Dzieło Grzegorza Królikiewicza zdobyło nagrodę Grand Prix 18. Festiwalu Teatru Polskiego Radia
Słuchowisko „Ordonka" Antoniego Wincha i Dariusza Błaszczyka oraz spektakl „Inspekcja" Grzegorza Królikiewicza i Jacka Raginisa - Królikiewicza zdobyły Grand Prix 18. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry" w Sopocie. W konkursie w tym roku wzięło udział 27 realizacji radiowych oraz 25 telewizyjnych.

Twórcy słuchowiska „Ordonka" podzielą między siebie nagrodę w wysokości 20 tys. zł: za scenariusz dla Antoniego Wincha i Dariusza Błaszczyka; za reżyserię dla Dariusza Błaszczyka; za realizację akustyczną dla Pawła Szalińskiego oraz za rolę Hanki Ordonówny dla Wiktorii Gorodeckiej. Słuchowisko jest biograficzną opowieścią o Hance Ordonównej - polskiej gwieździe kabaretu, filmu i piosenki dwudziestolecia międzywojennego. Reżyser słuchowiska Dariusz Błaszczyk mówił, że w jej życiu doszło do wielu nieprawdopodobnych wydarzeń. Dodał, że w słuchowisku próbował odbiorcę przenieść w czasie do dramatycznych chwil "Ordonki" i jej kraju - Polski. Jurorom dziękował za docenienie, a aktorom pracującym przy projekcie za "wielkie zaangażowanie".
Twórcy spektaklu „Inspekcja" podzielą między siebie nagrodę w wysokości 30 tys. zł: za oryginalny tekst dramatyczny dla Grzegorza Królikiewicza i Jacka Raginisa - Królikiewicza, za reżyserię dla Jacka Raginisa - Królikiewicza, za rolę Zarubina dla Mariusza Ostrowskiego, za scenografię dla Mariana Zawalińskiego, za zdjęcia dla Adama Bajerskiego i za muzykę dla Michała Lorenca. Jacek Raginis - Królikiewicz powiedział, że odbiera Grand Prix także w imieniu ojca, Grzegorza Królikiewicza, który zmarł w czasie prac nad spektaklem.
"Inspekcja" opowiada o losach autentycznych postaci. Ukazuje prawdziwe i wstrząsające zdarzenia. Polscy oficerowie dostają się do sowieckiej niewoli. Wasilij Zarubin - funkcjonariusz radzieckich służb specjalnych, próbuje przekonać ich do nawiązania współpracy z komunistyczną władzą. Żołnierze nie wiedzą w jak trudnym są położeniu. Przez kilka miesięcy poddawani są presji ze strony Stalina. Po latach, historycy opisując losy polskich oficerów przetrzymywanych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie używają określenia "zbrodnia katyńska".
Zdjęcia do spektaklu kręcone były pod koniec ubiegłego roku w Łodzi. Wnętrza sowieckich obozów oraz gabinet Józefa Stalina, "zagrała" elektrociepłownia EC2. Tekst dramatu powstawał przez blisko 10 lat. Głównym jego autorem był Grzegorz Królikiewicz - wykładowca wydziału reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Po śmierci wybitnego twórcy, we wrześniu ubiegłego roku, realizacji dramatu "Inspekcja" podjął się jego syn - łodzianin Jacek Raginis-Królikiewicz. Podczas gali finałowej w Sopocie reżyser podkreślał, że ojciec go inspirował i traktował po partnersku. Jacek Raginis-Królikiewicz dziękował także swoim pozostałym współpracownikom zaangażowanym w projekt.
IAR
WIĘCEJ INFORMACJI O KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |