Logo Radio Łódź

Międzynarodowy Kongres Biogospodarki

Zapraszamy na szóstą edycję Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki. Wydarzenie co roku gromadzi przedstawicieli świata polityki, biznesu, samorządów, nauki i mediów, dla których ważna jest idea zrównoważonego rozwoju i gospodarki cyrkularnej.

(Fot. mat. organizatora)

24 września ponad 800 osób spotka się w Łodzi, by połączyć siły i dyskutować, dzielić się wiedzą i pomysłami w zakresie ekologicznych postaw biznesowych oraz możliwości spowolnienia procesu eksploatacji środowiska naturalnego. W tym roku kluczowe tematy związane będą zatem z walką ze smogiem, cyfryzacją w obiegu zamkniętym, nowoczesnymi technologiami w biogospodarce, żywnością wysokiej jakości. Jeden z wykładów poruszy też tematykę ekohydrologii, a więc wzajemnego oddziaływania roślinności na cykl hydrologiczny. Eksperci zajmą się również tematem biorafinerii oraz działań gmin sprzyjających środowisku. Przedmiotem rozmów będą innowacyjne technologie oraz inicjatywy pozytywnie wpływające na naturę.

Program tegorocznego Kongresu to miks wykładów i paneli dyskusyjnych. Poznamy też przykłady osiągania celów biznesowych realizowanych z poszanowaniem środowiska i zasobów naturalnych.

www.bioeconomy.lodzkie.pl bieżące źródło informacji

Wśród zaangażowanych podmiotów są m.in. ONZ UNESCO, Polska Witalna, Polska Platforma Biotechnologii. Swoje wystąpienie potwierdzili już m.in. Waldemar Kütt, Dyrektor ds. Biogospodarki, Dyrekcja Generalna ds. Badań i Innowacji Komisji Europejskiej, Christian Patermann, ekspert międzynarodowy w zakresie biogospodarki cyrkularnej oraz Markku Markkula, Pierwszy Wiceprzewodniczący Komitetu Regionów. Liczymy także na obecność Jerzego Kwiecińskiego, Ministra Inwestycji i Rozwoju oraz Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecni będą przedstawiciele kluczowych mediów gospodarczych i branżowych. Urząd Marszałkowski serdecznie zaprasza do zapoznania się z aktualnym Programem Kongresu na portalu www.bioeconomy.lodzkie.pl, gdzie właśnie ruszył system bezpłatnej rejestracji. 

(Fot. mat. organizatora)

Fascynujące skutki zielonej rewolucji

Ten Kongres zainteresuje nie tylko przedsiębiorców, naukowców czy samorządowców. Oprócz paneli i dyskusji zostaną zaprezentowane spektakularne przykłady ekologicznych rozwiązań: samochody elektryczne, wolna od chemii żywność, sposoby na czystą wodę i walkę ze smogiem czy opracowana w Łodzi unikatowa technologia produkcji biopaliw. Na ekologii można zarobić, a biogospodarka to branża z olbrzymim potencjałem.

Województwo Łódzkie jest w Polsce liderem "zielonej rewolucji" i nieprzypadkowo najważniejszy w kraju Kongres Biogospodarki już po raz szósty odbywa się właśnie w Łodzi. Już w poniedziałek 24 września, w Hotelu Ambasador Premium przy ul. Kilińskiego 145 kilkaset uczestników z Polski, Europy i świata będzie brać udział w merytorycznych dyskusjach i zwiedzać część wystawienniczą. A tu będzie co oglądać. Ci, którzy myślą o zakupie ekologicznego auta chętnie przetestują ładowarkę do samochodu elektrycznego. Uwagę przykują zapewne stylowe torby wykonane ze zużytych banerów reklamowych, albo meble z drewna z odzysku.

Na uwagę zasługuje prezentacja łódzkiej firmy Biotechnika, która odniosła bezprecedensowy sukces w USA. Amerykanie wybudują w Grand Forks w Dakocie Północnej innowacyjną biorafinerię całkowicie w oparciu o technologię i projekt inżynierów z Łodzi. To największa w Polsce sprzedaż na rynek zagraniczny autorskiej technologii związanej z energią odnawialną. Amerykanie wykorzystają polską technologię do produkcji bioetanolu (dodawanego do paliwa alkoholu etylowego) oraz biogazu. Jako surowiec wykorzystają odpady z pobliskiej cukrowni American Cristal Sugar, największego w USA producenta cukru oraz odpady pochodzące z zakładów firmy JR Simplot, jednego z największych na świecie producentów frytek. To rozwiązanie zainteresuje zapewne przedsiębiorców z województwa łódzkiego, dla których rolnicze odpady obecnie są kłopotem, a mogą się stać źródłem dochodów.

Swoimi osiągnięciami, regionalnymi produktami i bio-firmami na swoich stoiskach pochwalą się gminy z województwa łódzkiego. Będzie również można skosztować naprawdę zdrowej, ekologicznej żywności, bez chemii i sztucznych polepszaczy.

Na wykładach i panelach nudno też nie będzie. Genialna metoda oczyszczenia wody w stawach i jeziorach zainteresuje zapewne samorządowców, bo to idealny sposób, by z zapuszczonego zbiornika wodnego uczynić lokalną atrakcję. Spektakularnym przykładem było oczyszczenie zbiorników Arturówka, za które Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali prestiżową nagrodę "The Best LIFE projects".

Zakres poruszanych tematów jest bardzo szeroki, od ściśle specjalistycznych po interesujące niemal każdego. Podczas Forum Antysmogowego poznamy innowacyjne sposoby walki ze smogiem w Warszawie czy Krakowie. Dowiemy się także, czy Polska nadąża za światowymi trendami zrównoważonej konsumpcji i jak się ma u nas Homo Vitalis – człowiek dbający o siły witalne organizmu. W zachodnich stanach USA już prawie 20% populacji uprawia jogę, w Polsce ponad 300 tysięcy. Liczba osób preferujących diety roślinne zbliża się w naszym kraju do 1,5 miliona, wartość rynku żywności ekologicznej osiąga miliard złotych. To ciekawa perspektywa dla nowo powstających przedsięwzięć gospodarczych. W poniedziałek podczas wieczornej Gali poznamy najlepszą Biogminę w województwie łódzkim. Oceniany będzie nacisk na ochronę środowiska, inwestycje w poprawę jakości życia i zielone technologie. W ubiegłym roku laureatami tego konkursu zostały gminy Rzgów i Rząśnia.

Biogospodarka napędza Łódzkie. Amerykanie nam zazdroszczą


Blisko tysiąc uczestników, kilkanaście paneli tematycznych z udziałem ponad 70 prelegentów z całego świata, podpisanie ważnego kontraktu i nagrody dla najlepszych biogmin z województwa łódzkiego - VI Kongres Biogospodarki pokazał jak merytoryczne dyskusje i debaty przekładają się na konkrety.

Województwo Łódzkie kilka lat temu postawiło na biogospodarkę, a szósta edycja łódzkiego Kongresu udowodniła, że była to właściwa decyzja. Obecni w Łodzi przedsiębiorcy z USA podkreślali, że w tej branży to Ameryka ma się czego uczyć od Polski, a międzynarodowy ekspert d.s. biogospodarki Christian Patermann zwracał uwagę, na coraz liczniejszy udział w Kongresie ludzi biznesu. Jak zauważył, widoczne jest większe niż w latach ubiegłych zainteresowanie wśród przedsiębiorców.

Gospodarz Kongresu Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień za jedne z ciekawszych uznał rozmowy z przedstawicielami regionu Północnej Karelii w Finlandii. Karelia to jeden z najsilniejszych regionów Finlandii, w którym dominuje przemysł leśno-drzewny. Mają duże doświadczenia w budowie rozproszonych małych rolniczych biogazowni. Są zaawansowani w budownictwie drewnianym. Chcemy wykorzystać ich doświadczenia w rozwoju naszych klastrów budownictwa szkieletowego i modułowego (Łask, Radomsko) i meblarskiego (Radomsko). Tematyka ta wpisuje się w zieloną rewitalizację miast, która jest przewodnim hasłem EXPO w 2024, na które już teraz wszystkich serdecznie zapraszam – mówi Marszałek Stępień

Polski sukces na amerykańskiej ziemi - podsumowanie

Ważnym punktem VI Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki było uroczyste podpisanie kontraktu pomiędzy łódzką firmą Biotechnika i amerykańską spółką Red River Biorafinery na projekt i dostarczenie technologii dla Biorafinerii w Grand Forks, w Dakocie Północnej w USA. Technologia wykorzystywana jest do produkcji bioetanolu oraz biogazu, jako surowiec wykorzystywane są odpady z przetwarzania buraków cukrowych i ziemniaków. Firma Biotechnika z Łodzi opracowała unikatowy w skali światowej układ procesowy o niezwykle wysokiej efektywności. Wartość kontraktu to 80 mln dolarów, prace budowlane już się rozpoczęły. Reprezentujący amerykańskiego inwestora Jacek Chmielewski i Keshav Rajpal podkreślali, że w zagospodarowaniu odpadów w produkcji rolnej Polska jest o wiele bardziej zaawansowana niż USA, a właściciel łódzkiej Biotechniki Tomasz Kapela ma nadzieję, że kontrakt z Amerykanami będzie początkiem szerszej ofensywy.

Zakres poruszanych tematów podczas Kongresu był bardzo szeroki, od ściśle specjalistycznych po interesujące niemal każdego. Podczas Forum Antysmogowego poznaliśmy innowacyjne sposoby walki ze smogiem w Warszawie, Krakowie i Łodzi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również dyskusje na temat zrównoważonej konsumpcji i zdrowego modelu życia, w którym dbanie o siły witalne organizmu jest szczególnie ważne.
Dyskutowano o wykorzystaniu odpadów jako surowców do dalszego przetworzenia, inicjowaniu lokalnych łańcuchów biznesowych, tworzeniu nowych miejsc pracy w biogospodarce i rozwoju lokalnych biospołeczności. Najlepsze gminy, które działają na rzecz zrównoważonego rozwoju i prowadzą szeroko zakrojone konsultacje z mieszkańcami - zostały nagrodzone.

Samorządy na rzecz EKO

W konkursie "Gmina na szóstkę" organizowanym przez Dziennik Łódzki nagrodzonych zostało 9 inwestycji z każdej z 9 zgłoszonych gmin, w tym takie jak: ochrona środowiska naturalnego Gminy Maków poprzez instalację odnawialnych źródeł energii w budynkach prywatnych, rozwój gospodarki turystycznej w miejscowości Lisowice czy budowa pasywnego budynku przedszkola.
Podczas wieczornej Gali po raz drugi wręczono również nagrody w konkursie "Najlepsza Biogmina Województwa Łódzkiego". Nagrody przyznano w trzech kategoriach:
• I kategoria – gmina wiejska. Zwycięzca: Gmina Gomunice
• II kategoria – gmina wiejsko-miejska lub miejska do 100 tys. Mieszkańców. Zwycięzca: Gmina Koluszki
• III kategoria – nagroda internautów: Gmina Gomunice

W tym konkursie jednak nie tylko rywalizacja między gminami była ważna, ale również wymiana pomysłów i doświadczeń przyczyniających się do zwrócenia uwagi na znaczenie biogospodarki w regionie, Polsce i na świecie.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu samorządu województwa łódzkiego. Zmieniamy Łódzkie z Funduszami Europejskimi.

https://www.facebook.com/events/1776577419096572/
https://twitter.com/kongresbiohttps://twitter.com/kongresbio

(Fot. mat. organizatora)
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką