.

Kandydaci SLD apelują do łodzian by wziąć udział w wyborach samorządowych.

Godzina 11:45

Waldemar Buda w ostatni dzień kampanii namawia łodzian do głosowania, robiąc półmaraton. Wystartował na dworcu Łódź-Widzew, gdzie rozdawał kawę. Był również przed szpitalem Profamilia. Obiecał, że sprawa tej placówki zostanie wyjaśniona. Rozmawiał na ten temat z ministrem zdrowia. Kolejny przystanek to dworzec Łódź-Chojny. "To był bardzo edukacyjny marsz. Spotkaliśmy mnóstwo osób, którzy byli zrezygnowani, bo nie wiedzieli do kogo mają zwrócić się ze swoimi problemami. Trzeba w Łodzi jeszcze naprawdę wiele zrobić. Dana nam szansa nie będzie zmarnowana i zrobimy wszystko, żeby tych pokrzywdzonych i wykluczonych było w Łodzi, jak najmniej" - podkreślił kandydat Zjednoczonej Prawicy.

(Fot. Maciej Trojanowski)

Godzina 11:40

Komitet Wyborczy Hanny Zdanowskiej podsumował kampanię do wyborów samorządowych. Jak podkreślili kandydaci na radnych, sama Hanna Zdanowska, jak i kandydaci na radnych odbyli setki tysięcy rozmów z łodzianami przedstawiając swój plan dla dzielnic. Tomasz Trela zaapelował by w niedzielę pójść do urn wyborczych.

Marcin Gołaszewski liczy, że dzięki zamieszaniu wokół Hanny Zdanowskiej i sporu o to, czy może ona objąć urząd Prezydenta Łodzi, frekwencja w mieście będzie jedną z najwyższych w kraju.

(Fot. Łukasz Czuku)

Gościem Radia Łódź była Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która ubiega się o reelekcję. Maciej Trojanowski rozmawiał z nią o mijającej kampanii i niedzielnych wyborach samorządowych.

Gościem Radia Łódź był poseł Waldemar Buda, kandydat na Prezydenta Łodzi. W programie "Gość Po 8" Maciej Trojanowski rozmawiał z nim o mijającej kampanii i niedzielnych wyborach samorządowych.

Od samego rana odbywają się liczne konferencje prasowe różnych partii.

Wielki marsz posła Budy - usłyszałem przed chwila w radiu. W historii był już jeden Długi Marsz nieporównywalny do dzisiejszego wyczynu....

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką