Logo Radio Łódź

Będzie doniesienie do prokuratury na wojewodę łódzkiego Zbigniewa Raua. "Włączył się w kampanię wyborczą"

Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Nowoczesna składają doniesienia do prokuratury i Państwowej Komisji Wyborczej na wojewodę łódzkiego Zbigniewa Raua. - Nie ma zgody na to, aby publiczny urzędnik włączał się w kampanię wyborczą; nie ma zgody na to, aby wojewoda łódzki realizował politykę rządu Prawa i Sprawiedliwości i politykę prezesa Kaczyńskiego - mówił podczas konferencji wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

- Wojewoda łódzki drżącym głosem odczytał odczytał z kartki przekaz polityczny z ul. Nowogrodzkiej. Wyglądało to tak, jakby został do tego zmuszony - przekonywał Tomasz Trela. Wiceprezydent dodał, że wojewoda próbuje wmówić mieszkańcom Łodzi, żeby nie szli na wybory i żeby nie głosowali na Hannę Zdanowską. - Imię Hanna, nazwisko Zdanowska, 21 października będzie na karcie wyborczej i z chwilą wyboru pani Zdanowska będzie prezydentem Łodzi przez kolejne pięć lat. Dzisiaj mówimy też bardzo wyraźnie – nie ma zgody na to, aby publiczny urzędnik włączał się w kampanię wyborczą. Nie ma zgody na to, aby wojewoda łódzki realizował politykę rządu Prawa i Sprawiedliwości i politykę prezesa Kaczyńskiego. Dlatego składamy doniesienie do prokuratury na wojewodę łódzkiego pana Zbigniewa Raua. Podpisaliśmy to zawiadomienie ponad podziałami, tak jak stworzyliśmy nasz komitet: Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Nowoczesna. Nie możemy pozwolić na to, aby łodzianie byli oszukiwani, aby Nowogrodzka decydowała o zaprzestaniu rozwoju naszego miasta.

Tomasz Trela apelował też, aby wszyscy łodzianie odliczyli się przy urnach wyborczych. - Aby to było wielkie święto demokracji w naszym mieście, i aby to łodzianie decydowali o tym, kto będzie prezydentem miasta - mówił wiceprezydent Trela.

- Tydzień temu przyjechał do Łodzi PiS-owski aparatczyk z Nowogrodzkiej, i próbował powiedzieć łodzianom, jak mają głosować - mówił Adam Wieczorek, przewodniczący PO w Łodzi. - Powiedział też wojewodzie, jak ma działać. Dziś wojewoda przerażony odczytywał z kartki to, co mu napisano na Nowogrodzkiej. Tym samym wojewoda stracił mandat społeczny do tego, aby pełnić swoją funkcję. To nielegalny sposób prowadzenia kampanii, w związku z tym składamy kolejną skargę do Państwowej Komisji Wyborczej, w związku z tym, że kampania prowadzona przez PiS łamie wszelkie standardy demokracji. To jest drugi dokument, który składamy w tej sprawie.

Marcin Gołaszewski z Nowoczesnej przekonywał, że wojewoda łódzki, jako urzędnik państwowy, próbuje szantażować łodzian i dyskredytować prezydent Hannę Zdanowską. - Od kilku dni, od przyjazdu ministra Sasina, rozmawiamy z łodzianami na ulicach naszego miasta i to oburzenie zarówno na słowa ministra Sasina, jak i dzisiaj wojewody łódzkiego spowodują w naszej ocenie tylko wzrost frekwencji wyborczej.

Tomasz Trela wyjaśniał, co znajdzie się w zawiadomieniu do prokuratury. - Informacje o nielegalnym włączeniu się w kampanię wyborczą, o podżeganiu mieszkańców Łodzi i wprowadzanie ich w błąd, że głosując na Hannę Zdanowską nie wybiorą przyszłego prezydenta. To jest jawna manipulacja i łamanie prawa. Tłumaczyłem to wielokrotnie, przedstawiając ekspertyzy takich znamienitych prawników, jak choćby profesora Marka Chmaja, który bardzo precyzyjnie powiedział: głosując na panią prezydent Zdanowską łodzianie wybierają przyszłego prezydenta Łodzi. Jeśli kandydat został dopuszczony do wyborów, z chwilą wyborów może pełnić swoją funkcję, to jest prawnie potwierdzone. Mimo tego, że wojewoda łódzki uchodzi za prawnika, to to co dzisiaj zrobił, to przeczytanie tego oświadczenia, dyskwalifikuje go jako osobę, która kiedykolwiek miała do czynienia z prawem.

Adam Wieczorek z PO ma nadzieję, że skarga skierowana do PKW będzie rozpatrzona w trybie wyborczym. – Są jeszcze dwa dni kampanii, zatem sądy mają czas na rozpatrzenie.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką